OÜRANT. N°- 77. Dinsdag 1866. 15 Mei. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 14 Mei. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags half 2 uren, eene zitting bonden, ter behande ling var. de navolgende onderwerpenvoorstel burge meester en wethouders reorganisatie der geneeskundige school; voordracht hulponderwijzer school G; benoeming leden stembureau verkiezing 2e kamer der staten- generaal. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft 21 schepen bevracht, waaronder 3 voor Middelburg, zijndeLuctor et Emergo, gezagv. L. P. de Vries; de Schelde, gezagv. L. Hoefman; en Catharina Maria, gezagv. T. R.Oomkens. Tot lid der commissie voor do onteigening van de perceelen, noodig voor het gedeelte van den spoorweg Sloe-Vlissingen en bijbehoorende werken, waarvan, gelijk wij reeds berichtten, de heeren P. Rekker, procu reur alhier, P. J. Frederiks, landbouwer te Oostkapelle, en J. Lonwerse Adrz., landbouwer te Serooskerke, deel uitmaakten, is nog benoemd mr. W. A. van Hoek, advocaat alhier. Den 11 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 22 personen ingeschreven als aan cholera overleden. Sedert het begin der epidemie 275. Bij den burgemeester dier gemeente is sedert de laatste opgave nog aangifte gedaan van 13 cholera-gevallen. {Staatscour.) Jl. Vrijdag heeft Z. M. de koning den heerBohlen Hal- bach ontvangen, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als minister-resident van Z. K. H. den groothertog van Baden bij het Nederlandsche hof. Eïenoeniingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer K. F. Holle, te Bandong op Java. hooge raad van ADEt. Op verzoek eervol ontslag verleeud aan jhr. E. W. van Weede, als secretaris van den hoogen raad van adel, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. ministerieels: departementen. Benoemd tot ad junct-commies bij het departement van financiën de heer mr. A. E. Elias, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. koninklijke academie van wetrnschappen. Be krachtigd de volgende benoemingen, gedaan door de Kouiuklijke academie van wetenschappen: door de natuur kundige afdeeling: van de heeren G. van Diesen, inge nieur te Utrecht en W. Koster, hoogleeraar te Utrecht, tot gewone leden; van de heeren F.C.Donders en J. van Geuns, tot voorzitter en onder-voorzitter voor het vol gende academiejaar; door de letterkundige afdeeling: van de heeren dr. H. Kern, hoogleeraar te Leiden, mr. 0. van Rees, hoogleeraar teUtrecht, jhr. mr. J. K.J. de Jonge, te 's Gravenliage, tot gewone leden; van den heer A. W. Kinder de Camarecg, directeur der cultures op Java, tot correspondent; van den heer H. Hoffmann von Fallersleben, te Gotha, tot buitenlandsch lid; en van de heeren C. W. Opzoomer en W. Moll, tot voorzitter en Onder-voorzitter voor het volgende academiejaar. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Utrecht, de heer J. A. van Wijngaarden, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Dordrecht. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Stapels, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Bergen op Zoom, behoudens aanspraak op pensioen en Oe heer F. J. S. Eerens, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Roosendaal, in die betrekking benoemd te Bergen op Zoom. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Brand uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Willemstad c. a., behoudens "anspraak op pensioen. Benoemd, na afgelegd examen, tot surnumerair der *egistratie en domeinen de heeren: C. A. Wiesen dorp, Utrecht; H. Kayser, te Enschedé; C. T. Montijn, te Zwolle; J. J. Fabius, te Assen; J. van Os, te Oss; J. L. Tromp, te LeeuwardenE. P. van Uoboken, te Zwolle; L. J. M. Timmers Verhoeven, te Breda. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van België te Batavia, de heer K. V. Heyliger. Op verzoek eervol ontslag' verleend aan den heer A. W. P. Kup als Nederlandscb wnsul te Honkong, en als zoodanig benoemd de heer W. C. van Oordt. Marine en leger. Ten gevolge van Zr. Ms. besluit van den 12 dezer, wordt de kapitein-luitenant ter zee M. H. Jansen met den 15 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. korvet van Speyk, en dat bevel met den 16 daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee P. van der Velden Erdbrink. De luitenant ter zee 2e klasse J. A. P. J. de Roy van Znidewijn, dienende op Zr. Ms. korvet van Speyk als adjudant van den kommandant der divisie, bestemd ge weest tot het doen van een kruistocht in den Noorder Atlantischen Oceaan, wordt met den 15 dezer op non- activiteit gebracht. De voorgenomen troepen-vereenigingen in het kamp te Milligen en in dat te Waalsdorp zullen in dezen zomer geen plaats hebben. Gemengde berichten. Uit Roermond schrijft men aan de Nieuwe Rotter- damsche courant„Voor de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal, ir< het kiesdistrict Roermond, bevelen zich aan de heeren de Lom de Berg, aftredend lid, en Haffmans, kantonrechter te Venlo en redacteur van het Venloosch Weekblad, berucht door de Limburgsche brievenhistorie. De heer Haffmans reist reeds rond, om zich bij de kiezers aan te bevelen, en deelt visite kaartjes uit met het opschrift mr. Leopold Haffmans, candidaat voor de tv.-eede ka mer der staten-geueraal." De gemeenteraad van Leeuwarden heeft f 1200 beschikbaar gesteld voor feestelijkheden bij de opening van den spoorweg LeeuwardenGroningen. Te Frankfort heeft op 7 Mei een zeer ernstige botsing plaats gehad tusschen burgers, Oostenrijksche en Beiersche soldaten en Pruisische manschappen/Zeven personen werden daarbij gekwetst. Dagelijks hebben er overigens schermutselingen plaats tusschen Oostenrijk sche en Pruisische soldaten, hetgeen trouwens bij de tegenwoordige spanning niet te verwonderen is. Dezer dagen heeft do bekende pater Roh teWeeDen, behoorende tot de orde der Jesnïten, van den kansel de verzamelde menigte gewaarschuwd tegen het aankoopen der door hem gedurende zijne jongste statie gehouden predicatiën. Bedoelde leerredenen zijn nauwkeurig gestenogiaphieerd en daarna in het licht gegeven. Het schijnt derhalve dat de vervaardiger ze geschikt achtte om gehoord, maar niet om gelezen te worden. De Wiener Zeitung deelt mede, dat in April jl., in het Oostelijke gedeelte van den delta der Nijl, ter plaatse waar het voormalige Tunis heeft gestaan, een steen is gevonden, waarop eene inscriptie in het Grieksch en in het Oud-Egyptisch wordt gelezen. De eerstbedoelde inscriptie bevat 76, de andere 37 regels. Het geheel dag- teekent van 238 jaren vóór Christus. Sedert de beroemde steen van Balette in 1799 werd ontdekt, is zulk een gewichtige vond, ten opzichte van het hieroglyphische schrift, niet gedaan. Volgens een bericht uit New-York van 25 April, is het van Matanzas naar Portland bestemde schip Scotland gejaagd geworden door een schooner, die de Engelsche vlag voerde; het verdachte schip kwam tot dicht onder den achtersteven om deu naam te lezen; de equipage van den schooner was buitengewoon talrijk en op het middeldek scheen onder een zeildoek een pivot- kanon verborgen te zijn. Te New-York is een raad van gezondheid in het leven geroepen, die in de uitoefening zijner fnnctiën wordt bijgestaan door de politie, en wiens taak het is, om zooveel mogelijk te waken tegen den verkoop van vervalschte levensmiddelen. Reeds zijn op gezag van dien raad aanzienlijke hoeveelheden melk, die met water waren vervalscht, in beslag genomen, terwijl de namen der primitieve verkoopers en opkoopers werden bekend gemaakt. Gelijke maatregelen werden genomen tegenover vleescb, visch, eieren, vruchten, groenten; in eeu woord, alles wat voor de voeding bestemd is, moet van uitmun tende qualiteit zijn, of het wordt vernietigd. Zonderling mag echter de bepaling heeten,dat het gebruik van kalfs- vleesch streng is verboden. De raad oefent ook toezicht uit op de woningen en zorgt dat zij niet overbevolkt of ongezond zijn, en men rekent dat een half millioen inwoners genoodzaakt zal worden te verhuizen naar de omstreken der stad, ten einde zoo doende een vochtigen kelder tegen eene gezonde woning te verruilen. Al deze maatregelen zijn genomen tegenover de mogelijkheid dat ook te New-York de cholera zou uitbreken. Dezer dagen had de veiling plaats van de wijnen van prins Metternich, op den Johannesberg gewassen. Het beste stuk werd aan het huis M. A. Wolff te Frank fort a/M. gegund tegen den prijs van 1810het beste halve stuk werd daarentegen voor de Bremer Raths- keller aangekocht. Men verneemt dat de vereeniging Handwerksbloei te Arnhem met de verhooging van de dagloonen der werklieden tevens een reglement heeft ontworpen tot bestraffing van die werklieden, welke zich schuldig maken aan misbruik van Bterken drank, terwijl zij den meesters, die in deze bestraffing bij herhaling nalatig blijven, het lidmaatschap der vereeniging zal ontnemen, in de hoop daardoor de toenemende dronkenschap van vele werklieden te keer te gaan. Op den iaatsten dag der veiling te Parijs, van het kabinet schilderijen van den heer H. de Kat, hebben do- volgende stukken de daarbij gestelde prijzen opgebracht^ Achenbach, gezicht in Noorwegen, 5500 franken idem ondergaande zon aan het strand, 7100 fr.; Kobell, weide met vee, 3250 fr.; Koekkoek, boscli, 6650fr.; Ary Scheffer, graaf Eberhard, naar Schiller, in twee tafereelen,40,500fr.; idem, geestverrukking van Magdalena, 17,000 fr.; idem, Johannes schrijvende de Openbaring, 9000 fr.; idem, de biddende Christus, 6100 fr.; idem, de verloren zoon, 18,300fr.; idcm,dekoningvanThule,8200fr.; Schelfhout, gezicht op Haarlem, 2800fr.; Schelfhouten Moerenhout, ijs vermaak, 4600 fr.; Schotel, Zeenwsche stroomen, 4500 fr.; idem, zeestuk, 2900 fr.; Verheijen, stadsgezicht, 1050 fr. De gezamenlijke opbrengst der veiling bedraagt 533,975 fr. Karl Blind heeft, aan een Engelsch dagblad den volgenden brief geschreven: „Met bloedend hart en door smart overmand leg ik den palm der martelaarsschap op het graf van hem, die het geluk en de vreugde uitmaakte zijner moeder en dien ik steeds als mijn eigen zoon zal beschouwen. Edeler en bemin nenswaardiger karakter dan het zijne kan men zich niet voorstellen. Door eene vurige liefde voor vaderland en vrijheid bezield, heeft hij zich opgeofferd om aan dat vaderlandderampeneensoorlogs te besparen.Zijn hart was vervuld met kinderlijke liefde en met de edelste gevoelens laten anderen zijn daad afkeuren,maar men verge niet van mij, dien hij beschouwde als een vader, dat ik aan iemand, wien het ook zij het recht toekenne om te meenen dat ik een smet laat drukken op hem, wiens gevoelens zoo rein waren, op hem, die tot smart van mijne ontroostbare vrouw, van mij zei ven en van mijn huisgezin, zijn jeugdig leven vol verwachting aan de zaak des vaderlands vrij willig ten offer bracht. 10 Mei. KARL BLIND." Thermonieterstand 12 Mei. 's av. 11 n. 49 gr. 13 'smorg. 7 u. ölgr.'smidd. lu. 54 gr. 'sav.11 u.48gr. 14 'smorg.7 n.48 „'sinidd. 1 u. 52 gr. Stalen-generaal. TWEEDE kamer. Beraadslaging over het wetsontwerp tot vaststelling der grond slagen, waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Nederlandsch Indië kunnen worden gevestigd. Zitting van Zaterdag 12 Mei. De discussie wordt voortgezet over de eerste afdeeling, handelende over den grond en den grondeigendom. De lieer vau Asch van Wijck was de eerste spreker. Hij verklaarde zich tegen al de voorgestelde bepalingen omtrent den eigendom, omdat li ij de vrees koesterde, dat zonder nader onderzoek onrecht zal worden gepleegd jegens de Javaansche bevolking, en het individueel bezit verderfelijke gevolgen na z.ich slepen zal. Het is toch duidelijk, dat de geest en de strekking van al deze bepalingen het belang van den Europeeschen onder nemer uitsluitend op het oog hebben, en al moge het nu een juist beginsel zijn, den ondernemingsgeest te bevor deren en aan te wakkeren, zoo wettigt dit toch de voor gestelde sociale revolutie geenszins. De toestand waarin Java nog verkeert, was niet rijp voor de tegenwoordige maatregelen. De heer Wintgens toonde van zijne zijde aan, dat da ontwerpers der wet (de minister en de heeren Kappeyne en van Heukelom) het onderling zelfs oneens zijn over hetgeen feitelijk en rechtens op Java bestaat. Heftig tegenstander van particuliere industrie, bestreed hij de voorgestelde regeling cn kwam met kracht op tegen de door den heer Kappeyne verdedigde stelling, alsof het Ned. Indisch burgerlijk wetboek toepasselijk zou zijn op gronden door Javanen bezeten, en alsof redenen van staatsbelang de invoering van individucel bezit zouden

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1