DE GLOBE. £)anöclsberict)tm. 2löwrtmttm. BRIEYEN UIT BELGIË. 54 441 22} 67 561 625 38 311 38} 39 28 69} 69} 16} 11} 9} ALBUM VAN BU1TENLANDSCHE LETTERVRUCHTEN. bij inteekening, VAN MIDDELBURG: VAN ROTTERDAM 6 7 ongestoord geld kunnen verdienen. Tegenover het request van den gemeenteraad van Leipzig staan echter de manifestatiën der verschillende meetings van werk lieden, menschen dus die door een oorlog het dagelijksch hrood voor hunne huisgezinnen zien bedreigd. Deze hebben geprotesteerd tegen hiervoren bedoeld request en aangedrongen op eene samenwerking van Saksen met de overige staten tegen Pruisen en op een alge- meene volkswapening. Een telegram uit Londen van eergisteren meldt dat aldaar aan de beurs eene groote ontsteltenis heerschte, daar het huis Overend Gurney en co. zijne betalingen had gestaakt. Berlijn. Vrijdag. De Norddentsche Zeitung zegt dat de dreigende wapeningen van Hannover tot de mobielverklaring van het 7e, 2e en le Pruisische leger korps hebben doen besluiten. Berlijn. Vrijdag. De Engelsche regeering heeft te Parijs en te St. Petersbnrg op nieuw pogingen aange wend om een congres bijeen te roepen, maar de leden der tegen Pruisen gerichte coalitie willen de hangende quaestiën zelfs door eene bondsexecutie van Pruisen beslissen Berlijn. Vrijdag. De Kreuzzeitung bevat een artikel waarin wordt beweerd dat de regeering steeds pogingen aanwendt tot behoud des vredes. Munchen. Vrijdag. Met het oog op den tegenwoor- digen toestand van Europa heeft de regeering besloten om onmiddellijk het leger mobiel te verklaren en den landdag tegen 22 Mei bijeen te roepen. Londen. Vrijdag. The Star zegt, dat volgens een gerucht onderhandelingen zijn geopend tusschen Frank rijk, Engeland en Oostenrijk, ten gevolge waarvan de regeering te Weenen zich heeft bereid verklaard om over den afstand van Venetië met Italië in onderhande ling te treden. St. Petersburg. Vrijdag. Volgens geruchten, welke echter weder bevestiging eischen, zou de regeering aan Pruisen hebben doen mededeelen dat zij partij zon kiezen voor Oostenrijk, indien het aanvallender wijs te werk ging. Konstantinopel. Vrijdag. De regeering heeft bevel gegeven om alle regementen op voet van oorlog te bren gen en twaalf duizend man reserve-troepen onder de wapenen te doen komen. LaPatrie van gisteren, een officieus Fransch orgaan, gelijk men weet, zegt dat bij het uitbreken van den oor log door de regeering twee observatie-korpsen zouden worden gezonden naar den Rijn en naar de Oostergren- zen. Een dier korpsen zou bestaan uit vier divisiën van het leger van Lyon, thans reeds sur lepied de rassemblement, onder hevel van den graaf de Palikao. De municipaliteit van Messina heeft eene som van vijftien duizend gulden beschikbaar gesteld om te wor den verdeeld onder de bemanning van het eerste schip, hetwelk zich zal onderscheiden in den oorlog ter bevrij ding van Venetië. Brussel, 10 Mei. België verkeert in een toestand van merkwaardige kalmte. Terwijl gansch Europa in agitatie is en met de meeste bekommering in de geheimnissen der toekomst tracht door te dringen, is onze bevolking echter, naar 't schijnt, op hetgeen gebeuren moet bijzonder gerust, en ook onze tweede kamer geeft blijken van dezelfde kalmte; zij laat zich door den hartstocht der partijschap mede slepen zonder vreeze voor de onderlinge verdeeldheid, die de behandeling van quaesties als die over de studiebeur zen noodwendig moet aanblazen. En toch, wanneer men de Duitsche bladen leest, maakt men elk oogenblik ken nis met plannen en voornemens die een herziening van de kaart van Europa ten doel hebben, waarbij men België in éen hap zou kunnen inslokken. Het groote geheim nu van België's gerustheid bestaat eenvondig in het bewustzijn zijner macht. België heeft zich nooit krachtiger gevoeld dan op het tegenwoordig oogenblik.Wat het zulk een kracht verleent, is nietsanders dan de vrijheid in wier bezit het zich verheugen mag, de volmaakte orde waarmede de vooruitgang vergezeld gaat en de uitmuntende werking van ons constitution- neel raderwerk, waaraan wij lift te danken hebben dat wij zonder een enkelen schok van de regeering van Leopold I tot die van Leopold Ilzijn overgegaan. Daarbij komt nog het broederlijk vertrouwen, hetwelk de koning van den aanvang zijner regeering aan de natie, die hem reeds bijna op gelijken rang stelt als zijn vader, heeft weten in te boezemen. Maar zelfs uit het oogpunt van materieele kracht heeft België redeniom op zich zeiven te vertrouwen. Te midden van een algemeenen toestand van verwarring, wanneer Frankrijk's legers in Italië, mogelijk wel in Duitschland strijden zullen, behoeft een land dat als de nood dringt 200,000 man in het veld kan brengen, geenszins nog aan zijn bestaan te wanhopen, ook al kon het niet eens zijn toevlucht nemen tot een geretrancheerd kamp of de Antvverpsche vestingwerken, die in dergelijke omstan digheden de vuurproef zouden hebben door te staan. Hoe buitensporig het cijfer van 200,000 man ook klin ken moge, het is toch volkomen overeenkomstig de wer kelijkheid. Door mobiliseering van het leger en den eersten ban der garde civique, geheel uit jonge krachtige lieden bestaande, kan België tot verdediging zijner onzijdigheid op een leger van genoegzame sterkte reke nen, zoodat het zonder zich al te ongerust te maken de treurige verwikkelingen die zich in Europa voordoen kan onder de oogen treden. Daarom is dan ook de heer Coomans er zoo slecht afgekomen toen hij eergisteren het ministerie interpelleerde aangaande het crediet van 15 a 20 millioen, hetwelk, volgens geruchten het mini sterie voornemens was aan de kamers te vragen. Hij dacht het ministerie in verlegenheid te brengen, maar de heer Frère Orban antwoordde hem doodeenvoudig dat de regcering voor het oogenblik geen enkele reden had om zich met het nemen van maatregelen tot zijn verdediging bezig te houden en dat, indien het zoover komen mocht, zij niet schromen zou tot buitengewone middelen haar toevlucht te nemen. Wie nu op zijn neus stond te kijken was de heer Coomans, die dan ook zijn verdere vragen achterwege hield. Desniettemin kan ik u de verzekering geven dat het ministerie niet zorgeloos of werkeloos is gebleven. Beter dan de natie ziet het de gevaren van een naderende toekomst, en alle maatregelen zijn genomen om in veer tien dagen, en mogelijk in nogkorteren tijd, 100,000 man onder de wapenen te hebben. Zelfs aan het ministerie van binnenlandsche zaken is alles in gereedheid gebracht tot het mobiliseeren der garde civique, namelijk van den len ban. De clericale afgevaardigden zijn nog altijd aan het napluizen van de stukken betrekkelijk de stichtingen der studiebeurzen, die de minister Bara ter griffie der kamer gedeponeerd heeft. De discussie over deze question bruiante zal waarschijnlijk morgen worden hervat. De rechterzijde zal schier het onmogelijke doen om de waar heid en authenticiteit dezer officieele stukken te betwisten, maar ik betwijfel zeer dat zij daarin slagen zal. Verme telheid om dingen vol te honden, die zij zeker weet dat valsch zijn, behoeft men bij de rechterzijde niette vergeefs te zoeken. Laat mij van de vele bewijzen die daaromtrent voorhanden zijn, er u slechts een noemen dat nietonaar- dig is. Een mijner vrienden die op het oogenblik in Italië reist, schreef mij gisteren het volgende: Bij de beraadsla ging over de wet op de studiebeurzen had de heer Bara, toen nog afgevaardigde van Doornik, als een rechtzinnig voorbeeld van verandering van bestemming gewezen op de herschepping van het standbeeld van Jupiter in dat van St. Petrus, welke in de hoofdstad van het catholi- cisme volbracht was. Met een brutaliteit die hem nooit in gebreke laat, antwoordt de heer Bathelemy Dumortier dat men wel geheel onbekend moest zijn met de eerste beginselen der archeologie, om niette weten dat Jupiter een goede bol met haar had, terwijl het standbeeld van St. Petrus een kalen kruin had. „Toen ik Rome doortrok, schrijft mijn vriend, heh ik mij de zekerheid ver schaft dat het bewuste beeld van Petrus een flinke krul- lekop heeft en dat eveneens een krullende baard rond zijn kin prijkt." Ook morgen zal het de heer Dumortier weder niet aan vermetelheid ontbreken. Hoe slechter de zaak is die de afgevaardigde van Roulers in verdediging neemt, des te heftiger is hij in zijn aanvallen. Wij zullen zien wie er het slechtst is afgekomen in de bijeenkomsten die de beeren de Theux, Jacobs en Dumortier gedurende de geheele week zamen gehouden hebben naar aanleiding van de documenten betrekkelijk de studiebeurzen. De wet voor het in beteren toestand brengen van de Senne is gisteren door de kamer van vertegenwoordigers aangenomen. Na de aanmaning door den senaat en de koninklijke bekrachtiging zal de Engelsche maatschappij die de zaak onderneemt zich moeten beijveren om de noodige millioenen te vinden voor het werk, dat vooral door de onteigening van 150 huizen, enorme sommen kosten zal. Het oogenblik is daartoe echter alles behalve gunstig. Insgelijks is de wet aangenomen waarbij een millioen wordt aangewezen als bijdrage voor het stand beeld van Leopold I. Het blijkt alzoo dat de particuliere inschrijvingen niet talrijk genoeg zijn geweest. Dit is dan ook de reden dat de leden der rechter en linker zijde het initiatief hebben genomen en het voorstel om voor die soin bij te dragen gedaan hebben, hetwelk zon der eenige oppositie is aangenomen. Prijzen van effecten. Amsterdam 12 Mei 18G6. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2.J- p dito dito dito 3~ dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4} België. Certificaten bij Rothschild 2} Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 dito dito Leening 1860 4} Certificaten 6 Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 dito 1847/1852 2} dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën 3 thans 2} Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binnenl.)5 Vereen.Stat. dito (1882) 6 Illinois. dito7 Mexico. dito 3 Grenada. dito afgestempeld4} Venezuela dito 3 55 66 85} 90 72 78 i 37 175 Getrouwd Middelburg, den 11 Mei 1866. E. STEUERWALD, Ingenieur van den Waterstaat, en A. A. LANGGUTH. Eene ruime gemeubeleerde VOORKAMER te huur op het beste gedeelte van den Langendelft, voorzien van de noodige gemakken. Adres Bureau dezer Courant. Drie Knechts, Timmeren en Metselen verstaande, en een Schildcs sksiccht benoodigd, bij J. WILLEMSE, te Brigdamme. Jaargang 1866. Vijfde aflevering. (Mei.) inhoud: Herinneringen van een veldprediker uit het Fransche leger voor Sebastopoldoor Max Reichard. (Daheim. Deutsches Familienblatt.) De geschiedenis van het bankiershuis Baring te Londen. (London Society.) De arbeid der kinderen in de Engelsche fabrieken. (Quarterly Review.) De uitgave geschiedt bij DE GEBROEDERS ABRAHAMSte Middelburg De prijs per jaar is f 6. ter gelegenheid der KERMIS te IJzendijkeop Woensdag den 23 Mei, te 8 uren des avonds, in het Mof van Koophandelbewoond door J. STURM. STOOM BOM TUI E.YST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Mei 1866. Zondag 13'smorg. 11 uur. Zondag 13'sraorg. 8,30 Maandag 14 11,30 Maandag Dinsdag 15 'smidd. 12,30 Dinsdag 14 15 Donderdag 17 'smorg. 6 uur. Woensdag 16 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 23 Donderdag 24 18 19 20 21 22 6 6 4 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 23 Donderd, 24 ,30 9,30 10,15 18 10,30 19 's midd. 12uur. 20 12 21 22 namidd. 2,15 2,15 2,15 SKELPEnSDRUKKEIUJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 4