s iü li 3 us Onderwijs. Op de voordracht voor de benoeming van een hulp onderwijzer op de school voor onvermogenden te Vlissin- gen zijn geplaatst de heeren G.K. Allaard, A. A.Verhorst en J. P. Koppelle, hulponderwijzers te Colijnsplaat, Wis- sekerke en Efoedekenskerke. De benoeming zal in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad plaats hebben. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse O. C. Sterk en de officier van administratie 2e klasse A. J. M. Huart worden met den 16 dezer op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis geplaatst, laatstgenoemde om te worden gedetacheerd op het kostschip te Botterdam. Landbontr enz. Uit het oostelijk deel van Zuid-Beveland wordt ons gemeld: „De velden vertoonen zich thans in al hunne bekoor lijkheid. Het koolzaad staat nog bijna in vollen bloei, en levert, als gewoonlijk, een heerlijk gezicht op. Er is veel koolzaad en het staat, waar men ook komt, voor treffelijk. De vruchtzetting, die onder gunstige omstan digheden plaats heeft, doet een rij ke opbrengst verwachten. „De rogge staat welig en volop in de aren. „De tarwe vertoont zich niet zoo gul als de laatste, hoewel ze vrij goed staat. „De erwten en paardenboonen staan goed. „De oude meede vertoont zich gunstig. Het planten der jonge is schier overal afgeloopen. Het weder werkt daar voordeelig op. „Vlas is er minder dan gewoonlijk. Verschillende om standigheden: het verlies van 't vorige jaar, de hooge eischen der boeren en vrees voor besmetting van het vee, hebben daartoe bijgedragen. Het staat alles behalve gunstig, en wordt zoo door springers of aardvlooien gekweld, dat sommigen het reeds hebben uitgeploegd. Anderen zullen dit voorbeeld moeten volgen. „Schaarschheid van voeder heeft het vee bijna eene maand vroeger dan gewoonlijk van stal gedreven. De weiden zijn zeer grasrijk, en indien wij in 't vervolg niet te veel droogte krijgen, zullen de hooiweiden een rijker opbrengst geven dan in de laatste jaren." Gemengde berichten. Volgens heden namiddag genomen besluit van den gemeenteraad van Vlissingen zal dit jaar aldaar geen kermis worden gehouden. Een te Parijs uitkomend Engelsch-piëtistisch blad stelt de volgende allergewichtigste vraag: „Maken de rechtzinnige christenen zich aan zonde schuldig indien zij op Zaterdag avond een brief op de post bezorgen, welken zij alzoo op Zondag naar de plaats zijner bestem ming laten reizen Niet minder dan 25 millioen gulden werd ten koste gelegd aan het hoofdriool van Londen maindrain- setcagedat met zijne zes, gezamenlijk 132 mijl lange kanalen iu 1865 gereed kwam. Wanneer vraagt de Arnhemsche courant, waaraan wij dit bericht ontlee- nen zal ten onzent voor goed de hand geslagen wor den aan eene alleen daardoor te verzekeren ontsmetting van volkrijke steden Bij eene toenemende opeenhooping der bevolking in centrale plaatsen, wier bodem sedert eeuwen met drekstoffen gedrenkt werd en daarvan thans meer dan verzadigd is, wordt het hiertoe naar veler meening hoog tijd. Maandag, den derden dag der veiling van het kabinet van schilderijen van wijlenden heerdeKat zijn te Parijs de volgende stukken tot de daarbij vermelde prijzen verkochtH. van de Sande Bakhuyzen, landschap met vee, 1825 fr.; dezelfde, gezicht in Duitschland, 620 fr.; J. Bosboom, eene kerk van binnen, 720 fr.; A. Calame, gezicht in Zwitserland, 3600 fr.; A. Gr. Decamps, Bertrand en Baton, 5800 fr.; H. van Hove, verkoop van het huis raad van Bembrandt, 1820 fr.; B. Jordan, binnenhuis, 1160 fr.; E. Isabey, de wijding, 5300 fr.; H. Leys, de slager, 4030 fr.; Marilhat, Turksche stad, 3500; Meisson- nier, de schildwacht, 9450 fr.; L. Meijer, een kunstge zicht, 1080 fr.; L. Meijer en J. J. Moerenhout, de schip breuk, 3220 fr.; J. J. Moerenhout, de valkenjacht, 840 fr.; P. M. Molijn, roovers, 720 fr.; G. J. J. van Os, bloemen en vruchten, 3100 fr.; L. Boux, het hof van koningin Anna van Oostenrijk, 1900 fr.; Saint Jean, bloemen, 9800 fr., aangekocht door den markies van Hertfort; C. Springer, de markt te Zwolle, 3280 fr.; J. van Strij, rustend Vee, 1320 fr.; dezelfde, Geldersch landschap, 1450 fr.; E. J.Ver- boeckhoven, schapen, 1920 fr.; H. Vernet, Jozef door zijne broeders verkocht, 32500 fr., aangekocht door den markies van Hertfort. Uit Berlijn wordt gemeld dat de identiteit van den persoon die een aanslag op het leven van von Bis- marck zou gewaagd hebben, nog geenszins bewezen is. Personen die met den uitgewekenen Karl Blind bekend zijn meenen dat hij niet wel een zoon van 22 jaar hebben kan, terwijl anderen beweren dat hij in het geheel geen zoon heeft. De dood van den dader kan grootendeels verhinderen dat over deze nog geheimzinnige zaak een voldoend licht opga. Nog anderen zien in den bewusten persoon een aangenomen zoon van Blind. Deze zou namelijk gehuwd zijn met mevrouw Cohn, die van haar eersten man gescheiden was en aan wier zoon hij zijn naam zou hebben geschonken. Uit de Antillen is het bericht ontvangen, dat op een onbewoond eiland, hetwelk nog aan geen staat toebehoort, en gelegen is tusschen Nervis en Monterras, aanzien lijke guano-lagen zijn gevonden, welke in hoedanigheid voor die der Chinchas-eilanden niet onderdoen. - Dezer dagen heeft in eene steenkolenmijn nabij St. Helens, in Engeland, eene ontploffing plaats gehad, terwijl 130 personen ter diepte van 500 voeten daarin aan het werk waren. Oogenblikkelijk werden de machines in bewegiug gebracht, om de mijnwerkers op te halen, het geen dan ook met een honderdtal spoedig gelukte. Van de overigen werden er ten slotte nog dertien vermist, waarna bij verder onderzoek bleek dat er zeven dood en vijf zwaar gewond waren, terwijl éen, die alsnog vermist wordt, insgelijks als dood is aangemerkt, omdat er geene de minste hoop bestaat dat hij nog in leven zal zijn. Onder de omgekomenen waren vier huisvaders. Te Glasgow is jl. Zondag ochtend de spinnerij der heeren Scott, Inglis en comp. nagenoeg afgebrand, waar door voor het oogenblik 600 arbeiders van werk zijn verstoken. Het gebouw was tegen brandschade geassu reerd. Le Constitutionnel geeft een uittreksel van het tweede deel der Histoire de Jules Gesar, ten betooge, gelijk het officieus orgaan zich uitdrukt „dat er een groot contrast bestaat tusschen den krijgsroem en den ellendigen strijd op het Forum." Men ziet hierin weder een bewijs dat de regeering den oerlogzuchtigen geest der Fransche natie zooveel mogelijk wil verlevendigen. De voordracht der Engelsche regeering tot beper king der doodstraf en tot afschaffing harer openbare voltrekking is dezer dagen door het Britsche hoogerhuis zonder ernstige tegenkanting, in beginsel aangenomen. Ook de bisschop van Oxford en de door zijne mensch- lievende bemoeiingen bekende lord Shaftesbury onder steunden de voordracht; terwijl de afschaffing der dood straf slechts door éen pair aanbevolen werd. De gebouwen, door de kolossale giften van den 74jarigen Amerikaan George Peabody ter bewoning voor de Londensche arbeidende klasse gesticht, zijn thans op het naar hem genoemde Square te Islington bijna geheel voltooid. Zij bestaan uit vier grootere gebouwen van 4 verdiepingen (met zolders), welke ieder voor 240 per sonen ingericht zijn. De kamer zijn 12 voet lang en 9 voet breed. De gangen en corridors zijn buiten onkos ten voor de bewoners door gas verlicht, evenzoo kunnen verschillende baden, droogzolders en waschtoestellen door hen kosteloos gebruikt worden. De wekelijksche huur van écue kamer is 2. 6 d., van twee 4 s. en van drie 5 s. Op 1 Januari dezes jaars bevonden zich 1872 veroordeelden in het bagno van Toulon, waarvan 787 wegens diefstal, 397 wegens moord, 197 wegens aanslagen op de eerbaarheid, enz. In categoriën naar den ouderdom der gedetineerden ingedeeld, bevond men dat de meeste misdaden tusschen 21 en 30jaren werden gepleegd. In die klasse telde men 583 veroordeelden; slechts 67 veroor deelden waren 16 a 20 jaren oud, terwijl 244 van 51 tot 59 jaren telden. De meeste veroordeelden (972) waren ongehuwd; 800 waren gehuwd en 100 weduwnaars. Naar hunne intellectueele ontwikkeling ingedeeld, verkreeg men de volgende uitkomsten: 1163 konden noch lezen noch schrijven; 529 konden dit in geringe mate; 157 konden het en 23 hadden eene goede opvoeding genoten. Bij de indeeling naar de beroepen en bedrijven, staan de tuiniers en landbouwers met 568 bovenaan. De timmer lieden komen in de laatste plaats met 34. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Vlissingen voor de tweedemaal her besteed: 1. het onderhoud van de aardewerken te Vlis singen en Veere, en 2. de magazijnen en andere gebouwen, mede aldaar, beide onder het beheer der genie te Vlissingen. Voor het eerste perceel is de minste inschrij ver geweest de heer A. Loois, te Vlissingen, voor 6600: voor het tweede perceel de heer A. Kiaassen, te Middelburg, voor ƒ5600. Beide inschrijvingsommen zijn hooger dan die der vorige aanbesteding, niettegen staande toen de werken niet gegund zijn. Thermometers tand. 11 Mei. 's av. 11 u. 51 gr. 12 'smorg. 7 u. 50 „'smidd. 1 u. 49 gr. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. April—Mei 1866. Wind. a> a> a 3 >1 -!«S -fr sit O O üET''S _c bu a 0 fa O Ja O SS SO o -S? -2a5 ia .S .2 a 0) bC Aanmerkingen. ÉH O -O co <v cd 29; NO.t.N. 10 757-4 11.0 0.65 6.70 45 bewolkt. 30:NOost. 16 755.2 11.8 0.53 5.72 0.0 lichtbewolkt. 1 NO.t.N. 6 747-3 7-8 0.86 7.40 6.5 dik bew. betr. sn. r. 2 W. t. N. 10 751.2 9.8 0.71 6.80 0.4 bewolkt. 3 Z West. 11 754.5 10.4 0.83 8.24 0.0 bewolkt regenbuien. 4 NO.t.N. 3 759.3 12.2 0-70 7.82 4.1 bewolkt regenbuien. 5 W.NW. 5 767.1 11.6 0.66 7.00 1.0 lichtbewolkt. De grootste wind kracht is geweest op 12 April 's morgens NOost. 7,25 760,77 12,77 0,71 8,04 1,8 te 7 uur, Zw. t.W. ge middelde druk 21 p. op de vierkante el, zwaarste druk 30 p. op de vierkante el. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand April, des middags te 2 uren. S laten-generaal. TWEEDE KAMER. Beraadslaging over het wetsontwerp tot vaststelling der grond slagen, waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Mederlandsch Indië kunnen worden gevestigd. Zitting van Vrijdag 11 Mei. In de eerste plaats werd beraadslaagd over de eerste afdeeling, handelende van den grond en van den grondeigendom. De heer van Nierop opende het debat. Beeds dadelijk wees hij er op, dat, hoewel de vraag van het cultuurstel sel thans iu staat van wijzen verkeert, die omtrent den grondeigendom nog zeer in het onzekere ligt. Hij wenschte nadere inlichting met betrekking tot het abso lute verband vau de eigendomsvraag met deze wet. Hij merkte echter op, dat, ofschoon het onzeker moge zijn wie eigenaar van den bodem is, dit niet noodig is te weten om de tegenwoordige grondverdeeling te doen plaats hebben, mits zij billijk en rechtvaardig zij, en den feitelijken toestand als grondslag aanneme. Maar al is dit zoo, dan bestaat bij hem toch bezwaar tegen art. 1, luidende: „Aan den inlandschen bezitter wordt de eigendom toegekend van den grond, dien hij bij de invoering dezer wet in individueel en erfelijk gebruik bezit." Zonder nadere inlichtingen omtrent verschillende punten, als b. v. de gevolgen van verjaring, de gevolgen van afwezendheid, kon hij zich met het voorgesteld beginsel niet vereenigen, en gaf dus in overweging de vraag van den eigendom, voor zooveel den indiviüueelen eigendom betreft, aan te houden, door art. 1 te vervaugen door art. 6, met bijvoeging van een nieuw art. 2, bepa lende, dat het communaal en individueel recht binnen vijfjaren door de wet geregeld zal worden. De heer van der Linden had liever gezien dat de regeling van het grondbezit bij eene speciale wet had plaats gehad, maar juichte het beginsel zelt toe, namelijk de krenking van bet eigendomsrecht van den Javaan te doen ophouden. Maar zoo dusdanig individueel erfelijk bezit door de wet wordt verzekerd en gehandhaafd, en derhalve gebracht onder de bescherming van art. 77 van het regeerings-reglement, welk onderseheid is er dan tusschen bezit en eigendom Maar dit doet het ontwerp niet. Het regelt dit bezit niet, maar geeft slechts een schijn van regeling. In verband daarmede vroeg hij of het Nederlandsch-Indisch burgerlijk wetboek toepasselijk is op onroerend goed, door den Javaan bezeten? Zoo ja, waarom dan twee verschillende soorten van recht ingevoerd, naarmate den persoon des bezit ters,en hoe dietoepasselijkheidtc rijmen met art 3, waar niet verwezen wordt naar de bepal ingen, maer naar de beginselen van dit wetboek. En zoo het wetboek niet vigeert, is verandering van het bezit in eigendom niet anders dan schijn, maar geene werkelijke verandering. Hij kwam tot de conclu sie, dat al die artikelen, welke onzekerheid teweegbren gen uit de wet behoorden gelicht te worden, en alleen daarin het groote beginsel opgenomen: dat de staat in het vervolg niet naar willekeur zal beschikken over den grond van den Javaan, maar hem het bezit daarvan ver zekert. De heer Godefroi was voorstander van bet beginsel individueel grondbezit, maar vroeg, of dat beginsel thans reeds toepasselijk kan worden gemaakt, en of niet een onderzoek daaromtrent moest voorafgaan Met beroep op het gezag van Indische specialiteiten, beant woordde bij de laatste vraag bevestigend. Zijne rede was voorts eene bestrijding van die van den heer Kap- peyne op 11. Zaturdag over de regeling van bet grond bezit gehouden, en betoogde o. a., in strijd met de meeuing van dien spreker, dat het N. Indisch wetboek niet toepasselijk is op de gronden van den Javaan, dat art. 1 van het ontwerp in strijd is met het denkbeeld dat de Javaan eigenaar is van den grond, en dat in stede dat een bestaande toestand eenvoudig wordt bevestigd, eene geheele verandering wordt gemaakt, waarvoor de Javaan niet rijp is, en die ook niet verhinderen zal dat hij zich van zijn grond zal ontdoen. Ook met het oog op het communaal bezit, trachtte bij aan te toonen dat de verandering daarvan in individueel bezit aan velerlei bezwaren onderhevig was, en kwa© tot de slotsom dat de regeling der cultures niet onmo gelijk is zonder regeling van den eigendom tevens,

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2