MlDDELBURGSCHE COURANT. N" 73. Zaterdag 1866. 12 Mei. öinnmlattb. Editie van Vrijdag avontl 8 uren. AANKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van I«ffzen«lijk.e, tnaken bekend, dat door den Gemeenteraad besloten is, dat tengevolge van buitengewone omstandigheden, dit jaar op de op handen zijnde MERMIS, geen andere dan in dit District aanwezige Koek- of andere Kramen, openbare Tooueelvoorsteïlingen, Vermakelijkheden of dergelijke, Draaimolens, enz., zullen worden toegelaten; alsmede dat ook geene Tenten of zoogenaamde Cantines worden gedoogd. IJzendijke, den 7 Mei 1866. De Burgemeester en Wethouders van IJzendijke, D. BEKAAR, Burgemeester, J. F. CARPREAU, Secretaris. Middelburg 11 Mei. De Staatscourant van Donderdag bevat hetkoninklijk besluit van den 18 April jh, waarbij, op verzoekschrift van den heer K. E. Schijf en vijf anderen, allen wonende alhier, worden goedgekeurd de bij dat verzoekschrift overgelegde statuten van de vereeniging, genaamd „de werkmansvereeniging te Middelburg", en die vereeniging mitsdien als rechtspersoon wordt erkend. Het reglement dier vereeniging is in hetzelfde nommer opgenomen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een overzicht van den handel te Koningsbergen in 1865. Men schrijft ons uit 'sGravenhage, dd. 10 Mei De discussiën over de cultuurwet hebben zich tot gisteren tot algemeene beschouwingen bepaald zij wa ren van weinig belang; slechts enkele sprekers spraken redevoeringen uit, die niet vervelend waren. Morgen zal de strijd over het eerste hoofdstuk, handelende over den grondeigendom, een aanvang nemen. Men verwacht dat de'heer Thorbecke dan zal deelnemen aan het debat. „Men spreekt van zeer diepingrijpende amendementen over dit hoofdstuk, die in aantocht zouden zijn en die de intrekking der wet ten gevolge zouden kunnen hebben." Uit Dordrecht schrijft men ons: „Als een bijzonderheid moet ik u mededeelen dat alhier Zaterdag middag bij een kassier het telegraphisch bericht is ontvangen van een aanslag op het loven van von Bismarck gepleegd. De afloop werd niet gemeld. Daar de couranten van Zondag niets daaromtrent behelsden hield men het bericht, dat als een loopend vuurtje zich verspreid had, voor niets meer dan een canard. Men ver beelde zich echter ieders verbazing, toen het later bleek dat de aanslag twee dagen later werkelijk plaats gehad had. Welke ziener een feit, dat de toekomst nog in haar schoot verborgen hield, als reeds aanwezig meldde, weet ik niet. Maar zeker is het dat de zaak allerzonderlingst is en aanleiding geeft tot het vormen van allerlei gissin gen. Is het gebeurde de vrucht van een uitgebreid complot, en heeft dan een der deelgcnooten, zich in den datum vergissende en vertrouwende op den goeden afloop, de mededeeling gedaan? En zou men, waar te Dordrecht de mare doorgedrongen was, te Berlijn geheel onkundig gebleven zijn? Of is de gansche geschiedenis misschien niets anders dan een comedie, behendig verzonnen en gespeeld door den minister om zijn in de laatste dagen eenigszins wankelenden zetel te schragen en te beves tigen? Of heeft de een of ander, die in bet geheim was ingewijd en de intrige verafschuwde, door het versprei den der tijding den minister willen terugbrengen van zijn plan? Deze en andere vragen worden er gedaan die wel nooit opgelost zullen worden, maar toch het publiek hier bezig honden. „De uitslag van den verkoop van het kabinet des heeren de Kat heeft veler verwachting, die, met het oog op de politieke omstandigheden, wel niet zeer hoog ge spannen kon zijn, verre overtroffen. Ik geloof dat men gerekend had op een opbrengst van twee ton en daar mede zeer tevreden geweest zou zijn. De Sebeffer's en Horace Vernet's zijn echter zeer meegevallen. Ik hoor dat verschillende stukken aanmerkelijk meer gegolden hebben dan de som, waarvoor zij aangekocht zijn. Anderen daarentegen brachten veel minder, soms niet eens de helft op. In het belang der geschiedenis van de kunst zou het zijn als de betrekkingen van den heer de Kat eens, voor zoover zij hiertoe bij machte zijn, een opgave openbaar maakten van do som, waarvoor de stukken ge kocht en thans verkocht zijn." Den 8 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 9 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 227. Bij den burgemeester dier gemeente was nog van 20 cholera gevallen aangifte gedaan. Staatscour Volgens de in de Staatscourant van gisteren gedane opgave betreffende de cholera in de provincie Zuid- Holland over de week van 29 April tot en met 5 Mei jl. zijn in die week aangetast 305 en overleden 159 per sonen. Sedert het begin der ziekte zijn aangetast 420 en overleden 246 personen. Uit Almelo schrijft men aan het Utrechtsch dagblad „De gevolgen der ernstige verwikkelingen in Duitsch- land doen zich alhier reeds sterk gevoelen, doordien een zeer groot aantal dienstplichtige jongelieden van daar, meest allen steenhouwers en metselaars, alhier werkzaam, bevel hebben ontvangen zich onverwijld naar hunne respectieve korpsen te begeven. Hoewel hier reeds door den sterken aanbouw van woningen en fabrieken gebrek was aan arbeidslieden, zoo doet zich zulks nu nog te meer gevoelen, doordien ook binnen kort met de werk zaamheden van het op te richten beursgebouw een aan vang zal worden gemaakt, alsmede met de tweede brood-meelfabriek, waarvan de door Z. M. den koning goedgekeurde statuten dezer dagen zijn ontvangen." Wij zijn van goederhand onderricht dat de feestviering, die den 28 Mei te Amsterdam in het Paleis voor volks vlijt zou gegeven worden, ter gelegenheid van het öOjarig jubilé van Z. K. H. prins Frederik, als groot meester nationaal dor vrijmetselarij in Nederland, alsmede de vergadering van het groot-oosten, op den 27 Mei in den Haag te honden, ter oorzake van de heer- schende ziekte, zijn uitgesteld. {N. XJtr. cour.) Beiioeiningen en beslniten. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot adjunct- inspecteur voor het geneeskuudig staatstoezicht: voor Noord Holland dr. D. Lubnch te Haarlem, met vergun ning om gelijktijdig de betrekking van bibliothecaris van Teylers stichting te blijven waarnemen; voor Zuid- Holland dr. B. Carsten te Arasterdam. legek. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den kapitein W. F. H. baron van Balveren, van het korps ingenieurs, mineurs en sapenrs, mot vergunning om de activiteits-uniform te blijven dragen; en benoemd bij hetzelfde korps, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luite nant J. A. Schuurman, van het korps. Kerknieuws. Jl. Woensdag avond is door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen tot predikant beroepen, de heer W. Sijpkes te Veenendaal. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 8 dezer wordt de scheepsdivisie, bestemd geweest tot het doen van een kruistocht in den Noord-Atlantischen oceaan, met den 15 Mei aanstaande ontbonden en diensvolgens de kapitein-luitenant ter zee M. H. Jansen met dat tijd stip eervol van het bevel ontheven. {Staatscour.) Maandag is aan het departement van oorlog, onder het voorzitterschap van den generaal-majoor Hardenberg, het examen aangevangen van de onder officieren van de verschillende wapens, die naar den rang van luitenant kwartiermeester dingen. Gemengde berichten. Woensdag ochtend is J. Kopmels, timmerman te Waarde, gevangen naar Goes gebracht, verdacht van den brand, die in Februari 11. zijn winkel vernielde, te heb ben aangestoken. De prins van Oranje en de kroonprins van Dene marken hebben Maandag avond de soirée bij de keizerin van Frankrijk bijgewoond. - De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten dat de kermis dit jaar niet zal plaats hebben. Daaren tegen is afwijzend beschikt op een voorstel van bestuur ders der Rotterdamsche afdeeling van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, hetwelk s!rekte tot afschaf fi ng of inkorting der kermis. Gisteren was het vijftig jaren geleden dat de eerste stoomboot in ons land aankwam. De Nederlandsche Staatscourant van Maandag 13 Mei 1816 bevatte het vol gende bericht, overgenomen uit de Rotterdamsche courant: „Rotterdam 10 Mei. Heden ochtend kwam voor deze stad aan de stoompakketboot the Defianc.', kapitein Mager, van Margate van waar dit vaartuig, verleden Woensdag ochtend te vier uren vertrokken, en des avonds van dienzelfden dag te acht uren te Veere aan gekomen is; hebbende dns die reis in zestien uren volbracht. Deze stoomboot ligt hier op stroom dicht bij het Oude hoofd, en is, heden, door eenc aanzienlijke menigte inwoners dezer stad bezichtigd, welke hunne verwondering niet genoeg kunnen betuigen, zoo over het werktuigkundig samenstel, dat dezelve doet voort gaan, als over de netheid van hetgcheele vaartuig. Men denkt dat dit schip cenige dagen bier zal blijven en proeven geven van de snelheid, waarmede het zelfs tegen wind en tij voortvaart." Burgerlijke stand. Middei.burg. Eerste huwelijksafkondiging van den 6 dezer: J. Douw, jm. 25 j. met M. L. Hagethorn, jd. 26j. B. van Hoek, jm. 33 j. met J. P. de Ruijter, jd.24 j. W. J. Heiliger, jm. 30 j. met J. Geervliet, jd. 29 j. H. J. van der Meer, jm. 30 j. met A. M. van der Heil, jd. 28 j. A. Cense, jm. 25j. met A. E. Dronkersjd. 22 j. J. C. Geijp, wedinvn. 48 j. met A. C. Stamperins, jd. 42 j. L. Wendels, jm. 27 j. met D. II. Pluijmers, jd. 29 j. N. de Munck.jm. 26 j. met C. L. Tisseraud, wed. 32 j. J. A. Wijnants, weduwn. 51 j. met M. J. Priester, jd. 45 j. (Van 28 April tot 5 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: J. C. Launspach, jm. 45 j. met M. van der Veer, jd. 35 j. P. J. van Loo, jm. 22 j. met C. J. Beenhouwer, jd. 23 j. M. M. Meijer, jm. 35 j. met T. F. de Groof, wed. van G. L. II. Weinhagen, 36 j. Bevallen: O. A.Schilfer, geb. van Simmeren,d. D.Hen- geveld, geb. Scegers, z. J. Romijn, geb. Slager, z. R. Zijl stra, geb. Siegers, d. E. W. Smit, geb. Meijer, z. A. Staal, geb. Robers, d. Overleden: A. Caboord, man van L. Westerbeke, 75 j. J. Welling, man van G. de Kat, 54 j. J. W. A. Streefkerk, z. 11 m. J. Looise, d. 9 m. J. Scheffer, z. 4 m. J. M. Paret, d. 18 maanden. Goes. Gehuwd: I. F. Rijkaard, jm. 20 j. met M. Kor- stanje, jd. 19 j. Bevallen: C.Harinck, geb. van den Berge, d. K. Luijks, geb. Moerland, z. Ziekikzek. Gehuwd: C. A. Leijdekkers, jm. 36 j. met C. Vaske, jd. 40 j. Bevallen: P. Rosier, geb. Tuinders, z. A. Sehroeijers, geb. Kanie, z. A. R. van Westenbrngge, geb. Leeuwe, z. C. Tuinman, geb. Reijnhondt, d. A. Anker, geb. den Boer, d. P. van Ast, geb. Qnist, d. C. A. de Vos, geb. Kenters, d. M. Juijn. geb. de Keijser, d. Overleden: J. van den Houten, z. 5 m. W. Jansen, jm. 22 j. A. Kaan, man van J. Boogaard, 51 j. L. Koogman, man van C. Beukelaar, 67 j. TheriiioiueterstaiidB 9 Mei. 's av. 11 n. 54 gr. 10 's inorg. 7 u. 54gr.'sraidd. 1 u. 62gr. 's av.ll u.52 gr. 11 'smorg.7 u.52 „'smidd. 1 u. 55gr. Staten-generaal. TWEEDE kamer. Beraadslaging over het wetsontwerp tot vaststelling der grond slagen, waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Nederlandsch Indië kunnen worden gevestigd ingekomen wetsontwerp. Zitting van Dinsdag 8 Mei. De heer Rochussen trad in eene uitvoerige repliek, waarbij hij zich verdedigde tegen het verwijt van incon sequentie, hem van verschillende zijden gedaan. Hij bleef van meening dat de wet verderfelijke gevolgen èn voor Nederland èn voor Indië zou na zich slepen, en dat hare verdediging hem nog meer in die overtuiging had versterkt. Er wordt gebroken met het oude stelsel van staatkundig beheer, berustende op eerbiediging van inheemsche instellingen en gewoonten, en in plaats daarvan geheel westcrsche begrippen ingevoerd. Vooral kwam hij op tegen het beweren alsof de adat despotisme en willekeur zou zijn. Hij wees op de krenking van het gezag der inlandsche hoofden, en waarschuwde tegen de gevaarlijke strekking daarvan. Al worden zij nu, volgens het gevoelen der regeering, ambtenaren, zoo blij ven zij desniettemin naar de appreciatie der bevotking, hoofden. Zijn grootste grief tegen het wetsontwerp was echter de regeling van den grondeigendom. Met een beroep op een tal autoriteiten, trachtto hij aan te toonen dat liet begrip van efgetidom in oosterschen zin niet zoo absoluut is als in westersclien zin. Het ge volg der verandering zal moeten zijn dat geen landrente maar grondbelasting zal moeten geheven worden, en voorts dat de prestatie van arbeid zal moeten ophouden. Bij de voorgenomeue verdèeling der giondon, was eene verordening op de landrente noodzakelijk, to meer omdat die belasting aanzienlijk zal worden vermeerderd. Nu moge het waar zijn dat de verdeeling der gronden J facultatief is overgelaten aan de mterderlioid, onU-gcn- J zeggelijk is het dat er pressie zal bestaan en dat de ver-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1