M1DDELBURGSCHE COURANT. N°' 74. Donderdag 186(5. 10 Mei. ©innmlanö. Editie van Woensdag avond 8 uren. PUBLICATIE, BEKENDMAKING. AANKONDIGING. BEKENDMAKING. REHK BMAKnG. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, Haakt bekend dat, volgens beschikking van zijne excel lentie den Minister van Binnenlandscbe zaken, van den 21 dezer, no. '252, 3de afdeeling, het Kanaal van Neuzen °p Nederlandsch grondgebied, in het belang van uit te voeren werken, zal worden afgetapt van den 1 tot en met den 30 Junij aanstaande. Middelburg, den 24 April 1866. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlisslngcn, Gezien de circulaire van den commissaris des konings in Zeeland, dd. 28 April 1866 A no. 4769/' 3e afd. (Pro vinciaal blad no. 56), houdende aanbeveling ter keering of beteugeling der cbolera-epidemie. Noodigen de ingezetenen dringend uit tot het rein Cn zindelijk houden van straten en goten, onder kennisgeving, dat door en van wege de politie stipt zal worden toegezien of de deswegens bestaande bepalingen, voorkomende in de verordening van alge- Heene plaatselijke politie, al dan niet worden nageleefd. En opdat niemand hiervan onkundig zij, is deze aan geplakt en afgekondigd waar zulks gebruikelijk is. Vlissingen, den 8 Mei 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Oost en West-Souburg maken bij deze aan de belang hebbenden bekend, dat de gemeenteraad in zijne ver gadering van heden heeft besloten, dat de Kermis, invallende den 22 Mei, «lit jaar niet zal worden gehouden, alsmede dat gedurende dezen zomer geene htuziek en andere vermakelijkheden zullen tvorden toegestaan. Oost-Souburg, den 8 Mei 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, PASPOORT, Burgemeester. A. VAN VLAANDEREN, Secretaris. De gewone Kermis, alhier invallende op den 28 Mei, zal dit jaar worden gehouden, doch onder de Strikte bepaling, dat daarop alleen zullen worden toe gelaten Kramers (inwoners zijnde van het voormalig 4de District van Zeeland) en dat zullen geweerd worden alle kunstenmakers met of zonder tenten, liedjeszangers, horoscooptrekkers, alle bedelende gebrekkigen, houders van draaiborden en wat meer van dien aard zij. Aardenburg, 8 Mei 1866. De burgemeester, REEPMAKER. De secretaris, E. A. VERMERE. Burgemeester en Wethouders van Mzcndijke, Haken bekend, dat door den Gemeenteraad besloten is, flat tengevolge van buitengewone omstandigheden, dit jaar op de op handen zijnde KERMIS, geen andere dan in dit District aanwezige Koek- of andere Kramen, openbare Tooneelvoorstellingen, Vermakelijkheden of dergelijke, Draaimolens, enz., zullen worden toegelaten; alsmede dat ook geene Tenten of zoogenaamde Cantines Worden gedoogd. IJzendijke, den 7 Mei 1866. De Burgemeester en Wethouders van IJzendijke, D. BEKAAR, Burgemeester, J. F. CARPREAU, Secretaris. Burgemeester en wethouders van Colijnsplaat, brengen ter kennis dat in die gemeente dit jaar geen of JAARMARKT zal gehouden worden. Colijnsplaat, den 7 Mei 1866. J. II. BYBAU, Burgemeester. J. VINK, Secretaris. De KERMIS in de gemeente ®«i«t Vosscmeer 18 geschorst tot op een in dit jaar nader te bepalen 'Ijdstip. Namens het Bestuur, 8 ilei 1866. A. DE GRAAFF Gz. Secretaris. Middelburg 9 Mei. De tweede kamer zet de beraadslaging over de cultuur wet ijverig voort. Gisteren voerden nog de heeren de Brauw en J. K. van Goltstein voor het eerst het woord, en de beeren Rochussen, Fokker, van Swieten en Mijer repliceerden. Het verslag dier zitting kunnen wij eerst in een volgend nommer opnemen. Het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden is bij de kamer ingekomen. De gemeenteraad alhier heeft in zijne heden namiddag gehouden zitting besloten de op 11 dezer vervallende verordening, houdende voorziening tegen het uitbreken der elders heerscbende veeziekte, nogmaals voor eene maand van kracht te verklaren en onmiddellijk te doen afkondigen. Aan den heer dr. II. Ripping is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid der commissie van bestuur over de geneeskundige school. In dc vacature zal later worden voorzien. Het gewoon verslag geven wij in een volgend nommer Uit Aardenburg schrijft men ons: „Ten gevolge der wenken door het hooger bestuur bij Provinciaal blad gegeven, is te Aardenburg een, van andere gebouwen afgezonderd, lokaal aangewezen ter verpleging van eventueel voorkomende choleralijders; terwijl door de zorg van het bestuur alle schadelijke nitwaseminggevende putten zullen gereinigd worden. „In de zitting van den gemeenteraad, gisteren gehou den, is besloten, met 5 tegen 2 stemmen, dit jaar de kermis niet te schorsen of af schaffen, maar die te houden in beperkten zin. Met 5 tegen 2 stemmen werd aange nomen eene bepaling, dat op de kermis, even als zulks te IJzendijke en Oostburg zal geschieden, alleen zullen toegelaten worden kramers inwoners van het voormalig 4e district van Zeeland, en dat strikt zullen worden geweerd, allo vreemde kratuers, kunstenaars met en zonder tenten, liedjeszangers. Met 3 tegen 2 stemmen en 2 onthoudingen werd bet politie-uur voor de kermis dagen bepaald op middernacht. Door éen lid werd voorgesteld op kosten der gemeente afzonderlijke volks feesten te houden; dit is echter afgestemd uithoofde de fondsen der gemeente, door verandering van bet be lastingstelsel enz., naar men oordeelde, het niet toelaten. „Van de ter voorkoming of wering der cholera geno men maatregelen zal aan de ingezetenen kennis worden gegeven." Den 5 dezer zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 15 personen ingeschreven als aan cholera overleden sedert het begin der epidemie 201. Bij den burgemeester dier gemeente was nog van 35 cholera-ge vallen aangifte gedaan. Te Scbijndel in Noord-Brabant is een man, van Rot terdam gekomen, door cholera aangetast. Te 's Hertogenbosch werd een dragonder door die ziekte aangetast. Den 7 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 17 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert bet begin der epidemie 218. Bij den burgemeester dier gemeente was nog van 33 choleragevallen aangifte gedaan. Den 6 Mei werd te Utrecht een man, die eene week geleden te Rotterdam was geweest en sedert dien tijd aan buikloop geleden bad zonder de hulp van een geneesheer in te roepen, door cholera aangetast; hij bezweek eenige uren daarna. In dezelfde gemeente wer den drie kinderen aangetast, waarvan twee zijn over leden. Staalscour *Uit Dordrecht schrijft men ons: „De cholera vraagt hier van tijd tot tijd een enkel offer. Men hoort er niet veel van, en uit de ontstentenis i van opgaven uit onze stad aan de Staatscourant blijkt dat ons bestuur het bezoek der gevreesde ziekte geheim I schijnt te willen boudeu. Toch kan ik verzekeren, dat er enkele gevallen zich hebben voorgedaan in de laatste dagen, waaronder ook van doodelijken aard." Het bestuur van liet 21e Nederlandsch landhuishoud- i kundig congres beeft, met het oog op de elders lieer- j schendo cholera, besloten het congres, hetwelk te Breda in de tweede helft van Juni zou gehouden worden, tot een volgend jaar te verdagen. De heer mr. K. A. Poortman heeft bij advertentie in de Haarlemsche courant aan (ie kiezers in bet district Alkmaar kennis gegeven, dat hij bij de aanstaande ver kiezing voor een lid van de tweede 'kamer niet weder in aanmerking wenscht te komen. Bij beschikking van den minister van binnenlandscbe za'ken zijn tot klerken bij de rijks-telegraaf benoemd J. Waterman, te ArnhemT. Kater, te Utrecht; W. Smits, teBrielle; W. J. Wisse jr., te RotterdamE.deBoUvriejr., te Amsterdam; S. J. A. Morel, te 's Gravenhage, en D. J. Goedhard, te Arnhem. Te Haarlem zal in Ootober of November van dit jaar eene broodfabriek in werking komen. Zii is geschoeid op de leest der Haagscbe broodfabriek. Het kapitaal der naamlooze vennootschap, waardoor zij wordt opge richt, bestaat uit 52 aandeelen, elk van f 1000. Aan het hoofd der maatschappij staan als directeuren de beeren 1. J. F. B. Sluijterroan van Loo en J. J. Sneltjes. In eene Maandag middag gebonden vergadering van leden van het Utrechtsclie Studenten-korps, is met acclamatie aangenomen bet beginsel tot oprichting van een vrijwilliger-korps ter verdediging des vaderlands, bij bet eventueel ontstaan van een oorlog. De heeren W. H. de Beaufort, P. Harting en A. J. Rethaan Macaré, zijn aangewezen om ter uitvoering van dit plan zich tot de ministers van binnenlandscbe zaken cn van oorlog te vervoegen. {N. Utr. cour.) In de Staatscourant leest men het volgende: „De jongste berichten uit Japan, van het laatst der maand Februari, houden in dat de Japansche regeering de betaling van den derden termijn, ad 500,000 dollars, der als schadeloosstelling voor de expeditie naar Simo- noseki bepaalde som van 3 millioen dollars heeft aange kondigd. De voldoening van de tweede helft dier schadeloosstelling dacht men niet dat zoo vlot en gere geld zoude volgen, uithoofde van den ongunstigen toestand waarin de schatkist des taïkoens verkeert. Wellicht zullen in plaats van de voldoening dier gelden, voor den handel voordeelen te verkrijgen zijn. Overigens zal de ontvangen som gelijkelijk verdeeld worden i tusschen de vier mogendheden, die aan de bedoelde expeditie hebben deel genomen, nadat aan Nederland, Frankrijk en de Vereenigdo Staten 70_000 dollars zullen zijn uitbetaald voor de afzonderlijke aanspraken die deze landen kunnen doen gelden. De som die derhalve binnen kort in de Nederlandsche schatkist zal gestort worden, beloopt bijna een millioen gulden." Met betrekking tot de voorgenomen droogmaking der Zuiderzee is aan de Amsterdamsche courant het vol gende ter plaatsing toegezonden: „Het bericht, dezer dagen in vele couranten opgeno men, omtrent bet plan tot droogmaking der Zuiderzee, is in de hoogste mate onnauwkeurig. 1. Er is geen sprake om de geheele Zuiderzee in te dijken, maar slechts bet ondiepe zuidelijke deel bezuiden Enklmizen, Urk en Kampen; het noordelijk deel zon open blijven tot opname van de rivieren IJsel en Zwarte Water. 2. Het plan is niet opgemaakt door den heer Stieltjes, maar door een ander. Alleen is ook liet advies van den beer Stieltjes ingewonnen. 3. De 5000 gulden voor boringen en peilingen zijn niet beschikbaar gesteld door de regeering, maar door eene groote maatschappij. 4. De tijd van uitvoering is op 12 jaren berekend. 5. Eerst na bet opmaken van een definitief ontwerp, bet- welk eerst kan gemaakt worden na afloop der (nog niet eenmaal aangevangen) peilingen en boringen, kan er sprake zijn om na te gaan, of hulp der regeering, en zoo ja, welke hulp, zal aangevraagd moeten worden." Veeziekte. Uit Noord Holland schrijft men ons: „De veeziekte is thans in deze provincie van weinig beteekenis meer. Te Weesperkarspel zijn nog eenige koppels aangetast. Te Haarlemmermeer, Sloten enOuder- amstel, waar de ziekte het meest beeft gebeersebt, is zij, althans voorloopig, gestuil. Een gevolg van liet geringa aantal gevallen dat zich in dut laatsten tijd alhier heeft voorgedaau, is de wijziging der rijks-lijn van afsluiting, welke thans, voor zoo veel deze provincie betreft, met de zuidelijke grens daarvan samenvalt. Uit den weke lij lachen staat betrekkelijk den stand der veeziekte in Engeland blijkt, dat in de week, eindi- J gende den 28 April, werden aangetast 2705 runderen, tegen 2823 in de voorgaande week, en 2582 in die eindi- j gende den 14 April. Aan bet eerstgemelde cijfer ontbreken i de opgaven van 17 inspecteurs, die in de voorgaande i week 129 gevallen rapporteerden. Sedert bet uitbreken I der veeziekte werdén aangetast 229,669 runderen, waar van er 62,923werden afgemaakt, 122,101 stierven eu é0,898 Le. stelden. iSenMcmiingen e«» besluiten. j ministekieei.k departementen. Benoemd tot ad- j juuct-commies bij het departement van justitie mr. H. A.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1