ÖÜRANT. N°- 73. Dinsdag 1866. 8 Mei. Editie van Maandag avond 8 uren. - Middelburg Mei. De gemeenteraad alhier zal Woensdag a., des namid dags te twee uren,ecne openbare zitting houden waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missives van gedeputeerde staten, goedkeuring raads besluiten; nadere voordiacht, reorganisatie geneeskun dige school bestendiging verordening verbodsbepalingen in-, uit-en doorvoor van vee; staten at- en overschrijving begrooting 1865. Sedert het vorig bericht zijn bij den burgemeester van Rotterdam, volgens de Staatscourant van Zondag en Maandag, 29 cholera-gevallen aangegeven. Den 4 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand aldaar 22 personen ingeschreven als aan cholera overleden, sedert het begin der epidemie 186. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, een overzicht van den handel van Lubeck in 1865. De gemeenteraad van Goes heeft tot gemeentegenees heer, voor den tijd van driejaren, benoemd dr. N. J. F. Verschoor aldaar. In de Staatscourant van Zondag en Maandag is opge nomen het koninklijk besluit van den 20 April 1866, houdende verbod van het verhuren van heele of ge deelten van loten in de staatsloterij, welk besluit met de 261e loterij in werking komt. De minister van financiën heeft gemeend nader in herinnering te moeten brengen, dat bij koninklijk besluit van 7 April jI.,no. 46, het port der brieven van 15 wicht jes en daarbeneden, die in gesloten brievenmalen langs de verschillende daartoe openstaande wegen tusschen het rijk en Nederlandsch Oost-Indië worden gewisseld, is vastgesteld als volgt: a. bij verzending over Frankrijk langs den weg van Marseiile, op 70 cent; 4. bij verzen ding over Duitscbland langs den weg van Triest, op «en gulden; c. bij verzending over Engeland langs den weg van Southampton, op 75 cent. Het vermiuderde port bovengemeld zal voor de eerste maal worden toegepast op de brieven, zoowel gefran keerde als ongefrankeerde, die met de eerst vertrekkende brievenmaal in de loopendo maand Mei uit Nederland Worden verzonden, alsmede op de ongefrankeerde brie ven, die met de eerst aankomende mail gedurende deze maand uit Indië in Nederland worden ontvangen, terwijl de maatregel eindelijk mede zoo spoedig mogelijk van invloed zal worden gemaakt op de gefrankeerde brieven bit Indië naar Nederland. Staatscourant In de Groninger courant leest men: „De telegraaf bracht aan de handelsvcreeniging te Batavia eene lijst van het nieuwe kabinet. De beide nieuwe namen waren verknoeid, denkelijk op de Perzische tusschenkantoren. Gulthey, Gulje dat was de nieuwe minister van binnenlandsclie zaken, Puck, Pik, die van justitie. Gulthey, Guljé, dat moet Geertsema zijn: die Perzische kantoren verstaan het verknoeien. Pik, Puck, is daar blijkbaar Pické. Maar van der Hoeven, die van 'igeheim wist, verkondigt in zijn hoofdartikel; „Gulthey «n Puck beteekenen (naar wij thans in staat zijn met zekerheid te berichten): Kappeyne van de Copello en Prnin. Van waar die zeKerheid? Hoe weet v. d. Hoeven, *met zekerheid" dat Gulthey beteekent Kappeyne van de Copello Hij vergat, zich de zekerheid te verschaffen, dat Coppello in zijn blad goed gespeld werd. Nu is het toch wel onraerkelijk, dat die warme vriend van den minister van de Putte zoo handig uit Gulthey juist Kappeyne van de Copello weet te lezen, op het oogen- blik dat juist de heer Kappeyne hier in Nederland door ding voor den man met deu blaasbalg, die „het vuurtje destookt had" met den heer van de Putte, voor deu !>Haagschen correspondent der vrijzinnige" (1 zij doet wel eens liefdediensten voor een weinig geld) „Frank furter Europe", welke in dat eerzame blad den heer Kappeyne (zich zelven?) bedektelijk aanwees als een 'lor jongere en even bekwame elementen, die daardoor" (door de aandacht die Thorbecke tot zich trok) „verhin derd zijn geworden de aandacht des publieks te "trekken". Natuurlijk onbillijk. Van de Putte handelde 'zonder erg, volgens van de Putte, en het kleine courantje zÜner vaderstad Goes, en de Nieuwe Rotterd. courant ^aarin hij de meeste aandeden heeft. En Kappeyne wandelde ook zonder erg, volgens Kappeyne, b. v. den 27 Februari in de tweede kamer. De heer Dullerr gelooft het niet. De heer Groen van Prinsterer gelooft het niet. De heer van Nierop gelooft het niet. De Tijd gelooft het niet. De Arnhemsche courant gelooft het niet. En 's ministers voorstander in Oost-Indië leest in een tele gram Gulthey als naam van Thorbecke's opvolger, en begrijpt dat dat niemand anders kan wezen dan Kappeyne van de Coppello. Zoo komen de stukjes aan den dag." Veeziekte. De Staatscourant van Zondag en Maandag deelt de volgende opgaven mede betreffende den veetyphus over de week van 2228 April: Zuid-Holland: Aangetast 703aan de ziekte ge storven 215, afgemaakt 8, hersteld 33 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 47,908; aan de ziekte gestorven 18,613; afge maakt 9,659; hersteld 18,417, dus nog ziek 1,219runderen. Utrecht: Aangetasl 160; aan de ziekte gestorven 156 afgemaakt 8; hersteld 114 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 5,524; aan de ziekte gestorven 2,434; afgemaakt 112; hersteld 2,907, alzoo nog ziek 71 runderen. Noord-Holland: Aangetast 16, aan de ziekte gestorven 14, afgemaakt 20, hersteld 25 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 1,434; aan de ziekte gestorven 457; afgemaakt 354; hersteld 622, mitsdien nog ziek 1 rund. Recapi t ulat ie In de week Aangetast in *■- Totaal. van Z. Holl. Utrecht. N.-Holl. 11—17 Februari 1510 288 225 2023 18-24 1340 250 275 1865 25 Febr.—3 Mrt. 1000 195 179 1374 411 Maart. 1352 297 51 1700 li—17 1133 184 27 1344 18-24 1410 243 36 1689 25—31 1303 223 119 1645 1— 7 April. 1129 273 71 1473 8-14 1365 234 48 1647 15-21 770 254 78 1102 22-28 703 160 16 879 Benoemingen en besluiten. archief. Benoemd tot adjunct-rijks-archivaris de heer jhr. J. K. J. de Jonge, tegenwoordig tijdelijk beambte bij 's rijks archief, met vergunning om die betrekking ge lijktijdig te bekleeden met die van commies griffier van de eerste kamer der staten-generaal. bki.astingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Rijp c. a de beer M. Beute, thans in dezelfde betrekking te Herwijnen. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) bij het 3e regement dragonders de 2e luitenant A. C. baron Snonckaert. van Sebauburg, van het korps; en bij het 4e regement dragonders de 2e luitenant jhr. J. E. A. Meijer, mede van het korps; en de 2e luitenant P. G. Maas Geesteranus, van het wapen, thans op non activiteit, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Kerknieuws. Krachtens koninklijk besluit, is het Algemeen college van toezicht op het beheer der goederen van de hervormde gemeenten, bij overdracht door den minister van justitie, belast met de zaken der hervormde eere- dienst enz., voor zoover noodig, van de bevoegdheden, in art. 5 van het besluit van 9 Februari II. omschreven, den 27 April jl. opgetreden, aldus samengesteld: mr. J. J. Loke, president van do arrondissements recht bank te Breda, lid van het provinciaal college in Noord- Brabant: mr. F. Böthlingk, procureur te Arnhem, secretaris van het provinciaal college in Gelderland; mr. C. H. Gockinga, raadsheer in den boogen raad dei- Nederlanden, te 'sGravenbage, lid van bet provinciaal college in Zuid-Holland; mr. J. Heijdanus, lid van gede puteerde staten van Noord-Holland, te Weesp, en presi dent van het provinciaal college in dat gewest; C. M. van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs te Middel burg, secretaris van het provinciaal college in Zeeland; J. F. Wetter, predikant te Vreeswijk, secretaris van het provinciaal kerkbestuur en lid van het provinciaal college in Utrecht; mr. A. van der Laan, griffier der provinciale staten van Friesland, te Leeuwarden, secretaris van het provinciaal college in dat gewest; mr. G. Roijer, rijks advocaat te Zwolle, lid van het provinciaal college in Overijsel; mr. J. Lobman, procureur te Groningen, secretaris van het provinciaal college in Groningen; mr. W. B. S. Boeles, lid van de arrondissements-rechtbank te Assen, lid van het provinciaal college in Drenthe; dr. J. W. Suringar, predikant te Maastricht, secretaris van het kerkbestuur en van het provinciaal college in Limburg; dr, J. Witkop, predikant te Zutfen, president van de algemeene synode; H. L. Oort, predikant te 'sGravenhage, vice-president van de algemeene synode, en dr. H. Huijsers, predikant te Farmsmn, secundns van den vice-president van de algemeene synode. Uit genoemde leden zijn benoemd tot president mr. A. van der Laantot vice-president mr. C. H. Gockinga, en, buiten de leden, tot secretaris S. F. van Hasselt, secre taris der algemeene synode te 'sGravenhage. Gemengde berichten. De nieuwe Amsterdamscbe schroefstoomboot de Een dracht, bestemd voor het vervoer van passagiers, goederen en vee tnsschen Amsterdam en Middelburg langs Gouda en Dordrecht, is jl. Zaterdag alhier aangekomen. Heden morgen te ongeveer acht uren is zij van hier naar Zierikzee vertrokken tot het doen van een proef tocht. Aan boord bevonden zich een tal van genoodigden. De boot was met vlaggen getooid, terwijl een gedeelte der leden van het muziekkorps der schutterij zich be reid heeft betoond om het tochtje mede te maken en door de uitvoering van eenige muziekstukken te ver aangenamen. Op den eersten dag der verkooping van het kabinet schilderijen van wijlen den heer II. de Kat, van Oost- en West-Barendrecht, zijn te Parijs de volgende prijzen besteed: N. Berghein, pleisterplaats, 12,050 franken A. Cuyp, Maasgezicht, 4000 fr.; idem, pleisterplaats, 3900 fr.N. Maes, binnenhuis, 8100 fr.; A. Mignon, bloemstuk, 5050 fr.; F.de Moucheron en A. van de Velde, bergachtig landschap, 5500 fr.; A. van der Neer, de sneeuwstorm, 9000 fr.; J. van Ostade, pleisterplaats, 5000 fr.A. Pijnacker, landschap, 6200 fr.J. van Ruys- dael, het Haarlemmermeer, 57U0 fr.; J. Steen, boeren bruiloft, 6800 fr.; Jan Weenix, dood wild, 5100 fr. Philip Wonwerman, losplaats, 20,000 fr. Op den tweeden dag dor verkooping zijn o. a. verkocht N. Berchem, herder met vee, 6000 fr.; J. D. de Heem, bloemstuk, 6700 fr.; B. van der Helst, een bijbellezer, 8400 fr.; M.Hobbema, boschgezicht, 16,050fr.; P.de noogh, twee zangers, 2300 fr.; G. Metsu, de verschijning van J. C. aan Magdalena, 1280 fr.; W. van Mieris, een drin kende man, 1350 fr.;G.Netscher, een familiestnk,ll,000fr.; idem, de guitaarspeelster, 5500 fr.; idem, een jong meisje, 6150 fr.; J. Ochtervelt, binnenhuis, 1080 fr.; A. van Ostade, dorpsherberg, 1850 fr.; Rerabrandt, portret van Mathijs Kalkoen, 15,500 fr.; D. Teniers, de kegelspelers, 1200 fr.; idem, boerenwoning van binnen, 1200 fr.; W. van der Velde, gezicht op Texel, 10,700 fr.; idem, zeegezicht, 12,100 fr.; Philip Wouwerman, besneeuwd landschap, 1720 fr.; idem, dningezicht, 1160 fr. Het feit dat de cholera onder de landverhuizers te Liverpool is uitgebroken, heeft in Engeland eene groote sensatie gemaakt, en onmiddellijk heeft men bij de bevoegde autoriteiten aangedrongen, om de krachtigste maatregelen te nemen. De Privy Council heeft hieraan dan ook dadelijk gehoor gegeven en allerwege het bevel getelegrapbeerd, om geene Dnitscbe emigranten toe te laten dan nadat zij een geneeskundig onderzoek hebben ondergaan. Te gelijker tijd heeft de Nationale Steam Navigation Company, die in 't vorige jaar 37,000 voor- kajuits-passagi'ers vervoerde, besloten geene Duitsche landverhuizers meer op te nemen. De Fransche Moniteur bericht dat Zaterdag de prins van Oranje door den keizer en de keizerin zijn ontvangen. De directeur eener gevangenis in de provincie Pruisen werd door de gevangenen aangeklaagd dat hij zijne bevoegdheid overschreed. Er werd een onderzoek ingesteld en als getuigen zonden in de eerste plaats de gevangenen worden gehoord. De directeur verzette zich echter daartegen, op grond dal bij, die over de gevan genen gesteld was, daardoor de achting zou verliezen. De rechter schijnt zich vereenigd te hebben met die zienswijze, althans aan de zaak is geen verder gevolg gegeven. Volgens een wetenschappelijk tijdschrift heeft Deli- ander, kommandant van Saïda in Algiers, eene pomp laten bouwen, die op eigenaardige wijze door de warmte der zon ia beweging gebracht wordt. Een luchtdichte bolle bak van plaatjzer is van buiten aan zijn bovenste gedeelte zwart gemaakt, om de zonnestralen te absor- beeten, terwijl in zijn benedenste gedeelte de znig- en nitvloeiingsbnizen zijn ingericht, waaraan kleppen op zoodanige wijze zijn aangebracht, dat, wanneer de luchr, die zich in het bovenste gedeelte bevindt, door de warmte wordt uitgezet, bet water door de afvloeiing-abuis wordt geperst en dat, indien de lucht in volumen vermindert,

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1