MIDDELBURGSCHE COURANT. V' 71. Zaterdag 1866. 5 Mei. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende Editie van Vrijdag avond 8 uren. Lijst der 55 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland. n K K K 19 MA ROB. Burgemeester en Wethouders der gemeente Wissen- kerke c. a., maken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de raad dier gemeente in zijne vergadering van heden heeft besloten, dat de Kermis, invallende den 2l Mei, dit jaar niet asal gehouden worden. Wissenkerke, den 1 Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. 11. L. VADER, Burgemeester. M. A. MARCUSSE, Loco-Secretaris. Middelburg 1 Mei. De bezwaren, welke aan de commissie, die overeen komstig artikel 10 der onteigeningswet gisteren alhier zitting heeft gebonden, zijn medegedeeld, ten opzichte der plans voor de ontworpen kanaal- en spoorwegwerken voor zooveel deze gemeente aangaat, betroffen meeren- deels bijzondere belangen. Bezwaren van meer algemee- Den aard werden echter geopperd door bewoners van het Vlissingsche Wagenplein, de Vlissingsche straat en de Gortstraat. Zij betoogden dat de belangen van velen hunner zouden lijden zoo niet in het ontwerp eenige Wijziging werd gebracht, daar de passage naar Vlissin- gen te voet of met rijtuig, die in hunne buurt zoo veel vertier geeft, door het tegenwoordig plan geheel zon Worden verlegd. Zij stelden daarom voor de langs de westelijke zijde van het kanaal ontworpen paralelwegen te verbinden en tot in de stad door te trekken, en den alsdan tot Vlis- singen doorloopenden weg te doen bestraten of begrinden, of wel het leggen van een tweede brug over het te graven kanaal, waardoor de gemeenschap met den tegen- Woordigen VlissiDgschen weg zou behouden blijven. Deze voorstellen werden ook door den burgemeester ondersteund. Gisteren had de opening plaats der inschrijvingsbiljet ten voor het vierde gedeelte der provinciale geldleening van f 525,000. Van de 138 aandeelen, elk van f 1000 tegen 4-j percent 's jaars, is slechts voor 17 ingeschreven, t. w.door den heer T. Akkerman voor 1 aandeel, te storten met f 950; door de heeren J. A. Tak co. voor 4 aandeelen, te storten met f 900.55, en door den heer N. G. Bos voor 12 aandeelen, te storten met f 850, alles Per f 1000. De beslissing van gedeputeerde staten zal later wor den genomen. Volgens de Staatscourant van gisteren zijn bij den bur gemeester van Rotterdam weder 60 gevallen van cholera aangegeven en 28 sterfgevallen. Daaronder zijn echter gevallen die reeds eenige dagen geleden zijn voorgeko men, maar waarvan eerst Dinsdag aangifte werd gedaan. In de week van 22 tot 28 April zijn nog gevallen voorgekomen in de gemeenten: Alblasserdam 1, Dubbel dam 1, overleden 1; 's Gravenhage 1Ilellevoetsluis 1; Hillegersberg 2, overleden 1; Kralingen 1, overleden 1; ■Papendrecht 2, overleden 1. In het nommer van heden leest men »Te Rotterdam is sedert het bericht in de Staatscourant Van gisteren bij den burgemeester aangifte gedaan van ®4cholera-gevallenen van 38 sterfgevallen aan die ziekte. »Sedert het begin der epidemie zijn in de registers yan dea burgerlijken stand te Rotterdam 137 personen '^geschreven als aan cholera overleden." Bij Provinciaal blad no. 56 is door den commissaris des ^onings in Zeeland aan burgemeester eu wethouders er gemeenten in deze provincie mededeeling gedaan van den inhoud der aanschrijving van zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken van den 23 April jl., houdende aanbeveling tot het nemen van maatregelen ter keering of beteugeling der cholera-epidemie. Aan het slot zijner circulaire zegt de commissaris des konings het volgende „Het hoog belang der zaak, welke in deze aanschrij ving behandeld wordt, noopt mij om uwe bijzondere aandacht daarop te vestigen. Ik boude mij overtuigd dat 'tbij niemand uwer aan goeden wil zal ontbreken om zich des ministers raadgevingen en wenken te nutte te maken, en om, waar 't onverhoopt noodig mocht zijn, door snel en krachtig te handelen het mogelijke te doen om te verhinderen dat de epidemie van cholera, waar mede ons vaderland wordt bedreigd, op onzen bodem wortel schiete. „Ik zal van u, vóór den 8 Mei aanstaande, bericht inwachten van de maatregelen welke door u, naar aanlei ding der onderwerpelijke aanschrijving, zullen zijn genomen, terwijl een gelijk bericht door u, vöor dat tijd stip, mede aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht zal behooren te worden gezonden. „Gelieft voorts een afdruk mijner tegenwoordige circulaire aan ieder der in uwe gemeente aanwezige geneeskundigen uit te reiken, waartoe een voldoend getal afdrukken hierbij is gevoegd." Uit Groningen schrijft men ons dat het vooruitzicht om binnen kort het spoorweg-vervoer tusschen die ge meente en Leeuwarden te zien aanvangen, in de laatste dagen zeer verduisterd is. Op den weg hebben belang rijke verzakkingen plaats gehad. Vooral de verzakking bij Zuidhorn is aanzienlijk. De geheele streek zal moeten opgehoogd worden; er zal alzoo veel tijd en geld gevor derd worden om den weg bruikbaar te maken. In de Staatscourant van gisteren is, naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 18 April 1866, opge nomen de op den 3 Februari jl. tusschen Nederland en Spanje gesloten overeenkomst tot regeling der voor waarden, waarop de consulaire agenten der beide rijken in de wederzijdsche overzeesehe bezittingen zullen wor den toegelaten. Door het bestuur van het 21e Nederlandsch landhuis- houdkundig congres, dat van 25 tot 29 Juni te Breda zal worden gehouden, is dezer dagen het programma voor die bijeenkomst algemeen verspreid. De inrichting wijkt over het algemeen weinig van die van de vorige af. Het laten toelichteu der onderwerpen door bevoegde personen, voor het eerst op het 19e congres in practijk gebracht, is ten deele bijbehoudeu; o. a. hebben zich daartoe verbonden de heeren dr. W. C. H. Staring, mr. L. Oldenhuis Gratatna, Jb. Boeke, J. A. Staal, mr. P. van der Veen. Voor de algemeene vergadering is zeer weinig aan de orde gesteld; tijdens het congres zaleeneteutoonstellingvan werktuigen gehouden worden, en is een rijtoer in de mast- en liesbosschen voorbereid. Veeziekte. In het Britsche lagerhuis werd jl. Vrijdag gevraagd, of de Nederlandsche provinciën Groningen en Friesland vrij van de runderpest waren, en zoo ja, of de invoer van vee uit die provinciën in Engeland zou worden ver oorloofd. De minister vau binnenlandsche zaken ant woordde dat de invoer van vee uit Groningen en Fries land dan eerst zou kunnen worden toegestaan, wanneer er zekerheid bestond, dat er geen vee uit andere deelen van Nederland over die provinciën zou worden uitgevoerd. ESciiocnclngeEi en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de met rang van kolonel gepen sioneerde luitenant kolonel der artillerie C. L. von Pfaffenrath von Sonnenfels, laatstelijk directeur der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen, alsmede jbr. mr. W. Six, referendaris bij het departement van koloniën. j huizen van arrest. Benoemd tot lid van het college j van regenten over het huis van arrest te Goes, de heer I T. van Heel, koopman aldaar. Kerknieuws. De algemeene kerkeraad der Ned. hervormde ge meente te Vlissingen heeft eergisteren het bestaande twaalftal van predikanten aangevuld met den heer G. H. Fijnvandraat te Zwartsluis, na overstemming met den heer J. G. Ormel, te Westkapelle, en uit het twaalftal onmiddellijk het viertal aangevuld met den heer G. H. Fijnvandraat, na overstemming met den heer A. W. Bronsveld, predikant te Ophemert. Het viertal bestaat thans uit de heerenGunning te Nichteveld, Sypkens te Veenendaal, Convée te Doesburg, Fijnvandraat te Zwartsluis. Hieruit zal a. Woensdag een beroep worden gedaan. Onderwijs. Te Biervliet is tot hulponderwijzer benoemd de heer P. van der Meulen van Heille, en te IJzendijke de heer W. Moerdijk van Rilland. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse C. Eeg, wordt met den 5 dezer gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord, ten einde tegenwoordig te zijn bij de gereedmaking van Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. De minister van oorlog heeft de noodige bevelen uitgevaardigd om de miliciens uit de gemeenten Rotter dam en Delfshaven, die eerstdaags bij verschillende korpsen van het leger moeten worden ingelijfd, niet naar de korpsen op te zenden, maar hen voorloopig met verlof in hunne haardsteden te doen verblijven. Ook voor zoo veel de zeemilitie betreft zijn gelijke bevelen gegeven. *Uit Vlissingen schrijft men ons: „Woensdag en Donderdag zijn per stoomboot van Dordrecht alhier aangebracht ongeveer 270 miliciens, bestemd om bij het 6e regement infanterie, hier en te Neuzen in garnizoen, te worden ingedeeld." Gemengde berichten. Ook de gemeenteraad van Sluis heeft besloten dat dit jaar aldaar geen kermis zal worden gehouden. Op 10 April is van Liverpool de Engelsche pakket boot Virginia te New-York aangekomen. Op reis waren een aantal passagiers aan de cholera overleden en ook bij de aankomst bevonden zich nog vele cholera zieken aan boord. De Virginia heeft dientengevolge quaran taine moeten houden. Hei Utrechtsche studenten-korps beeft, met het oog op de zich hier en daar vertoonende cholera met acclamatie besloten om de feesten, die in Juni a. gevierd zouden worden, voor onbepaalden tijd uit te stellen. Gelijk besluit is ten aanzien van de maskerade genomen. Dinsdag avond zou het personeel van den Antwerp- schen schouwburg te Zutfen eene voorstelling geven, doch op last van het gemeentebestuur mocht deze geen voortgang hebben. De reden daarvan was, dat men aan den een geen voorrecht boven den ander wilde geven, want verscheidene der kermisgasten hadden de komedie zaal willen huren, doch dit was wegens het nitstellen der kermis geweigerd, zoodat men nu goedschiks den heer Driessens c. s. ook niet kon doen optreden. Er heerschte onder de mindere bevolking wegens het uitstellen (mis schien afschaffen) der kermis eene soort van gisting, welke zich in bedreigingen en gemor openbaardemoge lijk was men dus wel voor eene soort van demonstratie bij het uitgaan der komedie dien avond bevreesd, en gaf zulks ook aanleiding tot het afstellen. Arnhcour.) Het Boinbay blad „Native Opinion" vermeldt eenige bijzonderheden betreffende de stijging der prijzen in Bombay. Tien jaren geleden kocht men voor een ropy 40 seers tarwe of 60 seers bruine suiker, thans slechts 7 seers tarwe of 8 seers bruine suiker. Een koeli kreeg 1^ en een brahmiu-bediende 2 ropyen in de maand met voedsel; j thans ontvangt de een 8 en de ander 6 ropyen per maand, heiden met voedsel. De landbouwende en arbeidende klassen zijn in een zeer wel varenden toestand; aard- en vaatwerk heeft bij hen plaats gemaakt voor koperen en bronzen ketels en potten. Zij beginnen sieraden en goede

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1