MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 70. 1860. Donderdag 3 Mei. Editie van Woensdag avond 8 uren. Riddclburg 2 Mei. Bij ministerieele beschikking van den 24 April jl. is aan J. J. Waltheer en Co. te Gorinchem vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers goederen en vee tusschen Gorinchem en Middelburg. Ter openbare terechtzitting van het provinciaal ge rechtshof in Zeeland van gisteren zijn door mr. J. C. E. baron van Lijnden de eeden afgelegd als rechter in de arrondissements rechtbank te Zierikzee. De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 10 April jl., tot afwijking van den regel, gesteld bij art. 241 der gemeentewet, betreffende de keffing van plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeente Middelburg. Het nominer van heden bevat dezelfde wetten ten be hoeve der gemeenten Vlissingen en Veere. Men schrijft ons uit 's Gravenlntge „Het Utrechtsch Dagblad bespreekt het vacant blijven Van de portefeuille van marine en zegt dat een gerucht Wil, dat dit departement bij dat van koloniën zou worden gevoegd, met een directeur voor marine. „Ik kan u de verzekering geven dat het ministerie in den laatsten tijd geenerlei poging heeft gedaan om het kabinet te completeeren. Aan niemand is de portefeuille Van marine aangeboden, en er bestaat geenerlei plan om dat departement met eenig ander te vereenigen. De ministers wachten den uitslag van de debatten over de cultuurwet af, die morgen (1 Mei) geopend worden zij zuilen eerst nadat daarover eene beslissing is gevallen en zoo die gunstig is, een minister van marine trachten te •vinden. Anders kunnende opvolgenderegeeringsmannen rondzien. „De minister van justitie heeft het door hem ontworpen voorstel van wet tot afkoopbaarstelling der tienden van den taad van state terug ontvangen en zal dit nog in deze week aan de tweede kamer inzenden." De Staatscourant van gisteren meldt het volgende: „Sedert het vorigbericht, zijn teRotterdam aangegeven 13 choleralijders en 11 sterfgevallen aan die ziekte. Eene vrouw, te Utrecht door cholera aangetast, zal Waarschijnlijk herstellen. Te Zevenbergen is een man, uit Rotterdam gekomen, aan de cholera overleden." In het nommer van heden leest men: „Zondag en Maandag jl. zijn te Rotterdam 48 cholera lijders en 22 sterfgevallen aan die ziekte aangegeven. „Te Delfshaven hebben zich sedert het bericht in de Staatscourant van 26 April jl. 9 gevallen voorgedaan, Waarvan 3 doodelijk zijn afgeloopen." Uit Dordrecht schrijft men ons, 30 April „Er hebben zich alhier eergisteren en gisteren twee gevallen van cholera voorgedaan, waarvan het eene ter stond doodelijk afliep. Een soldaat namelijk, behoorende tot het detachement, dat het cordon van afsluiting tegen de veepest bewaakt, is bij zijn aflossing door zijn korpo raal in het gras gevonden en naar hier getransporteerd. Het andere geval was van een meisje, die, voor zoover ik Weet, nog niet overleden is. Te Zwijndrecht hebben zich Ook drie gevallen voorgedaan." Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn op verzoek eervol ontslagen de telegrafisten jbr. A. J. B. II. Nahuys en B. Selleger. Veeziekte. De Staatscourant van Zaterdag deelt de volgende opgaven mede betreffende den veetyphus over do week Van 15—21 April: Zuid-Holland: Aangetast 770; aan de ziekte ge storven 991, afgemaakt 51, hersteld 28 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 47,205; aan de ziekte gestorven 18,088 afge maakt 9,650; hersteld 18,177,dus nog ziek l,290runderen. Utrecht: Aangetast 254; aan de ziekte gestorven 183 afgemaakt 0; hersteld 73 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 5,364; aan de ziekte gestorven 2,278; afgemaakt 104; hersteld 2,793, alzoo nog ziek 189 runderen. Noord-Holland: Aangetast 78, aan de ziekte gestorven 26, afgemaakt 13, hersteld 46 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 1,418; aan de ziekte gestorven 443; afgemaakt 334; hersteld 597, mitsdien nog ziek 44 runderen. Recapitulatie: In de week Aangetast in van Z. Holl. Utrecht. N.-Holl. Totaal. 11—17 Februari 1510 288 225 2023 18-24 1340 250 275 1865 25 Febr. 3 Mrt. 1000 195 179 1374 411 Maart. 1352 297 51 1700 11-17 1133 184 27 1344 18-24 1410 243 36 1689 25-31 1303 223 119 1645 17 April. 1129 273 71 1473 8-14 1365 234 48 1647 15-21 770 254 78 1102 ESenocmlngcn en besluiten. consul.at ion. Erkend en toegelaten als vice consul van Rusland te Amsterdam, de heer A. Tettermann, en zulks op den voet van vreemd onderdaan. marine. Bepaald dat in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eind examen der adelborsten 2e klasse bij dat Insti tuut, zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, president der commissie tot het examineeren der zee-officieren, enz., als voorzitter, de kapitein luitenants ter zee C. J. Damme, le officier op bet wachtschip te Willems oord, A. Schotborgh en A. W. de Ruyter van Steveninck, beiden non-actief, en deu luitenant ter zee le klasse J. L. Nierstrasz, lid der commissie tot het examineeren van zee officieren enz., als leden. Bevorderd tot len luitenant de 2e luitenant bij bet korps mariniers M. R. E. Abn. leger. Overgeplaatst in rang bij het regement grenadiers en jagers, de le luitenants A. M. van Rouveroy van Nieiuvaal van het 2e, en II. J. G. Benschop van het 6e, de le luitenant-adjudant J. A. Jochems van het 4e, en de le luitenants G. Clookener Brousson van het 8e, H. G. Meuskens van het 3e, J. C. van Meegen van het le, D. J. II. N. den Beer Poortugael van het 4e, W. F. G. L. van Son van het le en W. J. Scheltus van bet 6e rege ment infanterie. Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland beeft heden geëxamineerd en tot de evangeliebediening bij de her vormde kerk toegelaten, de heeren G. de Bruijne Pz., van Middelburg, en I. W. Margadant, van Rotterdam. Donderdag heeft te Utrecht in het gebouw voor kun sten en wetenschappen eene vergadering plaats gehad van bestuurders, afgevaardigden en leden der „Confes- sioneele vereeniging der Ned. hervormde kerk." Na het uitbrengen der rapporten werd besloten tot een adres aan de gemeente, betreffende de betrekking der predi kanten van de moderne richting tot bet kerkgenootschap. Ook werd een adres van adbaesie vastgesteld aan den Parijschen kerkeraad, wegens de afzetting van den pred. Martin Paschoud. Het hoofdbestuur zal zich tot de regeering wenden, om verandering te verkrijgen in de samenstelling der commissie voor de Oost- en West- Indische kerk. Onderwijs. De examens, die gedurende den tijd van ruim drie en een halve week door de provinciale commissie van on derwijs in Gelderland van de adspirant onderwijzers en onderwijzeressen zijn afgenomen en jl. Maandag zijn geëindigd, hebben den navolgenden uitslag gehad: Er zijn 24 voor hoofdonderwijzer geëxamineerd en daarvan V 13 toegelaten; 4 hoofdonderwijzeressen, wasrVan 4 toe gelaten; 37 hulponderwijzers, waarvan 20'toegelaten; 22 hnlponderwijzeressen, 15 toegelaten; 16 onderwijzers voor de Franscbe taal, 6 toegelaten; 17 onderwijzeressen voor de Fransche taal, 17 toegelaten; 5 onderwijzers voor de Hoogduitsche taal, 3 toegelaten; 11 onderwijze ressen voor de Hoogduitsche taal, 9 toegelaten; 5 ouder wijzers voor de Engelsche taal, 5 toegelaten; 11 onder wijzeressen voor de Engelsche taal, 11 toegelaten; 12 onderwijzers voor de wiskunde, 7 toegelaten5 onder wijzers voor de gymnastiek, 3 toegelaten; 2 onderwijzers voor het teekenen, 2 toegelaten; 10 onderwijzeressen voor de handwerken, 8 toegelaten. Marine en leger. Een bij het departement van marine ontvangen telegram bevat het bericht dat Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Ado'f hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee O. A. Uhlenbeck, in den morgen van den 30 April jl. ter reede van Napels is aangekomen aan boord was alles wel. De minister van justitie heeft aan de hoofden van politie in de gemeenten de volgende circulaire gericht „Op voorstel van den chef van het koloniaal werfdepot en na gehouden overleg met den minister van koloniën, heeft mijn ambtgenoot van oorlog, met wijziging der thans bestaande voorschriften, bepaald, dat gewezen militairen, die met een briefje van ontslag of na geëin- digden straftijd den Indischen dienst hebben verlaten en naar Nederland zijn teruggezonden, bij hunne aankomst bier te lande zich voortaan niet meer naar Harderwijk behoeven te begeven. Zij zullen, nadat hun bij hunne aankomst door de scheepsgezagvoerders alle hun aanko mende gelden en papieren zullen zijn ter hand gesteld, wanneer zij Nederlanders zijn, dadelijk kunnen gaan waarheen zij verkiezen, terwijl zij, vreemdelingen zijnde, zullen worden overgegeven aan de plaatselijke politie, ten einde deze beoordeele of naar de wet van 13 Augus tus 1849 (Staatsblad no. 39) al dan niet termen voor toe lating voorhanden zijn. Ik heb de eer u van bet boven staande kennis te doen dragen, met verzoek om, na de overname der bedoelde vreemdelingen, te willen over wegen of do toelating kan plaats hebben, en zoo niet, voor hunne uitleiding te willen zorgen. De hun toeko mende gelden zullen hun alsdan, na aftrek van bet vol strekt noodige voor reiskosten, door de zorg der politie, aan den uitersten post, waar zij het Nederlandsch grond gebied verlaten, moeten worden teruggegeven." (■cmengdc berichten. Den aftredenden burgemeester van Amsterdam, mr. J. Messcbert van Vollenhoveu, is door eene daartoe benoemde commissie een adres van buide en dank namens de ingezetenen aangeboden. Het Duitscbe Tnrnverein gaf Zaterdagavond inliet Paleis voor volksvlijt te Amsterdam een feest, ter bij woning waarvan een talrijk publiek was opgekomen. Aan de uitnoodiging, tot verschillende gymnastiek-ver- eenigingen gericht, om aan deze feestviering deel te nemen was gevolg gegeven door de Amsterdamscbe gymnastiek-vereenigiug Lykurgus, Oiympia, de onder wijzers gymnastiek-vereeniging en Sparta, allen te Amsterdam; het Deutsche Turnverein, de Turnclub, de Hoop en de Rotterdamsche Turnclub van Rotterdam eu Oiympia van Utrecht. Den vorigeu avond had het Deut sche Turnverein een bewijs geleverd dat bet voor de oefening van het lichaam die van den geest niet verwaar loost. In het lokaal deVereeniging gaf het namelijk eene muzikale uitvoering. Bij de groote gebeurtenissen, die thans in Europa plaats grijpen, bij de mogelijkheid, die nog steeds blijft bestaan van bet uitbarsten van den oorlog in het naastbij gelegen Duitschland, kan het niet anders of de blik wordt gevestigd op de verdedigingsmiddelen van ons land, dat zoo dicht bij het mogelijk oorlogstooneel is gelegen. Onderscheidene dagbladen en verschillende schrijvers hebben zich reeds bezig gehouden met de behandeling der vraag: welke hulpmiddelen bezit Nederland om in geval van nood zijne onafhankelijkheid te verdedigen?

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1