6uitmlanö. Volgens de officieele opgaven zijn gedurende de week van 7 tot 14 April in Engeland en Schotland aangetast 2582 stuks vee, tegen 3361 stnks in de daaraan vooraf gaande week. Sedert het ontstaan der ziekte zijn aan getast 221,996, afgemaakt 55,971, gestorven 121,896 en hersteld 30,435 stnks. In de opgave der afgeloopen week zijn niet begrepen de rapporten der 43 inspecteurs die over de vorige week 780 nieuwe ziektegevallen consta teerden. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer C. Brunings, hoofdingenieur van den waterstaat in Zee land, tot het aannemen en dragen van het ridderkruis le klasse der Ernst-Augnst orde, hem door Z. M. den koning van Hannover geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Zierikzee, jhr. mr. E. B. A. N. Melort, thans als zoodanig te 's Her togenbosch. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gent c. a. de heer P. J. Booms, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten te Vlodrop. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de le luitenant bij het korps mariniers W. van Bever voorde. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den kapitein der infanterie voor memorie van het leger in Nederlandsch Indië H. C. Bruggeman, thans met verlof hier te lande: alsmede aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië F. H. F. G. Demmeni, zich schrijvende H. F. F. G. Demmeni, mede thans met verlof hier te lande. Benoemd tot lid van de speciale commissie van inspec tie voor het militair onderwijs, en zulks meer bepaal delijk voor het wapen waartoe hij behoort, de luitenant- generaal C. H. Happé, inspecteur van het wapen der infanterie. Kerknieuws. De heer J. H. L. Roozemeijer, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Nieuw-Loosdrecht, heeft het beroep naar Middelburg aangenomen. De heer H. V. Hogerzeil, predikant bij de hervormde gemeente te Sluis, hield jl. Zondag eene afscheidsrede, naar aanleiding van Matheus 28 20. Na het einde dier rede werd hem door de gemeente het laatste vers van Psalm 134 toegezongen. Marine en leger. Heden zijn de le en 2e compagniën van het 4e batal jon van het 6e regement infanterie uit Veere en Middel burg per stoomboot van hier naar Utrecht vertrokken. Voorts vertrok heden de 5e compagnie van hetzelfde bataljon uit Veere naar Vüssingen, met verdere bestem ming naar Sluis. Uit Athene wordt het volgende gemeld „Den 10 April jl. is Zr. Ms. stoomfregat Adolf hertog van Nassau in de haven van Athene, den zoogenaamden Pyraeus, te midden van een tiental oorlogschepen van verschillende natiën, ten anker gekomen, en wel op eene wijze, die met reden de algemeene goedkeuring en bewondering van de vreemde oorlogschepen mocht verwerven „Juist vierde men den verjaardag van Griekenlands onafhankelijkheid, tereere waarvan de ter reede liggende schepen vlagden en aan den wal volksfeesten plaats had den, terwijl er des avonds een bal aan het hof van koning George werd gegeven, en men, nevens de illuminatie van verschillende openbare en bijzondere gebouwen, op ver schillende plaatsen feestvuren zag ontsteken. „Ofschoon de Adolf eerst in den namiddag was ten an ker gekomen, had men des avonds reeds de nitnoodiging ontvangen tot het bijwonen van het bal ten hove, van welke nitnoodiging door het état-major gebruik werd gemaakt. Het état-major genoot de eer om bij die gelegen heid te worden voorgesteld aan Z. M. den koning, die zich met den kommandant en eenige officieren minzaam on derhield. „Het voornemen bestaat, om tot den 17 April in den Pyraeus te blij ven, daarna, tot het volbrengen van de voor geschreven oefeningen en exercitiën in het vuur,eenige dagen te vertoeven in de nabijheid van een niet ver van den Pyraeus verwijderd eilandje, en vervolgens naar Na pels te vertrekken." (Nieuwe Rott. cour.) Gemengde berichten. De bouw eener broodfabriek te Leiden is Dinsdag voor de som van f 17,310 aanbesteed. In den laatsten tijd hebben in Holland vrij belang rijke diefstallen plaats. Zondag avond schijnt men weder eene poging te hebben willen wagen in het voormalig Hotel des Pays-Bas aan de Boompjes te Rotterdam op het eene of andere kantoor. De Nieuwe Rotterdamsche courant meldt dienaangaande het volgende: Een der bewoners van dat gebouw moest dien avond omstreeks 10 uren op de tweede verdieping zijn. Met een licht daarheen gaande, werd hij op de eerste verdieping eens klaps op den trap gevolgd door twee personen, zonder dat het hem duidelijk was waar zij zoo plotseling van daan kwamen. Ofschoon het nu op werkdagen wel eens meermalen gebeurt dat aldaar iemand in den laten avond naar boven gaat, kwam hem dit toch met den Zondag eenigszins vreemd voor. Evenwel ging hij door, en terwijl de anderen hem volgden, zag hij zich op de tweede verdieping onverwacht omringd door meerdere personen, waarvan een hem onmiddellijk op den grond wierp en vasthield. Bij dien onverhoedschen aanval ontviel hem het licht, en ontstond erin het donker eene worsteling, waarbij de aangevallene om hulpriep. De anderen, zeker vreezende dat zijn geroep gehoord kon worden, maakten zich onverwijld uit de voeten en waren verdwenen, eer een der huisgenooten hem kon te hulp komen. Alles ging zoo snel, dat de persoon, wien dit onheil overkwam, niet eens duidelijk het een of ander heeft kunnen opmerken, hetgeen tot eenige opsporing der indringers bevorderlijk kon zijn. Alleen heeft hij terloops gezien dat éen hunner er eenigszins fatsoenlijk uitzag en een hoed droeg, terwijl de anderen eene pet op het hoofd hadden. Intnsschen biedt dat gebouw, daar het 'savonds of 's nachts niet gesloten wordt, tot zulke gevallen eene gemakkelijke gelegenheid aan." De Nederlandsehe natuuronderzoeker op Mada- gascar, Frangnis Pollen, is tijdens zijn jongste bezoek aan het eiland Mauritius, tot eerelid van de „Royal society of arts and sciences" aldaar benoemd. Door tusschen- komst van dienzelfden heer heeft het comité van de „Société impéiiale d'acclimatation" te La Réunion van wege den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië eene zending kinazaad ontvangen, waarvan een gedeelte aan den gouverneur dier Fransche kolonie overhandigd is, die de invoering van den kostbaren kinaboom in beginsel had aangenomen. De hooge ligging van Saint- Frangois, de residentie van den gouverneur, is voor de aankweeking zeer geschikt, terwijl de directeur van den tuin te Buitenzorg de noodige inlichtingen daarvoor verschaft bad. Door de „Société d'acclimatation" te Parijs wordt voor de invoering en acclimatie van den kinaboom in eene Franche kolonie een prijs van 1500 fr. uitgeloofd. Naar men aan het Utrechtsch Dagblad schrijft, is Dinsdag te Groningen het bericht ontvangen van groote opgewondenheid onder de spooi werkers nabij Zuidbroek en heeft eene compagnie infanterie last ontvangen zich gereed te houden om, des gevorderd, ten spoedigste hulp te verleenen. Naar men zegt, vragen buitenlandsche arbeiders hooger loon, en beletten, om hun doel te be reiken, de anderen te werken. Men verzekert dat de Italiaansche regeering aan Garibaldi een kommando heeft aangeboden in het leger, doch dat hij een weigerend antwoord gegeven heeft; er hebben intnsschen nog altijd onderhandelingen van regeeringswege met hem plaats. Wegens de berichten dat de cholera hier te lande is uitgebroken, heeft ook het gemeentebestuur van Gro ningen besloten om de gewone voorjaarskermis in de maand Mei dit jaar niet te doen plaats hebben. Te Delft hebben eenige ingezetenen het plan opge vat om eene vereeniging op te richten tot het slachten van vee en het geslachte tot billijke prijzen te verkoopen. De thans te Parijs vertoevende kroonprins van Denemarken zal zich eerstdaags naar Brussel begeven om van daar een bezoek te brengen aan de Nederland sehe hofstad. De Brusselsche kunstschilder Adolf Dillens, die de stof voor menig paneel ontleende aan het Zeeuwsche landschap, is door de Koninklijke maatschappij van schoone kunsten te Amsterdam tot lid benoemd. Verkooplngen cn aanbestedingen. Heden werd aan het gebouw in gebruik bij het gewes telijk bestuur van Zeeland publiek aanbesteed het vergrooten der rinketten in de vier ebdeuren van de Oostsluizen te Terneuzen; daarvan is aannemer ge worden, de heer J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen, voor f 747. Gisteren is door het Dijkbestuur van den polder Kruiningen aanbesteed: het vernieuwen en onderhouden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken; daarvan is aannemer geworden de heer J. Paauwe te Hoedekenskerke, voor f 6300. Thcrmometerstand. 25 April.'s av. II u. 56 gr. 26 'smorg. 7u. 54gr.'smidd. lu.80gr. 'sav.llu. 61 gr 27 'smorg.7 u.60 ,'smidd. 1 u. 69 gr. Staten-generaal. TWEEDE kamer. Zitting van Woensdag 25 April. Ingekomene wetsont werpen bepaling dag behandeling cultuurwet. De volgende wetsontwerpen zijn ingekomen: 1. Tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkin gen door het departement van marine, dienst 1866; 2. tot wijziging van hoofdstuk VI der begrooting van 1865; 3. tot vaststelling van uitgaven wegens verstrek kingen door het departement van oorlog, dienst 1866. Nog zijn ingekomen 1. eene missive van den minister van koloniën, ten geleide van afschriften van overeen komsten met Indische inlandsche vorsten, welke is gesteld in handen der beeren: Heemskerk, Mijer, van Eek, Jespers en Blom; 2. eene missive van den minister van buitenlandsche zaken, ten geleide van een afschrift van het tusschen Nederland en Spanje gesloten tractaat, betrekkelijk de toelating van consulaiie agenten in beide rijken, welke mede commissoriaal is gemaakt. Eindelijk is bepaald, dat Dinsdag a. te 11 uren een aanvang zal gemaakt worden met de behandeling van het wetsontwerp, houdende vaststelling der grondslagen waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Nederl. Indië kunnen worden gevestigd (cultuurwet). Aljeinecii overzicht. Men zal het veelbesproken antwoord van Pruisen onder „Duitschland" aantreffen. Daaruit blijkt dat onze meening, in het vorig nommer uitgesproken omtrent dit document uit de ministerieele bureaux van den heer von Bismarck, juist was. Wel zegt de baron von Werther in dit stuk, dat de Pruisische regeering het voorstel van den heer von Mensdorff aanneemt, maar laat er op vol gen Derhalve, zoodra de koninklijke regeering de mede- deeling zat hebben ontvangen dat de keizer de met het oog op eene Kriegsbereilschaft tegen Pruisen gedane bevelen totde garnizoen» veranderingen,alsmede omtrent alle daarop betrekkelijke maatregelen zal hebben inge trokken, zal de koning van zijne zijde zonder verwijl de reductie der korpsen bevelen, waarvan het effectief sedert 27 Maart is vermeerderd. De Pruisische regeering wacht alzoo, zoo luidt de depêche verder, nadere mede- deelingen. Tot staving van dit reeds in een vorig nommer geuit gevoelen omtrent de laatste Pruisische nota, hetwelk in strijd is met de lezing van verschillende dagbladen, halen w»j een artikel aan van den heer Nefftzer in le Temps van gisteren. „Wat niet te betwijfeleu valt zegt de hoofdredacteur van le Temps is dat het Pruisisch ant woord niet de aanneming bevat van hetgeen door Oosten rijk was gevraagd: de belofte namelijk om op 26 April te ontwapenen, indien Oostenrijk daarmede op 25 April begon. De heer von Bismarck schijnt integendeel zich alle mogelijke moeite te hebben gegeven om eene bepaal de toezegging te ontwijken, welke toch zoo gemakkelijk aan te nemen en onder woorden te brengen was. Zijn antwoord schijnt vol reserves en valstrikken en laat zelfs gedachten doorschemeren, beleedigend voor Oos tenrijk'» loyaliteit." In het nommer van heden komt le Temps op de laatste Pruisische nota terug en beweert dat men een weinig naïf zon moeten wezen om daarin een waarborg voor den vrede te zien. Dat de qnaestie van ontwapening alzoo nog volstrekt niet, gelijk sommige dagbladen dit willen doen voor komen, is opgelost, blijkt teil duidelijkste. Bo\endien is er thans een nieuw incident te vreezen en wel omtrent de vraag in hoeverre de heer von Bismarck de samen trekking van Oostenrijkscbe troepen in Venetië tegen- overde wapeningen van Italië,zal gelieven te beschouwen als tegen Oostenrijk gericht. Sommige dagbladen toch meenen dat thans de volgende politieke comedie wordt gespeeld. Pruisen verwijt aan Oostenrijk zijne wape ningen. Oostenrijk verklaart te zullen ontwapenen. De regeering te Berlijn verbindt zich daarop om alle krijgs- maatregeleu in te trekken, zoodra keizer Frans Jozef bevel heeft gegeven tot geheele ontwapening en laat intusschen door hare officieuse dagbladen verkondigen dat alzoo Pruisen zich bereid toont om den vrede te bewaren. Nu neemt echter Italië, op aansporing van Pruisen, eene dreigende houding aan tegen Oostenrijk. De regeering te Weenen kan dus niet ontwapenen in hare Italiaansche provinciën. De heer von Bismarck roept daarop zegevierend tegenover Europa uit dat Oostenrijk door niet te ontwapenen het overtuigendst bewijs heeft geleverd dat het den vrede niet wil hand haven, dat het de rust van Pruisen bedreigt en, onder het valseh voorwendsel dat Italië in Venetië wil vallen, zijne troepen op voet van oorlog houdt. Voor de verdere berichten omtrent het Duitsch embroglio verwijzen wij naar „Duitschland." Men zal ontwaren dat de Duitsche telegraaf weder verschillende zijner vroegere berichten, in ons vorig nommer vermeld, tegenspreekt. De deputatie uit Bucharest, belast met het aanbieden der kroon van Romanië aan den twintigjarigen luitenant bij een der Pruisische dragouder-regementen, prins van Hohenzollern, is te Dusseldorf aangekomen, alwaar de verlangde vorst thans zijn verblijf houdt. De deputatie had zich eerst naar Berlijn begeven om aldaar eene con ferentie met den graaf von Bismarck te houden. De identiteit van den schuldige aan den aanslag

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2