fcjanöclsbcric!|tm. Duitschland. UIT DE FRANSCHE HOOFDSTAD. Onze lezers zullen die onder „Duitschland" aantreffen. De Kreuzzeitung bespreekt het Pruisisch hervormings voorstel op eene wijze die aan de orakeltaal van Delphi ®n van de Fransche officieuse regeeringsorganen her innert. Het gerucht dat het voorloopig bewind te Bucharest eene nieuwe poging zou aanwenden om iemand te vinden die genegen zou zijn oui de kroon van Romanië aan te hemen in strijd met de overeenkomst van Parijs en den firman van 1859, wordt bevestigd door een telegram uit Bucharest. Volgens dit telegram zou het voorloopig bewind de kroon hebben aangeboden aan prins Karei yon Hohenzollern, tweeden zoon van den oud minister iu Pruisen. Dezer dagen werd gemeld dat er een complot tegen bet leven van deu sultan van Turkye zou zijn ondekt geworden. Het Turksch gezantschap te Parijs heeft echter aan verschillende Fransche dagbladen medegedeeld dat van dit bericht geen enkel woord waar was. De laatste tijdingen uit New-York van 4 April melden dat de president Johnson eindelijk de proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij de opstand der zuidelijke staten geëindigd wordt verklaard. Het gevolg hiervan zal zijn dat de verschillende staten van het Zuiden weder in al bunne rechten van vóór den oorlog worden hersteld en alzoo alle exceptioneele maatregelen van wege de regee ring te Washington met het oog op den opstand genomen, buiten werking worden gesteld. De Kreuzzeitung beweert, met het oog op het door den heer von Bismarck in de bondsvergadering te Frank fort gedaan voorstel, dat men de twee hoofdpunten daarin wel moet onderscheiden. In de eerste plaats wil Pruisen een Duitsch parlement in het leven roepen en in de tweede plaats moet dit parlement bij directe verkiezingen door middel van het algemeene stemrecht worden bijeen gebracht. De conservatieve partij moot zich echter niet san een woord houden en aan de uitdrukking parlement bet denkbeeld van parlementair systeem hechten. Tot dusverre heeft de Pruissische regeering geene reden gegeven om de vrees te doen ontstaan dat zij geneigd sou wezen om aan het parlementair en constitutioneel stelsel onaannemelijke concessiën te doen. Aan de andere zijde schijnt do regeering zich evenzeer verwijderd te houder, van alle absolutistische denkbeelden en hare Duitsche politiek te willen gronden op het beginsel dat de Duitsche staten geene nationale vertegenwoordiging kan ontbeeren. Daarom wil zij als behoudende regeering, eene waarachtige vertegenwoordiging, ontdaan van alle revolutionaire omhulselen, niet van eenige bevoorrechte klasse, maar van geheel het volk. Berlijn. Zaterdag. De heer von Bismarck lijdt weder aan pijnen in den voet en moet zijn kamer houden. Gis teren was hier vrij algemeen het gerucht verspreid dat de heeren von Bismarck en von Koon, de minister van Oorlog, een nieuw kabinet zonden samenstellen uit libe rale elementen. Een ander gerucht wilde dat er onder handelingen over een nieuw kabinet waren aangeknoopt tuet den prins von Hohenlohe-Oehringen. Weenen. Zaterdag. Volgens een door de Wanderer medegedeeld telegram, heeft Pruisen verscheidene Noordduitsche regeeringen gepolsd, betreffende het Muiten van afzonderlijke militaire conventiën. Munchen. Zaterdag. De Baijerische Zeitung ver- ueemt, dat de Beiersche regeering herhaaldelijk schreden heeft gedaan om te verhoeden dat de jongste spanning tusschen Oostenrijk en Pruisen tot ernstige conflicten 2al leiden. Weenen. Zaterdag. De toestand is steeds onveran derd en ernstig. Alle tijdingen luiden oorlogzuchtig. Alhier is een Pruisisch kabinets-koerier met dépêches aangekomen. De Indépendance zegt dat de quaestie der krijgs toerustingen eerlang eene voldoende oplossing zal erlan gen en wel door middel van confidentieele onderhande lingen, die door Oostenrijk te Berlijn zijn geopend. Het resultaat zou bestaan in eene gelijktijdige wederkeerige Ontwapening. - Weenen. Zondag. Verschillende dagbladen verze keren dat bij onderscheidene Duitsche staten eene ver klaring wordt iu gereedheid gebracht, houdende dat zij hiet bereid zijn om toe te treden tot het Pruisisch voorstel ter hervorming van den bond, alvorens Oosten rijk en Pruisen hunne legers weder op den voet des vredes zullen hebben gebracht. Parijs 14 April. Sedert een veertiental dagen heeft Europa verkeerd In een toestand van grenzenlooze verwarring, welke fcog steeds toeneemt. De meest tegenstrijdige berichten borden op de vleugelen der telegraphie heinde en ver Ve'spreid en ondanks die tegenstrijdigheid wordt aan Schier alle geloof gehecht, want niets is onmogelijk waar het den Bcrlijnschen Macbiavelli of zijne politieke aan hangers geldt. Heden wordt aan Oostenrijk verweten bat het de revolutie ondersteunt, morgen verklaart de roteus von Bismarck zich tot voorstander van het '"/Trage universel, als middel om een Duitsch parlement bijeen te roepen. Een kreet van verassing en verbazing eerklonk als antwoord op de indiening van het Pruisisch hervormingsvoorstel. De incarnatie vau het goddelijk recht, den vijand van al wat naar vrijheid zweemt zag men wapeneu nemen uit het arsenaal der door hem verfoeide democratie! De democratische partij hier wijdde dan ook minder hare aandacht aan de indiening van von Bismarck's voorstel bij de bondsvergadering te Frankfort, dan wel aan de vraag welke adder hier weder onder de rozen verscholen lag. De slotsom van mijne overwegingen te dien opzichte is eenvoudig dat Pruisen tijd zoekt te winnen tegenover Oostenrijk, niet omdat het niet voldoende voorbereid is tot den oorlog, niet omdat zijn onderstelde bondgenoot Italië zijne strijdkrachten nog niet heeft verzameld, niet omdat het vreest voor eene interventie van Rusland of Frankrijk onze regeering zal na eene inlijving van de Elbe-hertogdora- men de langbegeerde Rijngrenzen toch als van zelf erlangen, neen Pruisen zoekt tijd te winnen omdat het natuurlijk liever zijn doel bereikt zonder oorlog en omdat von Bismarck zeer wel weet dat de tegenwoordige toestand vol ongerustheid voor Oostenrijk's financiën onhoudbaar wordt. De regeering te Weenen zal dus zoo schijnt de redenering van het ministerie te Berlijn - óf aanvallenderwijze moeten te werk gaan en daardoor de verantwoordelijkheid van den oorlog tegenover Europa op zich laden, óf concessiën moeten doen, door den nood gedwongen, en daardoor aan Pruisen eene zeer vredelievende zegepraal doen ten deel vallen. Ik zeide zoo even dat onze regeering na eene inlij ving der hertogdommen, de rectificatie der grenzen aan den Rijn niet lang meer zal behoeven te wenschen, en uit hetgeen mij hier en daar is ter oore gekomen, is mij eenigszins de bewering bevestigd dat de Rijngrenzen den prijs onzer neutraliteit wel konden zijn. ïntusschen meene men niet dat, terwijl schijnbaar het lot van Europa te Weenen en te Berlijn beslist wordt, van hier niet een aantal officieuse en half officieele draden gespannen zijn naar de Oostenrijksche, Pruisische en Italiaansche hoofd steden. Zoo heeft hier do bekende Italiaansche staatsman graaf Arese gedurende verscheidene dagen vertoefd om, na een aantal keeren door den keizer ten gehoore te zijn ontvangen en na verschillende conferentiën met onzen minister van buitenlandsche zaken te hebben gehad, naar Florence terug te keeren. Vooral door en in Italië oefent onze regeering niet weinig invloed uit op den thans in Duitschland bestaanden stand van zaken. De groote oor logsprofeet in Duitschland, Das Neue Fremdenblatt, heeft intusschen goedgevonden om Europa te onthalen op een tusschen Pruisen en Italië gesloten overeenkomst, waar van het zelfs zeer uitvoerig den inhoud mededeelde, welke vervolgens door de Londensche en Parijsche dag bladen verder is verspreid. Italië zou zich hebben ver bonden om den oorlog te verklaren aan Oostenrijk, en met 80,000 man aan de Mincio den strijd te beginnen, terwijl eene Italiaansche vloot in de Middeliandsche zee zou ageeren, zoodra Pruisen tot eene oorlogsverklaring zou zijn overgegaan of de vijandelijkheden zou hebben aan gevangen. Pruisen zou zich hebben verbonden om den krijg niet te eindigen alvorens het vasteland van Venetië, uitgezonderd de daarin gelegene versterkte plaatsen en de stad Venetië, in handen der Italianen zou zijn, of alvorens Oostenrijk zich bereid zou hebben verklaard dit vrijwillig af te staan. Voorts zou Pruisen aan Italië het voortdurend bezit van dit grondgebied waarborgen. Ove rigens zou koning Victor Emmanuel zich hebben ver bonden om de wapenen niet neder te leggen voordat de Pruisen in het wettig bezit der Elbe-hertogdommeu zou den wezen. Ik houd het er intusschen voor dat deze geheele overeenkomst enkel en alleen bestaat in het brein der redactie van het Fremdenblatt, hetwelk in den laatsten tijd al meer dergelijke nouvelles a sensation beeft opgedischt. Wat ik intusschen wèl, en zeer bepaaldelijk niet zonder grond geloof, is dat er diplomatieke onder handelingen gevoerd worden tusschen Florence en Ber lijn zoowel als tusschen Florence en Weenen, om van het tegenwoordig gunstig oogenblik gebruik te maken tot het verkrijgen van Venetië. Een ander gerucht, hetwelk ik insgelijks meen te kunnen tegenspreken, is dat onze regeering reeds nu aan de Pruisische regeering zou hebben te kennen gegeven dat zij eene hervorming van den Duitschen bond op eenigszins ingrijpende wijze als eene daad beschouwde waartoe de medewerking der onderteekenaars van de Weener congres-acte werd vereischt. Het is zeer wel mogelijk dat zulk een stap door onze regeering later op eenig gegeven oogenblik kan en zal worden gedaan, maar thans zou iets dergelijks geheel en al in strijd zijn met de houding, welke de keizer ten opzichte van Duitsch land heeft aangenomen. Ik behoef u overigens niet te zeggen dat de Duitsche quaestie hier alle andere zaken op den achtergrond dringt, zoodat men ter nanwernood aan een zeer ernstig en weinig geruststellend verschijnsel in het vraagstuk der Donau-vorstendommen eenige aandacht heeft gewijd. De hier in conferentie vergaderde mogendheden toch zijn voorloopig uiteengegaan, uithoofde vau het tusschen haar bestaand verschil van gevoelen en hebben het voor loopig bewind te Bucharest verantwoordelijk gesteld voor alle verwikkelingen, welke het door zijne houding mocht nitlokken.Eu het voorloopigbewind van Moldavië enWal- lachije rust zich inmiddels ten oorlog toe en richt procla- matiën tot het leger, waarin het een beroep doet op den moed en de dapperheid der troepen „om het vaderland en zijne rechten te verdedigen even als de voorvaderen, die eertijds zegevierend te Calugereni en te Resboeni stre den. Het vaderland verwacht thans alles van u! Leve het ondeelbaar Romanië!"Hetkointmij voor dat deze hou ding justniet zeer vredelievend mag geacht worden, noch de blijken draagt van geneigdheid om zich te onderwer pen aan hetgeen men ten opzichte der vorstendommen zou gelieven te beslissen. Zoo beschouwt men de zaak ook over het algemeen hier en waar de meer dreigende wolk aan den horizon aller aandacht trekt, moge inenook die in het Oosten opkomende niet vergeten. Men beweert hier dat na de mislukte poging om den graaf van Vlaan deren de Romaansche kroon aan te bieden, den prins van Hohenzollern in lijnrechten strijd met de tractaten de kroon zal worden aangeboden. Behalve Duitschland is de op morgen en overmorgen te houden verkiezing in het departement du Bas-lihin hier de groote gebeurtenis van den dag. Daar staat tegenover den regeeringscandidaat den heer deBussière, de schrijver van het voorzeker ook aan het grootste deel uwer lezers bekende meesterstuk: Paris en Amérique. De heer Labottlaye is voor de regeering een zeer gevaar lijke tegenstander en de regeeringspartij zelve erkent dat, indien de zege door haar mocht worden behaald, dit slechts met eene zeer kleine meerderheid zal wezen. Sommige voorstanders van deu heer de Bussière verkla ren zich overtuigd dat hun candidaat eene meerderheid van vier duizend stemmen minstens zal erlangen. Zeer juist herinnerde overigens een onzer dagbladen dat men al zeer weinig zekerheid bezit te dien opzichte. Zoo meende in 1863 de heer Boitelle, prefect van politie, zich verzekerd te kunnen bonden dat van de negen regeeringscandidaten hier minstens zes zouden gekozen worden. Hij wedde zelfs met den heer de Girar- din om een groot diner,dat dit de uitslag zou wezen van den verkiezingstrijd, terwijl deze journalist beweerde dat geen enkele der regeeringscandidaten zou worden gekozen. Onze prefect van politie, die toch wel geacht moet worden beter nog dan anderen te weten wat er al zoo hier wordt gedacht en gesproken, verloor echter de weddingschap, gelijk men weet, want alle negen oppo- sitie-candidaten ontvingen eene plaats in het corps législatif. De strijd aan de poorten van hetgebouwderonsteifelijk- heid onze Academie, is beslist geworden ten gunste van den heer CuvillierFleury, die de eer der erkende candidatuur deelde met den historiograaf Henri Martin, terwijl de heer deChampagny zich had teruggetrokken. Er waren uitgebracht 32 stemmen, waarvan de heer CuvillierFleury er 20 op zich vereenigde. De heer Martin erlangde er elf. Zoo is derhalve de zetel van den heer Du pin weder bezet en vooreerst weder een einde gekomen aan de academische verkiezings-intriges. Laat mij uwen lezers ten slotte nog iets mededeelen, waaruit bi ij ken kan hoe de Parijsche dieven van den tegenwoordigen tijd de traditioneele behendigheid hun ner Londensche collega's beginnen te naderen. Dezer dagen was er een publiek bal te Montmartre, hetwelk zeer geanimeerd en zeer druk bezocht was. Reeds was de avond voor een groot deel verloopeu en werd juist het teeken tot eene quadrille gegeven, toen een jong mensch van zeer gedistingeerd voorkomen toetrad op eene dame die zich gereed maakte om in een der quadrilles plaats te nemen en haar verbood te dansen. Natuurlijk had dit een reparti van haren cavalier ten gevolge; een twist tusschen beide heeren bleef niet uit en weldra waren de vijf of zes honderd bezoekers en bezoeksters van het bal naar de zijde der zaal gestroomd alwaar de twist plaats had, die al hooger en hooger steeg. Eindelijk was het einde, als gewoonlijk, dat de politie beide heeren ver zocht de zaal te verlaten, waaraan zij zonder tegenspraak gehoorzaamden. Ook de oorzaak van den twist, de dame, verdween kort daarop. Weinige oogenblikken later ont dekte men echter dat een groot gedeelte der portemon- naie's en horloges verdwenen waren en bleek het dat de gebeele scène vooraf was bestudeerd en gearrangeerd om gelegenheid te geven aan eenige zakkenrollers onge stoord de zakken der aanwezigen te ledigen. Prijzen van effecten. Amsterdam 16 April 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 59 dito dito dito 3 70J dito dito dito 4 92jj Aand. Handelmaatschappij 4j België. Certificaten bij Rothschild 2J - Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94j Certific. Hope co4 60 Oblig. dito 1855,6e serie 5 774 dito dito Leening 1860 4j 82| Certificaten6 - Aand. spoorweg182 Polen. Schatkistobligatiën4 61f Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 5l| dito 1847/1852 2* 26 dito rente Amsterdam5 70j- dito nationale5 54j Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binuenlandsche) 3 36 T\- dito3 thans 2j 35 Aiuqrtüsol/lp schuld Portugal. Obligatiën $853 3 43J dito 185^i-l#623 Grieken^.- dito (blairtvè)?.«\5 lij Turkije. dito- (biiwsWtl;5 31-jf Vereen.StaLditó (1882);.6 73-ft Illinois. dito 7 75 Mexico. -dito' 3 19 Grenada. dito afgestempeld12j Venezuela, dito2 r

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3