MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N° 61. Dinsdag 1866. 17 April. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 16 April. Gelijk vroeger is gemeld, is de tweede kamer heden legen den 24 April bijeengeroepen. De gemeenteraad alhier zal op Woensdjt0'Ji. des namid dags te een uur, ^eene openbare zitting honden, ter behandeling van de volgende punten: missive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; idem Commissie van bestuur leenbank, voordracht vacature tekening administratie over 1865; idem bestuur gods buizen, voordracht verkoop eigendommen van het gasthuis, comptabiliteitstaat 1865; voordracht van een hulponderwijzer voor school G; idem restitutie plaat selijke belastingen, over voorwerpen van verbruik, 1 Mei 1866; staat van oninbare posten van den hoofde- bjken omslag 1865. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage: de statistiek van den handel en de scheepvaart van Groot- Britannie, over de maand Januari jl. Z. M.de koning heeft Vrijdag te Amsterdam de ambacht school, 's rijks werf en de handelmaatschappij bezocht, terwijl H. M. de koningin een bezoek bracht aan het koninklijk zoölogisch genootschap NatnraArtis Magistra, het nieuw Israëlietisch jongens weeshuis en het lokaal genaamd: Vereeniging tot verbreiding der waarheid. Des middags was er diner ten hove en des avonds bezochten de vorstelijke personen het concert in Felix Meritis. Zaturdag morgen woonde H. M. de koningin de ope ning der bloemententoonstelling in het paleis voor volks vlijt bij, waarna zij den kunstschilder Lingeman een bezoek bracht. Z, M. de koning heeft des namiddags de kunstzalen Van de maatschappij Arti et Amicitiae, het roomsch- catholiek St. Jacobsgesticht en het wandelpark bezich tigd. Des middags was er andermaal diner ten hove. Des avonds woonden HH. MM. de voorstelling in den stads schouwburg bij. Gisteren heeft de vorstelijke familie de godsdienst oefening in de Nieuwekerk bijgewoond, waar de heer Bantekoek als spreker was opgetreden. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 15 dezer: „De minister van koloniën bevindt zich in België. Hij verlangde eenige rust te nemen,alvorens tot den grooten strijd over koloniale belangen overgegaan wordt. „Een Fransch blad beweert dat de minister naar België is gegaan om in den bestaanden dreigenden toestand van Europa een of- en defensief verbond te sluiten. België zal zich wel wachten zijne positie van neutralen staat in Europa te verlaten en onze regeering zal er dus wel niet aan denken aan België een onaannemelijk voorstel te doen. België wordt ook niet bedreigd en is niet in den Duitschen chaos begrepen. „De koning-groothertog heeft natuurlijk de circulaires Van Oostenrijk en Pruisen ontvangen, als lid van den bond, wat het Handelsblad zeggen moge, die eene slim migheid van den Pruisischen ■premier in niet-toezending zou willen zien, oin de stem van Nederland voor de bonds- hervorming te winnen. Nederland kan alle voorstellen tot herziening van dien voor Limburg ondragelijken bond slechts toejuichen. Nu of nooit is toch de gelegenheid daar om uit den bond te treden. Vroeger scheen in Duitschland niets met geldelijke schadeloosstelling te doen te zijn; na de overeenkomst van Gastein en wat er denkelijk volgen zal over Sleeswijk-Holstein is een aanbod onzerzijds om voor geld Limburg uit den bond los te laten, alleszins rationeel. „De heeren Motké, hoofdambtenaar bij het departe- van financiën, en Hoyer, controleur te Dordrecht, hebben oenigen tijd geleden in Frankrijk de grondslagen eener wetgeving op de beetwortelsuiker fabricatie bestudeerd. Bij het departement van financiën is men thans bezig met het ontwerpen van eene wet op dat onderwerp. „Ook zal weldra weder een stap verder worden gedaan lot beperking van de staatsloterij. Het plan bestaat om de verhuring voor alle klassen te verbieden. „De maatschappij tot vleeschhouwerij is tot stand ge komen. Er is voor f 55,700 geteekend en de statuten •"dien in de volgende week door de aandeelhouders Worden vastgesteld." In ons nomuicr van 7 April hebben wij bericht, dat de oud-gouverneurs der Nederlandsche bezittingen op de kust van Guinea,de heeren C. J. M. Nagtglas en H. A. Elias, naar Engeland zijn gezonden om met het Engelsche gou vernement te handelen over de zaken betreffende de kust van Guinea. Thans wordt uit Parijs aan de Indé- pendance Beige geschreven, dat er geschillen tusschen Nederland en Engeland zijn gerezen omtrent het grond gebied op de kust van Guinea, maar dat men hoopt dat de Nederlandsche onderhandelaars er lichtelijk in zullen slagen om spoedig het geschil uit den weg te ruimen. Men schrijft uit Leiden, 12 April. „De gemeenteraad heeft heden, met algemeene stemmen van de 20 aan wezige leden, zich vereenigd met de gedane voorstellen ten aanzien van het door de wetgevende macht in 1853 bekrachtigde contract tot vergrooting van het stedelijk ziekenhuis, met welke voorstellen de hooge regeering heeft verklaard zich ook te kunnen vereenigen. Dien tengevolge zal dat contract worden vernietigd en het rijk zich belasten met het bouwen van een nieuw academisch ziekenhuis op den Vestwal, tusschen de Morsch- en Rijns- bnrgsche poort, welk terrein door de stad kosteloos, zoo als het daar ligt, aan het rijk wordt afgestaan. Voorts zal het tegenwoordig nosocomium, met den daarnaast gelegen open grond, het eigendom der stad blijven, die aan het, rijk zal uitkeeren eene som van f 125,000, zoodra het nieuwe gebouw wordt in gebruik gegeven. Wijders moeten alle zieke armen worden opgenomen en verpleegd in het academisch ziekenhuis, waarvoor uit de gemeente kas 50 cents daags voor ieder zal worden betaald, terwijl overigens het beheer van het nieuwe ziekenhuis geheel zal geschieden door het rijk. Op die wijze wordt weder een geschil beëindigd, dat reeds sedert eenige jaren be stond en werd uit dien hoofde aan de raads commissie, die zich daarmede heeft belast, lof en dank toegebracht voor de moeite, die zij zich daarvoor heeft getroost." {Nieuwe Roti. cour.) Jl. Donderdag is te Leeuwarden, onder voorzitterschap van den heer mr. J. Dirks, de 113e vergadering gehouden van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde. Tot buitengewone leden werden benoemd de heeren dr. E. J. Diest Lorgion, te Groningen, en P. Nijhoff, te Arnhemtot gewone leden de heeren J. II. van Geuns, te Dieren, C. van Maanen, te Breda, mr. W. W. Kutsch, te Leeuwarden, en mr. W. J. baron d' Ablaing van Giessenburg, te 's Gravenhage. Veejtiekte. De Correspondance Ilavas deelt een bericht uit Londen mede, waarin gezegd wordt dat het Engelsch gouverne ment, uit aanmerking vau de behoefte aan vleesch, voornemens is binnen kort eene wijziging te maken in het verbod op den invoer van vee uit Nederland, in dien zin dat wel de invoer zal worden toegestaan, maar dat het vee in de haven van aankomst zal moeten geslacht worden. Kerknieuws. Op 11 en 12 dezer werd in het lokaal Odéon te Amsterdam de vroeger aangekondigde bijeenkomst van vaderlandsche moderne godgeleerden gehouden, waartoe ongeveer 200 hunner zich hadden aangemeld. Hare ver gaderingen werden door 168 leden bijgewoond. De ver gadering werd gepresideerd door dr. T. Modderman Az. De volgende punten werden in behandeling genomen 1. Het recht en de plicht van den modernen prediker om in de kerk te blijven. Referent dr. J. P. de Keyser. 2. De moderne richting en het godsdienstonderwijs. Referent dr. F. Rauwenhoff. 3. De moderne richting en de aanneming van lidmaten. Referent de heer J. P. Jorissen. 4. De moderne richting en het lager onderwijs. Referent prof. Rauwenhoff. 5. Het is niet wensehelijk voor de modernen, dat de orthodoxen de kerk verlaten. Referent prof. Muurling. 6. De moderne richting en de zending. Referent prof. Hoekstra. Ingeleid door de referenten die tot deze zaak waren nitgenoodigd en de slotsom hunner overwegingen in eenige stellingen hadden uit gedrukt, werden deze onderwerpen met groote warmte en ernst besproken. De volgende bijeenkomst zal gehou den worden te Amsterdam in het voorjaar van 1867. Voorts lag ter tafel een adres ter betuiging van sympa thie voor den heer Martin Paschoud, predikant bij de gereformeerde gemeente te Parijs, naar aanleiding van de moeielijke omstandigheden, waarin hij zich gebracht ziet als handhaver van de zaak der vrijheid van geweten. Dit adres werd onderteekend door 156 personen. Onderwijs. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Arnh. cour.: „In de laatste helft der maand Mei houden de inspec teurs van het lager onderwijs hunne gewone jaarlijksche bijeenkomst te 'sGravenhage. „Men wil weten dat in die vergadering belangrijke zaken zullen worden behandeld en ook het „kosteloos ouderwijs" een onderwerp van ernstige overweging zal uitmaken. Hlarlne en leger. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „De stalen kanonneerboot Nimrod is heden morgen van hier naar het Sloe vertrokken. Aan boord bevond zich decommissie belast met het bep >ven der torpedo's ter plaatse aldaar. De romp van een kanonneerboot, waarop de proef is toegepast geworden, en die de eerstemaal ten gevolge van het doen springen van een torpedo onmiddellijk gezonken is, moest dadelijk weder geledigd en gerepa reerd worden. Mocht die herstelling behoorlijk zijn afgeloopen, dan zal men heden een tweede proef nemen." De commissie, die van wege den minister van oorlog is benoemd tot het bijwonen der proeven, met de water- mijnen in het Veersche gat, is samengesteld uit den luitenant-generaal Stenerwald, inspecteur over het wa pen der artillerie, president, don luitenant kolonel von Prenschen, directeur van de pyrotecnische school te Delft, kapitein Camp, van de pontonniers, kapitein Steenberghe, van het le regement vesting artillerie, kapitein Scbafer van de ingenieurs, len luitenant adju dant Beekman,van de mineurs, en den apotheker 2e klasse Burgersdijk, bij het garnizoens-hospitaal te Breda. Van 1 Juni tot 15 Juli a. zullen de kadetten van het 3e en 4e studiejaar der Koninklijke militaire acade mie op te Teteringscbe Heide kampeeren en gedurende dien tijd aan de practische oefeningen deel nemen. Óp 27 dezer zal de garnizoens infirmerie te Veere worden opgeheven en het personeel zoowel als het mate rieel tot die inrichting behooreude, overgaan bij de op te richten garnizoens-infirmerie te Doesburg. Gemengde berichten. De leden van de voormalige vrijwillige flankeur- compagnie Groninger en Franeker studenten, voor zoo verre nog in leven, worden door heeren commissarissen te Groningen, jhr. mr. Laman Trip, prof. E. J. Diest Lorgion en jhr. mr. J. D. Lewe Qnintus, nitgenoodigd tot het vijfde herinneringsfeest op 22 Augustus 1866, in het lokaal der sociëteit Amicitia te Groningen. De lijst der leden is opmerkelijk; zij vermeldt, dat er bij het uit schrijven van de nitnoodiging nog honderd personen in leven zijn van de 139, welke in 1830 uittrokken. Tot 1850 waren er 15, tot 1856 24, tot 1861 31, cn tot 1866 slechts 39 overleden. De nog levende leden zijn allen in de kracht van hun leven, van 54 tot 60 jaren oud. Zeer uiteenloopend zijn de stand en de werkkring, in welke zij geplaatst zijn. De meeste leden zijn predikanten; een ander gedeelte vindt men in rechterlijke betrekking; éen is lid van de eerste kamer der staten-generaal; een ander lid van den raad van state; een derde lid van den hoogen raad; verder zijn er onder notarissen, kanton rechters, burgemeesters en professoren, een logement houder enz. Koning Leopold van België zal, vergezeld door de koningin, een bezoek brengeu aan de verschillende pro vinciën in de aanstaande Juli-maand. Te Gent zullen zij op 9 en 10 Juli zich bevinden. Luik zal hen op 18 en 19, Verviers op 20 Juli binnen hunne muren zien. Het be zoek aan Antwerpen is bepaald op 18 Augustus. Deze binnenlandsche reis zal duren tot aan de September feesten. Uit Wiltz wordt aan de Echo du Luxembourg ge schreven dat de toestand te Diekirch verbetert. In den beginne beweerde de geestelijkheid dat de cholera eene straf des hemels was en dat men derhalve groote aal moezen moest geven, ijverig processiën houden en ter bedevaart gaan. Toen echter het deel der bevolking, waarop deze beweringen èenigeu invloed uitoefenden, begonnen te zien dat liberalen zoowel als clericalen door de ziekte werden aangetast, begreep men dat het beter was om doeltreffende maatregelen te nemen tegen de ziekte. Op 11 April waren nog een zestigtal personen door de cholera aangetast, cn de bijkomende gevallen waren van minder ernstigen aard. Ook te Vianden en te Moesdorff is de cholera uitgebroken. Te Wiesbaden zal eerlang een buste van Schiller worden geplaatst op de Theaterplatze met het gelaat naar de Kursaal gericht, waarin de bank is gevestigd. „Waarom moet Schiller naar de Kursaal zien?" vroeg een vreemdeling aldaar. „Omdat was het antwoord de Roovers zijn eerste stuk was." j Garibaldi is dezer dagen grootvader geworden. Zijne dochter Teresita Oanzio Gaiibaldi is bevallen van j een meisje, hetwelk den naam van Annita heeft ont- j vangen. Bij gelegenheid der geboorte van Garibaldi's I kleindochter heeft een feest op Caprera plaats gehad. De welbekende goochelaar Bosco is dezer dagen te i Drcsden overleden.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1