MIDDELBORGSCHE COURANT. N°- 55. Zaterdag 1866. 7 April. CHmtenlattö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. PROVINCIALE GELDLEENING van ƒ525,000.00. (VIERDE GEDEELTE). De Gedeputeerde Staten van Zeeland, Gelet op het besluit der Statenvan den 8 Nov. 1862, tto. 5, en op het daarbij vastgesteld plan eener geld lee ning van ƒ525,000.00, ten laste van de Provincie Zeeland, opgenoinenin het Provinciaal blad van 1863,onder no.24; alsmede op de besluiten der Staten van den 8 Jttlij 1865, no. 11, van den 10 November 1865, no. 3, en van den 1 Maart 1866, no. 9, opgenomen in het Provinciaal blad, fespectivelijk ouder no. 91 van 1865, en onder nnmeris 1 en 40 van 1866; Besluiten In voldoening aan art. 4 van bovengenoemd plan van geldleening ter kennis te brengen van belangstellenden: 1. dat in genoemde geldleening kan worden ingeschre ven voor een honderd acht en dertig aan- deelen, elk van een duizend gulden, tegen eene jaarlijksche rente van vier en een half' ten honderd, in te gaan met den eer sten Mei 1866; 2. dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings- billetten is bepaald van af Donderdag den 26 April 1866, tot en met Donderdag den 3 Mei daaraanvol gende (Zon en feestdagen uitgezonderd), des voor middags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 3 uren 3. dat de inschrijvingsbus en billetten in hel openbaar zullen geopend 'worden op Donderdag den 3 Mei 1866, des namiddags te 3 uren, in de raadzaal van Gede puteerde Staten; 4. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen, voor zoo veel die zijn aangenomen, moet overgestort worden bij den heer Betaalmeester te Middelburg, in het tijd vak van 19 tot en met 26 Mei 1866, op de gewone kantoor uren en dat de quitantiën van storting vóór of uiterlijk op den laatsten dier maand moeten over- gebragt zifn ter provinciale griffie, in handen van den Commies D. Jeras, belast met de comptabiliteit, die daarvoor het in art. 7 van het plan bedoeld renversaal zal afgeven; 5. dat exemplaren van het plan der geldleening van 525,000.00, waarvan de onderwerpeliike deel maakt, kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaar, op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in bet Provinciaal blad ?an Zeeland; buitendien bij wijze van openbare aankon diging in de Staats-, Middelburgsche-, Goessche- en Zie- 'ikzeesche couranten, alsmede in het Sluisch weekblad in het Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Middelburg, 4 April 1866. De Gedep. Staten voorn. E. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME,Griffier. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend: Dat de aandeelen gemerkt no. 1, 2, 12, 14, 21, 23, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 36, 37, 47, 49, 57, 58, 59, 60, 62, 63, 65, 68, 69, 73, 75, 77 en 81, zoomede de aandeelen no. 4,16, *8 en 72, onder nadere goedkeuring van de gedeputeerde staten, ieder groot 500, in de geldleening aangegaan ten behoeve der gemeente-Gasfabriek, met 1 Mei 1866, Jen kantore van den gemeente ontvanger zullen worden a%elost, tegen intrekking van het bewijs van aandeel, J'aartoe zal worden gevaceerd dagelijks, zon- en feest dagen uitgezonderd, op de gewoner kantooruren; zullende °P de genoemde aandeelen die na den 1 Mei a. s. worden Ongeboden, van af dien dag geene renten worden betaald. Vlissingen, den 4 April 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 6 April. ^e Oost-Indische begrooting voor 1867 is aan de weede kamer der staten-generaal ingediend en zal eer- te - van Guinea. Die commissie zal, naar men zegt, bestaan uit de heeren C. J. M. Nagtglas en H. A. Elias, beide oud-gouverneurs van de Nederlandsche bezittingen aan gemelde kust. De opening van den Noorder-spoorweg, sectie Leeuw- arden-Groniugen, is bepaald op 18 Mei aanstaande. Dinsdag is te Amsterdam nabij de Leidsche poort een aanvang gemaakt met het doen der opmetingen en uit- bakenen van de nieuwe spoorweglijn van daar naar Rotterdam via Alphen. Onlangs is het definitieve waar borgkapitaal ad 350,000 gestort. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is de benoeming van F. van Wageningen Jz., tot surnumerair bij den waterstaat, op zijn verzoek ingetrok ken en met ingang van 1 Mei e. k. tot surnumerair bij den waterstaat benoemd II. A. van der Maaten, kweeke- ling bij de voormalige koninklijke academie te Delft. a»g openbaar worden gemaakt. Men verneemt dat er eene commissie naar Engeland Za' worden gezonden, om met het Engelsché gouverne ment te onderhandelen over zaken betrekkelijk de kust Dinsdag hield de vereeniging tot instandhouding der in 1856 te Leiden gevestigde kweekschool voor zeevaart aldaar eene vergadering, welke door prins Hendrik der Nederlanden als eere-voorzitter geopend werd, terwijl de voorzitter, dr. A. Rutgers van der Loefï, eene redevoe ring hield en de thesaurier rar. W. C. Hubrecht verslag gaf van den toestand der geldmiddelen, welke gunstig kan worden genoemd. In het eerste tienjarig tijdvak zijn zeshonderd jonge lingen aan de kweekschool opgeleid. Veeziekte. In de week, eindigende met 24 Maart, zijn in En geland en Schotland door de veeziekte aangetast 4704 stuks vee, tegen 6261 in de week van 10 tot 17 Maart. Hierbij ontbreken evenwel nog de rapporten van 39 inspecteurs, die in de vorige week te zamen 1215 nieuwe gevallen constateerden. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in Engeland en Schotland aangetast 209,022, afge maakt 44,305, gestorven 121,369, en hersteld 29.286stuks. Benoemingen en besluiten. ministkrieele departementen. Benoemd tot com mies bij het departement van binnenlandsche zaken jhr. W. Th. Sandberg, thans commies ter provinciale griffie van Overijsel. leger. Op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de 2e luitenant P. G. Maas Geesteranus van het 4e. regement dragonders. KOLONiëx. Op verzoek eervol ontslaguit'slands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-In- dischen hoofd ambtenaar R. Scheritis, laatstelijk resident van Probolingo, thans met verlof hier te lande. Kerknieuws. Uit het vroeger gemelde twaalftal van predikanten, opgemaakt ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Slotemaker Cz., heeft de kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente alhier gisteren avond het volgende alphabetisch gestelde zestal samengesteld: de heeren dr. J. G. R. Acquoy, te Zalt- Bommel; dr. J.Hooykaas, te Nieuw-Hellevoet; E. C. Jun- gius, te Zierikzee; dr. J. C. Matthes, te Berg-ambacht; dr. A. J. Oort, te Schoonhoven (met het lot tegen dr. F. L. Rutgers Az., te Eibergen); en J. H. L. Rooze- meijer, te Nieuw Loosdrecbt. Zaterdag 14 dezer zal een drietal worden gemaakt. *Te Vlissingen is gisteren tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente beroepen, de heer J. H. L. Roozemeijer, thans te Nieuw-Loosdrecht. Onderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Maart 1866, bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager onderwijs 32; dito voor meer uitgebreid lager onderwijs 1 bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid onderwijs 2. Het aan tal vacante hulponderwijzersplaatsen bedraagt: in Noord- Brabant 9, Gelderland 4, Zuid-Holland 12, Noord-Hol land, met uitzondering van Amsterdam, waar het getal niet wordt opgegeven, 7 en 1 hulponderwijzeres, Zeeland 2, Overijsel 5, terwijl in Utrecht, Friesland, Groningen, Drenthe en Limburg geene vacatures worden vermeld. Marine en leger. Naar men ons mededeelt is sinds eenige dagen ter reede van Veere gestationeerd Zr. Ms. verdedigingsvaar- tuig Claudius Civilis, kommandant de luitenant ter zee le klasse C. T. Hackstroh. Met dit vaartuig zullen, te beginnen met a. Donderdag, in het Veersche gat proeven met watermijnen of torpedo's worden genomen. Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse A. A. A. Gayraans, is in den namiddag van den 3 dezer van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar West-Indië. Bij het bataillon mineurs en sappeurs te Utrecht,zul len van 1 Mei a. tot 16 September daaraanvolgende worden gedetacheerd tot het bijwonen der practische oefeningen: Van het regement grenadiers en jagers de le luitenants A. A. A. A. van Laak, C. Tonnet en N. van Hille; van het le regement infanterie, de le luitenant W. G. F. L. van Son van het 2e regement infanterie de le luitenant R. Henry; van het 3e regement infanterie de le luitenant J. E. C. Hancker; van het 4e regement infanterie de le luitenant P. Riethuyzen; van het 5e regement infanterie de le luitenant A. W. Henle; van het 6e regement infanterie de le luitenant A. W. van Reigersberg Versluijs, en van het 8e regement infanterie de le luitenant J. L. de Bock, alsmede van elk dier korpsen nog 1 sergeant, 1 korporaal en 4 soldaten. Landbouw. Uit het oostelijk deel van Zuid-Beveland meldt men ons: „De veldgewassen dragen allerwege de blijken van den zachten winter. „Het koolzaad staat welig en zal spoedig gaan bloeien. De tarwe en rogge doen zich zeer gunstig voor. Jammer is het echter dat het regenachtige weder het uitzaaien der zomervruchten en den veldarbeid vertraagt. Wij behoeven slechts mooi weder om het ontwikkel ings-pro- ces der natuur in vollen gang te zien." Clenrenffde berichten. Maandag jl. had te Nieuwerkerk, in eene buitengewone vergadering van de afdeeling Schouwen en Duiveland der Maatschappij tot nut van't algemeen, de plechtige uitreiking plaats der zilveren medaille van het hoofd bestuur en der getuigschriften van het departement aan de vier gebroeders Joost, Leendert, Cent en Antonie Verspoor, Frederik Okkerse en AdriaanKik, allen woon achtig te Brninisse, wegens het met levensgevaar redden der bemanning van het schip „le Paradis" op 30 Decem ber jl. Ruim vijftig leden met hunne dames woonden deze vergadering bij. Zondag werd te Amsterdam in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't algemeen eene vergadering gehouden door 62 afgevaardigden der verschillende Nederlandsche typographische vereenigingen, vertegen woordigende 1741 leden, waarop de middelen werden beraamd, om langs wettige wegen verbetering te brengen in het lot van den typograaf, door zijne bezoldiging in betere verhouding te brengen met de tegenwoordige prijzen van levensmiddelen en woningen. Handelsbl Volgens de met de laatste mail ontvangen Kaapsche dagbladen, heeft een landbouwer, wonende nabij Klipplaat indeZwarte Ruggeus, zich sedert eenigen tijd toegelegd op het aanfokken van struisvogels, en wel met vrij gunstig gevolg. Hij heeft er twaalf die nog zeer jong zijn. Verle den jaar brachten ze hem 6 p. st. op aan vederen, en nu was hij andermaal met zijne vederen ter markt geweest en maakte er 50 p. st. van. Voor de oprichting eener handelsbeurs te Almelo, is door ingezetenen dier plaats, naar men verneemt, reeds voor ƒ25,000 ingeschreven.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1