OÜRANT. N°- 49. Dinsdag 1866. 27 Maart. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 36 Maart. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage: het overzicht van den handel en de scheepvaart van Groot-Britannië over de maand December en het jaar 1865. Uit Utrecht schrijft men 23 Maart: „Heden viert onze hoogeschool haren verjaardag, van daar dat ook vele huizen dezer stad met de geliefde driekleur versierd zijn. More majorum is dan ook heden te 1 uur, door den aftredenden rector, professor Fruin, de gebruikelijke oratie in de Latijnsche taal gehouden. Rij sprak: „de codicibus nostris perpetuo corrigendis et atnpliandis," d. i. over de behoefte die er bestaat, om onze wetboeken voortdurend te verbeteren en aan te vullen. Hij gaf eene gansch niet vleiende schets van onze wet boeken, in het bijzonder van het burgerlijk wetboek en dat van koophandel, welk ongunstig oordeel hij met vele voorbeelden staafde. Vervolgens toonde hij aan, dat wel de rechterlijke authoriteiten en rechtsdoctoren tot op zekere hoogte aan het gebrekkige onzer wetboeken konden te geraoet komenmaar dat het gevaarlijk zoude zijn daarin te ver te gaan, omdat dan het middel erger dan de kwaal zoude wezen, daar men alsdan zoovele wetgevers zoude hebben als interpretatoren, zoodat de hoop op verbetering alleen op den wetgever moet geves tigd zijn. Als redenen, waarom er niet reeds lang in onze wetgeving verbetering is gebracht, gaf spreker op, de drukke werkzaamheden waarmede onze ministers van justitie zijn overladen, en de partijzucht die in onze vertegenwoordiging heerscht, en waardoor velen ont moedigd worden de handen aan het werk te slaan. Als een middel om in deze zaken verbetering te brengen, drong spreker aan op de benoeming van eene permanente commissie van wetgeving. Na het uitspreken zijner oratie gaf hij verslag van den toestand der academie, waarbij hij eenige professoren soms op zeer geestige wijze toe sprak. Ten slotte droeg hij het rectoraat aan zij n opvolger, professor H. C. Milies, over." (V. Utr. cour.) Veeziekte. De Staatscourant van heden deelt de volgende op gaven mede betreffende den veetyphns over de week van 11—17 Maart: Zuid-Holland: Aangetast 1133aan de ziekte ge storven 261, afgemaakt 48, hersteld 46 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in bet geheel aan getast 41,255; aan de ziekte gestorven 41,184; afge maakt 9,252; hersteld 15,932,dus nog ziek 1,887 runderen. Utrecht: Aangetast 184; aan de ziekte gestorven 16 afgemaakt 0; hersteld 142 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 4,137aan de ziekte gestorven 1,611; afgemaakt 104; hersteld 2,249, alzoo nog ziek 173 runderen. Noord-Holland: Aangetast 27, aan de ziekte gestorven 16, afgemaakt 2, hersteld 109 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 1,064; aan de ziekte gestorven 322 afgemaakt 275; hersteld 410, mitsdien nog ziek 57 runderen. Recapi t ulat i e In de week Aangetast in Totaal. van Z. Holl. Utrecht. N.-Holl. H 17 Februari 18-24 25 Febr. -3 Mrt. 411 Maart. 1 17 1510 1340 1000 1352 1133 288 250 195 297 184 225 275 179 51 27 2023 1865 1374 1700 1344 In het Ëngelsch lagerhuis heeft 11. Zaterdag de heer Disraeli tot de regeering de vraag gericht of er eenig bezwaar bestond om mede te deelen, of de regeering eenige mededeeling had ontvangen, betrekkelijk het feit, de veeziekte op nieuw uit Nederland naar Engeland ^as overgeplant. Indien de regeering zoodanige mede deeling had ontvangen, dan zou wellicht tevens kunnen worden verklaard, of die mededeeling authentiek was, en welke maatregelen dientengevolge genomen waren. Sir Gr. Grey antwoordde daarop dat het gouvernement eergisteren zoodanige mededeeling had ontvangen. Een aantal melkkoeien waren uit Holland te Londen inge voerd en naar de stallen in de hoofdstad gebracht, waar bevonden was dat zij door de veeziekte waren aangetast. Tegelijkertijd dat de regeering die mededeeling kreeg, ontving zij van Hr. Ms. gezant te :s Hage bericht, dat de ziekte in de Nederlanden op uit gebreide schaal beerschte, en dat hij ontdekt had, dat een groot aantal hoornvee, hetwelk door de veeziekte besmet was, of dat hij althans op gegronde redenen ver dacht besmet te zijn, naar Engeland was uitgevoerd, zoodat het dus noodzakelijk was om maatregelen te nemen. Onmiddellijk besloot het gouvernement een bevel uit te vaardigen, krachtens hetwelk de invoer van vee uit Nederland voor een zekeren tijdzou worden verboden. Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Warga c. a. de heer J. H. Wy- brands, thans in dezelfde betrekking te Jelsum. ministerie el e departementen. Benoemd tot adjunct commies bij het departement van financiën de heer A. van Poeteren. Kerknieuws. De heer W. Astro, predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Vlissingen en als zoodaaig naar Rotterdam beroepen, nam gisteren avond afscheid van de Vlissingsche gemeente, met eene rede naar aanleiding van Handelingen 20 32. Onderwijs. Het is bekend dat de Fransche regeering er sedert eenigen tijd op bedacht is om ook in andere plaatsen dan te Parijs inrichtingen van hooger onderwijs, onder den vorm van universiteiten, te stichten. De minister Duruy heeft zich dan ook willen doen voorlichten over de organisatie van athenaea en inrichtingen voor hooger onderwijs van den tweeden rang in andere landen, en op zijn last heeft dezer dagen een Fransch geleerde, de heer Hillebrand, hoogleeraar teDouay, ook Amsterdam bezocht, ten einde zich bekend te maken met de hulpmiddelen en den aard van hetonderwijs aan het athenaeum illustre. De indruk, dien de heer H. daarvan heeft ontvangen, schijnt zeer gunstig te zijn. (Handelsblad.) Rechtszaken. De hooge raad der Nederlanden, burgerlijke kamer, heeft jl. Vrijdag een belangrijk arrest gewezen in de zaak van de Moguntia, eischeres, tegen Ultrajectum, ver- weerderes. De raad heeft namelijk uitgemaakt, dat art. 36 wetboek van koophandel niet van toepassing is op bui- tenlandsche naamlooze vennootschappen, zoodat zij, wan neer zij in hun land wettig zijn tot stand gekomen, in Nederland in rechten kunnen optreden. Gemengde berichten. Uit Krabbendijke wordt aan het Handelsblad gemeld, dat in de gemeente Waarde dezer dagen een molenaar overleed onder omstandigheden die aan een geweldda- digen dood deden denken: de niet zeer gunstige ver standhouding tusschen man en vrouw deed tegen laatstgenoemde vermoeden ontstaan.Het lijkis geschouwd en de verdachte door den rechter gehoord, wien zij zou bekend hebben dat zij haar man heeft vergiftigd. Zij moet dan ook onmiddellijk naar Goes zijn overgebracht. Wij hebben dezer dagen medegedeeld dat de Parijsche predikant, de heer Martin Paschoud zijne betrekking, krachtens ministerieel besluit, zal blijven waarnemen. Deze beslissing van den minister van justitie en eeredienst Baroche was gegrond, gelijk men zich herinneren zal, op de omstandigheid dat volgens artikel 23 en 26 der wet van 18 Germinal an X, alleen bij eene geconfirmeerde afzettingeen predikant tegen zijn wil uit zijne betrekking kan worden ontslagen. Thans vernemen wij dat de kerkeraad in de vergadering van Vrijdag, met 23 tegen 5 stemmen, den heer Ijfartin Paschoud heeft afgezet. Het is thans de vraag of deze afzetting door de regeering zal worden geconfirmeerd. Alleen in dit laatste geval toch is zij van kracht. Ten gevolge van het overlijden op eergisteren van den landgraaf Ferdinand Hendrik Frederik van Hessen- Homburg, in den ouderdom van 88 jaren, vervalt dit vorstendom, bekend door zijne baden en speelbank, weder aan de kroon van het groothertogdom Hessen. De keizer van Oostenrijk heeft dezer dagen den heer Ludwig Löwe, tooneelspeler te Weenen, benoemd tot ridder der orde van Franz Joseph, als een bewijs van de hooge waarde, welke aan zijne verdienste als artiste moet worden toegekend. Dezer dagen is het lijk van een landbouwer in de gemeente Zwollerkerspel ter aarde besteld. Bij die gele genheid waren naar ouder gewoonte meer dan 100 menschen genoodigd. Behalve eene verbazende menigte gerookt vleesch, sterken drank, suiker, kandij en zoete melk, werden er 15 pond koffie, 7 zoetemelksche kaasjes en 2 Ned. mudden tarwe, in brooden verbakken, gebruikt. Voor de rookers had men 10 pond tabak en een mandje Goudsche pijpen noodig. Uit Ooststellingwerf schrijft men het volgende Hoewel van vele zijden wordt aanbevolen, om school gelden te heffen voor het onderwijs op de openbare lagere scholen, als zijnde zulks een prikkel voor de ouders, om hunne kinderen getrouw naar school te zenden, omdat volgens bewering zou sommigen iets „dat geld kost" beter gewaardeerd wordt dan iets „dat niets kost," kunnen wij echter een feit mededeelen dat bewijst hoe gunstig kosteloos onderwijs werkt op het schoolbezoek. Van 1853—1857 vóór de invoering der nieuwe wet op het onderwijstoen de ouders alhier nog schoolgeld moesten betalen, werden de gezamenlijke scholen in Oost stellingwerf jaarlijks door elkander bezocht door 1027 leerlingen, terwijl na de afschaffing der schoolgelden het getal der leerlingen gemiddeld per jaar 1564 bedraagt. Deze gemeente telt 9133 inwoners, zoodat van de zes ge meentenaren ruim éen de school bezoekt. Deze verhou ding is zonder twijfel zeer gunstig in vergelijking met vele andere gemeenten. De raad der gemeente Ubbergen heeft dezer dagen besloten, zooveel mogelijk maatregelen te nemen tegen de schade, die door eene te groote hoeveelheid meikevers aan den landbouw in het algemeen en aan de veld- en boomgewassen in het bijzonder wordt toegebracht. Langzamerhand beginnen ook de minder beschaafde volken het groote nut der electrische telegraphie te er kennen.Zoo had onlangs, volgens de Spaansche bladen, de keizer van Marokko bevel gegeven om verschillende telegraaflijnen door zijne staten aan te leggen. Het bijge- loovig volk hief, wel is waar, een erg geschreeuw aan maar de keizer liet als antwoord daarop afkondigen, dat hij, die een schendende hand aan de telegrafen zou slaan, ter dood zou gebracht worden. Met de lijn van Fez naar Tetuan werd een begin gemaakt, en reeds was meer dan mijl gereed, toen de inwoners van een dorp in éenen nacht hetgeheele welk vernielden. Maar de keizer hield woord. Hij liet dadelijk het geheele dorp omsingelen, en de schul digen moesten uitgeleverd worden. Tien der belhamels werden op staanden voet onthoofd en huune hoofden op de telegraafpalen gezet. Deze krasse bestraffing had het gewenscht gevolg; men liet de telegraafpalen ongemoeid. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat een man te Waalwijk zijne vrouw heeft doodgetrapt. De dader zou zich reeds in hechtenis bevinden. In eene correspondentie uit Heerlen aan het Week blad voor het lager, middelb. en gymn. onderwijs, wordt gemeld dat de gemeenteraad van Vijlen (Limburg) den onderwijzer aan de openbare lagere school, die 35 dienst jaren telt, wil ontslaan, omdat hij erkend heeft den Emile van J. J. Rousseau te hebben gelezen, eene doodzonde in het oog van den kapelaan. Men is benieuwd of de inspecteur van het lager onderwijs en gedeputeerde staten van Limburg dat besluit zullen bekrachtigen. De crimineele rechtbank te Berlijn heeft uitspraak

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1