MIDDELBÜRGSCHE COURANT. V 47. Zaterdag 24 Maart. 1866. Editie van Vrijdag avond 8 uren. middelburg 33 maart. Het concert door de Vereeniging tot bevordering der toonkunst alhier, op gisteren gegeven, sloot met een Welgekozen programma de concerten van dit seizoen en ®ag zeker het voortreffelijkste genoemd worden van die Welke deze winter ons aanbood. Als solisten traden daarin op: mevr. Offermans van Hove (zang) en de heer I. de Graan, (viool). Het aria voor sopraan uit de schepping van Ilaydn, »auf starkem Fittige" met zijne karakteristieke begelei ding en natuurlijke melodiën werd in al zijne deelen verdienstelijk opgevat, uitgevoerd en voorgedragen. De begeleiding, vooral die der klarinet en fluit, verdient lof; de oboë daarentegen deed door zijn scherp geluid schade aan het anders zoo schooue geheel. Het arioco uit „Figaro's Hochzeit," van Mozart met bet recitatief, verplaatste ons in den toestand der schalk- 8che Susan na, waarin ze Figaro's minnenijd op eene koddige wijze betaalt. Wij herinneren ons de voordracht van mejufvronw Weiringer van dit aria, en wagen ons niet san eene vergelijking in de opvatting der beide ver dienstelijke zangeressen alleen geven wij de voorkeur aan den tekst, zooals mejufvronw Weiringer die zong,b. v. .Hesperus blickt so frenndlich anf rneine Liebe! Komm doch, mein Trauter, stille der Nacht beschütz uns," dit laatste gedeelte, die nachtelijke stilte maakt daar, goed opgevat, een schoon effect. De beide liederen van „Der Keugierige" van Sehnberth: en „An den Sonnenschein" van Schumann, beiden juweeltjes van compositie, wer den op eene natuurlijke wijze, volkomen in overeen stemming met tekst en muziek, voorgedragen. Gloed, gevoel en waarheid, ziedaar eigenschappen die de waarde van mevrouw Offermans van Hove's zang verhoogen en haar' als eene waardige vertolkster der schoone compo- sitiën alom doen begroeten. De juichende fanfare die baar bij het optreden tegenklonk was eene hulde aan hare talenten niet alleen, maar tevens een blijk van de aangename herinnering van 6 en 7 Juni 1861. Het vioolspel van den heer J. de Graan is in alles groot en bewonderenswaardig. De voordracht was in de bravour passages stout en krachtig, in de cantilene, vloeiend, bevallig, teeder en liefelijk, zonder affectatie; zijne stacatto's zijn duidelijk en gepereldzijne Bogen- führing is meesterlijk en zijne houding rustig, ook iu de uitvoering der moeilijkste figuren. De heer de Graan vereenigt op zijn jeugdigen leeftijd al wat van een uitstekend virtuoos wordt vereischt en neemt nu reeds eene waardige plaats in naast de grootste buiten- landsche artisten. De ouverture van Mozes, door Lindpaintner en de Oberon van Weber, vooral de laa tste, werd flink gespeeld. Gisteren is aan de hoogeschool te Leiden, na verde diging van stellingen, tot doctor in de verlos- en heel kunde bevorderd, de heer A. van der Swalme, doctor in dc geneeskunde, geboren te Vlissingen. Door de arrondissements-reebtbank te Zierikzee, i3 voor de vaceerende betrekking van kantonrechter te Tholen, de volgende voordracht opgemaakt: 1. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, kanton rechter te Sluis. 2. Mr. B. Ermerins, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee. 3. Jhr. mr. van Kinschot, griffier bij het kantonge recht te 's Gravendeel. {Ooesche cour.) Wij vernemen dat de minister van koloniën vrij ernstig ongesteld is. Op eene der onlaugs te Leiden plaats gehad heb bende bijeenkomsten van kiezers is het plan geopperd, °m niet slechts eene kiesvereeniging te vormen, die op onbepaalde tijden bijeenkomt tot het stellen van candi- daten bij aanstaande verkiezingen, maar ook en vooral eene kiezersvereeniging, waarvan de leden bijv. maan delijks vergaderen tot het bespreken van openbare zaken en belangen, waartoe stof en aanleiding te vinden is in de gedrukte verslagen der gemeenteraadszittingen, ten einde langs dien weg ook over het gedrag en de geschikt heid der raadsleden een zekere contröle of waakzaam toezicht te houden. Dat denkbeeld vond veel sympathie en schijnt zich te zullen verwezenlijken. (Rolterd. cour.) Uit Schiedam schrijft men 21 Maart: In de raadsver gadering van gisteren avond is op nieuw het beginsel van restitutie van plaatselijke verbruiksbelasting in over weging genomen. Het gold thans de belasting op granen en meel; met 12 tegen 4 stemmen is besloten geen resti tutie dezer belasting te verleenen en alzoo gehandeld in overeenstemming met het raadsbesluit, waarbij de resti tutie der wijnbelasting mede niet werd verleend. Een voorstel van burgemeester en wethouders, om de graan- belasting op 1 April e. k. en dus eene maand vroeger op te heffen, is ingetrokken, vooral met het oog op een ingekomen verzoekschrift van eenige handelaren, die tegen dit voorstel bezwaren meenden te hebben. Kcnocmlngen en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en van den accijns op de suiker te Amsterdam de heer P. B. Reeringh, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijn- sen te Helder. Verplaatst de volgende controleurs der directe belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, als: naar Amsterdam (directe belastingen) de heeren T. D. Ahbing, thans te Zaandam, en H. J. Moll, thans te Meppel; naar Amsterdam (active dienst) de heer J. H. Waleson, thans te Delfzijl; naar Zaandam de heer P. H. W. Ligtenberg, thans te Schagen; naar Meppel jhr. N. J. Martini van Geffen, thans te Amsterdamnaar Delfzijl deheerB.Hulst, thans te Drachtennaar Drachten de heer J. A. van den Dries, thans te Helmond; naar Lobith de heer J. B. Story van Blokland, thans te Kampennaar Kampen de heer J. H. Simon, thans te Ouder Amstel; naar Ouder- Amstel de heer K. W. Verschoof, thans te Oinmennaar Ommen de heer L. M. van Kooten, thans te Amsterdam; naar Helmond de heer Th. E. Motké, thans te Groenlo en voorts benoemd tot controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Groenlo de heer J. II. van Assum, thans ontvanger te Deil; zijnde de controle der directe belastingen, in- en uitgaande rech ten en accijnsen te Schagen ingetrokken. KOLONiëN. Benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse voor de dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, de heer F. J. G. A. Smeets, eervol ontslagen officier van gezondheid 2e klasse bij de zee macht, thans praktiserend genees- en heelkundige te Mijdrecht. Kerknieuws. De kerkeraad der Nederdnitsche hervormde gemeente alhier heeft gisteren het volgende alphabetisch twaalftal van predikanten opgemaakt, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Slote- maker Cz.: de heeren dr. J. G. R. Acquoy te Zalt-Bommel; dr. J.Hooykaaste Nieuw-Helvoet; E. C. JnngiusteZierik zee; A. J. Kan te Nieuw- en St. Joosland; H.P. Schim van der Loeff te Bergen op Zoom; dr.J. C. Matthes te Bergam bacht; dr. F. W. Merens te Vlissingen; A. van der Meij te Kerkwerve: dr. A.J. Oort te SchoonhovenP. J. Rienstra te Veere; J. H. L. Roozemeijer te Nieuw Loosdrecht, en dr. F. L. Rntgers Az. te Eibergen. Uit dit twaalftal zal Donderdag 5 April een zestal worden gemaakt. Marine en leger. De officier van gezondheid der 2e klasse bij de zee macht L. P. Vlaanderen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en dezer dagen van daar terug gekomen is, te rekenen met den 12 dezerop non activiteit gebracht. Rechtszaken. Heden zou voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland worden behandeld de zaak van Wouter de Kievit, oud 51 jaren, vroeger conducteur bij de nieuwe omnibusdienst alhier, thans gedetineerd, beschuldigd van twee dief stallen, gepleegd door een voerman, van zaken hem als zoodanig toevertrouwd, alsmede beklaagd van misbruik van vertrouwen, door, ten nadeele van den eigenaar, gelden te verduisteren, die hem slechts als bezoldigd bediende ter bewaring en om ze terug te geven of over te leveren waren ter hand gesteld. Twee getuigen waren evenwel afwezigeen wegens ziekte, blijkens een overgelegd attest van zijn genees heer, de ander zonder opgave van redenen. Het openbaar ministerie verzocht dat het hof bevelen zou dat de behandeling der zaak tot een nader te bepalen dag zou worden uitgesteld, op grond dat de laatstbe doelde afwezige getuige, W. F. Scheffer, als een der voornaamste in deze zaak moet optreden en men ten zijnen aanzien niet kan volstaan met de voorlezing van zijne in de instructie afgelegde verklaringen. Voorts werd gerequireerd dat de zonder opgave der redenen van verhindering achtergebleven getuige Scheffer zon worden veroordeeld in eene geldboete van hoogstens ƒ60, bij nietbetaling te vervangen door gevangenisstraf volgens de wet, alsmede in de kosten van dagvaarding, akten en schadeloosstelling aan de overige getuigen, en alle ver dere kosten ten gevolge dezer vertraging veroorzaakt. De verdediger mr. J. van de Graft verzocht dat, in het belang van den beschuldigde, met de behandeling der zaak mocht worden voortgegaan, met welk verzoek ook de beschuldigde zelf instemde. Het hof heeft, na gedelibereerd te hebben, een arrest uitgesproken, waarbij het den afwezigen getuige W. F. Scheffer heeft veroordeeld tot eene gelboete van 20, bij niet betaling binnen twee maanden na aan maning te vervangen door zes dagen gevangenisstraf, alsmede in alle kosten van dagvaarding, akten en schade loosstelling aan de overige getuigen. Voorts is de behandeling der zaak verdaagd tot den 13 April a. Gemengde berichten. Maandag avond had te Breda eeu kleine volks oploop plaats, ter gelegenheid dat door het opgerichte correspondentschap van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, eene eerste voorlezing zou gehouden worden, waartoe lang te voren de inwoners van beider kunne uitgenoodigd waren. Reeds eenige uren vóór de toelating van het publiek in een daarvoor ongeschikt lokaal, was de verzameling des volks zóo groot, dat de circulatie in de nabijzijnde straten bemoei lijkt, werd, zoodat de politie toen reeds moeite ondervond, om de, zoo het scheen opgeruide, menigte in eene be daarde stemming te houden. De directie vond het dan ook gepast de vergadering te verdagen. Hiermede zich echter niet tevreden kunnende stellen, sloeg men tot baldadig heden over en werden bij twee ingezetenen de glazen ingeworpen, tot dat de politie er eindelijk in slaagde de hier en daar opgehoopte volksmassa uiteen te drijven. De te Nieuwediep binnengesleepte walvisch is thans op het strand te Scheveningen gehaald, om aldaar ter bezichtiging gesteld te worden. Te Utrecht zijn gevangen binnengebracht een zestal personen, meest bouwlieden, wonende te Zevenster, Willige Langerak en Schoonhoven, die de personen, welke op last van den burgemeester der gemeente Willige Langerak ter bewaking van een van veepest verdachte hofstede van C. Straver te Zevenster waren geplaatst, in vereeniging van meer dan 30 personen met geweren en stokken gewapend met geweld hebben verdreven. Te Berlijn stond dezer dagen een zestienjarige knaap terecht, beschuldigd dat hij het geld, hetwelk zijne moeder hem gegeven had om voorzijn vadereen jas te koopen, gebruikt had om zich zeiven dit kleedingstuk te verschaffen. Uit het proces bleek dat de vader hem niet naar eisch instaat stelde zich behoorlijk te kleeden en dat hij zelf, juist omdat hij niet behoorlijk gekleed was, geen werk kon vinden. De rechtbank heeft hem vrijgesproken, omdat hier het karakter van diefstal niet aanwezig was: het geld was namelijk niet ten nadeele van den vader ontvreemd.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1