jiitijftiniQm. t)ant)gl$i)gncl)tcn. EöilfrflMflfjgift. ons aan de zijde van hen, die dergelijken oorlognog altijd voor zeer onwaarschijnlijk houden. Men zal zich boven dien herinneren dat dergelijke oorlogzuchtige verschijn selen in den laatsten tijd niet zeldzaam waren en zich ook hebben vertoond in de dagen van Gastein Salzburg. Hoe dreigend dan ook de heer von Bistnarck tegenover Oosten- Hjk optreedt, hoeveel belang hij zou hebben om door een huitenlandschen oorlog de aandacht van de binnenland- sche aangelegenheden af te leiden, zoogelooven wij toch zïjn invloed nog niet groot genoeg om Pruisen in een veroveringskrijg te knnnen wikkelen, waardoor onmete lijke rampen over Duitschland zouden worden uitgestort. De medegedeelde verordening waarbij door Pruisen lo Sleeswijk een nieuw misdrijf wordt gecreëerd, schijnt volgens sommige dagbladen, een protest van Engeland in Frankrijk tengevolge te zullen hebben, omdat daarin ®ene schending zou worden gezien van het „voorloopig karakter," door het ministerie von Bismarck steeds aan de overeenkomst van Gastein toegekend. De oneenigheid tusschen de verschillende nationali teiten in Bohemen blijft steeds aanleiding geven tot eulusten. Het gevolg daarvan is geweest dat eenige districten in staat van beleg zijn verklaard. Het bericht dat ook de Amerikaansche republiek Ecuador zich bij Peru en Chili heeft aangesloten om tegen Spanje oorlog te voeren, wordt thans officieel bevestigd. ONTWERP ADRES, 12, IN HET FRANSCH WETGEVEND LICHAAM. Donderdag is in het corps législatif de paragraaf van bet ontwerp-adres in behandeling gekomen, waarop èn de oppositie èn de zoogenaamde tiers porti een amende ment hadden ingediend om aan te dringen op eene uitbreiding der vrijheid in Frankrijk. De oppositie sloeg daarbij een zeer krachtigen toon aan, de tiers- torti een zeer nederigen. Namens de oppositie voerde Jules Favre het woord, die echter ditmaal zich in geen groot oratorisch succes mocht verheugen. Tot dusverre dit was ongeveer het hoofdthema van den oppositie-redenaar verweet men aan ons dat wij te ongeduldig waren, dat de toestand van het oogenblik nog niet geschikt was om te voldoen aan ons verlangen, dat men overigeus in beginsel eenstemmig met ons dacht, maar het verschil alleen de tijd der verwezenlij king betrof. Thans echter heeft de troonrede woorden doen hooren, welke een algemeenen indruk te weeg hebben gebracht en aanleiding gegeven dat de meerder heid zich van de keizerlijke politiek heeft afgescheiden. De troonrede toch spreekt van de onveranderlijkheid der staatsinstellingen en van de nutteloosheid der verdere diseussiën omtrent regeerings theoriënhet ontwerp- adres verklaart daarentegen dat de stabiliteit der staats instellingen niets onvereenigbaars heeft met de ontwik keling onzer vrij heden. Eindelijk heeft zich nog uit den boezem der meerderheid eene opinieafgescheiden, welke geheel in strijd is met de politiek in de troonrede aange geven. Zes en dertig leden der meerderheid hebben in een amendement hun gevoelen geuitdatde levensvoorwaarde voorde rcgeeriug van Frankrijk bestond in de verwezenlij king en de toepassing van deze vrijheden: het recht des lands om deel te nemen aan het bestuur zijner aangele genheden door de middelen en met de controle in de constitutie gewaarborgd. Tusschen de opinie dezer zes öu dertig afgevaardigden, die der adres-commissie en het amendement door den spreker en zestien andere leden geteekend, bestaat eenige overeenkomst. Tusschen al deze opiniën en de troonrede bestaat echter strijd. Do vergadering moet thans beslissen tusschen deze tegen over elkander staande gevoelens. De redenaar trad voorts in eene ontwikkeling van zijn betoog dat de keuze niet moeilijk is. Het bestuur kan slechts door de vrijheid leven, omdat het daaraan zijn oorsprong is verschuldigd. Dit beginsel ligt ook geheel in de constitutie van 1852. Wij vragen daarvan de toe passing. Het gezag en de vrijheid moet men zich niet .voorstellen als twee helden van Homerus, die in het worstelperk met elkander kampen om de overwinning, evenmin als twee evenwijdig loopende stroomen door hooge dijken omgeven, welke wel den grond moeten vruchtbaar maken, maar elkander nimmer ontmoeten. Beide voorstellingen zijn chimeriek en gevaarlijk. len slotte herinnerde de spreker aan de noodzakelijke vrijheden, welke wij reeds in de eerste vergadering der Dcussie van het ontwerp-adres door den heer Thiers hoorden ontwikkelen. In de vergadering van Vrijdag voerde in de eerste plaats e heer Nogent Saint-Laurens het woord namens de a res-commissie om te betoogen dat er tusschen de troon rede en het ontwerp-adres volstrekt geen strijd bestaat, Selijk de heer Favre beweerd had. Voorts beweerde de 3P'eker dat Frankrijk, hetwelk de eerste plaats in Europa inneemt, volstrekt niet de vrijheid mist. De heer Favre heeft Montesquieu geciteerd, welnu die schrijver geeft van de vrijheid deze definitie: het recht om te doen, hetgeen de wetten veroorloven. Naast de vrijheid staat dus altijd de wet, welke juist een waarborg is voor de vrijheid. Nu heeft ook de drukpers altijd wetten naast zich gehad en daar nu de drukperswet niet volmaakt is, mag men steeds verbeteringen daarin verlangen, onder voorwaarde echter dat deze geen inbreuk maken op de openbare veiligheid. Het amendement beweert dat de wet de vrijheid van discussie vernietigt, doch leest de verschijnende brochures en geschriften en ziet hoe elke quaestie met volle vrijheid wordt besproken. Het is waar wat het materieel eigendom van dagbladen betreft, bestaan er eenige beperkende wetsbepalingen en men kan zich de vraag stellen of men dergelijk systeem moet handhaven, maar men zegge niet dat de wet de vrijheid van discussie vernietigt. Dit is overdrijving. Het recht van vereeniging en vergadering wordt door de oppositie voorgesteld als geheel en al gedenieerd. Dit is echter on juist,maar datrechtbiedtvele gevaren aan enmen behoeft niet verder te gaan dan 1848 om daarvan de voorbeel den te vinden. Wat de materieele en moreele ontwikkeling des volks betreft bewijst het ook thans diensten in de vereenigingeD van weldadigheid en in de volksbibli- otheeken. De heer Nogent Saint-Laurens eindigde voorts met een rethorisch vuurwerk, hetwelk wij achter wege laten. Hierop voerde de heer Ernest-Picard het woord om te betoogen dat ondanks het van vvege de adres commissie aangevoerde wel degelijk een verschil bestaat tusschen de troonrede en het ontwerp-adres. Voorts de vrijheid van drukpers besprekende, gelijk de heer Nogent Saint- Laurens zich die voorstelt, zegt de heer Picard dat de reden waarom de drukpers zich beklaagt juist gelegen is in de omstandigheid dat zij geene wet naast zich heeft, maar geheel en al in handen is van de adminis tratie, welke tegelijkertijd rechter en partij is. Overigens heeft de regeering op dit terrein zelfs het beginsel van gelijkheid voor de wet geschonden. Zij heeft zich zelf journalist en koopman gemaakt en aan een dagblad, den Moniteur du soirvrijdom der gewone belastingen: zegel en port verleend in de hoop om aan de politieke dagbladen een gedeelte hunner geabonneerden te ont nemen. Dit is echter mislukt. Overigens heeft de regee ring steeds een middel om aan talentvolle mannen te beletten hunne medewerking aan de dagbladen te verleenen. Eene officieuse waarschuwing aan de gérants der dagbladen is daartoe gewoonlijk voldoende. De heer de Jauconrt citeert naar aanleiding van een gezegde van den heer Picard omtrent het oordeel der Engelsche dagbladen de gevoelens wenig vleiend voor oppositie van de Morning Herald, waarop de heer Garnier Pagès aanmerkt dat het bekend is hoe het aangehaalde dagblad door de Fransche regeering wordt geïnspireerd. Thans erlangt de heerGranier de Cassagnac het woord ter ontwikkeling van het oude thema dat men de drukpers in Frankrijkniet kan vergelijken met dieinEngeland en in de Vereenigde Staten. In Frankrijk toch bevinden zich nog de overblijfselen van drie vroegere gouver nementen, die gaarne den tegenwoordigen toestand zou den willen omverwerpen. De thans bestaande constitutie en de dynastie gegrondvestopden volkswil, moeten alzoo worden gehandhaafd. De regeering moet dus wachten met de toepassing van het Engelsch systeem in Frankrijk tot dat de partijen de wapenen zullen hebben nedergelegd en de pretendenten geheel en al geabdiceerd. De druk pers nu heeft een verbazenden invloed. Terwijl sommige lezers van de dagbladen in staat zijn om weerstand te bieden aan de daarin ontwikkelde gevoelens, worden deze door de groote massa der lezers aangenomen. De drukpers heeft bare kandidaten bij de verkiezingen, haar gevoelen omtrent elke quaestie, haar altijd geopend parle ment waarin personen en zaken worden besproken. De drukpers is overigens eene macht, welke geheel op zich zeiven staat en met zich zeiven, met haar eigen belang, met haar eigen ambitie alleen te rade gaat. Het is als de censuur der oude Romeinsche republiek, welke op alles invloed uitoefent. En nu gaat het in de tegenwoordige omstandigheden niet aan om van de drukpers geheel en al do onafhankelijke mededingster te maken van regeering, senaat en natie. Ten slotte tracht de heer Granier de Cassagnac het uitmnntende aan te toouen van het systeem der voor het oprichten van dagbladen noodige autorisatie, der communiquésder waarschuwin gen en der opheffingen. De eerste opheffing was die van le Corsaire, op voorstel van den heer Latour-Dumoulin toen directeur der drukpers. (Gelach). Hij heeft sedert gelijk men weet, een amendement ingediend, hetwelk zich tegen de waarschuwingen en opheffingen verklaart en zal voorzeker dat amendement voor de kamer verde digen. Overigens kan men zich overtuigd houden dat als de heer Latour-Dumoulin thans tegen de waarschuwingen zich verklaart, dit niet alleen is uit leedwezen dat hg zelf er niet meer kan geven. (Gelach). De heer Jules Simon bestrijdt ten slotte den heer Gra nier de Cassagnac en trekt te velde tegen het systeem der regeeringskandidaten, waardoor weder eene vrij hevige en weinig parlementaire scène ontstaat. Eindelijk wordt het oppositie-amendement in stemming gebracht en met 255 tegen 17 stemmen aangenomen. In de zitting van eergisteren is het amendement der 46 in behandeling genomen, verdedigd door de heeren Buffet en Martel, bestreden door de heeren David en Du Miral. Deze redevoeringen waren echter meer te beschouwen als eene voorloopige schermutseling. Heden zou de groote strijd worden gestreden, waaraan de heeren Ollivier en Rouher zouden deelnemen. De Belgische stoomboot Jan David, gezagv. van der Ham, van Antwerpen naar Bordeaux bestemd, geladen met stukgoederen, is gisteren uit zee op de reede van Vlissingen teruggekeerd, zijnde in aanzeiling geweest met een ander vaartuig. Daar bij onderzoek gebleken is dat de stoomboot daardoor averij heeft gekregenzal zij te Vlissingen binnenkomen om te repareeren. Gisteren is van de reede van Veere naar zee gezeild het schoonerschip Volharding gezagv. J. Pander, van Middelburg met stukgoederen naar Old Calabar. (In ons vorig nommer stond hertrouwen naar Calewar.) Meekrapprjjicn. Rotterdam 19 Maart. In de prijzen is geen veran dering gekomen. Graanmarkten enz. Amsterdam 19 Maart. Raapolie op zes weken 56). Lijnolie op zes weken 42). Rotterdam 19 Maart. Tarwe en rogge 10 en witte boonen 25 cent lager; bruine booneu 25 cent hooger. Axel. 17 Maart. Tarwe 7.45 a 8.10; rogge 6.60 a 5.70; wintergerst 5.85 a 6.15; zomer dito 5,35 a ƒ5.60; haver 3.15 a 3.85; paardenboonen 6.90 a 7.20; duivenboonen ƒ7.a ƒ7.45; bruineboonen ƒ10.25 a f 11.20; groene erwten ft.a f 7.95; geel» dito f 7.— a f 7.45; grauwe dito ƒ8.40 a ƒ9.35; boek weit ƒ5.90 a 6.15. Prijzen van ellecten. Amsterdam 19 Maart 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2) pet. 60) dito dito dito 3 71) dito dito dito 4 94) Aand. Handelmaatschappij 4) België. Certificaten bij Rothschild 2) Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96) Certific. Hope co4 62) Oblig. dito 1855,6e serie 5 79 dito dito Leening 1860 4) 84) Certificaten6 42) Aand. spoorweg184) Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 54-/) dito 1847/1852 2) 27) dito rente Amsterdam5 72) dito nationale5 Bankactiën 3 - Italië. Leening 18615 56) Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 36) dito3 thans 2) 36 ,V Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 44) dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blauwe) 5 14 Turkije. dito (binnenl.)5 36) Vereen.Stat. dito (1882) 6 13^. Illinois. dito7 73) Mexico. dito3 21) Grenada. dito afgestempeld4) 13) Venezuela. dito2 4) pet. Brazilië 64) pet., 5 pet. Brazilië 72) pet. Middelburg, 18 Maart 1866. DIAKENEN der Nederd. Hervormde gemeente alhier berichten met dankzegging de ontvangst van een munt biljet groot 10, no. 722 O. S., onder de lett. S. M. heden morgen in de Nieuwekerk gecollecteerd. DIRK JERAS, Voorzitter. A. J. VANDEiJjSE Ju., Secr.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3