töuitenlanï). I S gewezen leden en secretaris der ontbonden commissie, belast geweest met het ontwerpen van een strafwetboek voor Nederlandsch-Indië. posterijen. Benoemd tot surnumerairs bij het vak der posterijen, de heeren: K. A. F. J.Pliester, te Zevenaar; H. H. Oosting, te AssenA. J. C. Bast, te Hoorn J. van Herwerden, te Den Helder; L. J. van Ingen, te Breda; P. C. van Aken, te Gorinchem; E. W. L. Wuppermannj te Amersfoort; en N. A. C. Hinlopen, te Haarlem. onderwijs. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den heer P. van Geelen, gewezen eersten onderwijzer bij de gouvernements eerste lagere school tePadang, laatstelijk met verlof hier te lande. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen, bestaande uit de gemeenten Gilze, Reijen en Chaam, en die gemeenten gevoegd: Gilzen en Reijen bij het ontvangkantoor der zelfde middelen te Dongen, onder voortdurend beheer van den ontvanger W. Molenaar; Chaam bij het ontvang kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Baarle Nassau c. a., onder voortdurend beheer van den ontvanger H. F. J. Ots. Marine en leger. De officier van administratie der 3e klasse W. P. J. L. Stort wordt met den 1 April a. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. {Staats Cour.) Rechtszaken. De rechtbank te 's Hertogeubosch heeft den uitgever van den Tilburger bode schuldig verklaard aan laster, door als drukker in een door hem gedrukt en algemeen verspreid geschrift aan den architect te Tilburg, met het doel om te lasteren, daden aan te wrijven die, indien zij werkelijk waren geschied, bedoelden architect niet alleen aan boetstraffelijke vervolging, maar ook aan den haat en de verachtiug zijner medeburgers zouden blootstel len, en voorts hem krachtens art. 367,371 strafrecht juncto art. 4 van het souverein besluit van 24 Januari 1814 (Staatsblad no. 17) 1, 2, 3 wet van 1851 (Staatsblad no. 68) 1, 2 wet van 1864 (Staatsblad no. 29) veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en f 25 boete, subsidiair nog 3 dagen gelijke gevangenisstraf met de kosten van het geding. Bij arrest van het provinciaal hof in Limburg is de griffier J., van Venlo, schuldig verklaard aan het uit geven van 191 extracten van vonnissen, door den kanton rechter te Venlo in politiezaken gewezen, alvorens zij door den kantonrechter voornoemd en door hem griffier waren onderteekend, en deswege veroordeeld tot 191 geldboeten, ieder van f 50, waarvan 102 boeten invor derbaar bij lijfsdwang en 89 bij wanbetaling binnen twee maanden na aanmaning te vervangen ieder door eene gevangenisstraf van 2 dagen. Gemengde berichten. Volgens de Nieuwe Rotterd. courant is het plan om te Rotterdam midden in de stad een schouwburglokaal op groote schaal op te richten een plan waarvan sinds zoo geruimeu tijd sprake was eindelijk tot rijpheid gekomen is. Het ligt in het doel om dit lokaal op zoo ruime schaal te bouwen, dat het aan de behoeften van het groote publiek beantwoordt, dat wil zeggeD, dat het zóóveel toeschouwers zal kunnen bevatten, dat de entree prijzen in gelijke verhouding verminderd en aanmer kelijk lager gesteld zullen kunnen worden, dan thans in de schouwburgen aldaar gebruikelijk is. Voor wat de bouworde eu inwendige inrichting aanbelangt, zal in de hoofdzaak de schouwburg te Hamburg tot model gekozen worden. Het schijnt dat de ontwerpers van het plan vooralsnog niet het oog hebben op eene exploitatie van dat lokaal voor eigen rekening, maar dat het zal worden verhuurd aan wie er behoefte aan heeft. Men spreekt reeds van onderhandelingen met de directiën van de Fransche opera en de Hollandsche tooneelisten nit 's Gravenhage, terwijl een afzonderlijk en aan de eischen des tijds beantwoordend lokaal beschikbaar zal worden gesteld tot het houden van een cafó-chantant. Zijn wij goed ingelicht dan is bereids voor een niet onaanzienlijk bedrag geteekend aan aandeelen, waarop deze nieuwe onderneming zal rusten. Men schrijft uit Veendam, dat door de meelfabri kanten in den omtrek reeds meer dan tweemaal honderd duizend mudden aardappelen van het aanstaande gewas zijn aangekocht, tegen 90 cent per mud. Ten gevolge der herhaalde klachten van zeer hoog geplaatste personen wegens het onmatig spel hunner zonen in den Jockey-club te Parijs, is er sprake van de sluiting van die sociëteit. Dezer dagen verloor een jong mensch aldaar in een avond niet minder dan 100,000 frs. Vrijdag nacht had bij den heer R. J. Stok, op Beau Lieu, in de onmiddellijke nabijheid van Arnhem, eene allerbrutaalste poging tot diefstal plaats. Eene der huisgenooten, de huishoudster namelijk, des nachts in het benedenhuis gedruisch hooren, wilde gaan onder zoeken wat er gaande was, doch werd bij het afgaan van den trap onverhoeds door een onbekend persoon, die op eene of andere wijzeschijnt binnen geslopen te zijn, daar er geene sporen vau braak zijn ontdekt, aangegrepen en haar vervolgens met een strop de keel toegehaald, zoodat zij oogenblikkelijk in bewusteloozen toestand geraakte en daarin geruimen tijd bleef. Er schijnen meer dan éen dader geweest te zijn, die op de spoedige nadering van den heer Stok oogenblikkelijk het hazenpad kozen, met achterlating van vele zilveren voorwerpen, die men bene den reeds zorgvuldig in een doek ingepakt vond. De toestand der jufvrouw moet, ofschoon zij door den schrik veel geleden heeft, gelukkig niet gevaarlijk zijn. Alles schijnt aan te duiden, dat de daders het voornemen ge had hebben, om op de bewoners geweld uit te oefenen. De huishoudster herinnert zich, een te hebben hooren zeggen, „dat de heer Stok er maar aan moest." In eene vergadering van fabrikanten, in de vorige week te Enschedé gehouden, is besloten, eene som van f 5000 beschikbaar te stellen tot premiën van 50 aan particulieren, welke genegen zijn, voor hunne rekening arbeiderswoningen te bouwenwelk kapitaal door de gezamenlijke fabrikanten zal gestort worden in even redigheid van het getal arbeiders, die elk in dienst heeft. Onder de voorwaarden behooren: dat de woningen den len November a. in bewoonbaren staat moeten zijn, dat zij goedgekeurd moeten worden door eene daartoe te benoemen commissie en niet verder dan 2000 ellen van de gemeente mogen verwijderd zijn (gemeten langs den naasten weg). Bovendien zal aan hem, dio in den kortsten tijd de meeste woningen (doch minstens tien) gereed zal hebben, eene premie van ƒ250 worden toegewezen. In eene kerk te Berlijn vond de koster laatstleden Dinsdag namiddag een jongman bewusteloos op den grond liggen. Bij onderzoek bleek dat hij geëmployeerde op een handelskantoor was en sedert een paar dagen vermist werd. Nadat hem de noodige geneeskundige hulp was verleend, bekende hij, zich des Zondags opzet telijk in de kerk te hebben verscholen, om aan den voet van het altaar den hongerdood te ondergaan. Omtrent de reden die hem tot dit wanhopig besluit heeft gebracht, neemt hij de striktste geheimhouding in acht. Zooals men weet mag het vervoer van vee, huiden enz., geen plaats hebben dan op bewijzen van burgemees ters of andere desbevoegden. Veelal is ook zoodanig voorwerp gedekt door een bewijs vau herkomst, afgege ven door den verkooper. Dezer dagen zagen wij de vol gende verklaring van dien aard: Ik ondergeteekende bekenne verkocht te hebben aaneen rundvel van mijn eigen geslacht! Als een staaltje van een voor het vervoer van vee afgegeven gezondheidsbewijs, geeft men het volgende op„Oveld den 12 Februari 1866. H. O veearts, ver klaarde dat dit beest J. H. Wassink, goed gezond is en nauwkeurig onderzogt verkogt is en verbradspeteert word naar Arnhem." Volgens bericht van'skonings gezantschap in Portu gal is een Nederlandsch schip belast geworden ter zake van het invoeren, in strijd met de Portugeesche wet van 22 December 1864, van eene kist sigaren,minder wegende dan 40 Ned. ponden. Naar aanleiding van dien en ter waarschuwing van den handel wordtmitsdien de aandacht op nieuw gevestigd op de mededeeling, voorkomende in no. 15 der Nederlandsche Staatscourant van 18 Januari 1865. Uit Dublin wordt gemeld, dat het magazijn der Iersche bank voorzien is geworden van eene aanmerke lijke hoeveelheid ammunitie, terwijl in het bovenste ge deelte van het gebouw een voorraad handgranaten is opgestapeld, om bij een aanval daarmede uit de hoogte op de aanvallers te werpen. Het geschut, hetwelk de toe gangen tot de bank beheerscht, is op nieuw geinspectecrd en staat alsnu gereed om op een gegeven oogenblik on verwijld van dienst te zijn. De arrestatiën worden in middels zoowel daar als op andere plaatsen voortgezet Nabij Carlingford is een schip in beslag genomen, hetwelk eenige honderde vaatjes buskruit aan boord had. De internationale conferentie tot herziening dei- sanitaire politiedienst in het Oosten ondervindt, naar luid van een schrijven uitKonstantinopel, grooten tegenstand bij de Porte ten aanzien der maatregelen van voorzorg, die genomen dienen te worden tegen de verspreiding der cholera door de bedevaartgangers. Van den anderen kant wordt gemeld, dat de verschillende gevolmachtig den het onderling ook niet eens kunnen worden. De een gaat te ver in zijne vorderingenterwijl de ander te weinig eischen doet. Vandaar dat in de werkzaamheden der conferentie geen voortgang is. De microscopische onderzoekingen, dezer dagen in het werk gesteld door de prof. Weiss en Wiessner, hebben het bewijs geleverd, dat niet minder dan 35 mil" lioen trichinen noodig zijn om ongeveer 1 lood Neder landsch gewicht te vormen. Dezer dagen heeft men te Berlijn met geed gevolg eene gewichtige operatie bewerkstelligd, namelijk eene transfusie van bloed op een jongen man van een 24tal jaren. Men heeft daartoe bloed overgetapt van twee per sonen, van den broeder des lijders en van een bediende. Door den heer August Reiffenschcid uit Bonn, die gedurende anderhalfjaar de bibliotheken der voornaam ste steden en kloosters in Italië heeft bezocht, is eene belangrijke ontdekking gedaan. Hij heeft palimpsesten gevonden, bevattende eenige tot heden onbekende brokstukken der gothische bijbelvertaling van Ulfilas. (Bedoelde vertaling werd door bisschop Ulfilas vervaar digd in de tweede helft der 4e eeuw). Het volgende buitengewone geval deed zich bij het politiegerecht te Guildhall (Londen) voor. Tusschen den voorlaatsten Zaterdag en Zondag nacht waren daar de gevangeniscellen geheel onbezet gebleven. Toen nu Maandag ochtend de alderman Hale zijne gewone rech- tersplaats daar innam en de zaal reeds gevuld was met een talrijk publiek, volgde de mededeeling dat er geene gevangenen en alzoo ook geene zaken te behandelen waren. Zoodanig geval heeft zich in Londen zelden voorgedaan; die tijding werd heinde en verre verspreid en door de bevolking met geestdrift ontvangen, zoodat ze als eene gedenkwaardige gebeurtenis zal blijven aan- geteekend. Onmiddellijk nadat de alderman Hale dat zoo buitengewone nieuws vernam, vroeg hij ten paar witte handschoenen, ten einde een sinds onheugelijke tijden aangenomen gebruik te volgen, dat zoodra de gevangenis éen dag mocht ledig zijn, de president alsdan dien dag witte handschoenen aantrekt. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uur. Maart 1866. Wind. u O EO 5-1 Sn. aj cd Aanmerkingen. W.NW. West. W.NW. W.WN. z. ZO. O. zo. z. zw. 769.8 758.3 7*9.0 750.2 7*8.9 7*6.4 74*.* 5.8 6.0 5.7 3.2 6.4 9.6 10.0 0.85 0.85 0.81 0.85 0.68 0 75 0.80 6 52 6.60 618 5.50 5.26 7.1* 7.80 00 0.0 05 20 1.5 0.0 1.0 bewolkt en regen, bew. heiig regen, bew. hagel sneeuw. lichtbew.hag. en sn. lichtbcwolkt helder, lichtbew.heiig held. bew. betrokk. regen. Thermometerstand. 16Maart's av. 11 u. 48 gr. 15 's morg.7 u. 34gr.'s midd. 1 u. 46 gr. 's av. 11 u.38 gr. 17 's morg.7 u. 47 's midd. 1 u. 50 gr. /Algemeen overzicht. De politieke barometer in Duitschland wijst voor het oogenblik weder op storm. De spanning tusschen Prui sen en Oostenrijk heeft thans naar het schijnt haar hoog ste toppunt bereikt, zoodat de Duitsche dagbladen met allerlei oorlogzuchtige geruchten zijn opgevuld. "Wij willen er eenige citeeren De Augsb. Zeitung bericht dat op 15 Maart eene nota van lord Clarendon te Berlijn is ontvangen, waarbij ern stig werd gewezen op de groote verantwoordelijkheid welke de regeering van koning Wilhelm op zich zou laden indien zij tot eene vredebreuk met Oostenrijk aan leiding gaf, waardoor de rust in Europa zou worden verstoord. De Nord. Zeitung, orgaan van het ministerie von Bis- marek, verklaart dit bericht ten eenenmaale onjuist. De W eener dagbladen van Zaterdag verzekeren dat de spanning tusschen Oostenrijk en Pruisen zeer hevig is en dat allerwege oorlogsgeruchten in omloop zijn. Op de beurs in de Oostenrijksche hoofdstad had dit zeer grooten invloed uitgoefend. Een telegram uit Weenen van Zaterdag avond meldt dat graaf Apponyi, ambassadeur vrn Oostenrijk te Lon den, mededeeling aan de Engelsche regeering zou heb ben gedaan van den stand der betrekkingen tusschen Weenen en Berlijn. De veldmaarschalk Benedek is be noemd tot opperbevelhebber van een leger, hetwelk in Bohemen zou worden samengetrokken. Men spreekt voorts van genomen maatregelen om paarden voor kaval- lerie en artillerie aan te koopen. Ziedaar hoofdzakelijk de elementen waaruit de ver schillende gevoelens der dagbladen omtrent de waar schijnlijkheid of onwaarschijnlijkheid van een Oosten- rijksch-Pruisischen oorlog zijn samengesteld. Wij scharen

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2