middelburgsche COURANT. N°- 43. Dinsdag 1866. 20 Maart. Editie van Maandag avond 8 uren. middelburg 19 Maart. De gemeenteraad alhier zal Woensdag a., des namid- te half twee uren, eene openbare zitting houden, daarin de volgende onderwerpen zullen behandeld wor den: missive van gedeputeerde staten, opheffing van het heurtveer Schiedam; verzoek van mevr. Jansen-Risseeuw, Om grafruimte op de algemeene begraafplaats; missive Van curatoren gymnasium, voordracht vacature in dat college; idem, dirigerende leden der teeken-academie, verhuring gebouw ten behoeve van het middelbaar onder lijs; verzoek om vrijstelling huur, gebruik van visch- banken over 1865; missive van den hoofdonderwijzer der school G, om uitbreiding van het personeel der "ilponderwij zers. LI. Zaterdag avond werd andermaal, van wege het departement der Maatschappij tot nut van't algemeen en het Natuurkundig gezelschap alhier, in de concertzaal eene volksvoorlezing gehouden. Ditmaal was het weder de heer P. D. Koning, leeraar aan 's rijks hoogere burger school alhier, die, even als in vorige jaren, voor een groot getal aanwezigen als spreker optrad. Het ter behandeling gekozen onderwerp was het licht gas. Hij ving zijne belangrijke en duidelijke voordracht aan met de opmerking, dat er steeds verschillende wijzen hebben bestaan tot het verkrijgen van kunstma tig licht, hetgeen langzamerhand, hoezeer na veel zoeken, meer en meer tot volkomenheid is gebracht, terwijl men thans, met behulp der scheikunde, een duidelijk en juist begrip verkrijgt van hetgeen bij de verbranding plaats heeft. Herinnerende aan hetgeen bij de vorige lezing gezegd is omtrent de in het water aanwezige bestand- deelen: waterstofgas en zuurstofgasbesprak hij in verband daarmede de verbranding en het daardoor te verkrijgen licht. Alvorens over te gaan tot eene beschrijving van het lichtgas, zooals dit tegenwoordig algemeen wordt ge bruikt, deelde hij in het kort de geschiedenis daarvan fflede. Volgens die mededeeling was, wel is waar, reeds 'n de hooge oudheid opgemerkt dat aan de aarde brand baar gas ontstroomt, doch begon men eerst in de tweede helft der zeventiende eeuw omtrent het gebruik daarvan onderzoekingen te doen; deze leverden echter weinig resultaat op, zoodat dan ook eerst in 1802 een Schot zïjn huis met gas verlichtte, terwijl tien jaren later eenige straten van Londen daarmede verlicht werden en 'n 1815 die verlichting ook te Parijs gebezigd werd, om vervolgens eene groote uitbreiding en verbetering te ondergaan en thans in iedere plaats van eenig aanzien gebruikt te worden. Alsnn gaf de spreker een overzicht van de verschil lende wijzen waarop gas verkregen kan worden, onder opmerking dat de bereiding geheel op scheikundige gronden berust. Hoofdzakelijk bepaalde hij zich tot het steenkolengas, als het meest gebruikt wordende. Vervolgens leidde hij zijne hoorders eene gasfabriek binnen. Op aanschouwelijke wijze werden de verschil lende toestellen voorgesteld en duidelijk beschreven. Niet alleen werd ieder deel afzonderlijk beschouwd, maar het onderling verband der verschillende deelen aange toond. Van de plaats waar het gas ontwikkeld wordt (de retort) uitgaande, volgde hij den loop van het gas door de eerste afsluitingsbuis en den condensor tot in de zoogenaamde waschkist. Na dit alles met de duide lijkste proeven en teekeningeri te hebben opgehelderd, deed hij zien op welke wijze het gas door de buizen naar de straatlantaarns en indehnizen gebracht wordt, waarbij hij tegelijkertijd wees op de verschillende omstandig heden welke hierbij moeten worden in acht genomen. Hierop volgde eene beschrijving van den gasmeter. De verschillende deelen daarvan werden ieder afzonder- U)k in een meter aanschouwelijk voorgesteld en toe gelicht, terwijl menige opmerking omtrent het gebruik 'en beste werd gegeven. Met eene opsomming der verschillende soorten van branders en proeven hunner lichtsterkteen eene beschrij ving van de samenstelling en het doel van den lichtmeter, werd de voordracht de laatste in dit seizoen besloten. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan be stuurders der Middelburgsche maatschappij van stoom vaart vergunning verleend om in het belang van het verkeer met Noord-Brabant met hunne stoombooten te Moerdijk aan te leggen en gebruik te maken van den in de Moerdijkerhaven aanwezigen rijkssteiger. Noord-Holland; Aangetast 51, aan de ziekte gestorven 48, afgemaakt 48, hersteld 84 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 1,037; aan de ziekte gestorven 306 afgemaakt 273; hersteld 301, mitsdien nog ziek 157 runderen. Recapitulatie: Volgens het Dagblad van 's Gravenhage zal de tweede kamer der staten-generaal den 16 April e.k. bijeenkomen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 17 dezer is, met ingang van 1 Mei a., aan de opzichters van den waterstaat der le klasse J. Swerver en W. Otto en aan den opzichter der 3e klasse J. de Groot eervol ontslag uit die betrekking verleend. Bij gelijke beschikkingen zijn: 1. met ingang van 1 Mei a. bevorderd tot opzichters van den waterstaat le klasse J. van Brnchem en F. Stoett, thans opzichters der 2e klasse; tot opzichters der 2e klasse A. J. C. de Wage- maker en J. Zemel jr., thans opzichters der 3e klasse; tot opzichters der 3e klasse A. de Graaff, S. M.C. P. Breukel en E. J. Dijk, thans opzichters der 4e klasse; 2. na voor afgaand vergelijkend examen, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot opzichters van den waterstaat der 4e klasse G. A. de Heus, H. J. Weehuizen en C. J. E. la Fontijn. De spoorweglijn van Hasselt naar Eindhoven is thans onder de gemeente Woensel, nabij den Fellenoord, aan gesloten met de lijn van Eindhoven naar Venlo; men heeft er allen mogelijken spoed bijgezet, zóo dat men zelfs des nachts bij fakkellicht werkte, en men wil, indien de materialen tijdig ter bestemder plaats voorhanden waren geweest, dat de aansluiting nog eerder zou hebben plaats gehad. De stationsgebouwen zullen, ingevolge eene overeenkomst met de Belgische maatschappij en ons gouvernement, ten gerieve van beide lijnen worden ingericht en het declaratiekantoor zal, niet zoo als men aanvankelijk dacht, te Valkenswaard maar te Eindhoven worden gevestigd. (Arnh. cour.) Uit 's Hertogenbosch schrijft mon 15 Maart: „Uit het jaarlijksch verslag van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, over den toestand van handel en nijver heid in onze hertogstad, blijkt o. a. ook het volgende dat, ofschoon de geconcessioneerde spoorweg Tilburg- Nijmegen vooreerst niet tot uitvoering zal komen, echter het uitzicht op den aanleg van dezen weg niet geheel is benomendat omtrent het plan van den ont worpen Merwede Waalspoorwcg, van hoeveel belang en nut een spoorweg door de betrokken streek ook zijn moge ook voor eene verbinding voor den eventueelen aanleg van eenen spoorweg Tilburg-Nijmegen wegens de in het plan opgenomen bruggen bij Arnhem en Nijmegen, de kamer zwarigheid maakt dat plan te onder steunen, uithoofde van de groote bezwaren voor onze scheepvaart verbonden aan eene overbrugging van de druk bevaren wordende en betrekkelijk enge rivier de Noord. ■VeeaBiekte. De Staatscourant van heden deelt de volgende op gaven mede betreffende den veetyphus over de week van 410 Maart: Z u i d - H o 11 a n d Aangetast 1352; aan de ziekte ge storven 244, afgemaakt 106, hersteld 64 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 40,123; aan de ziekte gestorven 13,521 afge maakt 9,131hersteld 15,450,dus nog ziek2,021 runderen. Utrecht: Aangetast 297; aan de ziekte gestorven 133; afgemaakt 35; hersteld 133 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan- I getast 3,953; aan de ziekte gestorven 1,535; afgemaakt j 104; hersteld 2,107, alzoo nog ziek 207 runderen. In de week Aangetast in Totaal. van Z.-Holl. Utrecht. N.-Holl. 11—17 Februari 1510 288 225 2023 18-24 1340 250 275 1865 25 Febr.—3 Mrt. 1000 195 179 1374 411 Maart. 1352 297 51 1700 De minister van binnenlandsche zaken, gelet op art. 3 van het koninklijk besluit van 20 December 1865 (Staats blad no. 134) en op art. 3 van het koninklijk besluit van 18 Januari 1866 (staatsblad no. 3), verklaart, met intrek king van zijne beschikkingen van 23, 25 en 26 Februari en van 2, 7,8, 9,10 en 13 Maart jl., art. 1 van het konink lijk besluit van 20 December 1865 (Staatsblad no. 134) en art. 1 en 2 van het koninklijk besluit van 18 Januari 1866 (Staatsblad no. 3) van toepassing op de gemeenten: Aalsmeer, Ter Aar, Aarlanderveen, Abbenbroek, Ab- coude-Baambrugge, Abcoude-Proostdij, Alkemade, Al phen, Amsterdam voor zooveel het gedeelte betreft dat binnen de lijn van afsluiting is gelegen, Barwoutswaar- der, Benschop, Nieuw-Beijerland, Ond-Beijerland, Bent huizen, Bergambacht, Bergscbenhoek, Berkel, Bleiswijk, Bloemendaal, Bodegraven, Boskoop, Brandwijk, Breuke- len Nijenrode, Breukelen St. Pieters, Broek, Bunschoten, Capelle aan den IJsel, Charlois, Delft, Delfshaven, Geer vliet, Gouderak, 's Gravenhage, 's Gravesande, Haarlem mermeer, Haarzuilens, Haastrecht, Harmeien, Hazers- woude, Heineoord, Hekendorp, Hilligersberg, Hof van Delft, Hoogvliet, Jutphaas,Kamerik,Katwijk,Kockengen, Koudekerk, Kralingen, Krimpen a/d IJsel, Langeruige- weide, Leyden, Leijerdorp, Leimuiden, de Lier, Lin- schoten, Lisse, Loenen, Loosdrecht, Loosduinen, Lopik, Maarsseveen, Maartensdijk, Maasland, Mathenesse, Mon ster, Montfoort, Mijdrecht, Naaldwijk, Nieuwer-Amstel, Nieuwkoop, Nieuwveen, Nootdorp, Oestgeest, Oostzaan, Ottoland, Ouderkerk a/d IJsel, Oudshoorn, Overschie, Papekop, Pernis, Polsbroek, Poortugaal, Pijnakker, Raus- dorp, Reeuwijk, Rhoon, Rbijnsbnrg, Rietveld, Rockanje, Rotterdam, Rozenburg, Rijnsaterwonde, Rijswijk, Sassen- heim, Schalkwijk, Schicbroek, Schipluiden,Schoonhoven, Sloten(Noord-Holland), Snelrewaard, Soest, Sommelsdijk, Spijkenisse, Stein, Stompwijk, Streefkerk, Strijen, Uit hoorn, Utrecht, Veur, Vinkeveen en Waverveen, Vlaar- dingen,Vlaardinger-Ambacht, Vlist, Voorburg, Voorhout, Voorschoten,' Vreeswijk, Vrijenban, Waarder, Noord- Waddinxveen, Zuid-Waddinxveen, Warder, Weesp, Weesperkarspel, Warmond, Wateringen, Willeskop, Wilnis, Woerden, Woubrngge, IJselstein, Zegveld, Zeg waard, Zevenhoven, Zevenhuizen, Zoetermeer, Zoeter- woude, Zuilen, Zwammerdam en Zwartewaal. Art. 2 van het koninklijk besluit van 20 December 1865 (Staatsblad no 134) is van toepassing op alle boven gemelde gemeenten en tevens op de navolgende gemeenten op welke ook artt. 1 en 2 van het koninklijk besluit van 18 Januari 1866 (Staatsblad no. 3) van toepassing zijn: Barendrecht, Zuid-Beijerland, Brielle, Dussen, Giessen- dam, Gouda, Goudzwaard, 's Gravendeel, Hagestein, Heenvliet, Heerjansdam, Hekelingen, Nieuw-Hellevoet, Katendrecht, Kethel en Spaland, Klaaswaal, Klundert, Lekkerkerk, Maarssen, Maasdam. Maassluis, Middel- harnis, Moordrecht, Mijnsheerenland, Niettwenhoorn, Nieuwerkerk a/d IJsel, Numansdorp, Oosterhout, Oost- voorne, Oudenhoorn, Piershil, Ridderkerk, Roosendaal (Noord-Brabant), Schiedam, Sliedrecht, Stolwijk, Vier- polders, Wassenaar, Wateringen, Westmaas, Willemstad, IJsclmonde, Zuidland en Zwollerkerspel. Benoemingen en besluiten. KiDDBKOitDiiN. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschcn leeuw, de heeren mr. W. F. G. L. Fran- qois, mr. S. Keyzer en mr. A. A. de Pinto, respectivehjk

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1