TIJDTAFEL VAN I GESCHIEDENIS PROVINCIE ZEELAND. BRIEVEN UIT BELGIE. KRUIDEN IERS-BEDIENDE. EEN LEERBOEKJE J. H. VAN DALE, De Belgische senaat heeft wettelijke bepalingen gemaakt met het doel om wisselruil en dergelijke practijken tegen te gaan. Hij heeft op een daartoe strekkend voorstel van den heer Malon de strafwet met een artikel vermeerderd, waarbij gevangenisstraf en geldboete bedreigd worden voor hem die zich waarden zal verschaffen, door middel van handelspapier, getrokken op iemand die niet bestaat, of van wien hij weet dat hij hem niets verschuldigd is. Ook het wetsontwerp tot vermeerdering van het personeel der rechtbanken van eersten aanleg te Brussel en te Charleroi, waarvan onze Brnsselsche correspondent verleden week melding maakte, is door den senaat met algemeene stemmen aangenomen. Brussel, 15 Maart. Welk verband bestaat er tusschen de door de regeering voorgestelde hervorming van het kiesstelsel en de vee pest? vroeg men gisteren op de tribune de journalisten in de kamer van vertegenwoordigers. Dit, dat de regee ring de magere lui (de werklieden) van de stembus verwijderd houdt, gelijk zij de magere runderen van de markt weert. Daar worden alleen de vette dieren toege laten even als de vette personages, de burgers en de ambtenaren toegang tot de stembus hebben. Er is echter nog een ander punt van vergelijking te vinden. De runderpest is een zeer voorbijgaand kwaad, hetgeen doet hopen dat ook de voorgestelde hervorming het insgelijks wezen zal. Op het oogenblik vraagt men zich buitendien nog af of het regeeringsvoorstel in de tegenwoordige zitting nog in behandeling zal komen. Reeds is de paasch- vacantie op handen, en de kamer zal niet voor 15 April weder bijeenkomen. Zij zal dan genoodzaakt zijn zich in de eerste plaats met het voorstel van den heer Orts bezig te honden, hetwelk de strekking heeft het getal afgevaardigden en senaatsleden uit te breiden, om het in overeenstemming te brengen met de toegenomen be volking. Dit zal ons wel tot Mei bezig houden en dan blijft er dns slechts een maand over voor de debatten over de kieshervorming. Daarbij komt nog dat den 11 Juni de verkiezingen moeten plaats hebben tot ver nieuwing van de helft van de kamer van vertegenwoor digers, en tegen dien tijd kan men moeilijk de afgevaar digden op hun post houden, want dan verlangen zij in de kiesdistricten tegenwoordig te zijn, om er hunne her kiezing voor te bereiden. Gij begrijpt dus wel dat er eigenlijk geen voldoende tijd overblijft om een zoo belangrijke quaestie met de noodige nauwgezetheid te behandelen. Het ministerie zon eigenlijk niets liever verlangen dan zijn ontwerp te zien vallen, mits het zeker ware dat het voorstel Guillery het zelfde lot onderging, 't Is volstrekt niet onmogelijk dat zoowel het een als het ander het geval zal zijn. Die hervorming van het kiesstelsel is een soort van kasplantje; het ministerie heeft haar in het leven geroe pen om'er het voorstel van den heer Guillery mede afteweeren; als het aan die bestemming beantwoord heeft, zal men ruimschoots voldaan zijn. Het publiek zal omtrent de zaak weinig belangstelling aan den dag leggen. Wel zijn er, zoo als ik u reed3 vroe ger gemeld heb, in eenige groote provinciesteden meetings van werklieden gehouden, maar van een ernstige en duurzame beweging is geen spoor meer te vinden. De senaat heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van het budget voor openbare werken. Na dit hoofdstuk komt dat van oorlog aan de orde en wij hebben alzoo een tweede uitgave in het vooruitzicht van hetgeen een dag of acht geleden in de kamer van verte genwoordigers is voorgevallen. Zeer in het oog vallend is het, hoe tegenwoordig de regeering haar best doet om elk conflict met de beide kamers te vermijden. In het bijzsnder blijkt dit streven ten opzichte der zoogenoemde clericale quaestie. Zie hier een voorbeeld. Onlangs werd door den heer Tnnck, afgevaardigde van Brussel, in de kamer een rapport uit gebracht over een verzoekschrift, betrekking hebbende op de steeds zooveel opschudding verwekkende zaak der begraafplaatsen. Hij concludeerde tot toezending aan den minister van binnenlandsche zaken. Voorleden jaar zon dezelfde zaak zeker tot een hartstochtelijk debat hebben aanleiding gegeven. Ditmaal daarentegen heeft de minister van binnenlandsche zaken Vandepeereboom verklaard,zich tegen die toezendingniette willen verzet ten. En nu vind ik, dat zooveel inschikkelijkheid van de zijde der zelfde mannen, die zich vroeger op zekere pun ten zoo onhandelbaar betoonden, wel een onomstootelijk bewijs oplevert dat de ministers nog inniger gehecht zijn aan hunne portefeuilles dan aan hunne overtuiging. Schijnbaar zitten ze nog zeer vast op hunne zetels, maar aan het hof, waar men beter in de gelegenheid is 'skonings inzichten en neigingen gade te slaan, komen er op menig gelaat zeer verdachte glimlachjes te voorschijn, wanneer men over het tegenwoordig ministerie spreekt. De clericalen koesteren inmiddels in hun binnenste een stille hoop van weder eens aan het bewind te komen, en bet ban wel zijn dat zij zich niet zoo geheel en al misrekenen. Er zijn althans hier en daar eenige kentee- kenen waaruit men zou moeten opmaken dat de kansen bij de aanstaande verkiezingen voor hen niet zoo heel ongunstig staan. Eenige weinige nederlagen van de leden der tegenwoordige liberale meerderheid zijn er slechts noodig om deze tot een minderheid te maken. LI. Zaterdag heeft zekere ridder van Ellerwyck in het catholieke genootschap 1'Emulation eene voordracht gehouden over Meyerbeer. De spreker ging uit van de stelling dat men catholiek wezen moet om goede muziek te maken. Meyerbeer is dan ook in de oogen van den heer Ellerwyck door zijn hoedanigheid van israëliet slechts een knap man, geens zins een genie. De beroemde maestro van de Hugenoten, van den Robert, van 1'Africaine zou gedurende zijn gansche leven slechts éen melodie gecreëerd hebben, die hij vervolgens tot in het oneindige gevarieerd heeft. Maar ronduit gezegd en 't zal u na dit medegedeelde staaltje niet bevreemden, gevoel ik weinig lust de lezing van den heer Ellerwyck voor u te ontleden. Het publiek heeft evenwel al zijn enormeteiten goed gunstig geslikt, wat meer zegt, het heeft den spreker toegejuicht, die bij de clericalen in een goed blaadje staat, daar hij een der kiesvergaderingen van de cleri cale partij te Leuven presideert. De voordracht van den heer A. Ellerwyck herinnerde mij overigens aan een opstel van den heer Alberdingk Thijm, dat ik eenige jaren geleden, ik meen in de Diet- sche Warande, aantrof, waarin uw kundige en scherp zinnige landgenoot in een uitvoerig opstel de verdienste van het catholicisme ten opzichte der kunst trachtte te betoogen. Tot eer van uw landgenoot moet ik zeggen dat hij niet zoo ver gaat als de heer Ellerwyck en niet zoo zeer in het absurde vervalt. Toch is ook zijne be schouwing zeer eenzijdig en onbillijk. Als tegenhanger geef ik u eene anecdote, voor welker waarheid ik u kan instaan. Wijlen Willem de Schadow, in leven directeur der Dusseldorfsche academie, was protestant. Toen hij naar Rome reisde om er zijne studiën te voltooien, viel hij in handen van jesuiten, die hem wijsmaakten dat men, om met levendige inspiratie godsdienstige onderwerpen te schilderen, het catholieke geloof moet toegedaan zijn. Willem de Schadow liet zich bepraten. Eenige jaren later verliet hij de eeuwige stad en werd hij tot directeur der academie te Dusseldorf benoemd. Hij trok door Munchen, waar koning Lodewijk zich van een plejade van artisten omringd had. Bij zijn bezoek aan de permanente tentoonstelling blijft hij als aan den vloer vastgenageld staan voor eene schilderij, die de heilige maagd met het kind Jesus voorstelt. Dat is even verrukkelijk alsroept hij in vervoering uit. Wie is de gelukkige kunstenaar, die dat meesterstuk geschilderd heeft? Alleen een catholiek, voegde hij er bij, kan zulke verhevene concepties wedergeven.Pardon,antwoordde hem een jong mensch die naast hem stond, de gelukkige wiens werk gij bewondert, is niemand anders dan ik, en ik ben een jood. Willem de Schadow moest zijn schrik schier met een ziekte bekoopen. Het Nederlandsche barkschip Susanna Elisabeth, gezagv. van derHeyden, is van de reede van Ylissingen in het dok gekomen. -De Nederlandsche schooner Time is money gezagv. van Lessen Balsters, geladen met stukgoederen, is uit de haven van Vlissingen naar zee vertrokken met bestemming naar Zuid-Ame,rika. Heden is van Veere naar zee gezeild de schooner Vertrouwengezagv. J. Pander, met stukgoederen van Middelburg naar Calawar. (Afrika.) Graanmarkten enx. Dordrkciit 15 Maart. De gesteldheid der tarwe was genoegzaam als voren, doch alleen de mooie soort ge wild; men besteedde voor jarige en tweejarige ƒ8.80 a 10, puike nieuwe 8.30 a 8.60, goede 7.90 a ƒ8.10 en geringe van ƒ7 tot ƒ7.70. Zomer tarwe ƒ6.80 a /7.60. Rogge traag in een doen, Zeeuwsche en Vlaamsche ƒ6 A 6.40, Overmaasche 5.30 a 5.80; 122/123 pond oude Galatz werd a 186 per 2100 Ned. pond geveild. Winter gerst zonder verandering, zakmaat ƒ4.60 a 5.60, gestort 5.80 a ƒ6.20. Zomer gerst ruim prijshoudende, zakmaat ƒ4.60 a 5.60, gestort 5.70 a ƒ5.80. Spelt voortdurend gevraagd, ƒ3.90 a 4.60. Haver minder be geerd; Voeder 2.60 a ƒ3.30 en brouw ƒ3.50 a ƒ4.50. Paardeboonen zijn weder van ƒ6.90 tot 7.30 verkocht. Duiveboonen ƒ7.50 a ƒ8.50. Witteboonen ƒ10 8 ƒ13. Bruineboonen ƒ10.50 a ƒ12.50. Goed kokende blauwe erwten 8.50 a 8.80 en voeder soort fis. 7.60. Boek weit bleef zonder handel, nieuwe Peel werd a 175 en jarige Holsteinsche a ƒ170 per 2100 Ned. pond geveild. Koolzaad was 20 cent lager, verkocht zeer ordinair nieuw Zeeuwsch a 17.20, verder geveild puik dito dito a ƒ19.20 en extra puik tweejarig Deensch a ƒ20; op 9 vats levering in October werd a 426 gelaten en ƒ420 geboden. Voor eene partij Donau rubsen werd ƒ14.60 geboden en op 15 gehouden. Nieuw inlandse!) hennip- zaad blijft a ƒ250 te koopen. Zeeuwsch zaai-lijnzaad tot iets hooger prijs begeerd, prima kwaliteit 132 a 138 stuivers, tweede soort 118 a 128 stuivers. Slag-lijnzaad hoog gehouden, geveild 113/114 pond puik Odessa a 43Ö, en 112/113 pond Petersburger a ƒ400. Kanarie zaad zonder omzet, 9 a. ƒ10. Raap olie is a ƒ541 comp- tant gedaan, op de vier najaars-maanden dooreen werd ƒ40] geboden en a ƒ41 gelaten. Lijn olie ƒ41} complant, notere primo April ƒ41}, primo Mei 42, primo Juni en Juli 421. Harde raapkoeken ƒ90 a 93, zachte dito ƒ110. Harde lijn koeken ƒ107 a 112, zachte dito ƒ135 a ƒ145. Prij zeii -van effecten. Amsterdam 17 Maart 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 60/V dito dito dito 3 71} dito dito dito 4 94}- Aand. Handelmaatschappij 4} België. Certificaten bij Rothschild 2} 54} Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 ,97 Certific. Hope co4 62 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 - dito dito Leening 1860 4} 84-$- Certificaten6 Aand. spoorweg184} Polen. Schatkistobligatiën4 64 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 55 dito 1847/1852 2} 28} dito rente Amsterdam5 73} dito nationale5 Bankactiën 3 r Italië. Leening 1861 5 57f Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 36} dito3 thans 2} 36} Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 44} dito 1856—1862 3 44} Griekenl. dito (blauwe) 5 Turkije. dito (binnenl.) 5 36} Vereen.Stat. dito (1882) 6 74 Illinois. dito7 Mexico. dito3 21} Grenada. dito afgestempeld4} 14 Venezuela, dito 2 Voorspoedig bevallen van een Zoon M. VAN DER HORST SERLÉ—WOUTERSEN. Middelburg17 Maart 1866. Tot diepe droefheid zijner betrekkingen overleed alhier op heden, in den ouderdom van 64 jaren, de Hoog welgeboren Heer Jhr. Mr. D. M. VAN DUSSELDORP DE SUPERVILLE. Middelburg14 Maart 1866. De ondergeteekende bericht zijnen geëerden Stadge- nootendat hij is gereed te maken en te reparecren al wat tot het SHIBS- en BLIKSLAGERS-WK behoort, alsmede tot het vertinnen van Paardenstangen, SteekbeugekKoperen Ketels en voorts alle voorwerpen van IJzer en Koper, tot de civielste prijzen. Vriendelijk verzoekt hij in de gunst te vallen en belooft eene prompte en civiele bediening. UEd. dw. Dienaar, C. LOUWERSESt. Janstraat, I no. 99. De ondergeteekende BIEDT TE KOOP aan een solied BURGERHUIS met Tuintje. L. BRAAT Jzn., Nieuwstr. G 213. UIT DE HAND TE KOOP een HUIS met SCHUUR en Erf, staande en gelegen op het Dorp te Serooskerke, gemerkt 49. Te bevragen bij den Bewoner en Eigenaar C. VAN DEN BROEKE. In een klein Stadje vraagt men een geschikt Win kelbediende, geheel vrij van Drank, om dadelijk of met Mei in betrekking te komen. Brieven franco aan het Bureau dezer Courant, onder de letters K. B.met bewij zen van gedrag, opgave van verlangd salaris boven inwoning, en bij wien tegenwoordig in betrekking. Bij S. E. VANNOOTEN teSchoonhoven isverschenen DEB voor Onderwijzers en Leerlingen, DOOR Hoofd-Onderwijzer te Sluis. 80 Bladz. met 3 Tabellen. Prijs 65 cent. Niet uitsluitend de Zeeuwsche Onderwijzers zullen dit werkje met vrucht kunnen gebruiken, maar het is evenzeer dienstig voor elk Hoofd- en Hulp-Onderwijzer in Nederland, omdat vele daarin vermelde feiten zoo diep ingrijpen in de Geschiedenis des Vaderlands, of in die van Holland en Zeeland iu 't bijzonder. STOOR BOOTOI EX ST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Maart 1866. VAN MIDDELBURGVAN ROTTERDAM Zondag 18'smidd. 12,30 Zondag 18'smorg. 10,15 Maandag 19'smorg. 6uur. Maandag 19 10,15 Dinsdag 20 6 Dinsdag 20 10,15 Donderdag22 6 Woensdag 21 10,15 Vrijdag 23 6 Vrijdag 23'smidd.l2uur. Zaterdag 24 6 Zaterdag 24 12 SNELPERSDRUKKE!)IJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAM».

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 4