BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD. Gemengde berichten. Uit Breda schrijft men aan het Dagblad van 's Gra- venbage: „Het bericht, voorkomende in uw blad en ook in andere couranten, dat de drie alhier bij elkander wonende dames (gezusters) zouden overleden zijn door vergiftiging, ten gevolge van het eten van snijboonen die mep gekookt in een onyertinde koperen pan had laten staan", is geheel bezijden de waarheid. Een der dames overleed aan eene longaandoening en de twee andere aan koortsen. De dienstbode is volstrekt niet ongesteld." - Als eene merkwaardigheid verdient vermelding, dat, blijkens eene advertentie in de Haarlemsche courant, de echtgenoote van den onderwijzer te Graft (in Noord- Holland) na een zeventienjarigen kinderloozen echt, van twee zonen is bevallen, die twee dagen na elkander werden geboren. - De heer Habeueck bespreekt in den Avenir national de te Amsterdam opgerichte vereeniging tot bevordering der afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen. Hij zegt in dat stuk: „Indien Frankrijk niet in zich zelf de redenen en oorzaken van zijn krgchtig streven naar vrijheid vond, dan zou het daartoe, reeds dikwerf werd het opgemerkt, door het voorbeeld der ons omringende landen worden aangesproord. Men heeft Zwitserland, Belgie en Italië genoemd; thans is hetNeêrlands beurt, het land dat door een geduldig en sterk ras, hetwelk het eerst de groote zaak der gewetensvrijheid wist te verdedigen, aan de zee werd ontrukt." De heer Habeneck zegt, terwijl hij zijn artikel besluit: „De nieuwe vereeni ging zal zonder twijfel zegevieren. Het volhardend pogen maakt de kracht der volkeren uit en de Nederlanders bezitten die volharding in de hoogste mate." De vleeschhandel in de La Plata-landen, waarvan vóór eenigen tijd het een en ander is medegedeeld, is sedert het uitbreken der veeziekte aanmerkelijk toege nomen. Men heeft ook eene nieuwe methode tot bewaring van dit vleesch uitgevonden, waardoor het artikel nu wqlverpakt in vaten in Engeland komt en daar als versch vleesch uitgesneden wordt. In de La Plata-landen eindigt de jaarlijksche slachttijd tegen het einde van den zuide lijken winter, ongeveer in het midden van Augustus. In h^f jaar 1864 zijn gedurende dat tijdvak geslacht gewor den in de saladeros van Montevideo 305,000 stuks rund vee, in Buenos-Ayres 330,000 stuks, in Uruguay, Parana en Rosario 512,000 en in Eio Grande 450,000, te zamen 1,600,000 stuks. Wij hebben reeds met een enkel woord gewag gemaakt van de „Travailleurs de la mer" van Victor Hugo. Een onzer dagbladen geeft bet volgende overzicht van het werk. Het bevat twee dramatische gegevens: het drama van den mensch, worstelende tegen de elemen ten,. en het eeuwige drama der liefde. De held Gilliatt, overwinnaar in den eersten strijd, bezwijkt in den tweede. Het tooneel valt voor te Guernsey, te Saint-Malo en op de klippen van het kanaal. Gilliatt bemint Deruchette, de aiqht en aangenomen dochter van Lethierry, maar hij durft het haar niet bekenuen; Deruchette zelve bemint, zonder daarvan bewust te zijn, den jongen geestelijke Ebenczer. Gilliatt is een heldhaftig zeeman, zijne liefde vertienvoudigt zijn moed en zijne krachten doet hem een wonder verrichten. De stoomboot van Lethierry, de Durande, dienst doende tusschen Saint Maloen Guernsey, wordt geacht verloren gegaan te zijn tusschen de rotsen. Alleen en zonder eenige hulp, ten koste van ongehoor- den arbeid, met gevaar zijns levens, vindt Gilliatt ze weêr en brengt ze behouden terug, maar op bet oogen- blik dat hij voet aan wal zet, ontdekt hij het geheim van Deruchette. In de vervoering zijner dankbaarheid, wil Lethierry hem zijne dochter afstaan, maar reeds is de groote ziel van Gilliatt besloten tot zelfopofferingen hij bewerkt het huwelijk tusschen Ebenezer en Deruchette. Hij vergezelt ben naar de Cashmere, die het jonge paar van Guernsey weg zal voeren dan zet hij zich neder op de rots van Gild-Holm Mnr, die zich bij ebbe vertoont en door den vloed bedekt wordt. Hij wacht er den dood af, terwijl de Cashmere zich verwijdert, en het water stijgt, terzelfder tijd dat het schip aan den gezichteinder verdwijnt. - Men schrijft uit Utrecht: Zeker plattelandsbar bier had dezer dagen den kuil helpen graven, waarin besmette runderen werden begraven, die zeer tegen den zin van de landlieden der streek onteigend en afgemaakt waren. De boeren namen deze door hem verleende hulp zoo euvel op, dat hij onmiddellijk een honderdtal klanten verloor, verklarende zij niet meer door dezen „baard schrapper" te willen worden ingezeept. Iturgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den II dezerr A. de Lange, jm. 33 j. met J. Labruijere, jd. 28 j. J. A. Vermaat, jm. 27 j. met S. de Keijzer, jd. 36 j. F. J. Coset, weduwn. 49 j. met P. A. de Soetier, jd. 45 j. (Van 3 tot 10 Maart.) Vlissingen. Gehuwd: H. H. van Eek, weduwn. van D. J. de Jonge Lughten, 31 j. met M. Gravestein, jd. 26 j. BevallenD. Kuijl, geb. van der Heijdt, z. C. Caljouw, geb. Sanderse, d. C. Sturm, geb. Borentse, d. H. Berkel- mans, geb. Kutten, z. J. H. Gerner, geb, de Vries, d. P. Warren, geb. Muller, d. D. S. Schoonis, geb. Luitwie- ler, z. J. M. de Koster, geb. Tilroe, d. Overleden: J. E. Callenfels, z. 3 w. 15. Baart, jd. 69 j. A. van der Harst, jm. 20 j. T. C. Leijnse, jd. 77 j. J.C.de Ruijter, man van E. G. Lette, 78 j. Zierikzee. Bavallen. J. J. van Huizen, geb. van Bei- lanus, z. C. van Westen, geb. van der Jagt, z. M. Telle, geb. But, z. P. Aleman, geb. Horrevoets, d. N. van den Houten, geb. Krabbe, z. W. Papeveld, geb. Peute, z. M. W. Kenens, geb. Distelweerd, z. C. J. de Mooy, geb. Keijser, z. A. S. de Graaij, geb. Benevoets, d. J. M. de Waard,geb. Phernambncq, z. T.Neerhout, geb. Romer, z. Overleden: L. van den Berge, z. 7 w. H. van Bloppoel, vrouw van M. L. Schilperoord, 51 j. J. H. Voorloop, d. 5j. T. Mol, vrouw van P. Jongmans, circa 52 j. D.Ravia, d. circa lj. R. Tuite, weduwn. van C. Mens, 78 j. Goes. BevallenM. Walraven, geb. de Munek, d. J. Sierevogel, geb. Katsman, z. K. J. Boogaard, geb. Kopmels, z. J.B, Kleeuwens, geb. Ritmeester, z. N. Bot- bijl, geb. Leenpoel, z. A. O. Reijerse, geb, Geers, z. J. van den Wijngaert, geb. van den Broek, d. Overleden: K. Velleman, d. 1 m. J. J. Monhemius, d. 10 j. L. Besseling, d. 11 d. M. Voois, z. 7 w. S. P. van den Bussche, d. 6 j. P. Lavooy, man van M. Donk, bijna 71 j. L. C. de Peval, weduwn. van J. Sanders, 64 j. M. de Leeuw, wed. van S. Bilo, bijna 70 j. In de maand Februari jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven TE MIDDEL BURG: Huwelijken 4geboorten 40 (zoons 24dochters 16) sterfgevallen 37 (van het mannelijk geslacht 21, van het vrouwelijk 16), waaronder 4 elders overledene; leven* looze geboorten2. De ouderdom bij het overlijden was als volgt beneden bet jaar3. van 1 tot 5,2. 5 tot 10, 2. 10 tot 15, 1. 15 tot 20, 3. 20 25, 3. 25 30,0. 30 35,4. 35 40,1. 40 45,2. 45 50,2. 50 55,2. 55 60,2. 60 65,5. 65 70,0. 70 75, 2. 75 80, 3. te vlissingen: Huwelijken 1; geboorten 26 (zoons 11, dochters 15); sterfgevallen 26 (van het mannelijk geslacht 12, van het vrouwelijk 14.) Levenlooze geboorten 2. (Van de overle denen zijn twee elders gestorven en. is een elders woon achtige hier overleden.) De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 2. van 1 tot 56. 5 tot 100. 10 tot 15O. 15 tot 200. 20 25,1.25 30, 1. 30 35,0. 35 40,2. 40 45,0.45 50,2. 50 55, 2. 55 60,1. 60 65,3.65 70,0.70 75,4. 75 80,1. 80 85,1. TE zierikzee: Huwelijken geboorten 25 (zoons 14 dochters 11) sterfgevallen 17 (van het mannelijk geslacht 8van het vrouwelijke 9). Levenlooze geboorten 2. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 7. van 1 tot 5, 2. 40 tot 45, 1. 45 tot 50, 1. 50 tot 55, 1. 55 60,1. 65 70,1. 80 85, 2. 85 90,1. Verkooplngcn en aanbestedingen. Gisteren zijn te Aniemniden ten verkoop aangeboden de navolgende perceeleuI. Een huis met schuur en erve, staande in deWestdijkstraat en uitkomende aan denWest- wal, wijk A no. 52. Niet geveild. II. Een hofsteedje, ge naamd: Nooit gedacht, wijk C. 48, bestaande in huizing, schuur en verderen timmer, met 85 roed. 40 ellen zoo bouwland als boomgaard (zijnde vrijland). Niet geveild. III. 78 roed. 20 ellen bouwband (zijnde vrijland). Niet geveild. IV. Een hofsteedje, genaamd: Waaijenburg, wijk B no. 52bestaande in huizing, schuur en verderen timmer, met 1 bund. 47 roed. 60 ell. land. Niet geveild. V. 95 roed. 30 ellen weiland, gelegen aan den grindweg. Verkocht voor f 1202. VI, 1 bund. 12 roed. 45 ellen bouwland, grenzende tegen bovengemeld perceel, en VII. 71 roed. 35 ellen bouwland, grenzende tegen boven gemeld perceel. Te zamen verkocht voor 2000. VIII. 64 roed. 70 ellen bouwland, gelegen aan den Keet- weg. Verkocht voor fl 15. IX. 81 roed. 90 ellen bouw land, gelegen aan den Kraaienbolsebenweg, en X. 59 roed. 50 ellen bouwland, mede aldaar. Te zamen verkocht voor f 1660. XI. 1 bund. 48 roed. weiland, mede aldaar. Verkocht voor f 1495. Gisteren is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een kuiperswerkplaats en daarachter gelegen woning met erve, staande en gelegen in de Sint Jacobstraat, wijk G no. 69. Verkocht voor/1035. Gisteren werd alhier aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur aanbesteed, het aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoeve, eiland Schouwen, waar van aannemer werd de heer H. Ringelberg te Dui ven- dij ke, voor f 16,000. Tliermometerstand. 16Maart's av. 11 u. 48 gr. 17 's morg.7 u. 47 's midd. 1 u. 50 gr. De opera 1'Africaine, een nieuw ministerie, een nieuwe burgemeester, en dat alles laat ik voorbijgaan zonder taal of teeken van mij te laten hooien! Wat zal ik U zeggen? Dinsdag e. k. zal reeds de vijfde opvoering van l'Africaine plaats hebben en nog heb ik geene gelegen heid, of liever geen ruimte in het lokaal gevonden er heen te gaan. Wat de oordeelvellingen betreft, ze zijn hier, en dit geldt tevens het nieuwe ministerie, even verschillend als elders. Een muziekkenner zei van Mey- erbeer's gewrocht, dat bet geen fraai gebouw is, maar een groot huis vol prachtige ramen. Evenzeer erkent men in het ministerie-gebouw eenige goede détailsmaar bet geheel is verbroken, door het wegwerpen van den gevel, diededeelen verbond, ja beheerschte en aanzien schonk tegenover de natie. En nu de aftreding van Messcbert vau Vollenhoven. Ik sprak een mijner vrienden op den dag dat de tijding ons bereikte van Thorbecke's aftreden. „Wat zegt gij er van?" vroeg ik. „Voor ons land een ramp, voor onze stad twee rampen," klonk het antwoord. „Want nu de minister aftreedt zal de burgemeester blijven." Wat hij vreesde heeft zich niet verwezenlijkt, want de beer Fock, thans burgemeester te Haarlem, ontving korten tijd daarop zijne benoeming. Het antwoord van mijn vriend drnkt het gevoelen van het degelijkste deel der bevol king zeer goed uit. Ja, Messchert van Vollenhoven is een schatrijk man, die met liefde het burgemeesters ambt aanvaardde, die schatten opofferde om met waardigheid dat ambt te bekleeden, die gaarne populair was, die dus veel in zich vereenigde, en toch acht ik Amsterdam gelukkig hem te verliezen. Waarom Omdat aristo- eratisme en anti-thorbeckianisme al zijne goede eigen schappen verduisterden. Het is zeker op zich zelf be schouwd niet te laken, dat de burgemeester prachtige recepties houdt, dat zijn disch schittert van zilver, alles versierd met fijn gedreven famieliewapens, dat hij bij al die grootheid geneigd blijft bet oor te leenen aan de smalle gemeente van de Willcmstraat, dat hij op aller hande lijsten ter bevordering van kunst, wetenschap, liefdadigheid, krachtig zich vertoont; maar het is voor eene koopstad als de onze, bet is voor de hoofdstad des rijks, en vooral bij de ontwikkeling die ons wacht, niet voldoende, zelfs niet de hoofdzaak. Had de burgemeester bij de veel besproken zaak der doorgraving van Holland op zijn smalst en later bij deonderwijsquaestie, blijlcgegeven van een helderder inzicht onzer waarachtige belangen, hij had juist bij de populariteit die hij eenmaal heeft bezeten, en gedeeltelijk nog bezit, veel goeds kunnen doen. Het is waar dat hij, dien weg kiezende, minder op de sympathie onzer geld aristocraten had kunnen reke nen, terwijl hij de populariteit van Jordaan en Kattenburg op veel gemakkelijker wijze kon verwerven, maar wat meer dan dit beteekent, hij had voldoening gevonden bij den handelstand, bij den tiers-état, bij allen die een juist begrip hebben boe dringend noodzakelijk wij den tred moeten versnellen, willen wij niet overvleugeld worden. Zullen wij nu in mr. Fock vinden, wat de voorganger miste? Men beweert het, en zeker wordt de nieuwe burgemeester door de burgerij met open armen ontvan gen. Het zal echter ook hier zaak zijn, 'smans daden af te wachten. Hij zou de eerste niet zijn, die, hoewel met goede voornemens bezield, door een kleine maar rijke en daardoor krachtige partij werd ingepakt of althans gebonden. Ik beb u voor eenigen tijd beloofd, dat ik de groote werken door Holland op zijn smalst zou bezoeken en er u eenig verslag van zoude doen. Welnu, ik ben er den 7 Maart heen geweest. Het was juist de verjaardag van het steken van de eerste spade. Heb ik zoo lang gewacht om een gnnstigen dag te treffen (er blies den vorigeu dag een prettige oostenwind), ik had waarlijk mijn tocht wel eerder kunnen aanvaarden. Bulderende windvlagen, sneeuw, afgewisseld met regen, ziedaar wat ons de groo- tendeels ongebaande wegen zeer bemoeilijkte. Verschoo- ningdus wanneer ik slechts vluchtig eenige beschouwin gen mededeel. Het geheele landschap had een ander aan zien gekregen. Tusschen het IJ en de Velzensche straatweg waren honderde mannen aan het graven, ter wijl een paar dozijn paarden, voor karren gespannen, de specie wegvoerden langs spoorwegen, en een paar loco motieven langs andere sporen hetzelfde werk verrichtten- Aan de andere zijde van den straatweg vindt men eene kleine buitenplaats, genaamd Wijkeroog, veranderd in eene gansche factorij of dorp. Daar hebben de Engelsebe aannemers hun zetel gekozen. Daar vindt men eene smederij, eene boefsmederij, eene timmermans werkplaats, eene apotheek, eene bakkerij, enz., allen van Engelschen. Een weinig landwaarts naar de Noordzee, achter deze Engelsche volkplanting, bevindt zich de betonfabriek, en de zware vierkante betonblokken staan reeds bij

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2