buitenland. betaling van eaupons. ieetijtringen. it)anL>dsberict]tm. -Hiwcrtenticn. H; £%ampers. kijven, omdat zij niet vallen onder de verbruiksbelastin gen, waarvan de gemeentewet in art. 254 gewaagt. Het wetsontwerp is aangenomen met 55 tegen 3 stem men. Edam. Aangenomen met 36 tegen 23 stemmen oen amendement van den heer W. van Goltstein, strekkende f°t het toelaten eener heffing van ten hoogste 60 cent op 6e honderd pond rogge. De wet is aangenomen met 55 tegen 4 stemmen. Helder. Aangenomen met algemeens stemmen. Hoorn. Twee amendementen van den heer W. van Holtstein, waarbij vergund wordt 1». eene belasting op de rogge van hoogstens 60 cent op de 100 pond en 2». 4 cent op de 100 Ned. pond boter; verworpen het eerste met 31 tegen 27 stemmen; het tweede met 41 tegen 17 stemmen. De wet is aangenomen met 53 tegen 4 stemmen. Medemblik, Oostzaan, Petten. Aangenomen met algemeene stemmen. P u r m e r e n d. Aangenomen met 54 tegen 3 stemmen. Daarna heeft de herstemming plaats gehad over het amendement van den heer van Lith de Jeude, om te Piel ƒ2 in plaats van 1 op de 100 pond tarwe te mo gen heffen. Het wordt thans aangenomen met 32 tegen 27 stemmen, en het wetsontwerp betrekkelijk Ti el aan genomen met 49 tegen 6 stemmen. De wetsontwerpen nopens Ransdorp, Terschel- 'mg, Ur k, Vlieland en Zaandam, zijn met alge meene stemmen aangenomen. Dat nopons Middelburg is aangenomen met 46 ^6gen 6 stemmen (tegen stemden de heerea Heemskerk, Pokker, van Deldeu, Guljé, Viruly en van Kerkwijk) die betreffende Veere, Vlissingen, Ameland, Sch i ermonn i koog, Sta voren, Work um, Zwart sluis en Maastricht zijn met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens is aangevangen de discussie over het wetsontwerp tot ve: hooging van hoofdstuk V derstaats- kegrooting voor 1866 (ziekte onder het rundvee.) Verschillende leden verklaarden, dat zij iedere poging der regeering tot stuiting dezer ramp zouden onder steunen, maar twijfelden, of de doelmatige vóorschritten van gedeputeerde staten en de commissarissen des konings zouden baten, bijaldien zij niet ondersteund werden door de gemeentebesturen zeiven. Speciaal wezen z'j op de noodzakelijkheid van afzonderlijke begraaf plaatsen en van behoorlijke schadevergoeding. Wat het begraven van aan de ziekte gestorven vee aanging, drong men aan op eene spoedige intrekking van art. 13 van den Code rural, medebrengende het voorschrift, dat het vee op den eigen grond van den veehouder moet begraven worden, omdat deze bepaling het nemen van doeltreffende maatregelen in den weg staat. Zij betreur den het, dat de afmaking binnen de lijn van afslui ting afhankelijk wordt gesteld van de al of niet mede werking der gemeentebesturen, daar in deze zaak een- beid van handeling een onmisbaar vereischte is. Meer bijzonder met het oog op den tegen woord igeu toestand van Zuid Holland, waarvan een gedeelte is doorgeziekt, betoogde men het nut vau meerdere vrijheid binnen het cordon van afsluiting en der opheffing van het verbod om fokvee binnen het cordon te breugen. Enkele leden betreurden het, dat de minister in het bestrijden der ziekte het voetspoor van zijn voorganger scheen te willen volgen, en hetzelfde systeem te omhel len, namelijk alles te doen aankomen op de gemeente besturen, in plaats van krachtige gouvernements-maat- regeleu. Die leden drongen ook aan op wijziging der onteigeningswet, en op eene algemeene wet tot wering van besmettelijke veeziekten. Zij beweerden dat de maatregel om de geheele provincie Utrecht, besmet of onbesmet, met een sterk cordon te omsluiten, ondoel matig was, en vroegen of het niet mogelijk was om in plaats van afmaking over te gaan tot strenge bewaking der besmette plaatsen. Vrijdag voortzetting. Algemeen overzicht. De Fransche Moniteur bevat in zijn overzicht eene zeer belangrijke mededeeling ten opzichte der quaestie van Moldavië-Wallachije. Men weet dat bij de in 1859 gesloten conventie de afscheiding der beide Donau- vorsteudommen onder twee vorschillende hospodars erd vastgesteld. Daarop hadden echter de verkiezingen voor hospodar plaats, waarbij èn te Jassy èn te Bncharest kolonel Kusa voor die betrekking werd verkozen. Het gevolg daarvan was dat de mogendheden het/aT accompli erkenden, met uitzondering van Turkije, hetwelk eerst later de vereischte bekrachtiging schonk aan de op Kusa uitgebrachte keuze, onder de zeer bepaalde voorwaarde echter dat de vereeniging van Moldavië en Wallachije slechts tijdelijk zou wezen,immers slechts gedurende het I? ve" van den gekozen hospodar Alexander Johannes I. 4/e 1' ransche Moniteur bericht thans dat de in conferen- ,e vergaderde mogendheden, in overleg met Turkije, zullen onderzoeken in hoeverre het wenschelijn is om aan deze concessie der regeering te Constantiuopel een chnitiet karakter toe te kenuen. Ook de Donau-vaart, 'ene levensquaestie voor de Donau vorstendommen, zal Punt van overweging op de conferentie uitmaken. kennen thans den inhoud der in het Engelsch P ement door de regeering ingedieude reform-bill. n de graafschappen zal ieder kiesgerechtigd zijn, die -en inkomen van veertien pond sterling 168) aan ente geniet, even als zij die gedurende twee achtereen volgende jaren 50 pond sterling 600) in de spaarban ken hebben gedeponeerd. De census is geheel afgeschaft. Wat de steden aangaat zullen alle inwoners kiezers zijn die eene huurwaarde betalen van 10 pond sterling (ƒ120), zonder dat in aanmerking komt of zij huizen of onge meubileerde kamers hebben gehuurd. Van de bewoners der in de politieke geschiedenis zoo bekende burchten zullen kiezers zijn zij die een inkomen van 7 pond sterling 84) aan rente genieten. Indien deze her vorming wordt ingevoerd zal het aantal kiezers in de graafschappen worden vermeerderd met 172.000, in de steden met 204.000 en in het geheel met 400.000 kiezers, waarvan de helft ongeveer tot den werkenden stand zullen behooren. De stand der partijen ten opzichte van dit ontwerp heeft zich reeds op de volgende wijze afge- teekend. De ministerieelen en ook de radicalen zullen den bill ondersteunen; de conservatieve fractie der whigs en de tory-partij hebben reeds blijk gegeven dat zij eene allerheftigste oppositie zullen voeren. Nadat het lagerhuis autorisatie had verleend tot de eerste lezing van den bill is de tweede lezing bspaald op 12 April. Het ministerie vou Bismarck is in Sleeswijk weder een stap verder gegaan op den ingeslagen weg en heeft eene „verordening" uitgevaardigd, waarbij eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf tot tien jaren wordt bedreigd tegen elk die zich schuldig maakt aan pogingen om met geweld in Sleeswijk-Holstein een ander gezag te vestigen dan dat van den koning van Pruisen en de keizer van Oosten rijk. Bij die zelfde verordening wordt eene gevangenis straf voor deu tijd van twee jaren bedreigd tegen allen die met bovengenoemd doel verstandhouding met het buitenland aanktioopen of zich schuldig uiaken aan het werven of wapenen van manschappen. Eene gevangenis straf voor den tijd van drie maanden tot vijf jaren wordt bedreigd tegen allen die in schrift oi woord een ander persoon als souverein des lands beschouwen dan ge noemde vorsten. De thans reeds tusschen de Hougaarsche kamer van afgevaardigden en de kroon gewisselde stukken troonrede, adres van antwoord, keizerlijk-koninklijk rescript zullen weldra weder met een vermeerderd worden, houdende antwoord op dit rescript. Het ontwerp van dit tweede adres, waarmede de officieele debatten thans wel vooreerst als gesloten zullen beschouwd wor den, bevat de verklaring dat de vergadering blijft persis- teeren bij hare in het adres van antwoord geuite gevoelen. Het is opgemaakt door eene commissie onder voorzitter schap vau den heer Deak en zal Maandag in behandeling worden genomen. Het bekend amendement van de 46 leden der vroegere meerderheid in het Fransch wetgevend lichaam, waarbij wordt aangedrongen op eene vermeerdering der vrijheid wordt door de Parijsche dagbladen druk besproken. De thans onder redactie van den heer de Girardin staande Liberté dringt bij de oppositie aan om nu tegenover het amendement van de zoogenaamde tiers parti haar amen dement in te trékken en L'Opinion nationale geeft den zelfden raad. Zeer juist doet echter Le teuips daartegen opmerken dat de meerderheid eer geneigd zal zijn om hare stem te geven aan het amendement van de'tiers-parti, indien het veel radicaler amendement van de oppositie blijft bestaan, dan in geval de opposiiie zich vereenigdc met den tiers-parti en alzoo de regeering kon beweren dat het amendement van deze laatste zoover ging dat zelfs de radicale oppositie daaraan hare goedkeuring kon schenken. De coupons der 5 pet. Russische certificaten in zilver, 3de serie, administratie Hope co. Ketwich Voom- bergh en Wed. W. Borski, verschenen 1/13 Decem ber 1865, worden betaald met 19.16. Heden is van de reede van Vlissingen naar zee gezeild het barkschip Walcheren, gezagv. G. van der Borden, bestemd naar Cardiff. Graanmarkten enz. Oostbukg 14 Maart. Bij kleinen aanvoer bestond heden slechts flauwe vraag en konden in tarwe alleen de beste monsters vorigen prijs opbrengen, zijnde afwijkende, benevens rogge en zomergerst niet dan 10 cent lager te verkoopen. Haver en paardenboonen in éen doen. jarige en tweejarige, puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe 7 a 8.25. Nieuwe rogge ƒ5.50 a 5.80. Nieuwe win- tergeist ƒ5.50 a 5.80. Dito zomergerst ƒ5.20 a 5.60. Haver 2 a 3.75. Paardenboonen ƒ7 a 7.50. MiDDicnuuiiG 15 Maart. De aanvoer van tarwe nit onze naburige eilanden blijft bij voortduring nog kleinuit Walcheren echter was er weder vrij veel tarwe ter markt, doch verre de meeste was mindere en meer afwij kende soorten, waarvoor ook geen vraag bestond en die meest onverkocht bleef. Voor beste tarwe bestond goede vraag; die heeft dan ook ten volle vorigen weekprijs op gebracht. Rogge is alleen bij uitslijting te plaatsen. Gerst bad alleen in de beste soorten koopers. Walcher- sche witteboonen zijn 25 cent lager gekocht. Dito bruine- boonen worden steeds te hoog gehoudendaarin ging alzoo niets om. Dito paardenboonen zeer weinig ter veil en prijshoudend. Dito groene erwten noch voor consnm- I tie, noch voor voeder gevraagd. Koolzaad komt niet meer voor. Puike tweejarige Walchersche tarwe werd voor 9.35 de mud verlaten. Dito nieuwe 8.50 a 8.30» mindere ƒ8, meer afwijkende 7.50 a ƒ7.75. Zeeuwsche rogge bij party 6 te koop, bij uitslijting is nog voor enkele mudden ƒ6.50 betaald. Nieuwe Zeeuwsche tarwe 8.25 a 7.50 naar deugd. Puike dito wintergerst ƒ6. Dito zomergerst 5.50, en puike Walchersche tot 5.70 gekocht. Walchersche witteboonen 10.50 a 10.25 gekocht. Dito bruineboonen worden steeds op 13.50 gehouden en ƒ13 vruchteloos geboden. Dito paarden boonen 7.50. Zeeuwsche dito ƒ7.30. Dito groene erwten op de kook 9 a ƒ8.50 gehouden. Mesting erwten zon der vraag. Raapolie ƒ56. Patentolie /58. Lijnolieƒ45); per vat op zes weken, contant 1 lager. GEMIDDE1.DE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe 8.30 en rogge 6.30. Aardappelen 2.50 a ƒ2.60 per Ned. mud. Versche boter 1.15 a 1.25 per Ned. pond. Prijzen van etl'ecten. Amsterdam 16 Maart 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld Si pet. 60^- dito dito dito 3 dito dito dito 4 94j Aand. Handelmaatschappij 4| België. Certificaten bij Rothschild 2} Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 97 Certific. Hope co4 62J Oblig. dito 1855,6e serie 5 79i dito dito Leening 1860 4j 84^ Certificaten6 Aand. spoorweg1843 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 55f dito1847/1852 '2* 28* dito rente Amsterdam5 733 dito nationale5 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 57i Spanje. Obligatiën (binnenlandscbe) 3 36| dito3 thans 2j 363 Ainortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 44 jf dito 1856—1862 3 Grieken! dito (blauwe) 5 14f Turkije. dito (binnenl.) 5 363 Vereen.Stat. dito (1882) 6 741 Illinois. dito7 753 Mexico. dito3 21i Grenada. dito afgestempeld4J 14 Venezuela, dito2 De Nederlandsche bank heeft gisteren de renten gesteld als volgtDisconto wissels 5 V pet. Dito promessen 6 pet. Beleening binnenlandsche effecten 6^ pet. Dito bniten- landsche effecten 7 pet. Dito goederen 5^ pet. Bevallen van eene Dochter J. C. HAVERKAMP MESSER. Delfshaven, 12 Maart 1866. Heden overleed alhier, tot diépe droefheid van mij mijne Kinderen en aangehuwde Kinderenna een smar telijk lijden, in den ouderdom van 64 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot Jonkheer Mr. JOHAN VAN REI GERSBERG VERSLUYS, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Oud-Lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland enz. S. M. DE HAZE BOMME, Douairière van Reigersberg Versuuys. Middelburg, 13 Maart 1866. Tot diepe droefheid zijner betrekkingen overleed alhier op hedenin den ouderdom van 64 jaren, de Hoog welgeboren Heer Jbr. Mr. D. M. VAN DUSSELDORP DE SUPERVILLE. Middelburg14 Maart 1866. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het smartelijk overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Weled. Heer H. C. VAN DEINSE, betuigt de ondergeteekende, ook namens hare Kinderen en verdere Familiebetrekkingen, haren wel- meenenden dank. M. VAN DEINSEgeb. de Leeuw, Goes14 Maart 1866. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden hg het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot GERRIT JOHANNES STERK op den 14 Februari 11., betuig ik, ook namens inyne Kinderen en verdere betrek kingen, mijn oprechten dank. Wed. G. J. STERK, geb. Stofkeus. Middelburg, 16 Maart 1866. Voor de vele bewqzen van deelneming bij het over lijden van ons geliefd jongste Kindjebetuigen wij bij deze onzen hartelyken dank.~^--^ Middelburg, .v-C.^^MPERS den 16 Maart 1866. j ;>.j Jansons. j' iijJ-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3