middelburgsche COURANT. N°- 43. Zaterdag 186(5. 17 Maart. ©innmlaitö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. BEHEADMAKIACr. De Commissaris des konings in de provincie Zeeland, ttaakt bekend, dat op Maandag den 2 April aanstaande zal worden overgegaan tot eene openbare nieuwe aan besteding der leverantie van twintig Remontpaarden, ten behoeve van het Regement rijdende artillerie te Arnhem, en zulks op dezelfde voorwaarden als waarop de aanbesteding op den 26 Februari 1866 beeft plaats gehad. 8 De voorwaarden van genoemde herbesteding liggen 'er lezing onder anderen ter provinciale griffie van Zeeland. Middelburg, den 13 Maart 1866. De Commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 16 Maart. De uitzonderingswetten voor de gemeenten Vlissingen en Veere zijn gisteren door de tweede kamer met alge- tneene stemmen der aanwezig zijnde leden aangenomen. Die voor Middelburg werd aangenomen met 49 tegen 6 stemmen. 19 leden waren derhalve afwezig en tot deze behoorden de heeren de Kanter en van Eek. Zij die tegen de wet stemden waren de heeren Heemskerk, Fokker, van Delden, Guljé, Viruly en van Kerkwijk. Na den uitslag der stemming in de tweede kamer over de wetsontwerpen, waarbij aan Middelburg, Veere en Vlis singen vergund wordt belastingen to blijven heffen vol gens een stelsel zoowel door den wetgever als door den geest des tijds veroordeeld, zal, bij goedkeuring van de eerste kamer en 's konings bekrachtiging, in die gemeen ten oQk voortaan eene belasting op een of meer voor het levensonderhoud onmisbare zaken geheven worden. Voor hoelang? Voor zes jaren zooals de regeering voor- Resteld en de tweede kamer aangenomen heeft? Omtrent Veere en Vlissingen durven wij omtrent den duur der thans geheel abnormaal geworden positie geen voorspelling wagen. Maar wat Middelburg betreft, zijn WÜ zeker dat men zelf zal trachten de vurig verlangde jtenst zoo spoedig mogelijk te ontgaan. Nu de wensch bevredigd is, zal men weldra gaan inzien dat hetgeen ®en als een benijdenswaardig voorrecht beschouwde, eigenlijk een zwaar te torschen last is. Niemand zal zich bevreemden dat wij eenigszins huiverig zijn op dit oogenblik cijfers te noemen tot staving van ons gevoelen. Wij kunnen heden niet wel te becijfering treden omtrent den vermoedelijken uit komst onzer financieele administratie over 1866, voor- uamelijk omdat voor den hoofdelijken omslag geheel andere regels zijn aangenomen, waardoor de opbrengst oog volkomen in het onzekere ligt. ij behoeven echter alleen te wijzen op dit enkele jeit dat de jaarlijksche opbrengst der belasting op het „emaal, voor zooveel tarwe betreft, (deeenige gemeente- accijns die zal mogen worden geheven) slechts geraamd 's op ƒ42,700, en wij meenen daarin grond te vinden voor onze verwachting dat de kosten van invordering wij betwijfelen of de voor 1865 uitgetrokken som van rntm 10,500 voor de invordering van accijnsen voor groote vermindering zal vatbaar zijn weldra ook aan ons gemeentebestuur zullen blijken buiten alle ^'teding tot de daardoor verkregen bate te staan. ij zouden ons zeer vergissen indien nietdegeineente- aad van Middelburg, eer wij twee jaar verder zijn, tot 0 °vertuiging zal zijn gekomen, dat het thans zoo ter begeerde stelselvoor onze gemeente althans onhoudbaar is. Dat de tweede kamer de voorgestelde wet zou aanne- eDe.n zi) heeft zich met al de 48 wetten, zonder eene da t Uitz0nderiDS vereenigd was te verwachten, 0^ar het voor de meerderheid der leden zeer moeilijk is tg6r den juisten toestand der plaatselijke gesteldheid oordeelen. De uitslag beeft ons dus niet bevreemd. Wat on3 echter niet alleen verwonderd heeft, maar ons in groote mate leed doet is dat twee der afgevaardigden uit Zeeland, de heeren van Eek en de Laat de Kanter, die beter dan vele anderen in de gelegenheid zijn de doelmatig heid der wet voor Middelburg te beoordeelen, toen haar lot beslist werd bij de stemming afwezig waren. Wij vertrouwen het protest door onthouding is gelukkig bij ons nog niet in gebruik -- dat voor die afwezigheid wettige redenen zullen geweest zijn, vooral omdat wij bij den heer van Eek de heer de Kanter is nog slechts kort lid der kamer nooit eenigen schroom hebben ont dekt om rond voor zijn gevoelen uit te komen. Hunne afwezigheid doet ons te meer leed omdat beide, zeer geprononceerde tegenstanders van accijn sen, zeker hunne stem niet ter gunste der wet zou den hebben uitgebracht. Indien dus ook zg aan de stem ming hadden deelgenomen, zouden de uit Zeeland afgevaardigde leden die het best onzen toestand kunnen beoordeelen alle vier tegen de wet hebben gestemd, in welk geval haar een slag zou zijn toegebracht zedelijk gelijk staande met een afstemming. De tweede kamer heeft heden de volgende wetsont werpen aangenomen: dat tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1866 (ziekte onder het rundvee)dat houdende nadere bepalingen nopens den accijns op het geslacht; en dat tot onteigening van een perceel voor het stichten van een schoolgebouw te Leek. De kamer is hierna uiteengegaan. Het concert, door den heer H. J. C. Kuypers gisteren alhier gegeven, werd met „Das grosse Hallelujah" voor mannenkoor, van Bertelsmann, geopend. De uitvoering der daarin voorkomende twee kwartet-solo's maakte door de goede voordracht een gnnstigen indruk; bet koor liet echter nogal wat te wenschen over aan nnancee- ring en eenheid. De heer Berendes, solo-fagottist uit Brussel, is een verdienstelijk musicus. Het concertino van David en de fantasie uit de opera „Martha" droeg hij flink voor in de hooge tonen is hij liefelijk en zacht en in de diepte is zijn toon krachtig, duidelijk en rond. De uitvoering van het bas-aria uit de „Zauberflöte" van Mozart: „O Isis und Osiris," met een koor van vier maten afwisselend ondersteund, was niet gelukkig; de j zang was te veel afgebroken en niet dragende; het bas- geluid was krachtig en belooft door meerdere ontwikke ling iets goeds. „Eine Nacht auf dem Meere" van Tschirch is als dichtstuk en als compositie een schoon en afgerond werk. De door den dichter aangegeven schilderingen zijn door den componist goed begrepen. De uitvoering is echter moeilijk en vereischt veel oplettendheid en muzikale ervaring om naar waarde te worden uitgevoerd. Wij willen daarom alleen aanstippen wat ons het beste heeft voldaan, en noemen dan in de eerste plaats het lied van den Kapitain (tenor) „Es schweigt die Nacht," het recit van den Steuermao, „Seit die Fregatte," het Matro selied met koor „Ist mager die Kost" en het koor „Die Wolke bricht." Het canon voor drie stemmen van Sieber, „Herz, mein Herz" werd goed uitgevoerd. De élegie van Ernst en de variatiën voor viool van David, op het air „Le petit tambour" werden door den heer Sino onberispelijk voorgedragen. Het kwartet- accompagnement, dat hoogst bescheiden en verdienste lijk was, droeg het zijne bij om het talent van den solist te verhoogen en te doen uitkomen. De concertgever heeft voor verscheidenheid op zijn programma gezorgd, maar eene gave van zijn talent heeft hij ons onthouden. Op gisteren isiu eene vergadering van stemgerechtigde deelhebbers in de Nederlandsche handelmaatschappij tot plaatsvervanger-commissaris benoemd de heer mr. T. A. Lambrechtsen, in de plaats van den heer Jobs. Luteyn, die zijn ontslag als zoodanig genomen had. Het Dagblad van Zuid Holland en 'sGravenhage meldt het volgende: „De moeilijkheden in het bestuur van het „opvoedingshuis" te Leiden, onder directie van mevrouw Elise van Calcar, gerezen, zijn in een Maandag gehouden algemeene vergadering van deelhebbers tot een ge- wensebt einde gebracht. Eene voorgestelde wijziging der statuten is met bijna eenparige stemmen aangenomen, waarbij aan de directrice een vrijer bestuur verzekerd wordt in de school, die aan hare zorgen is toevertrouwd. In plaats van een hoofdbestuur, zooals de eerste statuten noemden, zal zij thans drie commissarissen, de heeren Gildemeester en C. S. Adama van Scheltema, van Amsterdam, en J. C. Perk, van 'sGravenhage, nevens zich zien, die voornamelijk het geldelijk beheer hebben te voeren en haar met hunnen raad zullen ondersteunen. De aanvankelijk stormachtige vergadering eindigde met eene gewenschte schikking. Het zal nu moeten blijken of theorie en praktijk bij de directrice in gelukkige samenstemming ter verwezenlijking harer opvoedkun dige denkbeelden zullen worden gevonden." Uit Deventer schrijft men 12 Maart: Het gedeelte van de spoorwegbaan, aangelegd volgens een nieuw systeem en wel in plaats van met houten met ijzeren dwarsleg- gers, is door eene locomotief bereden en bevonden aan alle vereischten te voldoen, zoodat men onmiddellijk is voortgegaan met het leggen der rails naar Olst. Benoemingen en besluiten. riddbuordkn. Vergunning verleend aan rnr. J. A. Mut- saers, lid van den raad van state, oud-minister voor de zaken der roomsch catholieke eeredienst, tot het aan nemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door zijne heiligheid den paus geschonken.' marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen, met vergunning om de activiteits-uniform te blijven dragen, de luitenant ter zee le klasse J. P. A. Lapidotb. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Koudekerke (Zeeland) de heer A. Aarnoutse Az. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hazerswoude c. a. de heer F. M. J. van Ghert, thans in dezelfde betrekking te Hallum. Herhnieuws. De kerkeraad der Nederdnitsche hervormde ge meente te Vlissingen heeft het volgende twaalftal van predikanten opgemaakt, ter vervulling der vacature ont staande door bet vertrek van dr. W. Astro, naar Rotter dam beroepende heeren A. W. Bronsveld, te Ophemert; A.Convée, te Doesburgh; H. W. Creutzberg, te Vaassen; J. Drost, te Goes; J. Enderle, te Kralingcn E. B. Gun ning, te Nichtevecht; A. J. Molenaar, te Harderwijk; J. H. L. Roozeniueijer, te Nieuw Loosdrecbt; F. L. Rut- gers, te Eibergen; W. Sijpken, te Veenendaal; P. A. van ïoorenenbergen, te Barneveld, en G. J. Vos, te Edens. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde ge meente te Utrecht heeft andermaal een drietal van predikanten samengesteld, waarop geplaatst zijn de heeren Bronsveld, van Ophemert; Gewin, van IJselstein, en Merens, van Vlissingen. Ouderwijs. De gemeenteraad van Zutfen heeft besloten, het gym nasium en de hoogere burgerschool geheel van elkander te scheiden. De leeraren, die tot nog toe aau beide inrichtingen werkzaam waren, znllen voortaan alleen aan de hoogere burgerschool hunne lessen geven, en aan het gymnasium vervangen worden door een leeraar, die op eene bezoldiging van 1400 beroepen zal worden, om de nieuwe talen, geschiedenis, aardrijkskunde en wis kunde te onderwijzen. In de lang bestaande vacature aan de hoogere burgerschool van een leeraarin destaats- en handelswetenschappen, en Nederlandsche taal- en letterkunde zal nu ook spoedig worden voorzien èn door het verschikken van eenige vakken, èn door het benoe men van een docent, die een gedeelte dergenoemde taak zal op zich nemen. Marisie en leger. Het getal gepensioneerde officieren van ons leger bedroeg in het afgeloopen jaar 968 en de som, die zij jaarlijks als pensioen genoten, was 1,052,980. Een 2e luitenant werd gepensioneerd in 1808; een le luit. in 1806; een lelnitenant in 18072 le luitenantsin 1808; 2 kapiteins in 1806; 1 kapitein in 1808; 1 majoorin 1808. In het vorige jaar overleed te Groningen een 2e luitenant die gepensioneerd werd in 1795 en dus 70 jaren pensioen had genoten.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1