middelbürgsche COURANT. N0- 39. Zaterdag W 10 Maart. ©innmlattö. 1866. Editie van Vrijdag avond 8 uren. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van SCHERPENISSE bullen op Woensdag den 28 Maart 1866, des voormiddags °V1 uren, ten Raadhuize aldaar, bij inschrijving en °Pbod, publiek trachten aan te besteden Het vernieuwen en vergrooten van het School gebouw in die gemeentemet bijlevering van de daartoe benoodigde materialen. Het bestek en teekening daarvan liggen ter secretarie ter inzage, alwaar tevens van het eerste a f 1 afschrift te bekomen is. De aanwijzing in loco zal geschieden daags vóór de Aanbesteding, des morgens van 9 tot 12 uren. Scherpenisse, den 7 Maart 1866, D. POLDERMAN, Burgemeester. J. LUYK, Secretaris. middelburg 9 maart. Wij hopen dat aan de aandacht onzer Middelbürgsche lezers niet zal ontsnappen, hetgeen in dit nommer, onder het opschift „Staten generaal" voorkomt. Daarin toch is ppgenomen hetgeen inde afdeelingen der tweede kamer is in het midden gebracht betrekkelijk de nieuwe rege ling van ons belastingstelsel, en Middelburg's ingeze tenen ontvangen, voor zooveel zij kiezers zijn, daarin een wenk, welke wel ter overweging mag worden aan- Het muziekgezelschap „uit Kunstliefde" gaf gisteren zijn laatste concert in dit seizoen. Als solisten traden aaaun op de heer Maurice Leenders (viool), mojufvrouw Julie \v eusten (zang) en mejufvrouw Anna Janssen (piano). Het aan ons reeds bekende vioolspel van den heer Leenders voldeed, wat de uitvoering zijner stukken betreft, aan onze verwachting; hij is een degelijk violist, draagt- zijne stukken met gevoel en reinheid voor en beeft het technische gedeelte in zijne macht. Zijne keuze is echter niet gelukkig geweest. De fantaisie Es- pagnole staat verre beneden het Souvenir van Haydn; wij hadden daarvoor een meer degelijke compositie in de plaats gewenscht. Deze opmerking moeten wij op al de nommers der zan geres toepassen. Noch het aria uit Semiramis, noch dat, volgens het programma, aan de Reine de Saba ontleend, en de Venzano-walz nog minder, komen ons doelmatig gekozen voor. Die kunstige trillers en fiorituren, vooral in het aria uit Semiramis, vereischen om te knnnen voldoen eene volkomen geoefende zangeresdie ze zonder overspanning weet uit te voeren, en die hoogte heeft mejufvrouw Weusten nog niet bereikt; haar stemgeluid is krachtig zij intoneerde reiD, maar zij uust dat gevoelvolle dat tot het hart spreekt. Beter beviel ons de uitmuntende pianiste. De keuze harer stukken pleitte reeds voor haar talent en gekuischten smaak. Mendelssohn's Gmol-concert en de marsch uit de Sommernachts-Tranm, gearrangeerd door Listz,droeg zij met volkomen meesterschap voor. Niettegenstaande de snel genomen beweging waarmede zij het concert in zette, konden wij de muzikale figuren volgen, wist zij lettere nuanceering te observeeren en licht en schaduw vengen in de beide door haar gekozen toonwerken, geheel in den geest der compositie te vertolken, n 6 P ^en °uverture van Mendelssohn werd door net orchest gejukkig uitgevoerd. De ouverture „Nach- klange van Ossian",(toorNielsW. Gade waarover eene melancholische tint ligt, zoo rijk en schoon aan poëtische en bekoorlijke harmoniën en melodiën, door den compo nist „in the Highlands" genoemd, waaruit u de koren er Darden, als eene fluisterende echo uit Ossian's liede ren tegenruischen en den indruk van het romantisch gelegen Schotland aanschouwelijk maken verhoogde ns muziekaal genot. De uitvoering van dit schoone wr r maa'tte een goeden indruk, een indruk waarmede jJ ''ever de concert-avond hadden besloten dan met nauwe compositie der Venzano-walz. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft acht en schepen bevracht, waaronder voor Middelburg barkschip Burgemeester van Middelburg, gezag voerder K. Hoek. v Be aanbevelingslijst ter vervulling der vacature zee rec"ter in de arrondissements rechtbank te Zierik- ontstaan door de benoeming vanjhr. mr. L. F. van Panhuys tot raadsheer in bet provinciaal gerechtshof in Zeeland, door gemelde rechtbank opgemaakt, luidt als volgt: jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman, griffier bij het kantongerecht te Noordwijk; mr. J. C. E. baron van Lijnden, advocaat en districts schoolopziener te Middel burg; mr. J. A. van Hoek, substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Goes. Uit het voormalig 4e district dezer provincie schrijft men ons: Naar wij vernemen is door den majoor kommandant der maréchaussée, te 's Bosch, afwijzend beschikt op het door den gemeenteraad te IJzendijke gedaan verzoek tot verplaatsing der maréchaussée aldaar en vervanging door andere." Volgens het Leidsche dagblad zal de heer Groen van Prinsterer zich verkiesbaar stellen bij de aanstaande gewone verkiezing voor leden van de tweede kamer de staten-generaal. Tot honoraire leden van het Historisch genootschap te Utrecht zijn benoemd de heeren Ch. Rahlenbeck en K. F. Stallaert te Brussel, en tot gewone leden de heeren mr. T. M. C. Asser te Amsterdam, dr. A. H. A. Ekker te Kampen, S. Gille Heringa te Utrecht, mr. W. C. Mees te Amsterdam, dr. W. N. du Rieu te Leiden, mr. J. W. Staats Evers te Arnhem, dr. Eelco Verwijs te Leeuwarden, E. Cats Wor te Enkhuizen, en dr. J. A. Wijnne te Groningen. Er is in de residentie aangekomen en aan het hotel Paulez-l'Europe afgestapt eene commissie, uit Limburg, ten einde hare belangen mondeling bij de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën voor te staan. De heer de Lom de Berg, lid van de tweede kamer der staten-generaal, behoort naar men zegt tot die com missie. Handelsblad Onderwijs. In de Staatscourant van jl. Woensdag worden de namen opgegeven der leden, behoorende tot de commissie in 1866 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van den I Juni 1865 (Staatsblad no. 59). Marine en leger. De Staatscourant van eergisteren deelt het verslag mede van den minister van binnenlandsche zaken aan den koning, betreffende de lichting der nationale militie van 1865. De scheepsdivisie, bestaande uit Zr. Ms. korvetten van Speyk, Pallas en Prins Maurits der Nederlanden, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee M. H. Jan sen, is in den morgen van den 6 dezer ter reede van Cadix aangekomen. Rechtszaken Heden is voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland een aanvang gemaakt met de behandeling van het rechts- gediug tegen Pieter Goudzwaard, oud 30 jaren, arbeider te Nieuwerkerk, thans alhier gedetineerd, beschuldigd van poging tot moedwilligen doodslag, welke poging, door uiterlijke daden gebleken en tot een begin van uitvoering overgegaan, niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden verhinderd is geworden en hare uitwerking heeft gemist. Van de zijde van het openbaar ministerie zijn acht en twintig getuigen gedagvaard, waarvan éen wegens ziekte niet is verschenen, terwijl twee tevens als deskundigen zijn beëedigd. De beschuldigde wordt bijgestaan door zijn raadsman jhr. mr. J. W. M. Schorer. Morgen ochtend te tien uren wordt de behandeling voortgezet. Van het voornaamste van het heden verhandelde geven wij morgen een overzicht. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden I. Een huis en erve, staande op den hoek van de Sint Janstraat en Turf kaai, wijk H no. 186. Verkocht voor 1753. II. Een pakhuis en erve, staande in de Verwerijstraat, wijk N no. 129. Verkocht voor f 176.50. Heden werden alhier aan het gebouw van het gewes telijk bestuur besteed de navolgende werken: 1. het uitdiepen van de westelijke buitenhaven van Neuzen, waarvan aannemer is geworden de heer A. E. Stubbé te Sas van Gent, voor f 9790; 2. het voorzien van een afgeschoven oevervak aan het district Flauwers, eiland Schouwen, waarvan aan nemer weid de heer D. Volker te Dordrecht voor 33700. Staten-generaal. V oorloopige verslagen. Afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen. Naar het oordeel van vele leden ontbrak het bij deze 48 wetsontwerpen aan genoegzame inlichtingen omtrent de inkomsten en uitgaven der betrokkene gemeenten, terwijl de overgelegde staten niet naar een vast plan ingericht waren, zoodat er in sommige daarvan opgaven voorkwamen die in andere ontbraken. De reden waarom de regeeriDg in eenige gevallen tegen het advies van gedeputeerde staten gehandeld heeft, wordt niet opge geven, en dit zou te meer noodig zijn, omdat, indien dat advies gevolgd ware, de uitzonderingsmaatregelen zich tot een veel kleiner getal dan 48gemeenten zouden bepaald hebben. Bij den eersten oogopslag scheen op een getal van 1134 gemeenten een 48tal uitzonderingen wel is waar weinig te beteekenen, doch daaronder komen verscheidene aanzienlijke gemeenten voor, en door het handhaven der binnenlandsche tolliniën op een bepaald punt, blijven al de omliggende gemeenten aan den last van een belemmerd verkeer onderworpen. Bij verscheidene leden bestond bezwaar, om aan de regeering de bepaling van den termijn over te laten, gedurende welken de eenmaal toegestane verbruiksbe lasting telkens zou kunnen worden verlengd. De hierbij betrokken gemeenten werden daardoor te zeer afhanke lijk van het gouvernement. Meer algemeen intusschen was men van gevoelen, dat wel verkorting van den termijn in aanmerking kon komen, maar dat men het uitvoerend gezag niet moest beperken in zijne bevoegd heid tot goedkeuring der plaatselijke belastingen. Het bevreemdde dat in de keus der voorwerpen van verbruik, op welke belasting zal mogen worden geheven, zoo weinig eenheid is in 't oog gehouden. Men heeft zeer dikwijls het gedistilleerd, dat zoo goed belast kon worden, (andere leden bielden echter het tegendeel vol, omdat de rijksbelasting reeds zoo buitensporig hoog is opgevoerd) uitgezonderd, en daarentegen het gemaal opgenomen. Maar ook in dit opzicht heerscht weder geen eenheid. Terwijl de memorie van toelichting te kennen geeft, dat tegen eene tijdelijke belasting op het gemaal geen bezwaar kan bestaan, vooral wanneer de ïogge wordt vrijgesteld, is voor Medemblik, Oostzaan, Vlieland, Veere en Vlissingen het gemaal tot de rogge uitgebreid en daarentegen aan Edarn alleen het gemaal voor de tarwe toegestaan. Verscheidene leden betreurden het, dat in de meeste gemeenten gemaal en geslacht in de eerste plaats zullen belast worden, terwijl die levens behoeften toch boven alle andere onderwerpen verdie nen te worden vrijgesteld. Men wenschte te weten hoe het gelegen was met de beschikking door de gi meenten over van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel over het loopende jaar 1866, en ot alle gemeenten, althans voor zoover zij dit behoeven, dat volle bedrag over het loopende jaar zullen genieten, dan of dit alleen zal loopen over het tijdvak 1 Mei tot 31 December? Men meende te weten, dat op dit pont groote verwarring heerscht, ten gevolge van tegenstrijdige aanschrijvingen vau de departemen ten van binnenlandsche zaken en van financiën aan de gedeputeerde staten. Ten aanzien der drie Zeeuwsche gemeentenvoor welke uitzonderings-wetten worden voorgesteld, is het volgende opgemerkt: Middelburg. Het adres van een groot aantal inwoners dezer gemeente, volgens hetwelk de hoofdelijke omslag aldaar zonder groot bezwaar reeds dadelijk tot f 75,000 zou kunnen worden opgevoerd, waardoor de heffing der belasting jop het gemaal overtollig zou worden, heeft op verscheidene leden indruk gemaakt. Zij wilden der regeering in bedenking gegeven hebben, om aan het verlangen der ingezetenen zeiven tot dadelijke geheele afschaffing der verbruiksbelastingen te voldoen, Andere leden verklaarden zich daartegen. Hunsinziensginghet niet aan, dat wanneer de gemeenteraad en gedeputeerde staten evenzeer het opvoeren van den boofdelijken omslag tot. het vereischte bedrag niet raadzaam keurden en dtis op dit pnnt tnsschen de tvveëerlei vertegenwoor diging overeenstemming heerschte, de kamer tusschen beide zou komen om een tegenovergesteld gevoelen ingang te doen vinden. Daarvoor waren de leden der kamer te weinig met de bijzonderheden der plaatselijke gesteldheid bekend. De adressanten konden, indien hun gevoelen inderdaad dat is van de groote meerderheid der gegoede ingezetenen, wel niet terstond, maar toch na eenigen tijd dit gevoelen doen zegevieren. Er was daartoe niets anders noodig dan het kiezen van zulke raadsleden, die tegen de handhaving van het gemaal gestemd zijn. Het was hier een geheel ander geval dan bijv.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1