Öuitenlanö. Pruisen's toestand van het oogenblik. den rijke „die zóóvele middelen bezit om de te betalen belasting te ontgaan of te vergoeden" maar op den middelstand. Vanwaar, vragen wij, nog die bekommering voor den middelstand? Hoe is zij te rechtvaardigen, daar juist, bijna zonder onderscheid, de onderteekenaars van het bestreden adres aan de tweede kamer kunnen gerekend worden tot den hier bedoelden middelstand te behooren. Is dit feit, vragen wij verder, niet het meest welspre kende bewijs hetwelk men zich denken kan, dat de ge meenteraad zich hier geheel vergist en dat juist de middelstand, omtrent wiens druk men bij de afschaffing der accijnsen zoo bekommerd is, deze zelve verlangt. De staten van dit gewest zijn tegen a. Woensdagavond buitengewoon bijeengeroepen, ter behandeling van een voorstel van gedeputeerde staten betreffende de stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. Aanstaanden Woensdag des namiddags te 1 uur zal in eene openbare terechtzitting van het provinciaal gerechtshof in Zeeland de installatie plaats hebben van den nieuw benoemden raadsheer jhr. mr. L. F. van Panhuys. Uit Vlissingen schrijft men ons „Heden morgen heeft op plechtige wijze en met inacht neming van alle militaire eerbewijzingen, de ter aarde- bestelling plaats gehad van het stoffelijk overblijfsel van den heer W. J. Kraake, in leven officier van gezondheid le klasse aan boord van Zr. Ms. stoomfregat Adolf hertog van Nassau, in het hospitaal alhier overleden. Van het fregat werd mede een salvo gelost. Het departement Goes der Maatschappij tot nut van 't algemeen herdacht jl. Maandag zijn vijftigjarig bestaan. In het kiesdistrict Zutfen worden tot candidaten aanbevolen bij de verkiezing van een lid der tweede kamer: door de Zutfensche courant mr. Jb. Dam, pro cureur te Zutfen, wethouder dier gemeente en lid van de provinciale stalen (liberaal); door de kiezersvereeni- ging Vrijheid en Recht te Winterswijk mr. H. J. Swaving, kantonrechter te Zutfen, lid der staten van Gelderland. De vereeniging Redding door bezuiniging heeft den heer mr. J. R. Thorbecke tot candidaat gekozen. Daar bij de nieuwe geneeskundige staatsregeling het gereedmaken en afleveren van geneesmiddelen aan de homoeopatische geneesheeren is verboden, verneemt men dat verschillende apothekers te Rotterdam de voor ge noemde practijk vereischte geneesmiddelen uit Duitsch- land hebben ontvangen en zich alzoo in staat gesteld hebben om de voorschriften van genoemde geneesheeren naar de regelen der homoeopatie gereed te maken, van welken maatregel, naar men zegt, de homoeopatische geneesheeren bereids schriftelijke kennisgeving hebben ontvangen. Rottcour.) Benoemingen en besluiten. leger. Uit de militaire dienst ontslagen de 2eluitenant J. Bikkers van het 3e regement infanterie. Op verzoea eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van den titulairen rang van majoor en pensioen, aan den kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië C. W. H. Thelen, thans met verlof hier te lande. belasting en enz. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Holterhoek, de heer L. A. vander Brugh, thans kommies le klasse bij 's rijks belastingen te Drutenen tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Enkhnizen c. a. de heer A. van de Werken, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Veenen- daal. Marine en leger. De luitenants ter zee 2e klasse E. B. Bonn, T. Spree en L. M. L. de Haan, benevens de officier van gezondheid 2e klasse J. B. Coomans de Ruiter, allen behoord heb bende tot de rol van Zr. Ms. schooner Atalante, in West- Indië en onlangs van daar teruggekeerd, zijn, te rekenen met den 9 dezer, op non activiteit gebracht. Ter vervanging van den aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau dienende officier van gezondheid le klasse W. Kraake, die met den 21 dezer is overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Vlissingen; en van den 2en luitenant der mari niers J. H. van Welij, met den 20 dezer ter beschikking gesteld van den kommandant en inspecteur van gemeld korps, worden met den 26 dezer op dat fregat geplaatst: de officier van gezondheid le klasse H. Evertse, en de 2e luitenant der mariniers M. R. E. Ahn; en eindelijk is de adelborst le klasse R. C. A. L. Jansen, thans behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, te rekenen met den 6 Decem ber jl., overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van oorlog, belast ad interim met het beheer over het departement van marine, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in de maand Mei a., bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machi nist-leerling der 2e klasse wenschen te worden aange nomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 6 bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten, moeten voor of uiterlijk op den 15 April a. een op zegel geschreven verzoekschrift indienen aan het departement van marine. Gemengde berichten. Den löen Juni of daaromtrent zal de driemaster Leopold Cateaux, onder den gezagvoerder Louis Meijer, Antwerpen verlaten voor eene reis rondom de wereld, die tot het laatst van Augustus 1868 zal duren, en waar aan men tegen den prijs van 4,250 fr. 's jaars kan deel nemen. Aanvankelijk was het plan dat voorname jonge lieden van deze gelegenheid tot hunne vorming zouden gebruik maken. Thans is echter aan de slaapplaatsen enz. zoodanige wijziging gegeven dat ook mannen van leeftijd er aan deelnemen kunnen. Het programma, dat thans verschenen is, bevat ook de opgave van den tijd dien men in elke haven zal doorbrengen. Onder anderen zal men 84 dagen in de verschillende steden van Zuid- Amerika verblijven; 35 dagen in China, 60 in Japan, 30 in Engelsch-Indië, 15 op Java enz. Uit het jaarverslag over de koninklijke bibliotheek te Kopenhagen blijkt, dat het oudste Deensche boek, getiteld: Caorsin Rhodus's Beleiruug (de belegering van Rhodus) in 1482 te Odense door een Hollander, genaamd J. Snel, gedrukt is. Men kent van dat werk nog slechts éen exemplaar, dat zich bevindt in de bibliotheek te Upsala. Het oudste Zweedsche boek is door denzelfden Snel in 1483 te Stockholm gedrukt. De eerste boek drukker was insgelijks een Hollander, Gotfried of Ohenier genaamd, vroeger boekdrukker te Gouda, die in 1489 of 1490 te Kopenhagen Hér'werk van Donatus heeft uit gegeven. Men deelt mede dat er eene uitvinding is gedaan, ten gevolge waarvan de stoom tot zulk een graad verhit kan worden, dat eene machine van vijf paardenkracht het drievoud van den gewonen arbeid kan verrichten. Een zekere Damford, van Geneva, in Illinois, is de uitvinder. Uit Napels wordt gemeld, dat de zoon van den Zwitserschen bij Salerno wonenden fabrikant Werner, een jongeling van 17 jaren, vóór eenige tijd met drie zijner begeleiders in handen der roovers is gevallen. De rooverhoofdman Manzo (bekend uit het geschiedver haal van den heer Moens) vorderde niet minder dan 30,000 gulden losgeld, en de vader, die der Italiaansche regeering en den Zwitserschen consul verzocht had zich van alle tusschenkomst in deze zaak te onthouden want hij geloofde dat hij daardoor niets winnen kon leidde zelf de onderhandelingen met Manzo, die dan ook eindigden met de invrijheidstelling der gevangenen, natuurlijk tegen een hoogen prijs. De jonge Werner heeft verklaard, dat hij en zijne gezellen veel koude geleden hadden in de bergen eu rotskloven, waarin zij des nachts verborgen werden gehouden, maar overigens roemde hij de goede behandeling, die hij had onder vonden. Uit Napels wordt gemeld dat gedurende deze maand vijf geestelijken, waaronder een frauciscaner monnik, in het huwelijk zullen treden. Nabij Eccles is Zaterdag omstreeks 4 uren des namiddags een passagierstrein in botsing gekomen met een goederentrein, ten gevolge waarvan eenige reizigers kwetsuren hebben bekomen; de stoker is gedood en verscheidene rijtuigen van beide treinen werden ver brijzeld. Het aantal brieven, dat in den loop van het jaar 1864 in het vereenigd koninkrijk van Engeland en Groot-Britanuië afgeleverd werd, bedroeg 679 millioen. Gemiddeld ontving elk inwoner 23 brievente Londen beliep dit cijfer evenwel 51 brieven per hoofd. Tusschen Engeland en het buitenland, met inbegrip der koloniën, werden 28 millioen brieven gewisseld, en wel 6,771,000 stuks met Frankrijk, 4,865,000 met de Vereenigde Staten, 4,403,000 met Pruisen, Hamburg en Bremen, 3,632,000 met Indië en China, 2,915,000 met Australië, 1,727,000 met West-Indië en Zuid-Amerika, 924,000 met België, 827,000 met Italië, 617,000 met Spanje, 600,000 met de Nederlanden. In het vereenigd koninkrijk werden in den loop van dat jaar 951 millioen boeken en couranten afgeleverd, terwijl 625,930 pakketten monsters werden bezorgd. Vcrkooplngen en aanbestedingen. Eergisteren zijn alhier ten verkoop aangeboden drie huizen en erven, t. w.: I. in de Vlissingsche straat, wijk K no. 40. Opgehouden. II. op den Pottenbakkers singel, wijk Q no. 61. Verkocht voor f 736. III. in de Lange Breestraat, wijk O no. 147. Opgehouden. Gisteren werden alhier ten verkoop aangeboden I. Een winkelhuis en erf in den Kortendelft, gemerkt F no. 21. Verkocht voor f 3600. II. Een woonhuis en erf, op den Kinderdijk, gemerkt P. no. 94. Verkocht voor f2800. Ter terechtzitting der arrondissements rechtbank alhier is gisteren ten verkoop aangeboden een tjalkschip, genaamd de Vrouw Suzanna, met al wat daarbij aan wezig is, thans liggende in de Bierkade alhier. Verkocht voor f 1450. Thermometer-stand. 21Febr.'s av. 11 u. 31 gr. 22 'smorg.7 u.36gr.'smidd. 1 u. 34 gr. 'sav. II u. 40 gr. 23 's morg.7 u. 36 's midd. 1 u. 43 gr. Algemeen overzicht. De toestand in Ierland blijft steeds dezelfde. Het aantal arrestatiën vermeerdert steeds, doch, behalve kleine wederspannighedenis van geen krachtdadig verzet tegen de politie sprake. Onze Parijsche correspondent meldde dezer dagen, gelijk men zich herinneren zal, dat het dagblad la Presse thans eiken dag in gevaar verkeerde om te worden opgeheven, daar het reeds twee waarschuwingen had ontvangen. Dit heeft aanleiding gegeven tot eene zeer ernstige gedachtenwisseling tusschen de redacteuren de Girardin, Clement Duvernois en Vermorel en de deel hebbers in de maatschapppij, welke het kapitaal voor la Presse heeft verstrekt. Deze laatsten hebben niet de minste reden gevonden om gevaar te loopen dat, bij een enkel scherp of onvoorzichtig woord, het dagblad werd opgeheven en hun kapitaal voor een groot deel vernie tigd. Het resultaat van die gedachteniswisseling is daarop geweest dat de drie zoo even genoemde heeren niet langer deel zullen uitmaken der redactie van la Presse. Keizer Napoleon heeft, blijkens brief aan den minister de la Valette, eene belangrijke concessie gedaan in de veel besproken zaak van den jardin du Lnxembourg. De keizer toch verklaart zich bij dien brief overtuigd dat de straat Férou niet moest verlengd worden en het westelijk deel van den tuin alzoo in denzelfden toestand moet blijven; slechts eenige zeer kleine stukken zal die wandelplaats thans verliezen. Uit Lissabon wordt gemeld dat de regeering aldaar den generaal Prim had bevolen om het Portugeesch grond gebied te verlaten. Gisteren heeft ook het huis van magyaren te Pesth zijn ontwerp-adres van antwoord op de troonrede met groote meerderheid aangenomen. Men verwacht thans spoedig de koninklijk-keizerlijke boodschap, waarbij keizer Frans Jozef de adressen van antwoord der beide huizen van den landdag zal bespreken. Uit Washington wordt gemeld dat de vertegenwoor diger van Frankrijk thans officieel heeft kennis gegeven dat Mexico door de keizerlijke troepen zal worden ont ruimd. Overigens wordt zelfs verzekerd dat tusschen de regeeringen te Parijs en Mexico schikkingen zijn getroffen om in de aanstaande Mei-maand reeds een vier of vijfdui zendtal Fransche soldaten naar het vaderland terug te zenden. Verschillende berichten bevestigen de in ons vorig nommer medegedeelde tijding dat zich onder de Pruisi sche natie veelbeteekenende verschijnselen van ontevre denheid beginnen te openbaren. Dinsdag avond is te Keulen namens de burgerij aldaar aan den heer von Ammon, ten zijnen huize, op plechtstatige wijze het adres ter hand gesteld, tot dank betuiging wegens zijne interpretatie van art. 84 der constitutie. Hij beantwoordde deze aanbieding met eene

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2