töuitmlanft. districten verstoken van een geregeld verkeer met de stad, zijn zij afhankelijk van de enkele winkeliers, die zich op de weinige plantages in die bovendistricten gevestigd hebben, en missen dikwerf geneeskundige hulp bij ziekten, enz., enz. Ieder onzer zou hetzelfde doen ais de geëmancipeerden, en de bovendistricten zouden werkelijk reeds lang ontvolkt zijn geweest., ware het niet, dat gehechtheid aan den grond der geboorte vele negers bewoog, om te blijven wonen en arbeiden op de hoogerop gelegen plantages, waar zij van zoo vele geriefelijkheden des levens verstoken zijn." „Dat de negers de plantage ie Mast rouge hebben willen verlaten, is waar; doch de oorzaak daarvan heeft de berichtgever van de Amsterdarnsche courant ver zwegen. Zij is deze: die plantage werd verleden jaar verkocht. De nieuwe eigenaar plaatste daarop zijn zoon als directeur. Deze schijnt geen tact te hebben om met het volk om te gaan, althans hij kon het met de arbeiders niet klaren. Toen de werkcontracten met ultimo Sep tember 1865 zouden verstrijken, verklaarden de negers, niet langer onder den nieuwen directeur te willen arbeiden, en zeiden alzoo de verdere huur op. De eigenaar werd daarop gebelgd en besloot de plantage, die geheel geïso leerd, afgezonderd van alle verkeer, in een afgelegen hoek van de Peri -a Kreek ligt, zoodat ze voor een spot prijs door den tegenwoordigen eigenaar is gekocht geworden wederom te verkoopen; doch hij kwam spoedig tot inkeer, verwisselde zijn zoon tegen een anderen directeur, en de werkzaamheden worden van dien tijd af behoorlijk voortgezet. Zie daar een nieuw bewijs hoe men door valsche voorstellingen eene opgevatte opinie van wegsterving der kolonie Suriname, soms tegen beter weten aan, door wil drijven. „Dat Hollandsche schepen zooals in hetzelfde artikel gezegd wordt, in ballast vertrekken, is waar; doch waarom? omdat de Amerikaansche en andere schepen de producten voor hunnen neus weg koopen tegen gereed geld, dat voor den Surinaamscben planter veel voordeeliger is, dan hunne waren naar Hollaud te verzenden tegen een onzekeren marktprijs en de risico van de suiker melasseering, waardoor veel nadeel aan ondergewicht ontstaat. De Hollandsche reederijen willen niets wagenzij berekenen zeer goed hun voordeel, maar de Surinaamsche planters doen hetzelfde. Ziedaar de reden van het in ballast retoumeeren van Hollandsche schepen." Voorts wordt in de Surinaamsche courant ten be wijze dat de onrustbarende voorspellingen omtrent de gevolgen der slaven-emancipatie door de uitkomst wor den gelogenstraft medegedeeld, dat de waarde der landeigendommen aanmerkelijk toeneemt. Als voorbeeld daarvan wordt opgegeven dat de in December en Januari jl. plaats gehad hebbende verkoopingen éen bij publieke inschrijving van de suikerplantages Waterloo en Hazard, gelegen in het district Niekeri, waarbij nog een houtgrond in het district Para en een aan dezelfde eigenaren toebehoorend buis, in de stad Paramaribo, alles te zamen voor de aanzienlijke som van f 180,000, en dat wel zonder de daarbij behoorende sla- venmacht, terwijl die gezamenlijke goederen met de slaven, in 1856, niet meer dan f 48,900 konden opbren gen. En verder de andere verkoop bij publieke vei ling van de suikerplantages Dordrecht, zonder de daarbij behoorendeslavenmacht, voor de som van f 85,000, en van Sinabo en Gelre voor f 40,000, al hetwelk in het jaar 1860, met zijn slaventnacht, slechts f 88,500 kon gelden. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van v, d. B., machi nist bij de Nederlandsehe Rijnspoorwegmaatschappij aldaar. De rechtbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan bet door onvoorzichtigheid doen ontstaan van gevaar voor een door hem bestuurden trein en hem te dier zake veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevan genisstraf en in de kosten. Wanneer een getuige in de voorloopige instructie eener strafzaak, op de hem gedane vragen, slechts ant woordt: „Ik heb er geen notitie van gehouden; ik weet het niet;" moet dit dan aangemerkt worden als weige ring om getuigenis der waarheid af te leggen, bedoeld bij art. 68 wetboek van strafvordering? Deze vraag werd dezer dagen bij het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland behandeld. Het gold een appèl, ingesteld door den officier van justitie bij de rechtbank te Brielle, tegen een vonnis van voormelde rechtbank, waarbij geweigerd was, de doordien officier gerequireerdeingijzelingstelling van zekeren K., die als getuige (in de voorloopige instruc tie eener zaak, waarbij een persoon werd verdacht van een half mud tarwe te hebben ontvreemd) op de zeven hem daaromtrent gedane vragen afwisselend antwoordde: „ik weet het niet, ik heb er geen notitie van genomen." De verdediging werd door mr. B. M. Vlielander Keus voor gedragen, die concludeerde tot niet ontvankelijkverkla- ring van het ingesteld hooger beroep en verder beves tiging van het vonnisa quo,terwijl hetopenbaar ministerie requireerde tot toewijzing der gevorderde iugijzeling- stelling. Het hof heeft de vorige week in een hoogst be langrijk arrest uitspraak gedaan, daarbij het hooger beroep ontvankelijk verklaard, aangenomen dat het van den geïntimeerde bepaalde onwil en opzettelijke weigering is, om getuigenis der waarheid af te leggen, het hooger beroep en het vonnis a quo vernietigd, en op nieuw rechtdoende, de iugijzelingstelling van den geïntimeerde bevolen, totdat hij bereid zal zijn de gedane vragen te beantwoorden. (Jiott. cour.) Gemengde berichten. De ten vorigen jare in de Vereenigde Staten be noemde commissie tot het doen van onderzoek naar het beste stelsel van belastingheffing - ten gevolge van het blijkbaar onhoudbare van het aangenomen stelsel om schier eiken tak van handel of nijverheid te belasten heeft een rapport uitgebracht, waarbij zij voorstelt om alle belastingen welke de nijverheid treffen af te schaffen, met slechts enkele uitzonderingen. De gevolgen van dat rapport beginnen zich reeds te vertoonen. Alle prijzen dalen, behalve die der woningen, en dit laatste is niet te verwonderen, want de onzekerheid van den oorlog, de duurte der grondstof, enz., werden oorzaak, dat er bijna geene huizen zijn gebouwd. Te New- York onder anderen zijn, naar men berekent, drie gezinnen voor elk huis. Er is bijna geene woning op een deftigen stand te krijgen onder 500 p. st. huur. Men vraagt 5000 p. st. voor een klein huis van 20 voet breed en 40 voet diep, met drie dragelijke slaapkamers. En toch waagt niemand zich aan het bouwen, bij het voor uitzicht dat de materialen weldra aanzienlijk in prijs zullen verminderen. De liefhebbers van het schaakspel zullen misschien met eenige belangstelling vernemen, dat de Oostenrijk- sche schaakspeler Steinitz, die in 1861 op het groote concours te Londen den prijs behaalde, prof. Andersen te Breslau tot eene schaakpartij heeft uitgedaagd, die in April of in Juli zal plaats hebben en waartoe de inzet op 100 p. st. is vastgesteld. Naar men verneemt zijn reeds vele weddenschappen op den uitslag aangegaan. In een ingezonden stuk in de Nieuwe Kotterdamsche courant vestigt de heer P. J. Haaxman, scheikundige te Botterdam, de aandacht op de noodzakelijkheid, om voorzichtig te zijn met het gebruik van gist. Bij de leden van een huisgezin te Delfshaven, die van zeker gebak hadden gegeten, vertoonden zich hevige verschijn selen van loodvergiftiging. Op grond van het ingestelde onderzoek en vroegere ervaring meent de heer Haaxman te mogen besluiten, dat men zich bij de vervaardiging van dit gebak bediend heeft van vervalschte gist, gelijk die wel meer in den handel schijnt voor te komen. Hij acht het althans wenschelijk de bevoegde autoriteit op merkzaam te maken, „niet alleen op de steeds onbe schaamd gepleegde vervalschiug der gist in het algemeen, maar voornamelijk op deze vergiftigde gist." De heer Frantz, een metaalkenner, en de heer Henri Faure, uitgever van de France medicale, hebben dezer dagen aan de geleerde wereld bekend gemaakt, dat zij het middel meenen gevonden te hebben, om zil ver, koper en kwik in goud te veranderen. Zij zeggen dat dit alles slechts een en hetzelfde metaal is, maar in verschillende groepeering der samenstellende deelen. De Engiueer zegt: „We zullen geduldig nadere berich ten inwachten." Dr. Roscoe heeft bewezen, dat muren van gebakken steen de ventilatie bevorderen. Baksteenen zijn poreus en laten als zoodanig lucht door. Hij verzekert dat eene geslotene ruimte, waarvan of waarbinnen de lucht 16 pet. koolzuurgas bevat, 3j pet. van dat gas in twee uur tijds door de dikke steenen muren laat ontsnappen. De onge zondheid van ijzeren huizen, of ook van vochtige huizen, is wellicht daaraan toe te schrijven, dat ijzer en vochtige steenen geen doortocht der dampkringslucht toelaten. De rechtbank van politie te Keulen heeft den heer Classen Kappelraann, benevens de redacteuren der Köl- nische Zeilung en der Kölnische Blatter, voor zoover zij betrokken geweest zijn in de zaak van het Keulsche gedeputeerden banket, vrijgesproken. - Tusschen den heer X. en zijne echtgenoote werd in 1855 door het keizerlijk hof van Angers eene echt scheiding uitgesproken. Hunne beide kinderen werden door den rechter aan de moeder toevertrouwd, totdat zij 9 jaren oud zouden zijn. De heer X. verzette zieh tegen deze rechterlijke uitspraak en voerde de kinderen naar het buitenland. Gedurende tien jaren waren alle pogin gen, om ze op 't spoor te komen, vruchteloos. De vrouw beklaagde zich bij dun rechter en deze veroordeelde den heer X. om voor eiken dag dat hy de kinderen van de moeder gescheiden hield, haar 100 franken te betalen, zoodat hij haar thans een bedrag van 360,000 franken schuldig is. Toen de heer X. nu dezer dagen de nalaten schap van zijn vader zoude aanvaarden, zijnde een be drag van 400,000 franken, werd hij, niettegenstaande elke poging tot ontduiking van het recht, iu het hoogste ressort veroordeeld, om aan den eisch zijner vroegere echtgenoote te voldoen. Hem bleef slechts een som van 40,000 franken overig. Donderdag avond is aan het station Kalderkerke, lijn Venlo Viersen een persoon gearresteerd,die bezig was een grooten steen op de rails te leggen, juist toen do trein zou vertrekken. Over de bekende uitvinding van den heer Hooi- brinck wordt in het Journal des Débats van den 14 dezer in een overzicht van de werkzaamheden der academie van wetenschappen gedurende het jaar 1865, door den heer Paul de Bé nusat het volgende oordeel geveld: „De uitvinding van den beer Hooibrinck, die aangenomen had om door middel eener kunstmatige bevruchting den oogst der veldvruchten minstens te verdubbelen, is ernstig betwist. Het is niet uitgemaakt kunnen worden dat de overeenkomstig zijne aanwijzing behandelde velden een beter resultaat opgeleverd hebben dan andere. Beeds vroeger was door den heer Dailly aangemerkt, dat de methode van den beer Hooibrinck wellicht het aantal graankorrels in elke aar, en derhalve de opbrengst van het graan, maar niet het aantal der aren zelve of van hare stengels kon doen toenemen. Volgens den heer Dailly moet alzoo het gewicht van het stroo hetzelfde blijven. De voorstanders der methode Hooibrinck be weerden daarentegen, dat met het graan ook tevens he' stroo overvloediger werd. De jongste proefneming®0 hebben niet tot een bemoedigenden uitslag geleid. Het verslag der academie luidt vooralsnog niet beslissend, maar het is waarschijnlijk, dat de theorie van Hooibrinck te licht bevonden zal worden. Thermometerstand. 17Febr.'s av. 11 n. 39 gr. 18 'smorg.7u.35gr.'smidd. lu.41gr.'sav. lln. 38gt- 19 's morg.7 n. 36 's midd. 1 u. 46 gr. Algemeen «verricht. Uit de houding van de Engelsche regeeringten opzichte van het fenianisme in Ierland mag men afleiden dat zij die volksbeweging niet meer als kinderspel beschouwt) gelijk de Londensche dagbladen tot dusverre bet wilden doen voorkomen. Het ministerie heeft zelfs de babeaS corpus act voor Ierland meenen te moeten opheffen en men was in het lagerhuis van de noodzakelijkheid daar van zoo overtuigd, dat het daartoe strekkend regeerings- voorstel in die vergadering met 364 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Bij de debatten hierover betoogde de heer Bright dat de tegenwoordige toestand het gevolg was van de slechte wijze waarop Ierland werd bestuurd. Ook hij echter bracht zijne stem ten gunste van het regeerings-voorstel uit. Het hoogerhuis heeft insgelijks de habeas corpus act voor Ierland opgeheven verklaard De Fransche Moniteur bevat het antwoord van keizer Napoleon aan de commissie uit den senaat, welke hein gisteren het adres van antwoord op de troonrede kvva® aanbieden. Het luidt aldus: „Dit adres is eene welspre kende commeutaar op mijne toespraak; het ontwikkel' hetgeen ik slechts in hoofdzaak heb aangegeven en licht alles toe, hetgeen ik slechts heb willen doen begrijpen. Gij wenscht met mij de duurzaam heid, de rationeele en vrijzinnige ontwikkeling onzer staatsinstellingen, de verbetering van het lot der groote menigte en de handhaving van de nationale eer en waar digheid. De gebleken eenstemmigheid is eene krach' zoowel op moreel als op physiek gebied, welke g®' hoorzaamt aan algemeene wetten, zonder gevaar niet te schenden. Niet door telken dage de grondslagen van een gebouw aan te tasten verhaast men de voltooiing. Mijn bestuur is niet stationair, het gaat vooruit en wenscht ook vooruit te gaan, maar op een wel gevestigden grondslag) welkein staat is om hetgezage.i de vrijheid te dragen. Boe pen wij den vooruitgang onder alle vormen te hulp, maar laat ons steen voor steen die groote pyramide opbouwen, welke tot grondslag heeft het algemeen stemrecht en to' toppunt de genie der beschaving van Frankrijk." Volgens de Europe is er te Weenen zeer ernstigsprake van eene wijziging in het ministerie. Daarbij zou graaf Belcredi het kabinet verlaten en de heer Majlath het onbetwist opperbestuur voeren. De beginselen van den heer Belcredi zijn samen te vatten in het woord: ledera- lisme. Volgens zijn gevoelen moeten de verschillende landen der Oostenrijksche monarchie meer door een bondgenootschappelijken band vereenigd worden. De heer Majlath daarentegen wil dualisme, wil afscheiding van Hongaren en Duitschers. Toen beide deze begin selen zich in het ministerie Belcredi-Majlath samen voegden, mocht men daaruit verwachten aan de eene zijde uitgebreide concessiën aan Hongarije's autonomie, maar tevens aan de andere zijde handhaving van deü band, welke het koninkrijk met de monarchie vereenigt.-' Indien nu de geruchten van deze ministerie-verandering zich machten bevestigen dan heeft men alzoo te verwach ten: de zuivere toepassing der beginselen vau den heef Majlath, waarbij Oostenrijk verdeeld wordt in H'on- gaarsche en niet-Hongaarsche landen. De geruchten omtrent eene aanstaande toenadering tusschen Oostenrijk en Italië werden gedurende de laatste dagen van verschillende zijden bevestigd. Door tusschenkomst van Frankrijk waren onderhandelingen over handelsbelangen tusschen beide rijken geopend. Even als bij de ouderhandelingen tnsschen Italië en de leden van het Duitsch tolverbond was ook hier echter de vraag in welke hoedanigheid koning Victor Emma- nuel daarbij zou optreden. Hoe deze vraag werd beslist is nog niet met zekerheid bekend, doch dat de ouder handelingen met gnnstigen uitslag bekroond zijn, blijkt uit eene circulaire van den minister van koophandel te Weenen, von Wullerstorf, aan de grensautoriteiten, houdende dat voortaan het traetaat met Sardinië op 18 October 1852 van toepassing zal zijn op alle handels artikelen uit Italië afkomstig. Men zal zich herinneren dat het nommer der Köln- Zeitung van 7 Februari in beslag werd genomen omdat daarin de onzen lezers bekende verklaring van den jnsti- tieraad van Ainmon voorkwam. De rechtbank vau Keulen beval echter de opheffing van het beslag en nadat het openbaar ministerie daartegen in verzet was gekomen, heeft thans ook het hof van appèl de uitspraak van den eersten rechter bevestigd. Ten gevolge van eene oneenighoid tusschen de pause lijke regeering en den Bussischon ambassadeur Meyen- dorff, waaromtrent verschillende verbaleu in omloop zijn doch waarover nog altijd oen zeer geheimzinnig waas verspreid ligt, zijn de diplomatieke betrekkingen tus schen Bome eu St. Petersburg afgebroken.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2