diep men de aftreding van mr. Thorbecke in dit kies district ook betreurt, de benoeming van mr. Geertsema in deze omstandigheden als een zegen voor ons vaderland wordt beschouwd. Want de heer Geertsema is een handig, beminnelijk, schrander en echt liberaal man, iemand, wiens oordeel door de praktijk des levens veelzijdig ont wikkeld is, een waardige opvolger voor den grijzen staatsman, wiens plaats niemand in den vollen zin des woords vervangen kan. „Waarschijnlijk zal dit kiesdistrict weldra toonen, dat het de verdiensten van den grootsten politicus, dien Nederland sedert eeuwen bezeten heeft, op de rechte waarde weet te schatten. Bij de stembus zal het blijken, dat de vrienden van mr. Geertsema ook thans nog op mr. Thorbecke rekenen durven." Naar men te Groningen algemeen meent, zou de dezer dagen geïnstalleerde hoogleeraar Rosenstein, als buiten lander die niet heeft voldaan aan de eischen der Neder- landsche wetgeving op de geneeskunde, wel clinisch onderwijs in de geneeskunde kunnen geven zonder het doen van staats examen, maar niet mogen praktizeeren of consulten geven zonder eerst dat examen te hebben gedaan. Het houden van geneeskundige cliniek moet namelijk beschouwd worden als een tak van onderwijs, en niet als uitoefening van kunst. (0andelsbl.) In de bijvoegsels der Staatscourant van Woensdag is medegedeeld bet verslag der commissie, bij besluit van Zijne Exc. den gouverneur generaal van Nederlandsch- Indië, van 11 Juni 1865, no. 23, benoemd tot het afnemen van bet examen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864, no. 47 (Indisch staats blad no. 194). Veeziekte. Uit Noord-Holland schrijft men ons„Ten bewijze hoezeer de veeziekte in deze provincie toeneemt, kan dienen dat in de Haarlemmermeer reeds meer dan 100 runderen daaraan lijden. Deze gemeente telt ruim 7500 runderen. Zij is van besmetting verdacht verklaard, zoo dat er geen runderen, schapen, varkens, bokken, geiten, versche huiden, enz. mogen worden uitgevoerd, zonder vergunning van den commissaris des konings. Behalve in deze gemeente heerscht de veeziekte te Sloten, War- der, Bloemendaal, Weesp, Weesperkarspel, Onderamstel en Nieuweramstel, en naar men zegt, ook te Hilversum. Bij deze uitbreiding heeft men het vroeger aangenomen stelsel, van iederen aangetasten koppel zoo spoedig mogelijk af te maken, laten varen. Benoemingen en besluiten. militieraden. Benoemd tot militaire leden en hunne plaatsvervangers in Zeeland: te Middelburg, luitenant- kolonel Langgutb, provinciale adjudant, lid; en kapitein Sasberg, van het 6e regement infanterie, plaatsver vanger. Marine en leger. De kapitein ter zee M. Cazaux van Staphorst, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en dezer dagen in Nederland terug gekeerd, is, te rekenen met denö dezer, op non activiteitgebracht. Staatscour Gemengde berichten. In de buskruitfabriek te Wetteren (Oost-Vlaande- ren) heeft II. Dinsdag eene ontploffing plaats gehad. Een der gebouwen is daardoor grootendeels vernield en de brand, die ten gevolge van de ontploffing ontstond, deelde zich spoedig aan twee andere gebouwen, tot het etablissement behoorende, medeeen daarvan is geheel afgebrand. Van de werklieden, die in de fabriek bezig waren, zijn zeven gedood en drie gewond. De oorzaak van het onheil wordt toegeschreven aan de onvoorzich tigheid van een der werklieden. Het hoofdgebouw, dat eene enorme hoeveelheid buskruit bevatte, is ongedeerd gebleven. In eene naburige afdeeling, zoo deelt men aan den Javabode mede, was onlangs een diefstal gepleegd. De verdachte werd vrijgelaten, om welke reden weet men niet, maar de bestolene met eene maand dwangarbeid gestraft, omdat hij zijn huis niet beter had bewaakt. Weekblv. h. Regt.) In sommige Fransche bladen werd voor eenigen tijd gesproken over eene geheel eigenaardige werking, die de nabijheid van spoorbanen op het uitbroeien van eieren hebben zou. Men had namelijk opgemerkt, dat er in kippenhokken, niet ver van de rails verwijderd van een spoorweg, die op dezelfde hoogte lag en druk bere den werd, maar zeer weinig gebroeide eieren uitkwamen, ja, dat ze niet zelden geheel bedorven werden. Men ver klaart dit verschijnsel uit de werking, die het naar eene aardbeving gelijkende trillen van den bodem, door de voorbijrijdende treinen veroorzaakt, op de gebroeide eieren uitoefent. Bij gelegenheid van het carneval heeft een infan terist te 's Bosch jl. Dinsdag avond met zijn bajonet een dragonder doorstoken, zoodat deze spoedig overleed. Woensdag morgen zijn aldaar twee gemaskerde lijken uit het kanaal opgehaald. Dezer dagen is het stoomschip Excelsior bestemd van Huil naar Hamburg, in de nabijheid van bet eiland Juist vergaan. Het aantal passagiers bedroeg 27, terwijl de equipage een twintigtal mannen telde. De lading was voor f30,000 bij Lloyd verzekerd. In den aanvang meende men, dat al de passagiers en manschappen waren vergaan; een later bericht evenwel meldt, dat de kapitein en zijne vrouw met vijftien andere personen van het wrak werden gered door de reddingboot van Galston, nadat zij zes dagen in de masten hadden doogebracht. Verongelukt zijn de eerste machinist, de tweede stuur man, twee stokers en vijf passagiers. De stoomboot zit nog onder water. Bij gunstig weder zal men trachten zooveel mogelijk te bergen. Het dezer dagen geboren jongste kind van konin gin Isabella van Spanje is overleden. De cortes hebben gedurende drie dagen geen zitting gehouden als rouw betoon en blijk van deelneming. De Colportage in Frankrijk heeft de toestemming geweigerd tot de opname van een caricatuur in den Charivari, voorstellende Emile Ollivier staande tusschen twee wegen, met opschriftDroite, Gauche en zich zei ven afvragende: Lequelprendre Sedert eenige dagen is te Weenen het gerucht in omloop dat een plan tot het vermoorden van keizer Frans Jozef zou zijn ontdekt. Het politieblad der Oostenrijk- sche hoofdstad bevat omtrent dit feit ongeveer het volgende. Dezer dagen kwam een vreemdeling - waar van het signalement door het politieblad wordt gegeven aan het bureau, alwaar paspoorten worden afgegeven met een daartoe strekkend verzoek. Ten gevolge van eene in de vereischte stukken niet gevonden handteeke- ning werd echter door deD ambtenaar zwarigheid ge maakt om den gevraagden pas af te geven, waarop de vreemdeling vertrok, een ongesloten pak papieren ver getende mede te nemen. De ambtenaar wierp een blik in die papieren en vond daarin o. a. een brief, waarin werd aangedrongen om alles ten uitvoer te brengen voor 15 Februari: „Tot op dien dag zal de keizer te Pesth zijn en gij zult hem dus ten gevolge van uwe positie gemak kelijk kunnen naderen." Eenige oogenblikken later kwam de vreemdeling haastig terug om zijne achtergelaten papieren te halen. De ambtenaar weigerde echter, waarop de vreemdeling hem geld bood en toen dit niet de ge- wenschte uitkomst had, hem een pistool voorhield. Daar op ontstond eene worsteling, waarbij de ambtenaar het onderspit moest delven en onder de slagen der tegen partij alle bewustzijn verloor. Toen hij weder tot. zich zeiven kwam, waren vreemdeling en papieren verdwenen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 11 dezer: J. Ekkerink, jm. 28 j. met C. G. Tutnmers, jd. 36 j. A. M. Koster, weduwn. 40 j. met J. Wijzenberg, jd. 29 j. (Van 3 tot 10 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: A. K. van der Staal, jm. 31 j. met M. J. Lauwereins, jd. 21 j. Bevallen: H. Stein, geb. Nauwen, d. S. M. Thomasse geb. Fleurbaay, d. W. M. Scheepers, geb. Poly, d. D. Streefkerk, geb. Swalp, z. Overleden: F. D. C. Bomberg,jm. 57 j. M. J. de Gaud, jd. 72 j. C. Fritz, z. 4 j. W. Potappel, wed. van C. Geertse, 63 j. A. Step, z. 9 m. F. Krug, z. 17 m. Goes. Gehuwd: W. Biersteker, jm. 24 j. met N. P. Dronkers, jd. 25 j. A. M. Elve, jm. 29 j. met M. H. de Lange, jd. 20 j. Bevallen A. M. de Witte, geb. Moerland, z. J. van der Does, geb. Douw, z. W. de Witte, geb. de Kievit, z. M. Reijnhout, geb. Lief broer, d. N. Warrens, geb. Rijk. z. A. Polfliet, geb. Mol, d. M. J. Clement, geb. Boet, z. Overleden: F. van Kleijnputte, wed. van P. I. Somer, 62 j. M. Bal, wed. van J. Zoutewelle, 74 j. M. van Riet, d. 21 m. Zibrikzee. Bevallen: L. de Bie, geb. Kooyman, d. N. Landman, geb. Paret, z. P. den Boer, geb. de Voogt, d. P. Verloo, geb. Oberst, z. M. Roskam, geb. Vermeide, z. M. J. Klaasse, geb. Wiltenburg, z. C. Koevoets, geb. Hillebrand, z. Overleden: A.Legner, z. 11 m. L. Capelle, weduwn. 84 j. Thermometers tand 14Febr.'s av. 11 u. 40 gr. 15 'smorgJu.SSgr.'smidd.lu^egr.'sav.llu. 41gr. 16 'sroorg.7 u.44 'smidd. 1 u. 49 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Dinsdag 13 Februari. Verordening veeziekte; gratificatie hulponderwijzer; rechtskundige adviezen; uit zetting gelden op prolongatieaf- en overschrijvingen mededeelingen. Voorzitter de hoer Callenfels. Afwezig de heeren Winkelman, Tideman, Quakkelaar en de Groof. Nadat de notulen der vorige zitting zijn gelezen, zegt de heer Ruysch dat de adsistent-verslaggever van de Middelburgsche courant hem in het verslag der vorige zitting woorden in den mond beeft gelegd, welke niet over zijne lippen zijn gekomen. Hij heeft namelijk niet gesproken van een bij den heer Hector aanwezigen „bijzonderen baat" tegen de roomsch catholieken, maat woordelijk gezegd: „de heer Hector schijnt het bijzon der op de catholieken geladen te hebben." Hij beroept zich hieromtrent èn op het voorgelezen notul én op de leden. De voorzitter merkt op dat dit eene bijzondere quaestie is tusschen den heer Ruysch en de redactie der Middelburgsche courant. De heer Hector zegt dat bij in de vorige zitting meent verstaan te hebben: „de heer Hector schijnt een bijzonderen haat te hebben," in die meening heeft hij den heer Ruysch ook geantwoord dat hij „geen haat had." DeheerRuysch ontkent bepaald van „haat" gesproken te hebben en verklaart er prijs op te stellen dat de in het verslag begane fout worde hersteld. Nogmaals wordt door den voorzitter aange voerd dat de raad daarmede niet te maken heeft. Vervolgens zijn de notulen goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededee lingen des voorzitters: a. dat van den heer Quakkelaar bericht van verhindering tot het bijwonen dezer zitting is ingekomen, en b. dat de verhuring van het stads koffiehuis de Beurs aan den heer F. C. Lobry voor de bepaalde som en den bepaalden tijd heeft plaats gehad. De voorzitter herinnert dat de voor eene maand vast gestelde verordening, houdende maatregelen tegen de veeziekte, weldra weder zal ophouden van kracht te zijn. Hij deelt mededatineene vergadering der burgemeesters vau Walcheren met algemeene stemmen besloten is om aan de verschillende gemeentebesturen voor te stellen, de verordening nog gedurende drie maanden in werking te houden, daar de veeziekte in de omliggende provin ciën toenoemt en ook de aanwezige hoeveelheid vee in dit eiland, volgens gedane opgaven, niet zoo groot is of de consumtie zal toereikend wezen om dien voorraad vol doende to verminderen. Namens burgemeester en wet houders stelt de voorzitter voor, de verordening nog drie maanden in werking te houden. De heer Hector zegt dat hij hoewel de gezamen lijke gecommitteerden uit de gemeenten in dit eiland besloten hebben, elk in zijne gemeente, een voorstel te doen om den in-, uit- en doorvoer van vee in d.t eiland nog voor drie maanden te vc-rbieden, eD dus zijne bedenkingen daartegen in deze vergadering ook wellicht geen bijval zullen vinden zich genoopt voelt te vragen, of de vrees voor het stijgen der prijzen van het vleeseh, welke men in eene vroegere vergadering uitte, voor het geval dat het verbod werd opgeheven, niet nog veel meer moet klimmen als de veehouders hunnen voorraad langzamerhand zien vermin deven, zonder uitzicht op aanvoer? Daar ons eilani tot nu van die verschrikkelijke ziekte is bevrijd gebleven, komt het spreker wenschelijk voor, in het belang der ingezetenen in het algemeen en van den handel in het bijzonder, om den handel tusschen dit eiland en de onbesmette streken of gemeenten in Nederland opet te stellen en den in en uitvoer toe te laten, althans vcor- loopig voor den tijd van eene maand, tenware in dien tusschentijd de ziekte zich onverhoopt in dit eiland vertonnen fnoebt, altijd met inachtneming der vereischte voorzorgen, bijv. door den uitvoer te doen dekken doet een certificaat van den veearts, geviseerd door dea burgemeester, dat het vee van een gezonden stal kom' en zelf geen ziekte verschijnselen vertoont en door voorts den invoer niet toe te staan dan nadat uit een certifi caat van den veearts en den burgemeester der gemeente waaruit hel vee herwaarts zal worden overgebracht, zs' gebleken zijn dat in die gemeente de ziekte ziet nog niet heeft geopenbaard niet alleen, maar dat be' te vervoeren vee gedurende eeDige, bijv. veertien, dage® door den veearts dagelijks nauwkeurig is gadegeslagen en volkomen gezond is bevonden. Spreker voegt hierbil dat hij dit denkbeeld ontleent aan eene handleiding in April 1830 door dr. A. Numan, hoogleeraar en directeur aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht geschreven, waarin hij de opmerking vond dat er u* de opneming der smetstof in het lichaam zes, zeven of acht dagen kunnen verloopen eer de eerste ziekteverschijnselen uitbreken. Ten slotte geeft hij nog te kennen dat er volgens zijne meening geen vree' behoeft te bestaan voor eene verplaatsing van de oeo6 gezonde streek naar de andere. De heer Pot verklaart zich bepaald tegen het dooj burgemeester en wethouders gedane voorstel, omdat bij dit onrechtvaardig, doelloos en hemeltergend acht. Bij de toelichting dezer drieledige qualificatie doet bi) hoofdzakelijk uitkomen dat het onrechtvaardige zij o- inziens gelegen is in het onrechtvaardig aan handel1 leggen van den handel; het doeliooze in het vooruitzicfi' dat de veestapel geheel te loor zal gaan, terwijl bovefl' dien niet bewezen is dat hij het ziektegeval in dit eilan'1 de smetstof van elders is overgebracht, zoodat de maat' regel geen doel treft; en eindelijk het hemeltergende in de afmaking van gezonde tegelijk met zieke beestcfij welke in strijd met alle menschelijke wetten en nog *t'e op zeer onhandige wijze plaats heeft. De voorzitter merkt op dat de gevoelens natuurlij verschillen kunnen, maar dat de ondervinding toch hef' geleerd dat de tegen de veeziekte genomen voorzorg9 j maatregelen hier gunstige resultaten hebben gehad. ]>e heer Hector geeft in overweging om bij uitzonde ring voor Vlissingen met Middelburg den uit- en invo«? j toe te staan, daar hij geen bezwaar ziet in de coniui"^ nicatie tusschen niet besmette gemeenten, behouden- het noodige toezicht.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2