Verhuring bij Inschrijving Hiddelburgsche laatschappij ittttijtringm. €)anï>cl$bmcl}ten. Stoomvaart. BRIEVEN UIT BELGIE. MAATSCHAPPIJTOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Departement Middelburg. PETROLEURHANDEL HONDIUS (Kade). STOOKSEL TE KOOI' a 5 cent per Zak. Dienst tusschcn Middelburg en Rotterdam Brussel8 Februari. Men heeft dikwijls de vraag gesteld waartoe eerste kamers in een constitutioneelen staat toch wel dienen. Tot tegenhouden, opdat hartstochtelijke en vermetele gemoederen den wagen niet te hard zouden doen voort hollen, heeft men niet geaarzeld te antwoorden. Ik wil niet ontkennen, althans niet in absoluten zin, dat zij geenerlei negative diensten zouden kunnen be wijzen. Dit is mogelijk wel een zeer ondankbare taak, maar zij hebben dan toch haar raison /Fétre. Ongelukki gerwijs echter vatten deze vergaderingen hun taak ver keerd op en begrijpen zij slechts zeer gebrekkig wat men eigenlijk van haar verwacht. Telkens gaan zij buiten haar rol, en in plaats van alleen tegen te houden wanneer het noodig is, geven zij terecht aanleiding tot den bijnaam van „hornes du progrès." Onze senaat heeft zich ook nu weer dien weinig vleienden naam waardig gemaakt. Sedert eeuige jaren is er geen liberale vereeniging, geen stad in het gansche land, die niet bij de een ot andere gelegenheid, hetzij in meer besloten bijeenkomsten, in meetings of door middel van petitiën tegen de doodstraf zich verklaard beeft. Men kan gerust zonder te overdrijven zeggen dat, indien, niet alleen hetgeen men bet denkende deel der natie noemt, maar zelfs alle Belgen die lezen en schrijven kunnen, werden opgeroepen om voor of tegen de afschaf fing van de doodstraf te stemmen, de groote meerderheid zich ten gunste der afschaffing zou verklaren. Onze senaat moest dat weten, maar voor sommige her vormingen sluit hij met opzet de oogen. Te vergeefs bepleitte de heer Forgeur, het senaatslid van Luik, heden de stelling van den beroemden Duit- schen rechtsgeleerde Mittermaier. Te vergeefs verklaarde de minister van justitie, de heer Bara, in een plechtige en merkwaardige rede in naam van het geheele kabinet, dat de tijd gekomen was waarop men zonder eenig ge vaar voor de maatschappij de doodstraf uit de rij der straffen kon wegnemen en men niet meer aan feilbare rechters uitspraken moest overlaten, waarvan de gevol gen nooit te herstellen zijn. De senaat heeft noch op de stemmen der publieke oponie, noch op de welsprekende redevoeringen van deze waarlijk menschelijke stelling acht geslagen, maar de stelling van den heer d'Anethan heeft de zegepraal behaald. Dat lid verzuimde natuurlijk niet de welbekende woorden van Alphonse Karr aan te halen: Vous toutez abolir la peine de mortSoit; que messieurs les assassins commencent." De senaat heeft zich heden met eene meerderheid van 33 leden tegen 15 aan de zijde van den heer d'Anethan geschaard en alzoo beslist dat de doodstraf in ons wet boek zal behouden blijven; met 33 stemmen tegen 15 heeft hij alzoo besloten aan de moordenaars, dat is te zeggen aan het schuim der maatschappij, het initiatief van een der belangrijkste hervormingen, die van den eerbied voor het menschelijk leven, over tc laten. Het ministerie had dat votum wel voorzien, en dit is de reden dat het dezen maatregel niet zelf heeft willen voorstellen, maar de zorg daarvoor liever aan zijn politie- ken vriend den heer Forgeur heeft overgelaten. De oplossing der quaestie is hierdoor echter slechts verschoven. De gansche natie zal zich nu met frisschen moed met het vraagstuk gaan bezig houden; do pers zal het op nieuw in behandeling nemen, het zal petities stroomen en de guillotine zal moeten verdwijnen al moest dit den senatoren ook de tranen over de wangen doen loopen. Men verwacht nog steeds het wetsontwerp omtrent de kieshervorming, dat het ministerie had beloofd in den loop der week te zullen indienen. Het onderwerp is natuurlijk van zeer teederen aard en de samenstelling van een nieuw ontwerp alzoo uiterst moeilijk. Allerzonderlingste geruchten zijn over een lid der uiterste linkerzijde in omloop. Men beweert dat hij op het punt is van door verstandverlies te worden ge troffen, even als een ander afgevaardigde, die des ondanks de vergaderingen blijft bijwonen. Dezer dagen hoort de deurwaarder van onze journa listen-tribune geld klinken op den trap, die langs de ver- gaderingzaal der tweede kamer loopt. Hij buigt zich over de leuning heen en ziet nu tot zijne groote verwon dering dien afgevaardigde bezig met, even als een kind, vijffrankstukken van de eene hand in de andere te laten glijden. Toen de afgevaardigde bemerkte dat hij gezien was, werd hij geheel en al confuus en maakte een praatje met den deurwaarder. Van dezen hoorde ik wat hij ge zien had, daar ik niet begreep wat hij toch te praten had met dien afgevaardigde. De beer heeft echter zeer lucide oogenblikker. en men citeert van hein de volgende uitdrukking. Gij weet reeds dat de hoofdredacteur van het minis terieel orgaan, de Echo dn parlement, de heer Béde, Zondag nacht te 1 uur ongeveer in het water is geloopen en verdronken. Men sprak hierover in een groepje afge vaardigden en ook over de moeilijkheid om een opvolger voor hem te vinden. Eenigen noemden den vertegen woordiger van Brussel, den heer Hymans (den Brussel- schen correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche courant). Dat gaat niet, zeide de afgevaardigde, waar van ik u zoo even sprak, de heer Hymans is nog niet gedisciplineerd genoeg voor zulk eene betrekking. Jammer dat hij niet altijd zoo helder is. En nu beweert men dat ook een ander zijner ambtgeuooten door dezelfde kwaal is aangetast. De clericalen zouden er natuurlijk den vinger Gods in kunnen gaan zien, die de vrijdenkers en vrijmetselaars straft Reeds vergelijkt de bisschop van Luik in zijn amen dement omtrent de vasten, de uitwerkselen van het liberalisme met die van de pest en voorts met de emana ties van een lijk in ontbinding. Ik zou n nog andere staaltjes van de verheven woordenkeus en der liefderijk heid van dezen hoogen dignitaris der kerk kunnen aan halen, maar waartoe? Ge kunt u thans ook wel een denkbeeld maken van al het overige. Onverdraagzaam heid is een van die eigenschappen, waarvan bij ons de catholieken maar niet kunnen genezen. Dit bleek weder bij de begrafenis van den heer Béde, den hoofdredacteur der Echo, het officieus orgaan der meerderheid van het kabinet, toen de redacteur van het catholiek Journal de Brnxelles, de heer Erèbe, een zeer merkwaardige toe spraak heeft gehouden, waarin hij zeer christelijk en zeer catholiek een waardige en gevoelvolle hulde wist te brengen aan den overledene, door een treurig voor val zoo op eenmaal uit onze gelederen weggerukt. Ge heel de liberale dagbladpers heeft die toespraak opge nomen; alleen het Journal deBruxelles heeft detoespraak van zijn eersten redacteur met stilzwijgen voorbij gegaan, omdat hij,oployale wijze, had verklaard achting en eerbied voor zijn ambtgenoot te hebben gekoesterd, ofschoon zij op politiek gebied tegenstanders geweest waren. De onverdraagzaamheid van sommige lieden deinst zelfs voor geen graf terug. En men noemt dat Christe lijke liefde Door eene lichte ongesteldheid ben ik tot nog toe ver hinderd geworden om de nieuwe „revue de 1'année 1865, Don Quichotte 4 Bruxeiles" te gaan zien, waarvan men mij veel goeds verhaalt. Het is een levendige satyre, tintelend van geest, vervuld met woordspelingen en met zeer aardige coupletten. Misschien zal ik in de gelegen heid zijn om u in mijn volgenden brief daarvan iets te zeggen. Morgen, eerste bal masqué in het Grand Théatre. Donderdag eerste voorstelling van het Italiaansche too- neelgezelschap te Parijs, dat hier eene serie van opvoe ringen zal geven. Gisteren is van Veere naar zee gezeild de schooner Maria Adoljine, gezagv. H. Meuldijk, van Middelburg in ballast naar Newcastle. Prijzen van effecten. Amsterdam 10 Februari 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2 4 pet. 61T3g dito dito dito 3 714 dito dito dito 4 95$ Aand. Handelmaatschappij 44 België. Certificaten bij Rothschild 24 544 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 97 j- Certific. Hope co4 64 Oblig. dito 1855,6e serie 5 80-& dito dito Leening 1860 44 86$ Certificaten6 Aand. spoorweg186 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 56 J dito' 1847/185224 28$ dito rente Amsterdam5 754 dito nationale5 59$ Bankactiën 3 843 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 344 dito3 thans 24 35$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 44f dito 1856—1862 3 44$ Griekenl. dito (blauwe) 5 124 Turkije. dito (binnenl.) 5 37$ Vereen.Stat. dito (1882) 6 70$ Illinois. dito1 Mexico. dito3 21,^ Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela, dito'2 Graanmarkten enz. Dordrkcht 8 Februari. Ofschoon de aanvoer van witte tarwe heden niet ruim was, konden echter vorige prijzen slechts met moeite bedongen worden; men be steedde voor jarige en twee-jarige van 8.80 tot 10, puike nieuwe /8.30 a /'8.60, goede f 7.90 a/8.10 en geringe van 7 tot 7.70; zomer tarwe ƒ6.70 a ƒ7.60. Rogge was flauw prijshoudende, Zeenwsche en Vlaam- sche ƒ6.10 4 ƒ6.70, Overmaassche 5.60 a 6.10; 122/133 pond Oude Galatz werd 4 ƒ190 per 2100 Ned. pond geveild. Gerst zonder verandering, wintergerst zakmaat /4.60 a f 5.50, gestort 5.90 a ƒ6.20. Zomer gerst zak maat 4.60 4 f 5.20 puik gestort 5.40 a/5.50. Spelt als voren, 3.90 a/4.60. Voeder haver traag in een doen, ƒ2.60 4ƒ3.30; brauw dito ƒ3 50 4 4.40. Paardenboonen weinig aangevoerd, worden van 7 tot 7.70 verkocht, mooie soort ƒ3 waardig. Duivenboonen ƒ7.50 a ƒ8.50. Witteboonen ƒ11 a ƒ13 en bruine dito 10.50 a 12.50. Blauwe erwten iets trager, goed kokende ƒ8.80 a 9.20, voeder soort ƒ7.30 4/7.70. Witte erwten 7.60 4 7.80. Boekweit ƒ5 lager gepresenteerd, nieuwe en jarige peel, jarige Bredasche en dito Holsteinsche a 175 per 2100 Ned. pond, doch niet bijkomend geboden. Van koolzaad werd extra puik twee-jarig Overmaaseh gestort en dito Deensch 4 20.20 verkocht, verder geveild ordinair nieuw Zeeuwsch dito 4 ƒ17.80 en gering dito 4 17.40. Zeeuwsch zaailijnzaad zonder verandering, prima quali- teit 134 4 140 stuivers, tweede soort 120 a 130 stuivers. Slaglijnzaad zonder handel, geveild 110 pond Archangel 4 ƒ365, 111 pond Petersbnrger 4 ƒ375 en 108 pond onzuiver dito 4 ƒ325, voor de partij Archangel werd ƒ360 geboden. Nieuw inlandsch hennipzaad op ƒ250 gehouden. Kanariezaad van 9.50 tot ƒ10.50 met eeni gen omzet. Raapolie 4 /554 contant gedaan, noteren primo Mei ƒ54. Lijnolie op 394 contant gehouden en minder geboden, op het voorjaar werd 4/404 en Mei tot Juli 4 f 41 gelaten. Harde raapkoeken 88 4 ƒ92, zachte dito 110. Harde lijnkoqken 105 a ƒ115, zachte dito ƒ130 4 f 140. Voorspoedig bevallen van een Zoon Vrouwe A. W. SN0ÜCK HURGR0NJE VERSLUYS. Middelburg8 Februari 1866. Heden overleed inijn Echtgenoot JANNIS DE HULLÜ, in den ouderdom van ruim 59 jaren, in leven Dijkgraaf van den Adornespolder en Gezworen der watering van Groede en Baanstpolder. GroedeELIZABETH VAN DE PLASSCHE, den 8 Februari 1866. Wed. J. de Hull.u, De gewone Departements-vergadering wordt op Woens dag den 14 Februari niet gebonden, doch uitgesteld tot op Woensdag 21 Februari, wanneer er waarschijnlijk een® vergadering met Dames zal plaats hebben, waarin spreken zal de Heer E. LAURILLARD van Amsterdam- De Secretaris, NAGTGLAS. der KAPITALE HOFSTEDE Harla's Hoeve, met 70 Bunders best toegemaakt Bouw- en Groenland, en VIER ARBEIDERS WONINGEN, in den Polder Eijerlandop Texel. De Inschrijvingbiljetten in te zenden vóór of op Maan dag 19 Februari 1866, aan den Heer Mr. W. C. BOKi Notaris te Texel. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Hee' A. J. VERBEEK VAN DER SANDE, te Dordrecht, et bij voornoemden Notaris. Ul'RllIlHÜVG a CONTANT van eene groote sorteering Zijden, Wollen, Katoenen et FANTAISIE-KLEEDINGSTOFFEN, alsmede DAMES' ROKKEN, CRINOLINES enz. enz. J. H. ÜCHTMANN. De Prijs van beden 36 cent de Kan; met 10 Kan 3' en naar buiten 324 cent. H Middelburgsche Vlasserij. Terstond eene Werkmeid benoodigd. Adres VAl* BENTHEM JUTTING. van Februari 1866. VAN MIDDELBURGVAN ROTTERDAM Zondag 11'smorg. 8 uur. Maandag 12'smorg. 60"' Dinsdag 13 10 Woensdag 14 1 Donderdag 15 11 Vrijdag 16 7 Zondag 18 6 Maandag 19 8,3 Dinsdag 20 6 Woensdag 21 8,3 Donderdag 22 6 Vrijdag 23 10, SNEM'ERSDROKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 4