öuitmlcmïr. UIT DE FRANSCHE HOOFDSTAD. Leiden aan den heer W. G. Pluijgers, hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool aldaar, en benoemd tot conservatoren bij die bibliotheek, de heeren dr. W. N. dn Rieu, tot dusver amanuensis der bibliotheek, en P. A. Tiele te Haarlem. visschbrijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer N. Huart, uit zijne betrekking van lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Kerknieuws. De heer H. Renting, predikant bij de Christelijk afge scheidene gemeente alhier, hield gisteren zijne afscheids rede, naar aanleiding van Hand. 21: 14. In de plaats van den heer Renting is tot predikant bij die gemeente alhier beroepen de heer A. S. Entingh, thans te den Helder. Marine en leger. Met den eersten Maart a. worden overgeplaatst de ingenieur 2de klasse van de marine J. C. Jansen van 's rijks werf te Hellevoetsluis bij die te Willemsoord, en de adspirant-ingenienr der marine A. E. H. Roëll van 's rijks werf te Amsterdam bij die te Hellevoetsluis. In een dezer dagen bij het departement van marine ontvangen rapport van den kapitein-luitenant ter zee M. H. Jansen, kommandeerende de scheepsdivisie, be stemd tot het doen van een kruistocht in den Noord- Atlantischen Oceaan, wordt melding gemaakt dat men in den avond van den 1 Januari jl. aan boord van Zr. Ms. korvet van Speijk bet geluk had de bemanning te redden van den Nederlandsche schooner Catri na Maria, kapitein Mooi, te Oude Pekela te huis behoorende, welk vaartuig in zinkenden staat verkeerde. De genoemde gezaghebber met de verdere bemanning (uit 7 man be staande) waren door de zorg van Zr. Ms. consul te Santa Cruz, op Teneriffe, naar Cadix vertrokken. Gemengde berichten. Een der Hamburgsche dagbladen deelt het volgende mede: Sedert eenigen tijd spreekt men schier allerwege van de gevaren, welke het menschdom bedreigen door het eten van trichineus spek, waartegen men in den handel alleen kan worden gewaarborgd door het onder zoeken van het voor trichineuse besmetting zoo vatbare varkenvleesch. Dat deze taak echter niet gering is, blijkt o. a. hieruit: In de varkensslachterijen nabij Altona worden jaarlijks 300,000 varkens afgemaakt. Indien het vleesch van 30 varkens per dag door een scheikundige naar behooren kan worden onderzocht, dan zullen alleen te Altona, het jaar op 300 werkdagen gerekend, 32 schei kundigen jaar uit jaar in van den ochtend tot den avond tot dat einde moeten werkzaam zijn. De Kölnische Zeitung verhaalt de volgende trichi-, niade. Een jong mensch in Posen die sedert eenige dagen aan verstijving der gewrichten leed, raadpleegde een geneesheer, die hem na een nauwkeurig onderzoek verklaarde dat hij tot de ongelukkige slachtoffers der trichinen behoorde. Wat ook de jongman deed om eenige bedenkingen op die verklaring te maken, de dokter haalde achtereenvolgens een aantal verschijnselen aan, die zijne bewering moesten staven. Toen de patiënt eindelijk aan het woord kon komen verklaarde hij een streng geloovig Israëliet te zijn, die geheel zijn leven nog geen varkenvleesch had gebruikt. Onder deze om standigheden kwam de geneesheer tot de conclusie dat de jongeling eene verkoudheid had opgedaan. Uit Harlingen schrijft men van 24 JanuariVoor eenige dagen werd in een onzer dagbladen medegedeeld, dat door een ambtenaar bij de administratie op een der Engelsche booten was ontdekt, aangehouden en tot een punt van nauwkeurig onderzoek gemaakt een kalfsvel, uit Engeland aangevoerd, en waarvan men vermoedde, dat het soms met misdadige oogmerken tegen onzen veestapel kon zijn ingevoerd. Wij vernemen dat het niet alleen niet gebleken is dat dit vel de eigendom zou ge weest zijn van een der reizigers, met gezegde boot van Londen hier gearriveerd, maar dat het vel gebleken is afkomstig te zijn van een ouden New-Foundlandschen liond, welke ontdekking niet pleit voor de zoölogische kennis van den ijverigen ambtenaar. Amstcour.) Het is kapitein Wilson gelukt de ware hoogte van de oppervlakte des waters van de zoogenaamde Doode zee te vinden. Hij heeft bevonden, dat de laagste water stand 1298 voet onder het vlak der Middellandsche zee gelegen is, en de hoogste stand 12891 voet daaronder. Wat de scheikundige bestanddeelen van dat water aan gaat, bericht professor Mitcherlich, naar aanleiding van proeven door middel van het spectrum genomen, dat de wateren der Doode zee groote hoeveelheden bromium, maar geen enkel spoor van jodium bevatten. Uit Nijmegen schrijft men aan de Arnhcmsche courant: „Ook hier ter stede openbaart zich onder de jongelingschap neiging om dienst onder de pauselijke zouaven te nemen en is, naar wij vernemen, reeds een vijftal naar Rijsscl vertrokken. De burgemeester dezer gemeente heeft het diensvolgens noodig geacht ter algemeene kennis te brengen, dat zoodanige aanwerving voor eene buitenlandsche militaire dienst, volgens des konings bevelen krachtdadig behoort te worden tegengegaan en de ingezetenen te herinneren aan de bepaling in het burgerlijk wetboek, volgens hetwelk ieder Nederlander, die zonder autorisatie van den koning in vreemde militaire dienst mocht gaan, of lid mocht worden van eene vreemde militaire corporatie, zijne hoedanigheid van Nederlander verliest, zonder ver gunning des konings niet in het rijk mag wederkeeren en de hoedanigheid van Nederlander niet kan terug bekomen, dan onder voldoening aan de in het burgerlijk wetboek vermelde voorwaarden." In eene steenkolenmijn nabij Wigan hebben jl. Dins dag nagenoeg 30 arbeiders het leven verloren ten gevolge van eene ontvlamming der gas. Volgens bericht uit New-York was de gezagvoerder van het met landverhuizers uit Liverpool naar Amerika vertrokken schip Neptune, wegens verregaand wange drag jegens de passagiers, voor de rechtbank gebracht en niet dan onder cautie van 10,000 dollars voorloopig in vrijheid gesteld. In de Gazzetta ufficiale, te Florence verschijnende, zijn dezer dagen de volgende mededeelingen van regee- ringswege gedaan. In Opper-Italië zijn 16,570 openbare lagere scholen, waaronderrichtwordtgegeven aan 573,171 kinderen, in Midden-Italië 6907 dergelijke scholen door 180,052 kinderen, in Zuidelijk Italië 6844 lagere scholen, door 184,821 kinderen bezocht. In Opper-Italië zijn 486,728 kinderen, die geen schoolonderricht ontvangen of met andere woorden, wordt door 46 pet. van het totaal geen onderwijs genoten; in Midden Italië is dit het geval met 521,317 kinderen of 76 pet., en in Zuidelijk Italië 1,150,119 kinderen of 86 pet. Opper-Italië telt 40 lyceën met 2282 leerlingen, 117 gymnasiën met 7928 leerlingen en 85 hoogere burgerscholen met 6211 leerlingen; Mid den-Italië bezit 19 lyceën met 523 leerlingen, 43 gym nasiën met 1800 en 44 hoogere burgerscholen met 1171 leerlingen, terwijl in Beneden-Italië 14 lyceën met 326 leerlingen. 17 gymnasiën met 1327 en slechts 7 hoogere burgerscholen met 123 leerlingen worden gevonden. Het Dagblad van 's Gravenhage meldt het volgende j „Eene allesbehalve alledaagsche noch onbelangrijke aanhouding hoeft Donderdag avond, dank zij de acti viteit der alhier gestationeerde kommiezen Tetbof en van Gasteren, plaats gevonden. „Wij deelen, om de curiositeit der zaak, de gansche toedracht mede. De huurkoetsier van Starrenburg, te dezer stede, verliet gisteren middag met vigilante en paard de residentie, zich hiermede naar de gemeente Voorburg begeveude. Te ruim zes uren zagen de kommiezen hein met gezegd vervoermiddel langs den Rijswijkschen weg herwaarts terugkeeren. De kominiezen vatten argwaan op en besloten hem in 't oog te honden. Hoe slim ook onze huurkoetsier zijn smokkelplan had overlegd,het mocht hem niets helpen, want de kommiezen waren nog slimmer dan hij. Den Rijswijkschen weg afgelegd hebbende, vatte de huurkoetsier zeer bedaard post op de gewone haltplaats aan het spoorweg station, te midden van al de overige koetsiers met hunne vigilanten, ten einde den schijn te geven alsof ook hij den trein van 6J uren afwachtte. Spoediger dan hij dacht kreeg hij toen reeds passagiers, niet uit den spoortrein, maar wel uit het bureau der kommiezen. De een plaatste zich naast hem op den bok, terwijl de ander zeer deftig in de vigilante ging zitten, en in stede dat, zooals gewoonlijk, ook nu de koetsier aan zijne passagiers zou gevraagd hebben werwaarts zij wilden gebracht worden, waren de kommiezen beleefd en voor komend genoeg om hem te gelasten hen te vervoeren en te volgen naar het hoofdbureau aan het Zieken. Daar gekomen, werd eene visitatie ingesteld en de aap kwam toen uit den mouw; niet minder dan 149 Ned. ponden rundvleesch waren geborgen in de kast onder de gewone zitplaats van den koetsier. „Het vleesch werd benaderd niet alleen, maar ook vigilant en paard in beslag genomen. Het vleesch werd eerst door de kommiezen en later ook door de keurmees ters afgekeurd, en is heden in het duin begraven. Het in beslag genomen paard is aan het Scheveningsche veer publiek verkocht voor de som van f 20, terwijl de insge lijks verbeurdverklaarde vigilante zich thans nog in ver zekerde bewaring bevindt en ook spoedig verkocht zal wordenterwijl eindelijk daarenboven nog van een en ander proces-verbaal tegen den koetsier is opgemaakt. „Met het oog op het hooge gewicht, dat wij hechten aan het ernstig tegengaan van den verkoop van schadelijk, of zelfs van niet oplettend gekeurd vleesch, meenen wij wel te doen door omtrent al hetgeen daarmede in verband staat, de meest mogelijke openbaarheid te betrachten en ook voor het noemen der namen van de betrokken per sonen niet terug te deinzen." Verkooplngen en aanbestedingen. Jl. Vrijdag zijn alhier ten verkoop aangeboden: I. Een huis en erve, staande op de Korte Heerengracht, wijk M no. 179. Verkocht voor ƒ475. II. Een vijftigste aan deel in het barkschip Maria. Opgehouden. Therniometerstand. 27 Jan. 's av. 11 n. 38 gr. 28 'smorg.7u.36gr.'smidd.lu.43gr.'sav.llu. 43gr. 29 'a morg.7 u.46 'smidd. 1 u. 47 gr. Algemeen overzicht. Mag men geloof hechten aan het Journal des Débat» dan zou het door ons reeds medegedeelde bericht juist zijn geweest, volgens hetwelk thans eene toenadering tusschen Oostenrijk en Italië tot stand isgebracht, welke zou leiden tot eene conventie tor regeling derbetrekkin- gen van beide rijken onderling. De grondslagen dezer conventie zouden, volgens het Journal des Débats, te Pa rijs onder medewerking der Fransche regeering reeds zijn vastgesteld en thans aan de goedkeuring der hoven te Weenen en te Florence worden onderworpen. De Engelsche regeering heeft steeds in Ierland te wor stelen met de fenians. Ofschoon de Engelsche dagbladen daarvan zoo min mogelijk meer melding maken, blijkt toch uit verschillende berichten dat telkens nog arres- tatiën worden gedaan door de politie en dan deze dan gene stad in staat van beleg wordt verklaard om alzoo gemakkelijker nasporingen te kunnen bewerkstelligen. In de Spaansche kamer van afgevaardigden wordt in de laatste dagen het adres van antwoord op de troonrede behandeld. Daarbij heeft de heer Tessaneva voorgesteld om eene zinsnede in dat stuk op te nemen ten gunste van het wereldlijk gezag des pausen. Dit voorstel werd door de regeering zeer ondersteund. Had deze uiting ten gunste der wereldlijke macht van het vatikaan vóór Italië's erkenning door Spanje nog eenige belangrijk heid, hoe weinig ook, kunnen bezitten, thans zal deze al zeer weinig invloed hebben. Alle mededeelingen uit Spanje maken melding van de groote verbolgenheid, welke de bemachtiging der Virgen de Covadonga aldaar heeft te weeg gebracht. Zelfs de gematigdste dagbladen eischen wraak en willen niet» meer hooren van een mediatie van Engeland of van de Vereenigde Staten. Elk gelukkig wapenfeit van Chili wordt echter toegejuicht door ieder wien het verheugt dat Spanje bij zijne exploitatie-politiek der Zuid Ameri- kaansche republiekeneindelijk eensernstigen tegenstand ondervindt. Volgens de Politica zijn eenige vaartuigen onder Chilische vlag in de nabijheid van Valencia gezien, welke de Spaansche kustvaarders vervolgden. Men ver moedt dat men hier aan geene Chilische kapers heeft te denken maar de nog altijd bij de Spaansche kusten te vinden zeeroovers thans onder Chilische vlag varen. Het schijnt echter toch dat do Amerikaausche repn- bliek en hare bondgenoot aan Spanje ook in de Euro- peesche wateren zullen trachten afbreuk te doen. Volgens Le Pays is te Brest een Peruaansch gepantserd ramschip, de Huescar, aangekomen. iii Parijs 27 Januari 1866. Wy leven hier steeds onder den indruk van de keizer lijke troonrede, welke aan La Presse reeds eene waar schuwing heeft gekost. De considérans van die waarschu wing zijn zeer curieus. Ik heb ze slechts over te schrijven zonder nadere toelichting. Overwegende zegt de minister van binnenlandsche zaken, La Valette dat de schrijver van het artikel beweert dat het corps législatif de wet op het contingent zou kunnen verwerpen, om „alzoo aan de régeering het middel te ontnemen om het leger te recruteeren en honderd duizend jonge lieden tot zich te nemen, die niet het minste verlangen hebben om hunne familiën te verlaten." Overwegende dat dergelijke suppositie ten zeerste beleedigend is voor een Fransche kamer, alsmede voor het nationaal gevoel, en eene ophitsing tot revolutio naire maatregelen bevat. Besluit enz. Wij gaan de beraadslagingen van het wetgevend lichaam onder ongunstige voorleekenen te gemoet, en aan dagblad-waarschuwingen zal het niet ontbreken.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2