frjcmftilgbmcfytm. liddeHrargsche Maatschappij icctijMngm. ÏOfl&aÖiQljciö. 2li)t)rrtcntictt. TlieetLanciel Stoomvaart. Dienst tussclicu Middelburg en Rotterdam- VAN MIDDELBURG: VAN ROTTERDAM en donateurs eener vereeniging, dus eene geheel huis houdelijke bijeenkomst, eene beoordeeling in een publiek blad ongepast is. Hoewel de beoordeeling zelve getuigt van verregaande oppervlakkigheid en onjuistheid, willen wij daaromtrent liefst het stilzwijgen bewaren, doch nemen bij deze de vrijheid U te verzoeken, voor het vervolg, dergelijke ongevraagde beoordeelingen van onze besloten bijeen komsten, in nwe courant na te laten, daar wij overtuigd zijn dat zij eenen ongunstigen invloed uitoefenen op de leden onzer vereeniging die wel willen medewerken tot eene muziekale uitvoering, zij het dan ook op kleine schaal, tot genoegen hunner medeleden en vrienden, doch die zulks spoedig zonden nalaten, wanneer zij daar door aan eene ongepaste publieke beoordeeling werden blootgesteld. Mogt nwe redactie zich niet willen verbinden om voor taan dergelijke verslagen van onze soirées achterwege te laten, dan verzoeken wij U dezen brief in de kolom men van uw blad, zij het dan ook als advertentie, te willen opnemen als een protest tegen de beoordeeling der Boirée van den 16 Januari jl. Het bestuur der Zangvereeniging tot Oefening en Uitspanning van Bgrgekom, Voorzitter. P. A. Verhugst, Secretaris. Aan de redactie der Middelbnrgsche courant. Middelburg 21 Januari 1866. Indien wij de zienswijze deelden, uitgedrukt in uwe aan ons gerichte letteren van 19 dezer, dat, namelijk, de soirées der Zangvereeniging „tot oefening en uit spanning" zouden moeten beschouwd worden als „beslo ten bijeenkomsten," zou zeker elke wenk van nwe zijde voldoende zijn om ons te doen besluiten die soirées in de Middelbuigsche courant voortaan met stilzwijgen voorbij te gaan. Het zij ons echter vergund U te doen opmerken, dat elke bijeenkomst, tot welker bijwoning men recht ver krijgt, eenvoudig door zich zelfs nog op den avond der uitvoering bij den penningmeester aan te melden en de vereischte bijdrage te voldoen, naar onze raeening moet gelijkgesteld worden met eene openbare bijeenkomst tot welker openbare bespreking een ieder bevoegd is. Deze meening schijnt dan ook steeds door uwe Ver eeniging te zijn gedeeld; althans meermalen zijn hare soirées in de Middelburgsche courant besproken zonder dat daarop door het bestuur eenige aanmerking is gemaakt. Wij moeten U op grond hiervan mededeelen, dat wij hoezeer het ons leed doet uw verlangen niet te kunnen bevredigen niet genegen zijn afstand te doen van ons recht om over de musicale uitvoeringen als die van uwe Vereeniging onze meening uit te spreken. Wij gevoelen ons evenmin genoopt uw brief in ons blad op te nemen. Want hoewel wij steeds bereid zijn inededeelingen van welker onjuistheid men ons over tuigd heeft te verbeteren, zoo geven wij geen plaats aan protesten tegen door ons uitgesproken opiniën. Ieder heeft natuurlijk het recht zulke protesten langs eiken anderen weg publiek te maken, als wanneer zij ook weder door ons kunnen getoetst en beoordeeld worden. Voor de redactie der Middelburgsche courant Aan H. P. ABRAHAMS. het bestuur der Zangvereeniging „tot Oefening en uitspanning." Onze weigering om het ons toegezonden protest te plaatsen zal wel geen opheldering behoeven. Ieder toch zal begrijpen dat eene redeneering als deze: gij zult voortaan zwijgen, of wij protesteeren en dan neemt gij ons protest op niet geschikt is om zoo dadelijk ingang te vinden. Bij onze weigering echter om den brief in de Middelburgsche courant te plaatsen, wezen wij het bestuur op een anderen weg om aan zijne grieven open baarheid te geven. Het doet ons genoegen dat het dien weg heeft ingeslagen, want wij verlangen niets liever dan elke tegen ons ingebrachte bedenking aan het oor deel van een ieder te onderwerpen. In de nu verschenen „Open brief" bespreekt het bestuur in de eerste plaats onze briefwisseling. Met onze bewe ring, dat de soirées van de vereeniging „tot oefening en uitspanning" zonden moeten gelijkgesteld worden met openbare bijeenkomsten, kan het niet instemmen. Wij gevoelen geen roeping den strijd over deze queastie voort te zetten, vooral niet daar wij ons voorstellen binnen kort onze gedachten over openbare en niet open bare bijeenkomsten nader uiteen te zetten. Ook omtrent de bevreemding welke het bestuur te kennen geeft, dat wij op de eerste zijner opmerkingen niet geantwoord hebben, kunnen wij kort zijn. Wij mee- den dat het be.-tnur zelf zou inzien, dat het zich bij het neerschrijven dezer woorden vergist had. Is een concert werkelijk publiek, hetgeen wij meenden te hebben aan getoond, dan hebben ook dilettanten en artisten aanspraak om zij het ook wat de eerste betreft, volgens een aan genomen gebruik, met verzwijging hunner namen op dezelfde wijze beoordeeld te worden. Dit kwam ons voor geen betoog meer te behoeven, en wij gelooven dat het bestuur der zangvereeniging er thansjuist over denkt als wij,daar zij er slechts dit van zegt: „Mógen dan dilettanten nimmer beoordeeld worden, „staan zij nooit aan kritiek bloot? Wij zullen het geens zins beweren. Bij openbare concerten, bij muziekfees- „feesten en dergelijke is een verslag met eenige kritiek „gepaard een vereischte, maar het is daarbij nog niet „onverschillig op welke wijze de beoordeeling geschiedt." Zoo wij echter in die woorden iets anders moeten lezen, dan kunnen wij er geen anderen zin in vinden dan dat het bestuur zou willen meten met twee maten, en dat mogen wij niet aannemen. Men zou al zeer weinig liefde voor de kunst moeten be zitten, om te meenen dat iemand anders beoordeeld moet worden omdat hij voor zijn medewerking geld ontvangt. Maar er komt in den „Open brief" een punt voor van vrij wat grooter belang. Het bestuur is beducht dat wij eene Zangvereeniging die zich in buitengewonen bloei mag verheugen, door ongepaste kritiek met zedelijke en werkelijke vernietiging bedreigen. „Wij wezen U daar reeds op in ons eerste schrijven zegt het bestuur maar het schijnt dat deze beschouwing op U weinig indruk heeft gemaakt." Zoo is het. Wij kennen aan de Middelburgsche courant niet de macht toe om en dat nog wel door éen of hoogstens twee beknopte artikelen in het jaar! eene buitengewoon bloeiende instelling te vernietigen, maar wij achten noch veel minder het leven van de zangvereeniging „Tot oefening en uitspanning" zoo broos, dat het onder eene zelfs onjuiste beoordeeling bezwijken zou. Maar het onjuiste van het door ons gegeven verslag wordt nergens door het bestuur der zangvereeniging aangetoond. Wel gebruikt het aan het slot van zijn brief uitdrukkingen van denzelfden aard als dezer dagen door het bestuur van de Rijnspoorweg-maatschappij gebe zigd werden. Het spreekt daarin b. v. van kwade trouw! Op zulke uitdrukkingen antwoorden wij echter niet. Wij laten ze voor rekening van het bestuur der zang vereeniging, even als wij vooronze verantwoording nemen de gevolgen die uit onze handelingen zouden kunnen voortvloeien. De zangvereeniging bezit natuurlijk het middel om, door het invoeren van ballotage als anderszins, aan hare soireés het karakter van besloten bijeenkomsten te geven; maar zoolang dit niet het geval is zullen wij onze pogingen verdubbelen en zal geen opoffering ons te groot zijn, om onze verslagen zoo in te richten, dat zij de goedkeuring van het ontwikkeld en onpartijdig publiek wegdragen. Wellicht hebben wij onder dat publiek enkele be langstellende vrienden, die het verslag, hetwelk wij van de bedoelde soirée gaven, nog wel eens zouden wil len nalezen, met het oog op de daartegen ingebrachte grieven door het bestuur der zangvereeniging. Wij hebben er daarom afzonderlijke afdrukken van laten maken, welke Maandag gratis aan ons bureau zullen verkrijgbaar zijn. Men zal dan kunnen nagaan of de directie der zang vereeniging juist oordeelt, wanneer zij meent zij denkt toch daarbij, even als wij, slechts aan dezulken die de kunst om de kunst liefhebben en beoefenen, en wien het dus niet alleen om applaus te doen is dat iemand zich door zulke verslagen zal laten afschrikken. De Nederlandsche bark Walcheren, gezagv. van der Borden, is heden morgen omstreeks half 12 uren te Vlis- singen ter reede gekomen. Graanmarkten enz. Middelburg 27 Januari. Raapolie J 57. Pateutolie 59. Lijnolie ƒ43, per vat op 6 weken, contant ƒ1 lager. Harde lijnkoeken ƒ12 en zachte dito 15 per 104 stuks. Dordrecht, 25 Januari. Bij een ruimen aanvoer van witte tarwe was de stemming lusteloos, ofschoon genoeg zaam vorige prijzen bedongen werden; men besteedde voor jarige en tweejarige van ƒ8.80 tot 10, puike nieuwe 8.30 a/8.60, goede ƒ7.90 a./8.10 en geringe van 7 tot ƒ7.70. Zomertarwe /6.50 a 7.50. Rogge werd 10 ct. lager verkocht, Zeeuwsche en Vlaamsche J 6.10 a 6.70 en Overmaassche 5.60 a ƒ6.10. Wintergerst was zeer be geerd, zakmaat ƒ4.50 a ƒ5.40, mooi gestort 5.80 a/6. Zomergerst wel zoo aangenaam, zakmaat4.50 a ƒ5, puik gestort ƒ5.40 a ƒ5.50. Spelt tot vorigen koers gezocht, ƒ3.90 a /4.60. Haver was 20 cent hooger, doch alleen de goede qualiteit gewild, voeder 2.50 a ƒ3.20 en brouw /3.50 a ƒ4.40. Paardenboonen zonder verandering, ƒ7 a 7.70. Duivenboonen ƒ7.80 a ƒ8.50. Witte- en bruineboonen niet ter veil, de nominale noteering is van de eersten /II a 13en van de laatsten 10.50 aƒ12. Voor goed kokende blauwe erwten werd 20 cent hooger besteed, 8.80 a ƒ9.20, voedersoort iets vaster 7.30 af 7.70. Van boekweit werd nieuwe Peel, jarige Bredasche en dito Holsteinsche a 175 per 2100 Ned. pond geveild, doch bleef zonder handel. In koolzaad is niets omgegaan, ordinair nieuw Zeeuvvsch gestort werd weder a/17.60 geveild, terwijl extra puik tweejarig Overmaasch dito op 20 werd gehouden. Zeeuwseh zaailijnzaad tot hooger prijzen zeer gezocht, prima qualiteit 134 a 140 stuivers, tweede soort 120 a 130 stuivers. Van slaglijnzaad is 111 pond Archangel a/370 verkocht, verder geveild 110 en 109 pond diloa /3G0, 355, 111 pond Petersbur ger a ƒ370 en 110 pond onzuiver dito a/325. Nieuw inlandsch hennipzaad wordt op 250 gehouden. Kana riezaad is 50 cent hooger betaald, 9.50 a 10.50. Raap olie is a /55.j contant gedaan, bij partij was a 55 con tant verkrijgbaar, primo Mei 54 nominaal. Lijnolie ƒ39 contant, de voorjaarsmaanden op 40 gehouden, op Juli en Augustus a 40J gedaan. Harde raapkoeken 90 a/92, zachte dito ƒ110. Harde lijnkoeken ƒ110 a 120, zachte dito 130 a 140. Prijzen van effecten. Amsterdam 27 Januari 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 611 dito dito dito 3 7li dito dito dito 4 95rV Aand. Handelmaatschappij 4i België. Certificaten bij Rothschild 21 544 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 971 Certific. Hope co4 63 tV Oblig. dito 1855,6e serie 5 804 dito dito Leening 1860 44 864 Certificaten6 Aand. spoorweg185 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 56tV dito 1847/1852 .21 284 dito rente Amsterdam5 764 dito nationale5 59 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 „344 dito3 thans 21 354 Ainortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 451 dito 1856—1862 3 45 Griekenl. dito (blauwe) 5 Turkije. dito (binnenl.) 5 381 Vereen.Stat. dito (1882) 6 694 Illinois. dito7 Mexico. dito3 204 Grenada. dito afgestempeld44 134 Venezuela, dito 2 „14| De verschillende dankbetuigingen moeten wij tot eeo volgend nommer laten liggen. Ondertrouwd: A. K. VAN DER STAAL Vlissingenen den 26 Januari 1866. M. J. LAUWEREINS. Algemeene kennisgeving. FAILLISSEMENT. Door den Edelachtbaren Heer Rechter commissaris in het Faillissement van MARIA VAN LOOCK, Vrouw van PIETER VAN OVERBEKE Sr., te Breskensis bepaald dat de eerste verificatie van schuld vorderingen zal plaats hebben op den zeventienden Februari aanstaande, aan* vangende des voormiddags te II uren, in een der ver trekken van het Raadhuis te Middelburg, waartoe allo belanghebbenden worden opgeroepen bij deze. Middelburg, den 27 Januari 1866. De Curators in voorschreven Faillissement, F. J. BREVET, Advocaat. P. REKKERProcureur. Door eene gunstig werkende BRANDVERZEKERING- MAATSCHAPPIJ wordt, op voordeelige voorwaarden) gevraagd Iemand geschikt om haar als A. Cf E IV T te Middelburg te vertegenwoordigen. Adres met franco Brieven onder het motto „Agent'1 aan het Bureau dezer Courant. WORDT GEVRAAGD bij Burger Lieden, vooreen bejaard Burger Heer, Host en Inwoning, Bewas- sching en vriie Kamer (Beddegoed enz. wordt medege bracht). Inclineerenden adresseeren zich met opgaaf van prijs per maand, onder letter Z., aan bet Bureau dezer Courant. van Mejufvr. J. C. SCHOUTEN, «eb. KOK. Korte Sint-Pieterstraat te Middelburg. Deze Theeënwaarvan de prijzen billijk zijn gesteld, munten uit door geurigen en aangenamen smaak en hou den bij uitstek goed water. Afleveringnette verzegelde Pakjes van 524 en 1 Ons. Prijscouranten gratis te bekomen. ONTVANGEN nieuwe Westfaalsche HAMMEI en gekookte, bij E. PONSE, Lange Gortstraat, Tegen Mei eene Slienstmeltl benoodigd Koepoort straat, wijk E no. 54. van Januari Februari 1866. Zondag 28'smorg. 9,30 Maandag 29'smorg. 7uur. Dinsdag 30 11 uur. Woensdag 31 7 Donderdag 1 11,30 Vrijdag 2 8,30 Zondag 4 6,30 Maandag 5 8,30 Dinsdag 6 6,30 Woensdag 7 8,30 Donderdag 8 6,30 Vrijdag 9 10,15 SXELPERSDRUKKERLJ VAX I)£ GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 4