tfuitfnlmtï». BRIEVEN UIT BELGIË. wind geslagen en nauwelijks had men de koe uit hare onaangename positie bevrijd, of met éen ruk was zij los en nu ging het in dollen vaart over straten en door stegen. Het was zeer donker. Op de Heurne werd de bejaarde slager M. door het woedende beest op de horens genomen en vreeselijk toegetakeld, zonder dat echter eenig lichaamsdeel letsel bekwam. Een jongeling werd op de horens genomen en over de schutting geworpen; deze werd niet bezeerd. De timmerman G. werd insge lijks door het razende dier ternedergeworpen; deze heeft twee vingers uit het lid en is eenigszins aan de borst bezeerdvolgens verklaring echter van den genees heer is verder niets gebroken. De achtervolgende amb tenaren zagen zich genoodzaakt op het dier te schieten en eerst toen het door een schot getroffen was, stortte het neder. Van dit oogenblik maakte de slager Klein knaphandig gebruik en maakte het af. De troonrede van den keizer van Frankrijk is door den telegraaf naar de volgende plaatsen overgebracht: naar Bordeaux in 30, naar Brussel in 33, naar Dover in 35, naar Ilavre in 28, naar Eijssel in 30, naar Lyon in 13, naar Maintz in 60, naar Nantes in 28, naar Bouaan in 38, naar Straatsburg in 53 en naar Toulouse in 60 minuten. Thermonieterstand. 26 Jan.'s av. 11 u. 45 gr. 27 'smorg.7 u.42 'smidd. 1 u. 42 gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMEH. Regeling- der schutterijen. Memorie van beantwoording De regeering gaat een aantal bedenkingen, die in de sectiën tegen dit wetsontwerp gemaakt zijn, voorbij, omdat zij zich vereen igt met de wederleggingen die rèeds in het voorloopig verslag door andere leden zijn aangevoerd. Zij deelt het gevoelen dergenen die zich verzet hebben tegen de meening dat de kosten der schutterijen geheel ten laste van den staat zouden moe ten komen, en zij waarschuwt dus tegen het opvatten van dat denkbeeld. Al kon men de gemeenten ook van alle andere kosten ontlasten, zij zouden de kosten der kleeding van de onvermogende schutters toch in elk geval behooren te dragen, omdat van rijkswege geen contróle omtrent het onvermogen der schutters moge lijk is. De eerste kosten zullen voor het rijk bij het nieuwe stel el ruim 90,000 en de jaarlij ksche kosten ongeveer evenveel bedragen. Volgens de opgaven, bij de regeering ontvangen, zullen dej aarlij ksche kosten voor de gemeen ten ƒ6 a ƒ7 voor eiken schutter en dus 90 op elke 1000 inwoners zijn. De vrijstelling der studenten in de godgeleerdheid, die alleen voor vredestijd was bepaald, is nu ook, op den aandrang in de afdeelingen, tot den tijd van oorlog uitgestrekt. De regeering blijft zich verzetten tegen het door som migen aangeprezen en in België bestaande stelsel om de officieren en onderofficieren door de schutters van lageren rang te doen verkiezen. Zij acht dit onvereenig- baar met eene doeltreffende inrichting der schutterijen. Gemeenteraad van Koes. Zitting van 22 Januari. - Mededeeliugen en ingekomen stukken goedkeuring aanbesteding burgerschool; besluit geldleeuing. Afwezig de heer de Laat de Kanter, ongesteld. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt als ingekomen stukken mede: a. Brieven van gedeputeerde staten, houdende goed keuring der raadsbesluiten tot verkoop van boomen en het beschikken over 150 uit de onvoorziene uitgaven voor 1865. b. Naar aanleiding van de opmerking ter vorige ver gadering door den heer Broes van Dort gemaakt, omtrent de opheffing en vervanging der plaatselijke geneeskun dige commissie, hebben burgemeester en wethouders zich om inlichtingen tot den inspecteur gewend, die daarop heeft medegedeeld, dat dit punt op eene den 18 dezer te houden vergadering te 's Hage zal worden behandeld. c. Het bericht dat de installatie der leden en regentes van het armbestuur is geschied. d. Een voorstel van den heer van den Bosch, tot ver hooging der schoolgelden, hetwelk bij de leden van den raad zal worden rondgezonden. e. Missive van den heer J. Kooman Az., berichtende dat hij de afgescheidene armen zal behandelen, onder voorbehoud, wanneer de omvang der te bewijzen dien sten hem bekend zal zijn, op de remuneratie daarvoor terug te komen. De staat van verandering in de gemeente-eigendom men, die gedeponeerd wordt. ff. Brief van den minister van justitie, aanbiedende ƒ700 huur voor de lokalen in gebruik bij de rechtbank en het kantongerecht, welk aanbod wordt aangenomen. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd daarvoor een contract op te maken. h. Eenige verzoeken om kwijtschelding van hoofde- lijken omslag over 1865, die tot nadere behandeling bij de vroeger ingekomene worden gevoegd; en i. Eenige staatsbladen die worden gedeponeerd ter inzage der leden. Alvorens tot de behandeling van de besteding der hoogere burgerschool over te gaan, verlangt de voorzit ter eene beslotene vergadering, waartoe wordt besloten. De vergadering weder openbaar gemaakt zijnde wordt door den voorzitter voorgesteld: 1. den bouw der hoo gere burgerschool en directeurswoning te gunnen aan Willem de Jonge, timmerman teGoes, voor ƒ32000, en het ameublement voor 4451, aan W. J. van de Weert,en de inwendige inrichting aan denzelfden op tarief. Dit voor stel wordt na eenige discussie aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Saaymans Vader, van Voorst Vader en van den Bosch; en 2. eene leening te sluiten van ƒ44000, bij de hypotheekbank te Botter dam, hetwelk wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Saaymans Vaderen van Voorst Vader. Daarna is de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. De motie door den heer Virchow in het Pruisisch huis van afgevaardigden gedaan, betrekkelijk de inlijving van het hertogdom Lauenbnrg, zal volgens 1'Europe zeer zeker worden aangenomen. Ditzelfde zal vermoedelijk ook het geval zijn met een voorstel van den heerBecker aangaande de door de regeering met de Kenlen-Mindener spoorwegmaatschappij gesloten overeenkomst. Beide moties hebben ten doel, om het streven van het ministe rie tegen te gaan, met betrekking zoowel tot de quaestie van uitbreiding van grondgebied, als tot die van het sluiten van verdragen tusschen de regeering en parti culiere maatschappijen. De commissie voor het budget uit de Pruisische kamer van afgevaardigden heeft besloten vóordeberaadslaging, over het budget een voorloopig algemeen rapport aan de kamer voor te leggen en de samenstelling daarvan aan den heer Virchow opgedragen. Dat rapport zal handelen over het budget van dit jaar, in verband met de besluiten door de kamer gedurende de laatste zitting genomen, over de houding der administratie sedert het vorige jaar, alsmede over de afkondiging van het budget voor 1865, hetwelk langs administratieven weg is tot stand gekomen. De algemeene vergadering der vereenigingen in Slees- wijk-Holstein heeft, niettegenstaande de waarschuwingen van hoogerhand, den 23 dezer te Altona plaats gehad, en wel zonder dat zij door tusschenkomst der politie is gestoord geworden. De vergadering was zeer talrijken werd o.a. bijgewoond door de heeren Muller en Kolb uit Frankfort en Metz uit Darmstad. Nadat onderscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, beklom laatstge noemde de tribune, om hulde te brengen aan de houding der Sleeswijk-Holstoinsche vereenigingen en op de samenstelling van een Duitsch parlement aan te dringen. Hij sprak ook den wensch uit dat de zoo miskende openbare meening krachtig genoeg zou worden tot ver nietiging van de jonkerpartij en het despotisme. De Spaansche senaat heeft in zijn adres van antwoord natuurlijk zijne goedkeuring geschonken aan de krijgs- maatregelen tegen Chili genomen „om do eer en de waar digheid van Spanje te handhaven." Ook door verschil lende andere tijdingen wordt bevestigd hetgeen wij reeds mededeelden, dat namelijk de oorlog tusschen Spanje en de Amerikaansche republieken Chili en zijn bondgenoot Peru met kracht zal worden voortgezet. Op hetzelfde oogenblik dat het Fransche wetgevend lichaam zich in het Palais Bourbon vereenigde om den welkomstgroet van den graaf Walewski op te vangen kwam de senaat op het Luxemburg bijeen, om naar de toespraak van zijn president te luisteren. De redevoering van den heer Troplong was ditmaal zeer kort, maar zij was tevens allerdroefgeestigst, want hij bepaalde zich tot eene lijkrede op de uitstekende mannen die de senaat sedert zijn laatste zitting verloren heeft. De opgewekte herinneringen waren des te somberder naarmate de heer Troplong, de laatst verloopenejaren herdenkende, daarbij elassieke aanhalingen voegde over de kortheid van het menschelijk leven, die hem phrases deden bezigen als deze: geen onzer, mijne heeren! kan zich beroemen, dat hij niet nog heden avond met de dooden zal aanzitten. De tegenwoordigheid van prins Napoleon bij de ope ning der Fransche kamers heeft aanleiding gegeven tot geruchten omtrent een vermoedelijk weder optreden van den prias als president der keizerlijke commissie voor de algemeene tentoonstelling. Le Temps spreekt echter deze geruchten tegen en meent te mogen aannemen dat prins Napoleon er geenszins aan denkt terug te komen op een besluit, hetwelk door de afkeuring van zijn te Ajaccio gehouden redevoering is in het leven geroepen hij zou zich bepaald voorgenomen hebben buiten elke regeeringsbetrekking te blijven. Het Oosienrijksch dagblad de Wanderer verzekert uit goede bron het bericht te hebben ontvangen dat Eusland de mediatie van Pruisen heeft verzocht in zijn conflict met het hof van Kome. De regeering te Berlijn heeft daarop onmiddellijk bevel gegeven aan haren vertegen woordiger bij paus Pius IX om met den cardinaal Antonelli onderhandelingen aan te vangen omtrent de aanneming dier mediatie ook door het pauselijk bestuur. Brussel, 25 Januari. België mag met recht hoovaardig wezen. Als het zich herinnert hoe somber de voorspellingen waren van al de Europeesche dagbladen eenigen tijd voor den dood van koning Leopold I, als het zich de zoogenaamde vader landslievende vreeze herinnert van den heer Dechamps, als het zich weder in de gedachte brengt hoe zegepra lend zijne vijanden glimlachten en hoe zijne vrienden hunne bezorgdheid nauw konden ontveinzen, dan heeft het thans waarlijk wel reden om zich te verheugen. Overal blijkt kalmte en vertrouwen te beerschen. Bewust van zijne zedelijke kracht gaat België vooruit in bloei en voorspoed, bereidt het zich voor om weder meer dan ooit deel te nemen aan het politiek leven. En in het buitenland slaat men met een naijverig oog ons kleine landje gade, alwaar eene talrijke nijvere bevolking de zegeningen geniet van eene vrijheid, schier niet be grensd dan door die grenzen, welke de natie zich zelve h^eft gesteld. De koning draagt al meer en meer de bewondering weg van allen die hem naderen, door de uitgebreidheid zijner kennis, door zijn juist oordeel, door de wijze waarop hij zijne constitutioneele roeping ernstig blijkt te begrijpen. Niets ontgaat zijn scherpzinnigheid. Hij leest de meest verschillende dagbladen en teekent alles op hetgeen daarin zijne aandacht trekt. De ministers zijn afgemat door het geven van al de inlichtingen en uitleggingen, waaraan zij tot dusverre niet gewoon waren. Gisteren sprak ik een lid van het corps diplomatique. ODder al de vertegenwoordigers van vreemde mogend heden is maaréene stem zeide liij mij over onzen souverein. Men is verbaasd over zijne wijze van hande len. Hij bezit een uitstekende persoonlijkheid. 't Is waar hernam een ambassadeur, die bij ons gesprek tegenwoordig was en, reeds een man van leef tijd, hier eene groote vreemde mogendheid representeert ik deel geheel uw gevoelen België heeft waarschijn lijk het zeldzaam geluk genoten om, na vijf en dertig jaar een phenix onder de soevereinen te hebben gehad, nog iets beters te hebben gevonden. Ik moet ochter ditopmer- ken. Toen Leopold IImij deeerstemaal bij zich op audiën tie ontving, herinnerde zijn persoon mij aan Louis Phi- lippe in de eerste jaren zijner regeeriug. Even als zijn grootvader spreekt Leopold II goed, maar zeer veel. Men zou zeggen dat hij noodig acht om zich geheel en al uit te spreken. Daarin nu ligt iets gevaarlijks. Met dezen grijzen diplomaat geloof ik dat de best ge zinde souvereiuen lichtgevaar loopen om van den goeden weg af te wijken, als zij niet un grand fond van kalmte, eene groote opmerkingsgave en een groot wantrouwen bezitten. België is nu wel niet het land der hovelingen, maar er zijn toch niet weinig menschen, zeer geneigd om de op gaande zon te aanbidden, om zich steeds rondom deze te blijven bewegen en al hun best doen om het monopolie harer stralen machtig te worden voor zich en hun clique. De koning heett echter tijd genoeg gehad om zaken en personen van nabij te zien, en dit zal hem bewaren om dupe te worden. Hij kan overigens zich verheugen in de raadgevingen van zijn oom, den hertog van Aurnale, den meest democratischen prins van geheel Europa op dit oogenblik. De wapenstilstand tusschen de partijen is reeds opge heven. De grise en consideration van het voorstel Orts over de vermeerdering der leden van kamer en senaat heeft de catholieke partij weder en alerte gebracht. Ben ik wel ingelicht dan zal het wetsontwerp tot hervorming van het kiesstelsel, hetwelk het gouvernement over eenige dagen zal indienen, den grooten strijd weder doen ontbranden, welke thans nog smeult en hier en daar slechts eenige vonken doet gloeien. Dank zij de krachtige maatregelen van ons departe ment van biunenlandsche zaken had de veepest tot dus verre betrekkelijk weinig slachtoffers in België gemaakt; thans is zij echter met eene ontzaglijke hevigheid uit gebroken in geheel de provincie Antwerpen. De regee ring beeft dadelijk de strengste bevelen gezonden om de foyer der ziekte zooveel mogelijk af te sluiten. Men beweert dat de veeziekte weder is ingevoerd door eenige Engelsche veekoopers, die de germes der ziekte in hunne kleederen hebben medegebracht. Men moet zich voorstellen om over eenige maanden het vleesch van drie tot vijf franken het pond te betalen als de uitvoer van vee naar Engeland niet verboden wordt. Laat ons hopen dat dit verbod, als het noodig mocht worden, zich niet al te lang zal laten wachten. In afwachting daarvan zou men namelijk het pu bliek wel doen om in België den invoer van sommige producten der kunst van het tweede keizerrijk tegen te gaan. Zoo heeft heden avond, in het theatre St. Ilubert mlle Lagier uit Parijs gezongen, émule van de bekende Theresa de 1'Alcazar. Zij zong de déesse du Boeuf gras. Alles was allerplatst en gemeen. Gaarne had ik het Belgisch publiek zich krachtig willen zien verzetten

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2