öuitmlanö. ïfftijMngm. tjanMsbmcl)tfn. J. van den Bosse, geb. Fret, z. en d. (tweel.) D. J. de Groot, geb. Hengstdijk, z. M. Sandijgk, geb. de Jonge, d. J. M. Arentz, geb. Arnovs, d. J. P. de Fouw, geb. Meerburg Snarenberg, d. i3^n'ei> van C'e Velde, weduwn. van L. Koning, 73 J- l Gelok, man van C. M. Frank, 52 j. t t1k51KZsb- Gehuwd. C. J. van den Bout, jm. 24 j. met J. J. Doeleman, jd. 23 j. Bevallen: M. E. Timmermans, geb. France, d. L. van der Valk, geb. Slager, d. Overleden: J. Vijverberg, z. 9 m. K. van Verre, wed. J- van Sas, 73 j. Verkooplngen en aanbestedingen. Heden had alhier de aanbesteding plaats: 1. Van de leverantie enz. van 50,000 stuks gecreoso- teerde dennen of masten perkoenpalen. Aannemer de neer J. Filis, te Vlissingen, voor ƒ32,500; 2. Van het onderhoud van het huis van arrest en be dring te Goes gedurende 1866. Aannemer de heer J- van de Weert, te Goes, voor f 1830. Thermometcrstand. Jan.'s av. 11 u. 41 gr. 25 's morg.7 u. 42 gr.'s midd. 1 u. 46 gr. 's av. 11 u. 44 gr. 26 's morg.7 u. 43 's midd. 1 u. 48 gr. Algemeen overzlcht. Men moet den uitmuntenden tact van sommige t ransche dagbladen bewonderen die, niettegenstaande et scherpe zwaard dat hen steeds boven het hoofd hangt, 6 keizerlijke troonrede bespreken op eene wijze die hen vermoedelijk aan elke vervolging zal doen ontsnappen, niaar waarbij toch het tegenwoordig regeeringstelsel zoowel door mokerslagen als stiletsteken getroffen wordt. -He teleurstelling dat elk uitzicht op de geringste wijzi ging der tegenwoordige instellingen in liberalen zin ontnomen wordt, vindt zelfs in la France sterke afkeuring. Scherp wordt vooral door la Presse geparodieerd hetgeen de troonrede omtrent de volkomenheid van het tegen woordig stelsel zegt, en la Presse gebruikt daarbij de woorden van de troonrede zelve. „Drie jaren geleden, zegt dat blad, wees de keizer ons op vrijheden die de ngelsche constitutie verleent, als de belooning voor onze wijsheid en gematigdheid; thans schijnt de voor liefde van het hoofd van den staat naar de vrijheid vol gens het Amerikhansche stelsel over te héllen. „Ongelukkigerwijze is het altijd de toekomst en wel de onbepaalde toekomst aan welke men de zorg opdraagt °m ons de vrijheid te schenken. Voor dat wij vrij zuilen zijn is. het uoodig dat de hartstochten tot bedaren zrjn gekomen, de Franschen genoegzaam verlicht zijn ®n zich niet langer door bedriegelijke theoriën laten verlokken. «Waarlijk men vergunne ons dit met eerbiedige openhartigheid te verklaren wij hebben ons ernstig afgevraagd van welke hartstochten, van welke theoriën uier sprake kan zijn, maar wij hebben geen bevredigend antwoord kunnen vinden. «Wij moeten wachten, zegt men ons, wij zullen meer orlangen dan de vrijheid van Engeland: de vrijheid van merika zal ons te beurt vallen. „Maar hoe lang moeten wij wachten „lotdat de talrijkste klassen met gematigdheid van are rechten gebruik maken? Maar de troonrede verze- "ert ons dat zij dit nu doen. Totdat het algemeen stemrecht met voorbeeldelooze kalmte wordt uitgeoefend? 't is reeds het geval, want de troonrede wenscht zich daarmede geluk. Totdat het binnen 's lands zoo rus- is dat de keizer zich kan verwijderen? Daarvan is, Baar ons werd aangekondigd, de proef reeds geleverd. °tdat de regeering niet meer wordt aangevallen? Maar Bten wijst ons op de tevredene en vertrouwende be- oiking. Neen, wij moeten wachten tot het oogenblik Waarop alle Franschen, door onderwijs verlicht, zich niet zullen laten verleiden door bedriegelijke theoriën. „Wat wil dat zeggen "Zouden dan de Franschen die den 10 December 1848, flen 20 December 1851, den 22 November 1852,1857 ®b 1863 gestemd hebben, zouden dan de Franschen ie het keizerrijk gevestigd en drie aan de regeering verkleefde kamers hebben samengesteld niet in het volle ^ezi" van hunne verstandelijke vermogens gehandeld en? Hebben zij daarbij geen voldoende verlichting an en dag gelegd, of zijn zij zooveel dommer gewor- en dan vóór 14 jaren? thverstaat men voorts onder die „bedriegelijke °oiiën waardoor de Franschen zich laten verleiden? vau ek-0r kan men ^eze benaming niet op de denkbeelden eil v"Jheid toepassen; want deze zijn overal ingevoerd a 0Veia' goe(j ges]aag,j 2y gijn evenmin meer theoriën in F B St00m en de electriciteit. Zij hebben, wel is waar, vankrijk geen ruimere toepassing gevonden dan de electrische telegraaf in Marocco, maar dit belet geens zins dat zij door geheel de wereld opgehouden hebben tot de theoriën te behooren." Het zou merkwaardig zijn ook de stem van andere dagbladen over dit onderwerp te hooren, maar wij mogen daarvoor niet meer plaats inruimen. Alleen moet nog met een enkel woord geconstateerd worden wat het Journal des débats zegt over de mededeeling ten aanzien van Mexico en de verhouding van Frankrijk tot de Vereenigde Staten. De verklaring betrekkelijk de terugkomst der troepen zal, volgens dat blad, een ieder voldoen die het hier be doelde gedeelte van de troonrede met aandacht leest. Wat daaraan vooral belangrijkheid geeft is de onmid dellijk daarop volgende tot de Vereenigde Staten ge richte vermaning, om te vermijden, indien het daartoe nog tijd is, dat Frankrijk's positie in Mexico niet door de een of andere ontijdige handelwijze gecompliceerd worde en de regeering,door de waardigheid om Frankrijk in gevaar te brengen, eene eervolle retraite niet bemoeilijke. De redeneering van het Journal des débats toont ods op nieuw dat men omtrent de voornemens van de Ver eenigde Staten verre van gerust is. Maar wanneer dit blad verder beweert dat de regeering steeds jegens de Unie zeer gunstig gezind is geweest, en haar verdedigt tegen de beschuldiging dat zij aan de uitbreiding der macht van de Unie hinderpalen wilde in den weg stellen, dan mogen wij niet verzuimen op te merken, dat het Journal des débats hier niets anders doet dan de Fran- sche regeering in verdediging nemen, die werkelijk voor het Zuiden heeft partij getrokken totdat de ver zoening in de Vereenigde Staten haar vrees begon aan te jagen. Gisteren heeft het Fransch wetgevend lichaam de ver kiezing van den president Waleivski bekrachtigd, zoodat zijne zonderlinge positie, hem door den heerGlais-Bizoin verweten, heeft opgehouden. Volgens een in 1'Europe voorkomende brief uit Weenen, zou het onderzoek der geloofsbrieven bij den Hongaar - schen landdag slechts zeer langzaam vorderen en voor het einde dezer maand nog niet zijn afgeloopen. Tot ernstige werkzaamheden zal men dus vooreerst niet overgaan, en dit is wellicht daaraan toe te schrijven dat de partijen nog niet voldoende georganiseerd zijn. Tot dat doel worden dan ook dagelijks bij de leiders der verschillende fractiën bijeenkomsten gehouden. De ge matigde partij van Deak zal vermoedelijk wel wat naar den achtergrond worden gedrongen door mannen, die beter weten wat zij eigenlijk willen. De nieuw benoemde Italiaansche minister van financiën Scialoja heeft zijn financiëel exposé aan de kamer van afgevaardigden ingediend. Volgens zijne becijferingen en voorgestelde belastiugverhoogingen zal het deficit tot een entachtigmillioen worden teruggebracht. Terwijl de heer Sella dertig millioen wilde bezuinigen, zal de heer Scialoja dit cijfer opvoeren tot vijf en vijftig millioen, waarvan dertig op de budgetten van oorlog en marine. Terwijl de Spaansche regeering thans ook van haren vertegenwoordiger te Lissabon het bericht heeft ontvan gen dat de generaal Prim zich op Portugeesch grond gebied bevindt, beschouwt zij den opstand in die grensstreken als gedempt en is de generaal Zabala naar Madrid teruggekeerd om zich bezig te houden met het zenden van versterking aan de vloot in de Chilische watereu. De Spaansche regeering zal thans wel verlangen om insgelijks eenige krijgsvoordeelen te behalen, terwijl de laatste tijdingen al wederom een ten gunste der republiek afgeloopen wapenfeit vermel den. De Chiliërs hebben op 2 Januari de bemanning van het Spaansche transportschip Salvador Vida krijgs gevangen gemaakt. Overigens wordt in deze mededee- lingen gezegd dat Peru de diplomatieke betrekkingen met Spanje beeft afgebroken, alzoo geheel en al partij voor Chili gekozen. Als gevolg daarvan was reeds aan een aan talvaartuigen te Callao verboden om te vertrekken, daar men hen verdacht hield van in verstandhouding te staan met de Spaansche vloot. Opmerking verdient een artikel van het Portugeesch dagblad Commercio over den generaal Prim. Daarin wordt o a. gezegd dat hij in Portugal zal worden behan deld als „een Spaansch burger, die tevergeefs getracht heeft om zijn vaderland van het despotisme te verlossen." De diplomatieke briefwisseling aan het congres der Vereenigde Staten overgelegd bevat eenige mededeelin- gen betrekkelijk het lot van den gewezen president der zuidelijke staten. Wij lezen daarin dat de president Johnson de rapporten van den heor Stanton en den procureur-generaal betrekkelijk het proces tegen den heer Davis aan den senaat heeft toegezonden. De lieer Stanton zegt in het zijne dat de heer Davis nog altijd door de militaire macht wordt in verzekerde bewa ring gehouden, in afwachting dat de regeering hem aan het gerecht overlevert. Hij wordt beschuldigd van ver raad en aanhitsing tot den moord op den president Lincoln gepleegd en van wreedheid jegens de soldaten der Noordelijken. De regeering wasbesloten eerst het proces te voeren wegens verraad, maar haar besluit werd voor het tegen woordig oogenblik verdaagd omdat de voorzitter van het hoog gerechtshof, de heer Salmon P. Chase, weigerde het hof in de tegenwoordige omstandigheden in Virginië bijeen te roepen. De procureur-generaal ondersteunt de verdaging van het proces tegen den heer Davis, zoowel als tegen andere beschuldigden totdat het burgerlijk gezag in de districten, waar de misdrijven gepleegd zijn, geheel hersteld zij. Uit de bij het congres te Washington overgelegde diplomatieke briefwisseling blijkt overigens nog dat de bekende kolonisatie-quaestie van den heer Gwin in Sonora indertijd een vrij scherp protest van het bestuur der Vereenigde Staten uitlokte. Het plan van den heerGwin werd, volgens een onderschepten brief van den ingenieur Maury aan den heer Benjamin Wood, door keizer Napo leon ondersteund en naar aauleiding hiervan schreef de heer Seward in Juli aan den heer Bigelow eene dépêche waarin werd gezegd dat elke ondersteuning van de Fransche regeering aan den heer Gwin of eenigen anderen agent van het Zuiden tot verwezenlijking van een colo- nisatie-plan, strekken zou om het ongeduld der Ameri- kaansche natie over het voortduren der Fransche inter ventie te vermeerderen niet alleen, maar als eene bedreiging tegen de Vereenigde Stateu zou worden beschouwd. Te Vlissingen in de haven gekomen deNederlandsche galjooten Adriana i'rancisca, gezagv. A. van Eijk en Twee Gebroedersgezagv. C. Reijnhout, beide met steenkolen van Engeland en bestemd voor die stad. Prijzen van o 11 e eten. Amsterdam 26 Januari 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 614 dito dito dito 3 71jj dito dito dito 4 95} Aand. Handelmaatschappij 4} 145 België. Certificaten bij Kothscluld 2} Rusland. Öbligatiën 1798/1816 5 97} Certific. Hope co4 63^ Oblig. dito 1855,6e serie 5 80} dito dito Leeniug 1860 4J 86 Certificaten. 6 Aand. spoorweg184} Polen. Schatkistobligatiën4 63} Oostenrijk. Öbligatiën metalliek5 56} dito 1847/1852 2} 28} dito rente Amsterdam5 76} dito nationale5 59} Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 58} Spanje. Öbligatiën (binnenlandsche) 3 34,4 dito3 thans 2} 35} Amortisable schuld Portugal. Öbligatiën 1853 3 45 dito 1856—1862 3 44} Griekenl. dito (blauwe) 5 Turkije. dito (binnen!.; 5 38} Vereen.Stat. dito (1882) 6 69TV Illinois. dito7 Mexico. dito3 20} Grenada, dito afgestempeld4} Venezuela, dito2 Graanmarkten enz. Amsterdam 26 Januari. Raapolie op zes weken ƒ59}. Lijnolie op zes weken 40}. Oostburg 24 Januari. Bij goeden voorraad bestond heden zeer weinig vraag voor tarwe en kon nog maar een gedeelte der goede monsters koopers vinden. Ook rogge was weinig begeerd, doch gerst genoot goeden af trek en werd duurder betaald. Haver en paardenboonen door kleinen aanvoer mede ruim als voren verkocht. Puike nieuwe tarwe ƒ8 a 8.25. Gemeenere en blauwe ƒ7 a ƒ7.75. Nieuwe Zeeuwsche rogge 5.90 a J 6.10. Nieuwe wintergerst 5.50 a 5.80. Dito zomergerst ƒ5.30 a ƒ5.60. Haver/ 2a/ 4. Paardenboonen 7.25 a 7,60. Middkbuurg 25 Januari. Uit onze naburige eilanden was er heden weinig graan ter markt, en ofschoon er uit Walcheren meer tarwe geveild werd, zoo ging er echter in den handel weinig om, daar houders algemeen te hoog gestemd waren en op ruim vorigen weekprijs vastbielden. Rogge werd bij partij lager aangeboden. Winter- en zomergerst hadden in de beste soorten koopers, doch mindere en afwijkende waren einde beurs nog onver kocht. Walchersche witteboonen, ofschoon weinig ge vraagd, konden door de vasthoudendheid der landlieden

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3