©uitntlcmö. BRIEVEN UIT BE HOOFDSTAD. Troonrede van keizer Napoleon. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Brigdamme ten verkoop aangeboden: 1. Een hnis en erf met tuin in de gemeente St. Laurens, en 2. een schuur en erf met tuin, mede in die gemeente, beide kadastraal bekend sectie F, uit no. 192. Te zamen verkocht voor f 1555.25. Gisteren is door burgemeester en wethouders van Goes aan de gegadigden bij de besteding der hoogere burger school c. a. kennis gegeven: dat door den raad het eerste perceel, zijnde de bouw der school en directeurs-woning, is toegegewezen aan Willem de Jonge, timmerman te Goes, voor ƒ32,000, en het ameublement in drie perceelen aan den minsten inschrijver W. J. van de Weert, voor f4451, met bepaling dat er voor ruim f 6000 nog bovendien op tarief zal worden gemaakt. Thermometerstanil. 22 Jan.'s av. 11 u. 46 gr. 23 'smorg.7 u.46gr.'smidd. 1 u.48gr.'s av. 11 u. 44 gr. 24 's morg.7 u. 40 'smidd. 1 u. 48 gr. Men behoeft juist geen Amsterdammer te zijn, om te weten dat op een onzer keizersgrachten zich een hart- steenen gevel van sierlijken vorm verheft, waarin zich de gulden letteren vertoonen: Felix Meritis. In dit prachtig sociëteitsgebouw hebben weleer de beroemdste mannen van ons land niet alleen, maar van de geheele wereld, een hoogst beschaafd publiek weten te boeien, en, kan het al niet ontkend worden dat men in den laatsten tijd slechts met kunst- en vliegwerk de sociëteit heeft kunnen in het leven houden, toch zou het jammer zijn, wanneer men aan haar bestaan zou moeten wan hopen. Nog acht menigartist van rang, die onze stad komt bezoeken, het eene eere om voor de aanzienlijke schare het eerst op te treden, al mag het niet ontkend worden dat de later gebouwde zalen het Park en het Volks paleis die van Felix wat op den achtergrond hebben geschoven. De virtuosen van den allereersten rang, zij wier verdiensten toch reeds op aller tongen zweven, behoeven den Feüx-stempel niet, en doen zulke hooge eischen, dat ze alleen te betalen zijn door ondernemers, die kunnen disponeeren over een zeer groot aantal plaatsen. Hoewel echter die concerten den grooten band vormen om de leden (met hunne dames, vooral niet te vergeten) bij elkander te houden, mag Felix Meritis zich beroemen, ook op een meer wetenschappelijk terrein dikwijls toongeefster, of althans aanmoedigster te zijn, en dit is, naar mijn gevoelen, van meer belang, omdat daaraan grooter behoefte is. Felix Meritis loon naar verdiensten eene schoone spreuk die echter niet altijd door schijnttegaan, althans de avond vau 11. Donderdag heeft daarvan in zekere mate het bewijs geleverd. De heer Dieudonné is toen in de zoogenaamde gehoorzaal der maatschappij opgetreden om te spreken over de door hem opgerichte industrie van: het stroo vlechten. Hij stond voor eene tafel, waarop zich eene menigte gevlochten voorwerpen, hoeden, mandjes, tafelmatjes, muilen enz., bevonden. Het bleek echter alras dat het hem niet aan ijver, aan volharding en kennis doch wel ontbrak aan den takt om voor een publiek op te treden. Wat hij in het eerste deel zijner rede, d. i. vóór de pause, zeide, was verre van onbelang rijk; het is toch wetenswaardig, dat het stroovlechten eene industrie is, die, wat de grondstof betreft, nagenoeg niets kost; die, wat do arbeidsloouen aangaat, zoowel voor een kind van acht of tien jaar, als voor eene vrouw van tachtig jaren hier een werkkring opent, die buitendien daarom gerust met Frankrijk, België, Baden en andere kan wedijveren, omdat, na een nauwkeurig onderzoek, is gebleken dat het stroo in al deze landen van dezelfde qualiteit is, terwijl alleen het Italiaansche daarop eene uitzondering maakt. Jammer echter dat de voordracht zooveel bedierf. De pause was geschikt om weder veel goed te maken. Een groot aantal ik meen honderd vijftig meisjes en vrouwen, in vier rijeu, amphiteatersgewijs geschaard, waren bezig om voorwerpen, vooral hoeden, te vlechten, en het was een alleraardigst gezicht, met weln een ijver sommige zeer jonge kinderen aan den gang waren. Ook het werk kon wel met wat men in de eerste magazijnen aantreft wedijveren. Had nu de werkelijk bekwame directeur van deze pause gebruik gemaakt om wat uit te rusten, hij had wellicht verstandig gedaan, maar door overijver voortgestuwd, vertoonde hij alles, brandde zich bijna de handen aan de heete vloeistof, die hier en daar was nedergezet om de stioo te verven, liet de kinderen het volkslied aanheffen, hetwelk werkelijk niet zonder verdienste werd uitgevoerd, enz. enz. Nu was de man, door opwinding, volstrekt ongeschikt geworden om voor te dragen, zoodat hij, bij het tweede deel zijner rede, ongelukkig improviseerde, onhandige grepen deed, dikwijls zijne woorden niet kon vinden met éen woord, de algemeene hilariteit opwekte! En toch verdient Dieudonné de belangstelling van ons publiek! En toch is het verdienstelijker om binnen weinige maanden de school voor eene alhier geheel nieuwe industrie in het leven te roepen, die reeds fraaie resultaten oplevert, dan om eene vrij goede redevoering te kunnen houden! En toch is zijne onderneming dubbel waardig ook in uw blad besproken te worden, omdat het stroovlechten eene werkzaamheid is, die overal zelfs in dorpen of op het land goede vruch ten kan opleveren. Dieudonné tegenover een Amsterdamsch publiek, het was ook een al te potsierlijk contrast, hij te veel, wat het publiek te weinig heeft, namelijk vuur! Vandaar dan ook waarschijnlijk dat er zoo weinig dames opgekomen waren, nu het eene zoo belangrijkezaak voorde vrouwen gold. Op het punt van dezen te eindigen, wordt mij eene tweede oproeping gebracht om deel te nemen aan de Amstel-Hotel-maatschappij, thans niet geteekend door Sarphati, maar door eene door hem benoemde commissie. Onze burgemeester is eere voorzitter, de grijze en altijd nog onvermoeide J. van Lennep voorzitter. Dan volgen een twaalftal namen, die klinken als klokken. De door hen geteekende aanbevelingsbrief wekt ontegenzeg gelijk vertrouwen. De zaak is noodzakelijk en belooft goede vruchten. Zal ze nu tot stand komen! Ik hoop en verwacht het, ofschoon het, bij den hoogen stand van het geld, een ongunstige tijd voor ondernemingen is. Dit is ook waarschijnlijk de oorzaak, dat de Koninklijke Nederlandsche stoomboot maatschappij, die haar kapi taal met een millioen heeft willen vermeerderen, slechts een derde verkregen heeft: die maatschappij toch heeft zooveel succes Doch genoeg voor heden. Mijn voornemen is, in mijn volgenden u over onzen handel en scheepvaart te onder houden, en dan krijgt die maatschappij van zelf hare beurt. Amsterdam, 20 Januari. PS. Ik mag dezen toch niet laten gaan, zonder u nog een interessant nieuwtje te hebben medegedeeld. Wij bezitten thans ook onzen Hortara! Hij is echter een protestant. Een huisvader, die weleer tot de roomsch- catholieke godsdienst heeft behoord, is later tot de Waal- sche gemeente overgegaan. Een zijner kinderen woonde bij een lid zijner familie te Gent. De vader, wenschende ziju gansebe gezin bijeen te hebben, niet onwaarschijn lijk tevens met het doel om hen op te leiden in de döor hem omhelsde godsdienst, begeeft zich derwaarts en neemt zijn kind mede, doch op den weg wordt hij aan gerand, mishandelden op den grond geworpen, terwijl men het kind ontvoert. Ik heb reden te gelooven dat dit meer is dan een louter verzinsel of on dit. De Waalsche kerkeraad heeft zich de zaak aangetrokken. Hoogst waarschijnlijk zal men er later wel meer van hooren. Algemeen overzicht. De troonrede waarmede de zitting van het Fransche wetgevend lichaam Maandag door keizer Napoleon ge opend is, deelen wij in dit nommer mede. Verscheidene punten' er van verdienen wel eene aandachtige lezing. In de eerste plaats zal de nieuwsgierigheid voldoening vinden door te vernemen wat omtrent de Mexicaansche quaestie gezegd is. De erkenning van de noodzakelijk heid om voor de dreigende houding van de Ver- eenigde Staten eenige passen achterwaarts te maken zal men er duidelijk in kunnen opmerken. De zucht om Frankrijk's eigendunkelijke handelwijze te vergoelijken is uit menig woord blijkbaar, en in zooverre zal de troon rede de vijanden van de Napoleontische politiek wel bevredigen. Of nu de zoo wankelende troon van keizer Maximiliaan weldra geheel zal worden ter aarde gewor pen, zal in een wellicht niet zeer verwijderd verschiet blijken. Niet alleen in de troonrede maakt thans Napoleon verontschuldigingen jegens de Vereenigde Staten. In het te gelijker tijd openbaar gemaakte exposé nopens den toestand van Frankrijk wordt toch gezegd dat Frankrijk zich naar Mexico heeft begeven otn herstelling te erlan gen van gekrenkte belangen, geenszins om er het monar chaal beginsel voort te planten. Gisteren heeft de heer Walewski als voorzitter van het wetgevend lichaam de leden toegesproken. Wij zende op de gematigdheid van zijn voorganger, den heer de Morny, bij de leiding der werkzaamheden, riep hij voor zichzelven gelijke sympathie en zucht tot mede werking in als deze had ondervonden. Zeer vleiend voor sommige leden voegde hij er bij dat hij de vrijheid der verschillende „ter goeder ,trouw geuite opinies" steeds zou beschermen. Dat Prim werkelijk Zaterdag op Portugeesch grond gebied is aangekomen wordt van onderscheidene zijden bevestigd. Of door zijne afwezigheid de opstand werke lijk als geheel geëindigd kan beschouwd worden, valt nog te betwijfelen, want ook te Reus en te Valencia schijnen oproerige bewegingen te hebben plaats gehad, hoewel een officieus regeeringstelegram meldt dat het thans in die steden rustig is. Te Madrid zou, naar men verzekert, de staat van beleg spoedig worden opgeheven. Uit Bayonne wordt voorts gemeld dat een kapitein, twee luitenants en eenige onderofficieren van het eerste regement kurassiers des konings Zaterdag aan boord van een schip zijn gebracht hetwelk hen naar de Philippijn- sche eilanden voeren zal. Zij werden beschuldigd van pogingen om Madrid in opstand te brengen. Koning Victor Emmanuel heeft een smartelijk verlies geleden door het overlijden van zijn jongsten zoon, prins Otto, op negentienjarigen leeftijd. Gisteren is te Londen een ministerraad gehouden waarin vermoedelijk gehandeld is over de uitbreiding welke aan de reformbül zal worden gegeven, die binnen kort bij het parlement zal worden ingediend. Het schijnt namelijk dat de ministers omtrent een belangrijk puut van gevoelen verdeeld zijn, en wel over de vraag of de hervorming zich alleen tot een verlaging van den census dan wel tot een herziening der kiesdistricten zal uit strekken. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft Maan dag de begrooting van binnenlandsche zaken roet nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. De oppositie legde bij de beraadslaging groote gematigdheid aan den dag. Gisteren is besloten tot het in behandeling nemen van het bekende voorstel van den heer Orts, hetwelk de strekking heeft om de nationale vertegenwoordiging in verband te brengen tot de werkelijke bevolking des lands. Het is dientengevolge naar de afdeelingen ver zonden. Een voorstel van den heer Jacobs om de behan deling te verdagen tot de algemeene volkstelling, die den 31 December van dit jaar moet plaats hebben, was vooraf met 52 tegen 28 stemmen verworpen. Mijne heeren senaatsleden Mijne heeren afgevaardigden! De opening der zitting van het wetgevend lichaam geeft mij gelegenheid om op geregelde tijdstippen den toestand des keizerrijks voor u open te leggen en u mijne inzichten daarover te doen kennen. Even als vroeger zal ik met u de voornaamste vraagstukken waarin ons land belang stelt overwegen. In het buitenland schijnt de vrede overal verzekerd te zijn, want alom zoekt men naar middelen om alle moeilijkheden in vriendschappelijken zin uit den weg te ruimen, in plaats van haar door de wapens tot beslis sing te brengen. De vereeniging van de Engelsche en Fransche vloten in dezelfde havens, heeft het bewijs geleverd, dat de betrekkingen, die op de slagvelden werden aangeknoopt, niet verflauwd zijn; de tijd heeft integendeel de over eenstemming tusschen beide landen versterkt. Ten aanzien van Duitschland is het mijn plan om eene politiek van onzijdigheid te blijven volgen, die wel is waar niet belet dat wij ons bedroeven of verblijden, maar ons althans vreemd laat aan vraagstukken, waarbij onze belangen niet rechtstreeks betrokken zijn. Door bijna alle mogendheden van Europa erkend, heeft Italië zijne eenheid bevestigd door zijne hoofdstad naar het middelpunt van het schiereiland te verplaatsen. Wij hebben grond om te rekenen op de nauwgezette uit voering van het tractaat van 15 September en op de noodzakelijke handhaving van het gezag van den hei ligen vader. De banden die ons aan Spanje en aan Portugal hech ten, werden nog nauwer toegehaald door de jongste bijeenkomsten der souvereinen van beide deze rijken. Gg hebt met mij gedeeld in de algemeene veront waardiging die de moord, op president Lincoln gepleegd, heeft opgewekt, en ook het overlijden van den koning der Belgen hebben wij te zamen betreurt. In Mexico wordt het gezag, door den wil des volks gegrondvest, bevestigd. De overwonnen en uiteen gejaagde scheurmakers zijn zonder aanvoerder; de nationale troepen hebben hunne dapperheid ge:oond en het land heeft waarborgen voor orde en veiligheid ge vonden, die zijne hulpbronnen hebben doen toenemen en zijnen handel alleen met Frankrijk van 21 tot 77 millioen opgevoerd. Overeenkomstig de hoop die ik daaromtrent ten vorigen jare uitdrukte, is het einde onzer expeditie nabij. Ik ben met keizer Maximiliaan in overleg getreden, om het oogenblik te bepalen, waarop onze troepen zulleu worden teruggeroepen, opdat hun terugkeer plaats hebbe zonder de belangen van Frankrijk, welke wij in die verre gewesten zijn gaan verdedigen, in de waagschaal te stellen. Noord-Amerika, roemrijk uit een gedachten strijd te voorschijn getreden, heeft de oude unie hersteld en op plechtige wijze de afschaffing der slavernij geproclameerd. Frankrijk, dat geen enkele edele bladzijde uit zijne ge schiedenis vergeet, koestert oprechte wenschen voorden voorspoed van de groote Amerikaansche republiek en de handhaving van vriendschappelijke betrekkingen, die thans bijna sedert honderd jaren bestaan. De opschud ding door de tegenwoordigheid van ons leger op Mexi- caansch grondgebied in de Vereenigde Staten ontstaan, zal door de openhartigheid onzer verklaringen bevredigd worden. De Amerikaansche natie zal begrijpen, dat onze expeditie, tot welker deelneming wij haar indertijd hebben uitgenoodigd, niet strijdig was met hare be langen. Twee natiën, die in de dezelfde mate naijverig zijn op hare onafhankelijkheid, moeten eiken stap ver mijden, waarbij zij hare waardigheid en hare eer zouden kunnen verbeuren. De rust in het binnenland, die niet opgehouden heeft te heerschen, heeft mij vergund een bezoek te brengen aan Algerië, waar mijne tegenwoordigheid, naar ik hoop, niet nutteloos zal zijn geweest om de belangen te behar tigen en te bevredigen, en de volksrassen nader tot elkander te brengen. Mijne afwezigheid uit Frankrijk heeft overigens bewezen dat ik vervangen kon worden door een rechtschapen hart en een verheven geest. Onze instellingen werken te midden van bevolkingen, die tevredenheid en vertrouwen aan den dag leggen. De verkiezingen voor de gemeenteraden zijn in de beste orde afgeloopen en met de meest volledige vrijheid ten einde gebracht. Daar de maire in de gemeente do vertegenwoordiger der centrale macht is, heeft de constitutie mij het recht toegekend daartoe een keus te doen uit alle burgers; maar door de verkiezingen van verlichte en trouwe mannen, zag ik mij bijna overal in staat gesteld, om tot de benoeming van den maire eene keuze te doen uit de leden der gemeenteraden. De wet op de coalitiën, die eenige bezorgdheid had

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2