middelburgsche COURANT. V' li. Donderdag 1866. 25 Januari. AANBESTEDING ©itmmlanö. Editie van Woensdag avond 8 uren. provincie zeeland. Bnrj Arrondissement Goes. Senieester en wethouders van Heinkenszand, 7 t Arendskerke eu 's Heer Abtskerke, zullen op in W n den 3 februari 1866, des voormiddags te 12 uren, T Gemeentehuis te Heinkenszand, onder nadere s dkeuring bij inschrijving en opbod, in het openbaar trachten aan te besteden: HET VERBETEREN EN BEGRINDEN niet den onderhoud gedurende zes maanden L Aan den Zandweg van af liet dorp Heinkenszand, t°t aan de grens der gemeente 's Heerenhoek, over eene lengte van 2350 Ellen. den Zandweg van de Haven van 's Heer Arends kerke aan den Zuid-Kraaiert-polder naar het Nleuw- dorp, van daar door den Kasteelweg over den dijk tusschen de West- en Nieuwe-Kraaiert-polders, aan sluitende aan den Rijksweg over eene lengte van 4050 Ellen. 7f n {'en P°cLveg leidende van bet dorp 's Heer Abtskerke naar de grens van 's Gravenpolder, over eene lengte van 1495 Ellen. e bestekken liggen ter lezing te Middelburg in het ln (^e -Vbflij en de Sociëteit op de Groote te Pao Vlissingen in het Hótel de Commerce, 7nnft 3<.,n e.^°Sementen de Korenbeurs en het Hótel Pm 6aiA te- \eSMn bij Steenkamp, te Breskens in het on Qr In (je Sociëteiten te Sliedrecht, Giessendam, rüinxveld en Werkendam en in de Gemeentehuizen 1ei"kenszand, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtskerke en s Gravenpolder. f O e'Ve Z''n °P ^ranco -aanvrage tegen betaling van «J.50 voor ieder perceel, zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar bij de Boekhandelaars F. KLEEUWENS ZOON te Gom. De aanwijzing in loco zal geschieden voor I op Zatur- nag 3 Februari, aan te vangen bij het dorp voor II op rijdag 2 Februari, aan te vangen aan de Haven bij den u-Kraaiert-polder, en voor Dl op Woensdag 31 Ja nuari, aan te vangen bij de grens van 's Gravenpolder, telkens des voormiddags te 9 uren. Voorts zijn inlichtingen te bekomen bij de betrokken burgemeesters en bij den Heer J. H. IIANNINK, te Goes. fW'us vastgesteld den 28 December 1800vijfenzestig. H"rneraeester en wethouders van Heinkenszand en s Heer Arendskerke, C. VAN CITTERS. B. VERMANDE, Secretaris. Burgemeester en wethouders van 's Heer Abtskerke, B. VERMANDE. Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE Jr., Secretaris. Men schrijft ons uit 's Gravenhage: „Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage heeft mijne mededeeling omtrent een in de tweede kamer te doen voorstel tot wijziging van de wet op bet lager onderwijs een verzinsel genoemd. „Ik kan u echter bepaald verzekeren dat mijn bericht wat de hoofdzaak betreft bepaald waar is. De heer Groen heeft het feit dat dergelijk voorstel in aantocht is, aan onderscheidene zijner vrienden medegedeeld. Maar omtrent, éen punt vergiste ik mij. Niet het Haagsche lid van dien naam, maar graaf van Znylen uit Arnhem, die den heer Groen verving, zal het voorstel doen, naar ik bij nader onderzoek vernomen heb. „De correspondent van den Precurseur d'Anvers vulde mijn bericht omtrent het verschil met België over de Ooster-Scheldo aan en noemde dit „eene oude zaak". De zaak is ond, dit is zoo; maar zij is thans door de Belgische regeering op nieuw aanhangig gemaakt, nu zij het rapport van hare ingenieurs ontving. Vandaar de benoeming van eene commissie van deskundigen onzer zijds, om dat rapport te beantwoorden." Middélburg 34 Januari. Door middel van den telegraaf ontvangen wij lieden uit s Ilage het belangrijk bericht, dat, volgens daar oopende geruchten, al de ministers hunne porte- euilles ter beschikking des konings zouden hebben gesteld. Oneonigheid in den boezem des kabinets wordt geacht van dezen maatregel de oorzaak te zijn. Aan de loden der tweede kamer is rondgedeeld het voorloopig verslag der afdeelingen betreffende de vast stelling der grondslagen, waarop ondernemingen van landbouw en nijverheid in Nederlandsch Indië kunnen orden gevestigd. De uitvoerige beschouwingen over wetsontwerp hebben verscheidene dagen geduurd, u verslag is in verschillende afdeelingen gesplitst, arvan wij den hoofdinhoud in ons volgend nommer 2nilen mededeelen. van 7 i"B en in ons nommer tj' efuag medegedeelde inschrijvings biljetten voor urn ,.aaar'celen, elk van f 1000, als laatste gedeelte der teerd"0'?'? ®e'c|'een'nK van f 525,000, is door gedepu- hep 8Uten gisteren aangenomen de inschrijving der aa„üenivan c'en Broecke Luteyn Schouten voor tien elen of f 10,000, te betalen met 960.15 per aandeel. Jl. Vrijdag avond zijn in liet Indisch genootschap te 's Gravenhage de discussiën voortgezet over de bij de stateü-generaal aanhangige cultuurwet, en werd daarover thans in het breede bet woord gevoerd door de heeren Schill, Gevers Deynoot en Bleeker, terwijl daarop nog andere sprekers kortelijk repliceerden, waarna de ge voerde debatten met een resumé door den voorzitter werden besloten. Volgens dat resumé heeft bet Indisch genootschap na een grondig en zaakrijk debat van vijf zittingen als zijn algemeen gevoelen te kennen gegeven, dat het cultuurstelsel onhoudbaar is geworden; (lat naar een ander stelsel moet worden omgezien, waarvan men meerdere producten kan verkrijgen dan het cultuurstel sel in staat is opteleveren; dat voorts bestrijders en verdedigers der wet hare grondbeginselen toejuichen, •cn vooral de toekenning van individueel eigendoms recht waardeeren, als den waren grondslag opleverende voor ontwikkeling en zekerheid van kapitaal; dat nu wel vele bedenkingen tegen onderscheidene bepalingen zijn gerezen, maar die bepalingen vatbaar zijn om door de staten-generaal te worden gewijzigd; dat de meerder heid heeft erkend dat vermindering of afschaffing der heerendiensten, gelijk de regeering voornemens is, bij eene afzonderlijke wet behoort te geschiedendat de bepalingen echter omtrent de suikercultuur, in het ont werp voorkomende, volgens welke later den inlander de beschikking kan worden ontnomen van gronden, die hij thans verkregen heeft, bij niemand verdediging hebben gevonden; dat ook door velen aan verkoop van woeste gronden de voorkeur wordt gegeven boven uitgifte in erfpacht; en dat ten slotte vrij algemeen is erkend, dat dooi dit wetsontwerp eenegroote schrede wordt afgelegd op den goeden weg, hetgeen te moer mag worden aange nomen, omdat wel dit wetsontwerp bestrijding heeft ont moet, maar door geen der leden een ander plan daar tegenover werd gesteld. De voorzitter eindigde met den wensch van den hoer Gevers Deynoot te beamen, dat Nederlandsche kapitalisten meer en meer mochten wor den geprikkeld hunne kapitalen voor het vruchtbare en rijke ludië beschikbaar te stellen. Veeziekte. De veeziekte breidt zich in Noord-Holland uit. Zij heeft zich nu, behalve in den Bovenkerkerpolder, ge meente Nieuweramstel (in ons nommer van Dinsdag stond ten onrechte „Ouderamstei"), voorgedaan in den Hornmeerpolder onder Aalsmeer en te Osdorp onder Sloten. De eerstgenoemde polder is afgesloten, terwijl er een veertigtal runderen zijn afgemaakt. Te Sloten zijn 21 en te Aalsmeer 58 stuks rundvee onteigend. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 18 dezer, betrekkelijk de verplichting voor de veehouders tot het reinigen en in gereinigden staat houden der stallen van hun rundvee enz. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jhr. Berg van Middelburgh, laatstelijk Zr. Ms. minister-resident te Hannover, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur le klasse der Guelphen-orde. leger. Benoemd tot lid van de speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs, de kolonel W. S. van der Harst Beek, chef van het bureau der genie bij bet departement van oorlog, en zulks bepaaldelijk voor het wapen waartoe hij behoort. militieraden. Benoemd tot voorzitter in den militie raad in deze provincie voor de lichting der nationale militie van 1866, de heer II. J. van Deinse, lid der provinciale staten; tot zijn plaatsvervanger mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, lid der provinciale statentot lid mr. M. Verbrugge en tot zijn plaatsvervanger de heer H. Rekker, beiden lid van den gemeenteraad van Mid delburg. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomscliepen Bali, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel, den Briel, onder bevel van den luite nant ter zee le klasse A. J. van Mansvelt, en Aart van Nes, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. II. 0. Wichers, allen laatst komende van Bahia, zijn, het eerste den 9, het tweede den 10 en het laatste den 11 December jl. in de Tafelbaai aangekomen. Staals-cour Rechtszaken. Twee personen uit Voorburg, die geweigerd hebben een veearts toegang te verleenen tot hunne stallen, waarin zich ziek vee bevond, zijn eergisteren door de rechtbank te 'sGravenhage veroordeeld ieder tot 25 boete of vijf dagen gevangenisstraf. Gemengde berichten. Volgens de Arnhemsche courant zal het vierde evan gelisch nationaal zendingsfeest, vroeger te Wolfbezen en Maarsbergen gehouden, den 6 September a. gehouden worden op het landgoed van den heer Barnaart aan den Vogelenzang bij Haarlem. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in beginsel besloten, om aan de ambtenaren en vaste werklieden in de gemeente pensioen te verleenen, wanneer zij voor de dienst niet langer geschikt zijn. -Wederom heeft men te Londen het bedroevende bericht ontvangen van het vergaan van een groot schip, namelijk de Prudhoe, op 6 dezer, van Liverpool naar Shanghae bestemd met eene rijke lading; overal langs de kust zijn overblijfsels van het schip aangespoeld; de uit 14 man bestaande equipage is waarschijnlijk omge komen. De Gazette des Höpitaux meldt, volgens mededee- lingen van de prefectuur van policie, dat het geheele getal der slachtoffers van de jongste cholera epidemie te Parijs is geweest 6383. In de Sleeswijk-Holsteinsche Zeitung leest men: „Ter gelegenheid der jongste feestelijkheden, werd door een onbekende ais kerstgeschenk aan den luitenant-gene raal van Manteuffel een zeer schoon brood aangeboden. Dit geschenk was op de hartelijkste wijze in ontvangst genomen en werd met zekere plechtigheid ter tafel ge bracht. Maar groot was de verwondering, toen men bij liet opensnijden een groot aantal dagbladen in het brood vond, waarvan de verspreiding door den gouverneur was verboden!" - Admiraal Collinson heeft dezer dagen een brief ge schreven tot wederlegging der aanklacht, dat door vis- schers te Whitburn, op de kust van Durkam, valsche lichten tot misleiding der schepen zonden vertoond zijn. De admiraal wijst op de diensten, door bedoelde lieden nog in de vorige week tot redding der bemanning van een Belgisch vaartuig aangewend, nadat de reddingsboot om geslagen en op strand geworpen was. Wat de gevallen betreft, waarop men de beschuldiging heeft willen gron den, de admiraal meent dat die schipbreuken aan ver gissingen in de berekeningen en niet aan het vertoonen van eenig licht zijn toe te schrijven. Voor eenige dagen is ook in onze courant overge nomen het bericht, dat de onlangs bi) arrest van het pro vinciaal gerechtshof in Utrecht veroordeelde lik. van Schroon, vroeger stoker bij de Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij, als verontschuldiging heeft aan gevoerd, dat hij vijf dagen en vijf nachten vóór bet gebeurde te Nieuwersliiis, aanhoudend en onafgebroken dienst had verricht. De directie der maatschappij ver klaart thans, dat door haar aan den procureur-generaal van genoemd hof een extract uit het locomotieven-register is gezonden, waaruit de ongegrondheid dezer bewering ten volle blijkt. H. M. de koningin heeft 11. Zaterdag avond voor de vierde maal de voorstelling van PAfricaine in den koninklijken Fransehen schouwburg te 'sllage bijge woond. Zaterdag is door de kommiezen, gestationneerd op den Bezuidenhoutschen weg te 's Hage, aangehouden een wagen, bespannen met twee ezels. Bij onderzoek bleek dat zich in den wagen eene groote hoeveelheid vleesch bevond, dat als schadelijk voor de gezondheid, werd afgekeurd, terwijl wagen en ezels verbeurd werden verklaard, maar tegen taxatie zijn teruggegeven.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1