HOFSTEDE, WEI-,BOUWLAND ENZ. icctijömgm. Cjantelö berichten. 2tot>crtmticn. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HAMERKEN Yerzekeringmaatschappij Yesta, Middelburgsche Maatschappij Yebkooping 7eIII0LE^I M() CEVflli' h\Y Stoomvaart. aast EausjTa aasa amiiiaa masasn o'mil, TE AMSTERDAM. Gevolmachtigde voor de provincie Zeeland: Dienst tussehen Middelburg en Rotterdam. VAN MIDDELBURG; VAN ROTTERDAM Laat mij u eens op een verschijnsel wijzen, dat ieder reiziger kan waarnemen, en mij veel stof tot denken heeft opgeleverd. Verplaatst u met uw gedachten in een spoor weg-coupé; van Lyon naar Parijs, bijvoorbeeld, of van Bazel naar Mentz, of van Bern naar Genéve waar gij wilt. Bevolk deze coupé met reizigers, die elkander voor het eerst zien. Gij zijt nog geen kwartier aan hetstoomen, of er is een gesprek aan den gang, dat dikwijls algemeen wordt, en eerst eindigt op de plaats van aankomst. De wisseling der denkbeelden brengt een zekere welwillend heid voort, die zich in kleine beleefdheden uit. Men be waart elkanders plaats aan de tusschen-stations, reikt, als de tocht is afgeloopen, elkanders valiesjes aan, en dan gaat ieder zijn weg, in het bewustzijn van met maatschap pelijke wezens gereisd te hebben. Vergun mij de vraag of gij in den regel met denzelfden indruk onze spoorrij- tnigen verlaat? Let er eens op als gij een uitstapje maakt binnen onze grenzen. Ik veronderstel dat gij plaats neemt op de eerste klasse, ofschoon gij in de winter maanden ook op de tweede want dan komt daar, bij het ophouden der retourkaarten, geen luidruchtig publiek meer waar kunt nemen wat ik nu onder uw aandacht breng. Het geheele reisgezelschap, namelijk wanneer het onderling uit onbekenden bestaat, zwijgt als trappisten. Bij het in- of uitstappen groeten op zijn best de beleefdsten met den hoed of de hand en zoo er al de mond bij te pas komt, is het enkel om een onverstaanbaar gebrom uit te brengen, dat het midden houdt tnsschen een gebaar en een woord, en geen van beiden is. Beproef de stilte af te breken door een of an dere onbeduidende opmerking zoo gij die niet tot een bepaald persoon richt, volgt er geen antwoord, en, kijkt gij er iemand strak bij aan, dan komen er slechts een of twee letterprepen, op een toon uitgesproken, die door zijn kortheid en droogte aanduidt, dat daar een punt achterstaat. Ja, ik weet wel dat er uitzonderingen zijn. Het is wanneer de sprekende man, door een speciale kleeding, een ridderorde, een adres op zijn reiszak of ander uiterlijk kenteeken, het bepaald bewjjs levert dat hij iemand uit den zeer deftigen stand, of misschien wel een voornaam man is. Daarbuiten zijn de uitzonderin gen hoogst zeldzaam. Vanwaar nu dit zwijgen? Is het afgetrokkenheid? Overdenking? Och neen. Wij Nederlanders zijn spraak zaam genoeg: in onze gezelschappen en sociëteiten wordt niet minder aanhoudend gekeuveld dan in de Parijsche salons, en in welk parlement zijn de redevoeringen zoo talrijk en langdurigals in het onze Deoorzaak ligt elders. Men vreest zich te compromitteeren, schade te lijden in zijn fatsoen. De aangesprokene is b. v. een make laar in goeden doen, geniet het vertrouwen der beurs, en is er bij ieder bekend. En, degeen die hem aanspreekt? Ja, dat weet hij niet; de man ziet er fatsoenlijk uit, dat is'waar; zijn toon en manieren zijn welvoegelijk, datisook waar maar hij kent hem niet, hij heeft hem nooit gezien; als hij nu eens een burgerman 1) was men kan niet weten en uit het gesprek volgde een halve of een kwart kennismaking! De burgerman zou in staat wezen om later, als hij den makelaar op straat tegenkwam, dezen lamiljaar te groeten 1 Och ja, en dan zonden de menschen wellicht denken dat de makelaar met dien burgerman bevriend was, en zich met hem op dezelfde lijn plaatste opgepast derhalve, ons niet met menschen ingelaten, die wij niet kennen, waar wij niet alles van weten men kómt er later dikwijls door in onaangenaamheden. Zoo is de echt Nederlandsche redeneering bij dergelijke gelegenheden, die somtijds tot zonderlinge gevolgen aanleiding kan geven. Ik weet van een mijner bekenden, rentenier en commanditair in een stoomfabriek twee hoedanigheden, waar hij nog al groot op gaat zoon van een aannemer en kleinzoon van een pandjeshuis houder, die vóór eenige jaren op reis naar Botterdam zijnde, te Halfweg ging verzitten, uit vrees van „in con nectie" te zullen komen met een eenvoudig gekleed man naast hem, en door hem voor een dorpsschoolmeester aangezien. De vermeende dorpsschoolmeester was nie mand anders dan de minister van nu, het departe ment doet er niet toe. Ik ben geen democraat, dat scheelt veel. Ik weet dat er onderscheid in standen bestaat, en ik vind het goed dat het zoo is; een eenvormige maatschappij zou niet alleen'tegen de natuur der dingen ingaan, maar ook vree- selijk vervelend wezen. En overal treft men dat onder scheid aan, zelfs inFrankrijk, waar het in theorieontkend wordt, en waar de democratische opvatting zoo diep in de volkszeden is ingedrongen. Maar nergens heb ik dat streven van onze standen aangetroffen om zich in casten af te zonderen. Alleen bij ons achten de hoogere stan den, of die daarvoor willen gelden, zich besmet door eenige gemeenzaamheid of welwillendheid jegens de pa ria's der mindere, of als minder beschouwde, bijzon derlijk der dicht aangrenzende. Jegens een kruier of ambachtsman wil men nog wel eens vriendelijk of spraakzaam wezen, maar om alles op de wereld niet jegens iemand, die zich kleedt en spreekt als wij, en op denzelfden of op beteren voet leeft, en dien wij toch om redenen dikwijls, die ons zeiven niet klaar zijn tot een lagere klasse rekenen. Wij moeten hem aan zijn verstand brengen dat, al heeft hij evenveel of meer geld dan wij, al woont hij in dezelfde straat en in een even goed huis, al is er niets te zeggen op zijn ge dragingen, al verschilt zijne opvoeding niet van de onze hij toch vooral niet denken moet met ons gelijk te staan. Hij zou het zich waarlijk, om al die redenen, kunnen gaan 1) Over dit in onze samenleving veel gebruikte en misbruikte woord, volgt in liet tweede gedeelte van dit schrijven een nadere verklaring. verbeelden, en het publiek, dat soms zoo dom oordeelt, eveneens 1 Zetten wij een effen gezicht, als hij tot ons spreekt, glimlachen wij enkel met de lippen, houden wij onze oogappels op hun plaats, spreken wij niet meer, als het spreken dan toch niet te vermijden is, dan een of twee woorden en hij zal voelen dat er een groot onderscheid tussehen hem en ons bestaat. Ik zou er niet aan denken u met een brief over dit onderwerp lastig te vallen, onder beleefd verzoek nog wel van hem in uw blad op te nemen, als ik enkel een nationaal verschijnsel wilde constateeren, zooals er bij ieder volk zoo veie zijn waar te nemen. Daarvoor zoudt gij wellicht geen plaats hebben. Doch mijn bedoeling gaat verder. Toen ik mij te Hyéres en later te Bordeaux op hield, heb ik u eenige brieven geschreven, die gij wel onder de oogen uwer lezers hebt willen brengen. Zij liepen over den tegenwoordigen maatschappelijken toestand van Frankrijk, dien ik ten nadeele verklaard heb uit de gelijkheidszucht van dat land. Vergun mij nu eenige opmerkingen over de uitsluitingszucht bij ons, en wordt niet ongeduldig, omdat ik tot dusverre alleen over schijnbare nietigheden beuzelde. Gij zult straks zien dat de zaak ernstiger is dan men oppervlak kig wel zou denken. Althans mij komt het zoo voor." (liet slot volgt.) Gisteren is te Vlissingen in de haven gekomen de Nederlandsche schoener Wtlhelmina Adrianagezagvoer der P. van Eyk, met steenkolen, komende van Engeland, en bestemd voor Vlissingen. Graanmarkten enz. Dokdrecht, 18 Januari. De aanvoer van witte tarwe was heden voor de behoefte ruim voldoende; tot genoeg zaam vorige prijzen ging dezelve traag van de hand; men besteedde voor jarige en tweejarige van ƒ8.80 tot ƒ10, puike nieuwe ƒ8.30 a/8.60, goede /7.90 a/8.10, mindere en geringe van 7 tot ƒ7.70; nieuwebovenland- sche a ƒ280 per 2400 Ned. pond geveild. Zomertarwe 6.50 a 7.50. Bogge in eene lustclooze stemming, Zeeuwsche en Vlaarasclie is van ƒ6.10 tot ƒ6.80 enOver- maassche van 5.70 tot ƒ6.20 verkocht. Wintergerst gezocht, zakmaat 4.50 a 5.40, mooi gestort /5.80 a /6. Zomergerst prijshoudende, zakmaat f 4.40 a 5, puik gestort 5.40aJ5.50. Spelt in eeu doen,/3.80a/4.60. VoederhaverwaslOeent booger, 2.50a 3. Brouwhaver als voren, ƒ3.30 a ƒ4.20. Paardenboonen werden 10 cent lager verkocht, 7 a/7.70. Duivenboonen /7.80 a ƒ8.50. Witte- en bruiiieboonen zonder omzet, de eersten zijn van 11 a/13 en de laat sten van 10.50 tot 12 te noteeren. Blauwe erwten goed kokende zijn van ƒ8.60 tot 9, voedersoort van 7.30 tot f 7.60 en inlandsche witte a/7.80 verkocht. Peel boekweit werd a f 175 per 2100 Ned. pond geveild en ƒ172 geboden. Koolzaad was prijs houdende, puik jarig Overmaasch zakmaat is a/19 en ordinair nieuw Zeeuwsch gestort a/17.60 verkocht, gering nieuw dito werd a 17.20 en extra puik tweejarig Overmaasch gestort a f 19.60 geveild. Zeeuwsch zaailijn- zaad zonder verandering, prima qualiteit 129 a 136 stuivers, tweede soort 116 a 127 stuivers. Van slaglijnzaad is 111 pond Archangel a/370 verkocht, verder werd geveild 111 pond dito a ƒ360, 111 pond Petersburger a/370 en 110 pond dito a 365. Nieuw inlandsch hen- nipzaad is a/250 bij gerief verkocht. Kanariezaad 9a ƒ10 nominaal. Baapolie is a/54? contant bij partij gedaan, primoMei ƒ53 nominaal. Lijnolie tot/39 contant aangeboden, op het voorjaar a 40, primo Mei tot Jnli a/41. Harde raapkoeken /90a/92, zachte dito 110. Harde lijnkoeken /110a/120, zachte dito ƒ130a/140. Prijzen van effecten. Amsterdam 20 Januari 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2? pet. 61,', dito dito dito 3 dito dito dito 4 95 Aand. Handelmaatschappij 4? België. Certificaten bij Bothschild 2? 55{ Busland. Obligatiën 1798/1816 5 97? Certific. Hope co4 63jj Oblig. dito 1855, 6e serie 5 „81 dito dito Leening 1860 4? 86^ Certificaten6 Aand. spoorweg184? Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 56| dito 1847/1852 2? 28? dito rente Amsterdam5 761 dito nationale5 59i( Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binneniandsche) .3 „34 dito3 thans 2? 35 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 44 j? dito 1856—18623 Griekenl. dito (blauwe) 5 14 Turkije. dito (binnenl.) 5 39? Vereen.Stat.dito (1882) 6 69,?j Illinois. dito7 Mexico. dito3 2 Ijs Grenada. dito afgestempeld4| 13? Venezuela, dito 2 Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen jongsten Zooa,PIETER, beluigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Veere P. BUT. 19 Januari' 1866. J.' P. BUT BBOEBSE. Inteekenaren voor deze Loterij worden beleefdelijk uitgenoodigd, de nosc ontbrekende voorwerpen zoo spoe dig mogelijk in te zenden. Tevens wordt aan belanghebbenden bekend gemaakt, dat van af den 25 Januari de Loten dezer Loterijvoor éen Guldenverkrijgbaar zijn bij de Boekverkoopers J. C. W. ALTORFFEB. Opgericht ii 1863. Directeuren: de Heeren Mr. II. S. VAN LENNEP, Mr. I. J. RAHUSEN en I. WIJTMAN. de Heer J. W. DE RAADte Middelburg. Deze Maatschappij sluit bij voortduring, tegen vaste billijke premiën, Braudassurantie op Gebouwen en Goederen. AGENTEN worden nog gevraagd te Middelburg, Vlis singen, GoesZierikzeeOostbnrg en Neuzen; adres met gefrankeerde Brieven aan den Gevolmachtigde te Mid delburg, bij wien ook nadere inlichtingen omtrent de tarieven te verkrijgen zjjn.H VAN RRNR De Notaris C. LE NOBEL te Oostbnrg zal, op Donder dag 15 Februari 1866, om 10 uren, in de Stads-Herberg bewoond door de Wed. G. WISSE, te Oosthurg, vol gens Rechterlijke machtiging, ten verzoeke der Erven wijlen 1ZAAK STEIJAARD en SARA VAN DE PLAS- SCHE, in het openbaar verkoopen: 1. Eene HOFSTEDE, met 4 Bunders, 76 Roeden, 50Ellen Erf,Tuin, Boomgaard, Vijver, Wei en Bonw- iandgelegen in den Prins-Willemspolder, te Water landkerkje, kadastr. sectie Ano. 22,27, 222 en 223; 2. 2 Bunders, 28 Boeden Bouwland, gelegen als vorenkadastrale sectie A, no. 229; 3. 6 Bunders, 73 Roeden, 80 Ellen Welland, gelegen in den Prins Willemspolder, te Oostburg, kadastrale sectie B, no. 96 en 97 ■4. 8 Bunders, 28 Boeden, 70 Ellen Bouwland en Rietveld, gelegen als voren kadastrale sectie B, no. 118 tot 127 5. 10 Bunders, 68 Boeden 25 Ellen Bouwland, ge legen als voren kadastrale sectie Bno. 157, 158, 167 en 168; 6. 33 Roeden 92 Ellen Oi.jk gelegen tnsschen den Sophia- en Prins-Willemspolder, in de gemeenten Oostburg en Waterlandkerkje, kadastrale sectie B, no. 177, 178, 224 en 225; 7. Een Steenen I'akliuis of Schuur, staande in het Volderstraatje te Oostbnrg, op 1 Roede 77 Ellen Grond van den Arme te Oostburg sectie B, no.853 eindelijk twee Mans Zitplaatsen, no. 47 en 48, en drie Vrouwen Dito in de Stoelen, no. 11,73 en 110in de Hervormde Kerk te Oostburg. Om aan bet gebruik te komen der Perceelen 1 en 7 den 1 Juni, 3 en 6 den 1 Mei, 2, 4 en 5 don 1 October en der Zitplaatsen den 1 Juli allen van het jaar 1866. Zijnde alles bij uitgezette Plakbilletten breeder vermeld. bij M. KRUYSSE. Met Mei benoodigd bij Mevrouw VAN PANHUYS, eene Meid voor Keuken- en Huiswerk,en terstond eene Noodhulp. Tegen Mei eene Meid benoodigd bij Mejufvrouw GOUKA. van Januari 1866. Zondag 21'smorg. 7tiur. Maandag 22'smorg. 8,30 Dinsdag 23 7 Woensdag 24 8,30 Donderdag 25 7 Vrijdag 26 öuur, Zondag 28 9,30 Maandag 29 7 Dinsdag 30 11 Woensdag 31 7 8KELPERSDRÜKKERIJ VAK DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 4