ünitfnlcmïi. Berichten en telegrammen uit Madrid. Pruisen. volgende prijzen besteed: A. Achenbach, strandgezicht, ƒ1075; J. W. Bilders, landschap, ƒ704; J. Bosboom, kerk, 200; H. van Hove Bzn., binnenhuis, 435; dezelfde, binnenhuis 340; C. Jacque, kippen, 525; J. Israëls, binnenhuis ƒ340; H. en M. ten Kate, landschap met figuren, 351; C. Leickert, landschap, 365; L. Meijer, strand, 1105; N. J. Rooseboom en Metz, gezicht op het IJ, 285; C. Springer, stadgezicht, 401; Ch. Verlat, kalkoenen, 335; J. Weissenbrnch, sluis- gezicht, ƒ231, enz. De geheele verzameling, bestaande uit5l stuks moderne schilderijen, heeft opgebracht ƒ10,577 welke bijna allen zijn aangekocht door kunstliefhebbers te Amsterdam. UitPijnacker meldt men aan de Delftsche courant, dat in de vorige week in eene naburige stad een zonderling middel is gebezigd om vleesch afkomstig van run deren, die te Pijnacker aan de heerschende ziekte waren gestorven zonder dat daarvan aangifte werd gedaan, in te voeren. Men zou daartoe, namelijk, gebruik hebben gemaakt van een lijkwagen, gevolgd door drie andere koetsen, alles schijnbaar alsof eene begrafenisplechtig heid plaats had. Intusschen was dit het geval niet, maar waren al de wagens gevuld met min of meer ziek rund- vleesch. De kommiezen bij 's rijks belastingen, van Driesen en Dijken te Hezinge, gemeente Tubbergen volgens het Dagblad van 's Gravenhage bekend door herbaaldo- delijk gegeven blijken van buitengewonen ijver en activiteit bedienden zich dezer dagen van de volgende list. Zij begaven zich over de Hannoversche grens in de richting van Gietelo, beide gekleed als een paar sluikers en dragende elk eene blaas met water, op de wijze als men veelal het gedistilleerd uit Hannover invoert. Weldra zagen ze in de richting van de zoogenaamde Doze twee personen aankomen, welke ieder een zakje met zout bij zich droegen, waarop ze terstond besloten hun voorge nomen list te beproeven. De kommiezen wendden zich derhalve tot die twee personen, deelden hun mede, dat zij te Gietelo eene koe hadden willen koopen, doch daarin niet waren geslaagd, doordien ze geen accoord konden treffen; dat ze daarom, dewijl zij behoeftige menschen waren, ieder eene blaas met jenever hadden gekocht om daarmede iets te verdienen dat ze van de Kloosterhaar waren en over de Doze geen weg wisten, zoodat zij zich gaarne wilden aansluiten en met hen gaan. Dit werd hun onder beantwoording dat zij den weg zeer goed ken den,daar zij dien meermalen volgden (alssluikers),gaarne toegestaan. Zoo legden zij den weg tezamen genoeglijk af, zonder dat bij de sluikers eenig vermoeden van misleiding opkwam. Zelfs vertelden ze nog, dat ze bij de Pegge, zijnde ook een handelaar in gedistilleerd op de Doze, nog jene ver wilden medenemen. De vangst beloofde alzoo voor de kommiezen nog gunstiger te zullen worden. Bij de komst aan gemeld huis bleek dat de zoon van een derslui kers aldaar als spion post had gevat, die hen voor gevaar moest waarschuwen of hun te kennen geven dat alles in orde was. Toen ze in het zwaaien met de pet een gunstig teeken zagen, kwamen de twee personen weldra ieder met een blaas (naarhun zeggen metjenevergevuld) bij de kommiezen terug, waarna het zout op een krui wagen, die door den zoon was medegebracht, werd geladen, waarbij de kommiezen ijverig hielpen om er eenigen turf boven op te pakken. Daarop vervolgden allen te zamen hun weg tot dat ze weldra op Hollandsch gebied kwamen, waarop do beide kommiezen onder bekendmakinghunner qualiteit en vertooning hunner aanstelling zich eensklaps van hunne vermomming ontdeden en gedistilleerd, zont en kruiwagen ten behoeve van het rijk in beslag namen, terwijl ze tegelijkertijd door het openen en vernietigen van de door hen zeiven gedragen en ingevoerde blazen bewezen dat die slechts water inhielden. De beroofden stonden op het eerste oogenblik als versteend te kijken en kozen daarop zoo spoedig mogelijk het hazenpad, hoezeer zulks niet baatte, dewijl zij onderweg ook reeds de kommiezen met hunne namen hadden bekendgemaakt. Yerkoopingen cn aanbestedingen. Den 1 Maart a. zal in het lokaal van de bureaus der staatsspoorwegen te 's Gravenhage worden aanbe steed: het leggen van de spoorbaan, de levering van ballast, het maken van overgangswerken, stations-inrich tingen, de werken tot bewaking, afdeeling en beveiliging van den weg, en eenige verdere werken op het gedeelte vau den spoorweg van Bergen op Zoom tot Goes, tns- schen de Ooster-Schelde en Goes. Heden had te Goes de besteding plaats van het bouwen der benoodigde localen voor de hoogere burger school met daarbij behoorende directeurswoning. Br werden negen biljetten ingeleverd als van: A. Rinders voor 36,000; B. den Exter van den Brink voor ƒ34,005; J. M. van Ditmars voor ƒ34,000; W. J. van de Weert voor 32,527W. de Jonge voor 32,000 W. A. Visser voor 31,999; A. de Borst voor ƒ30,980; H. Ellefrinck voor 30,970, en B. den Boer voor ƒ29.800. Daarna voor het ameublement in 3 perceelen. Voor het eerste perceel waren inschrijvers W. J. van der Weert voor 1551, en A. de Beste voor ƒ1565; voor het tweede perceel W. J. van der Weert voor 1580, en A. de Beste voor 1583en voor het derde perceel W. J. van der Weert voor ƒ1320, en A. de Beste voor 1330. De be slissing van burgemeester en wethouders en van den raad zal kenbaar worden gemaakt op Dinsdag, 's namid dags te 2 uren. Thcrmometcrstand. 19 Jan. 's av. 11 u. 46 gr. 20 'smorg.7 u.47 'smidd. 1 u. 51 gr. Algemeen overzicht. De berichten uit Spanje blijven nog altijd van den zelfden aard; de opstandelingen rukken steeds voort naar de Portugeesche grenzen, maar langs den ver keerden weg. Vraagt iemand nog hoe het komt datPrim, van drie zijden ingesloten, het zoolang kan uithouden en zich niet gevangen geeft, de officieuse regeeringsberich- ten geven er het antwoord op. De maarschalk O'Donnell zou namenlijk van voornemen zijn den opstand te onder drukken zonder een enkelen droppel bloeds te doen vloeien. Met dat doel zou hij aan de legeraanvoerders bevel hebben gegeven om Prim in de richting van de Portugeesche grenzen voort te drijven, zonder eenige poging te doen om hem aan te vallen of in handen te krijgen. In overeenstemming hiermede zou hij ook aan het garnizoen te Madrid en de overige steden gelast hebben alleen dan op het volk te schieten, indien dit het eerst mocht vuurgegeven en soldaten gedood of ge kwetst hebben. liet gebeurde te Barcelona, waar drie burgers door de soldaten zijn doodgeschoten, alleen om dat een troep straatjongens „Leve Primzou hebben geroepen, is hiermede echter ten eenenmale in strijd. De Oostenrijksche dagbladen blijven een coup d' êtat in Griekenland voor onvermijdelijk houden en beroepen zich, om de waarschijnlijkheid en de nabijheid daarvan te betoogen, op de bewoordingen waarin koning George eiken bijstand van de zijde der beschermende mogend heden zou van de hand gewezen hebben, onder verkla ring „dat hij onwrikbaar vertrouwen stelt in de vader landsliefde der Grieken en den gunstigen omkeer van zaken in het verschiet." Van de andere zijde heeft de regeering van Denemar ken in de officieuse dagbladen ten stelligsten de ge ruchten weersproken, volgens welke Denemarken krach- tigen bijstand voor koning George zou hebben inge roepen. Met het oog op het geschil tusschen Spanje en Chili, hetwelk door de jongste wapenfeiten, die ten gunste van de Amerikaansche republiek zijn uitgevallen, van grootere beteekenis is geworden, hebben de regeeringen van Engeland en Frankrijk in gemeen overleg besloten hare maritieme macht in de Zuidzee te versterken. Gisteren heeft zooals per telegraaf gemeld wordt het lid der Pruisische kamer vau afgevaardigden von Virchow bij die vergadering het volgende voorstel inge diend: „Daar de annexie van het hertogdom Lauenburg bij de kroon van Pruisen, door de regeering in de troon rede medegedeeld, in strijd is met de constitutie, verklaart het huis van afgevaardigden deze van nul en geener waarde zoolang zij niet door den landdag van Pruisen zal zijn goedgekeurd." Parijs Vrijdag. De Moniteur du soir bericht dat de kommandant der provincie Tarragone zijn hoofdkwartier te Reus heeft opgeslagen. Eene vliegende kolonne van achthonderd man was uitgerust om de gewapende benden, die zich in die streken vertoonden, te gaan bestrijden. Bayonne Vrijdag. Volgens berichten uit Madrid van eergisteren avond was Prim naar Andalusië gemar cheerd. Gisteren is hij van Hava vertrokken en des avonds weder te Zalamea de la Serena aangekomen, na een gedeelte van den spoorweg van Ciudad Real naar Badajoz te hebben vernield. Bayonne Vrijdag. Tijdingen uit Madrid van gisteren melden dat het aldaar rustig was. Er liepen echter ge ruchten van nieuwe onlusten in de provinciën. Madrid Vrijdag. De opstandelingen hebben den nacht te Bienvenuda doorgebracht. Men denkt dat zij morgen Portugal zullen hebben bereikt. Te Valencia hebben eenige studenten der universiteit de rust trach ten te verstoren zonder echter daarin te slagen. Wij kunnen thans in haar geheel de redevoering, door den heer von Grabow, bij de aanvaarding zijner betrek king van voorzitter van het huis van afgevaardigden, uitgesproken, mededeelen. Zij is van den volgenden inhoud: „Uwe keuze heeft mij voor den ganschen duur der zitting tot den moeilijken post van president benoemd; ik zeg u van harte dank voor het bij voortduring verleend vertrouwen en voel mij tevens verplicht aan uw vereerende uitnoodiging voor het laatst te voldoen en mijn moeilijke taak naar mijn beste vermogen met nauwgezetheid, trouw en onpartijdigheid te vervullen. U echter verzoek ik dringend, mij de uitoefening van mijn betrekking, door mij ook nu uw welwillende, toegevende en krachtige ondersteuning te verleenen, te willen verlichten. Mijne beeren! De sombere, in de laatste zitting voor u en bet land ontrolde schets van 'slands inwendigen toestand is sedert nog somberder geworden. Bij het sluiten van den landdag, op een tijd en plaats, die alle wederlegging uitsloten, werd dit huis beschuldigd, van door verwerping van wetten en het wei- ren van geldmiddelen, 's lands stoffelijke welvaart bena deeld, 's lands veiligheid in gevaar gebracht en dc hand uitgestrekt te hebben naar rechten, die zijn wettige stelling het ontzegde, in éen woord, de hoogste wet en richtsnoer van alle partijen, het welzijn des vaderlands, te hebben prijs gegeven tegenover den strijd der staatkundige meeningen. Door deze ongegronde, in de jaarboeken van den landdag ongehoord zware acte van beschuldiging aangemoedigd, waagde de reactionaire pers straffeloos de meest hartstochtelijke en hatelijke beschuldigingen, waagden geestelijken, ongeroepen, stappen van den buitensporigstcn trots tegen den twee den wetgevingsfactor. Men verbood zelfs en belette met de gewapende macht een feestviering aan de oevers van den Rijn, waardoor de vrijzinnige burgerij vau de Rijn streek en Westfalen de zeer gehoonde Pruisische volks vertegenwoordigers wilde eeren, in dankbare erkentenis van hun sedert vier jaren onwrikbaar volhardenden moed in den zwaren strijd voor de door hen bezworen grondwet, voor hun gewaarborgde volksrechten. Het uit de niet wettelijke geregelde legerorganisatie voort gekomen grondwetcouflict is cbionisch geworden buiten de schuld van dit huis, dat slechts zijn met letter en geest der grondwet overeenkomend budget-recht tegen alle uitleggingsknnstenarijen verdedigde, maar nooit de hand heeft uitgestoken naar rechten die het niet toekomen. Niettegenstaande in 'skonings verordening aan het ministerie van 19 Maart 1862, betreffende de uitvoering der verkiezingen voor het huis der afgevaardigden be volen was, dat ter verdere uitvoering van de bestaande grondwet de wetgeving en administratie van vrijzin nige grondbeginselen moeten uitgaan, is het staatkundig gedeelte der wetgeving geheel tot stilstand gebracht. Alleen heeft het huis der heeren bij wege van verorde ning een definitieve vermeerdering van leden ondergaan. Te vergeefs echter verbeidt bet land nog steeds wetten op de ministerieele verantwoordelijkheid en de inrich ting en bevoegdheid der rekenkamer, zonder welke de grondwet geen waarheid is; te vergeefs verbeidt het op vrijzinnigen leest geschoeide wetten op onderwijs, nijver heid, kreis- en provinciale inrichting. Het beheer des lands is ten eenemale ontdaan van vrijzinnige grondsla gen; daarvan getuigen ten levendigste de maatregelen tegen de vrijzinnige bladen, vereenigingen en vergade ringen, tegen de vrijzinnige gemeenteambtenaren en staatsburgers. Nu noch immer zal echter, ondanks de niet-vervulling van alle beloften, het Pruisisch volk en zijn vertegenwoordigers de onbetwistbare waarheid verloochenen, dat het stoffelijk en geeste lijk welzijn des staats en zijn veiligheid van buiten, in de eerste plaats en vóór alles de onbeperkte erkenning en nauwgezette uitoefening van zijn bezworen publiek recht eischt, maar elke niet op dit recht steunende macht onrechtvaardig en onzedelijk is. Slechts een op deze waarheid gegronde vrijheid, zal, onder eerbiediging van een alleen door de hooge Duitsche belangen beperkt recht der broederstammen tot zelfbepaling, in Duitse hl and tot een bevredigende oplossing der ondanks de roemrijke wapenfeiten, door de overeenkomst van Gastein steeds meer verwikkelde en moeilijk geworden Sleeswijksch- Holsteinsche quaestie en neven deze tot de bondseenheid van Duitscliland leiden. Moge Pruisen zijn roeping in Duitschland vervullende, onverwijld den weg tot zulk een vrijzinnige ontwikkeling inslaan, alvorens het door een eventueel der vrijheid gunstigen loop van de grond- wetskrisis in Oostenrijk op den achtergrond gesteld, en eer het in het algemeen te laat wordt. Dan zal Duitsch- lands grondwettige vertegenwoordiging de groote toe komst van ons Duitsch vaderland met vroolijk gemoed in

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2