O Zondag ©tnrtmlanö. 14 Januari. Editie van Zaterdag avond 8 uren. De Gedeputeerde Staten van Zeeland. Gelet op de verklaring van den provincialen veearts oer le klasse G. J. W. BERGHUIJS, gedagteekend den 12 dezer, uit welke blij kt dat, ter voorkoming van de verdere versp eiding van den veetyphns, welke zich onder de runderen bevindende op de hotstede van en toebehoorendeaan BARTHEL VERHAGE Jacobszoon, landman onder de gemeente Domburg, heelt vertoond, de onteigening dezer runderen noodzakelijk is. Voorts gelet op art. 69 en volgende der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125). Besluiten: Te verklaren dat er genoegzame redenen bestaan tot onteigening van de milderen zich bevindende op den stal van BARTHEL VERHAGE Jacobszoon, landbou wer onder de gemeente Domburgen dat zij mitsdien zullen worden onteigend. Dit besluit zal worden medegedeeld aan burgemeester en wethouders van Domburghetzelve zal voorts geplaatst worden in de Middelburgsche courant. Gegeven te Middelburg, den 13 Januari) 1866. De gedeputeerde staten voornoemd, K. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. Middelburg 13 Januari. De Staatscourant van heden bevat eenige wetten, waaronder die van den 26 December jl., houdende vast stelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1866; van den 29 Decem ber II., houdende vaststelling van hoofdstuk VII» der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1866; van den 30 December jl., tot vereeniging der gemeenten Zonne- maire en Bommenede; van den 31 December 11.,houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn en die omtrent den accijns op de suiker. In de ziekte van den minister van marine is eenige verbetering gekomen. In de laatste dagen werden bij verschillende departe menten van algemeen bestuur bevorderingen in rang of in geld toegestaan. Zoo zijn onder anderen bij het depar tement van binnenlandscbe zaken de tractementen van de commiezen en adjunct commiezen gebracht op liet maximum, dat vroeger voor die betrekkingen vastge steld is. Amsterdcour.) Men verneemt dat de ontworpen spoorweg van Turn hout op Tilburg binnen kort tot een begin van uitvoe ring zal komen, en dat nog in den loop van dit jaar te Tilburg een geheel nieuw en grooter stationsgebouw zal worden opgericht. De afdeeling letterkunde der Koninklijke academie van wetenschappen te Amsterdam hield jl Maandag hare gewone maandelijksche vergadering. Onder anderen werd door den beer van Lennep eene bijdrage geleverd over het al of niet wettige van het inschuiven eener n in sommige samengestelde woorden, over welk onder werp eene langdurige discussie ontstond, waaraan de heeren te Winkel en M. de Vries deel namen. Alvorens de heer van Lennep zijne beantwoording der tegenwer pingen van beide genoemde heeren eindigde, beloofde hij de zaak nogmaals ter hand te nemen en wel uitvoe riger te behandelen, ten einde zijn stelsel breeder te ont vouwen en op die wijze de gelegenheid te geven om het stelsel van de heeren de Vries en te Winkel te beter te kunnen vergelijken. De heer Leemans deelde aan de vergadering mede, dat bij de commissie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst enz. bericht was ingekomen dat een der oude vestingtorens te Maastricht in de nabijheid van de St. Martenskerk aldaar, weldra zal worden gesloopt. De deken dier kerk heeft sterk aangedrongen op bet afbre ken van dien toren, nit vrees dat bij eene mogelijke ont ploffing van bet daarin aanwezige buskruit schade aan de kerk zou worden toegebracht. Wel wordt die toren niet meer als buskruit magazijn gebezigd, maar niette min schijnt het gevaar vanslooping van dien toren te blijven bestaan. Uithoofde bedoeld gebouw, naar het gevoelen van een zeer bevoegden beoordeelaar, mag be schouwd worden als hoogst belangrijk voor de geschie denis der oude vaderlandsche bouwkunst, en het behoud daarvan, zoowel uit een gescbiedkundigals oudheidkun dig oogpunt, van groot belang mag geacht worden, braebt de heer Leemans de zaak in de openbare verga dering ter sprake, in de hoop dat pogingen mochten ge daan worden om dit belangrijk overblijfsel uit vroegere eeuwen voor ondergang te behoeden. Veeziekte. De in de stallen van B. Verhage Jz.te Domburg uitge broken veetyphns is gisteren gebleken de wezenlijke rundertypus zoo als die thans in Holland beerscht (en welke door de Landbouwcourant runderpest wordt genoemd) te zijn. De verschijnselen, bij de lijkopening van drie runderen waargenomen, zijn van zeer verontrnstenden aard. Van de 24 stuks die op stal waren zijn er gisteren 3 gestorven en begraven; van de overblijvenden waren er 3 nog gezond en 4 iets beterende. Alle, gezonden, beterenden en zieken, zouden beden echter worden afgemaakt en begraven. Benoemingen en besluiten. consulaten. Benoemd tot consul voor Nederland voor Algerie te Algiers de heer G. Ghezzi. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. Paterson als consul te Leitb, en in zijne plaats be noemd tot Nederlandsch consul te Leith en voor de verdere havens aan de Forth, de heer G. V. Turnbull. Mede op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer II. Guarracino, als Nederlandsch consul te Candia voor bet eiland Candia, en in zijne plaats benoemd de heer E. A. Alexis. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Op Vei'ZOek eervol ontslag verleend aan den beer C. C. Iluysmans, als leeraar der le klasse in het handteekenen aan de Konink lijke militaire academie; en benoemd tot leeraar 2e klasse in het handteekenen aan dezelfde academie, de heer T. S. Cool. Marine en leger. Naar de verschillende regementen infanterie vertrek ken dezer dagen weder 41 korporaals-titulair van het instructie-bataillon te Kampen, om aldaar in den effec tieven graad van korporaal over te gaan. Rechtszaken. De arrondissements rechtbank alhier heeft eergisteren een jongeling veroordeeld tot ƒ25 geldboete en in de kosten van het geding, ter zake van nalatigheid in het zich aangeven ter inschrijving voor de nationale militie. Jacob de Rnyter, oud 65jaren,zonder beroep, wonende te Breskeus, vervoegde zich den 18 December jl. bede lende bij een landbouwer te Grocde, waar hij een boter ham heeft gevraagd. Voor dit feit is hij bij verstek schuldig verklaard aan bedelarij in eene plaats voor welke eene openbare inrichting tot wering van bedelarij bestaat, en zulks na reeds vroeger wegens bedelarij ver oordeeld te zijn geweest. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelnarsgesticbt of werkhuis na het einde der gevangenisstraf. J. Kohnhont is bij verstek schuldig verklaard aan be- leediging met woorden jegens een beambte der gewa pende macht in de uitoefening zijner functie. Den 17 December jl. had hij in de zeeduinen onder Koude- kerke tegen een te Vlissingen gestationeerden rijksveld wachter, die eene jachtovertreding wilde constateeren, beleedigend gezegd: „Je bent een schoft; je bent een kwajongen; je weet nergens van!" De rechtbank veroordeelde hem bij verstek tot f 8 boete en in de kosten. Voor een gelijk feit, hoezeer daarbij eene rijkere woordenkeus plaats had, werd bij verstek tot dezelfde straf verwezen Ph. van Peteghem,dieden 26Decemberll. in eene heiberg te IJzendijke aan twee maréchaussées en een veldwachter, die zich op surveillance bevonden, zonder eenige aanleiding de woorden toevoegde „Jelui bent smeerlappen; ik heb s.... aan jelui; je kunt voor mijn part verrekken; al wat policie is deugt niet; als ik van den winter kom visschen kap ik jelui den kop in, smeerlappen 1" Gemengde berichten. Het bedrag der bij de redactie van de Tijd ingekomen giften ten behoeve van paus Pins IX is geklommen tot f 80,048.53 te Vlissingen is tot dusver f 410.93 bijeen gebracht. Uit Londen wordt het volgende gemeld: Een ge duchte orkaan, vergezeld van regen en wind, woedde. Zondag nacht en bleef ettelijke nren aanhoudeD. De wind was zoo sterk, dat alle treinen veel te laat of in het. geheel niet aankwamen. Die tnsschen Inverness en Perth bleven gernimen tijd in de sneeuw steken. Verschillende huizen die bier in aanbouw waren, zijn omver gewaaid; de straten waren onveilig door vallende dakpannen en schoorsteeneu. Te Liverpool was de schade nog veel aanzienlijker. Geheele blokken bnizen, die daar in aan bouw waren, zijn ingestort, waarbij vier menschen bet leven verloren en een groot aantal werden gekwetst. De schade aan schepen toegebracht, is volgens de telegra fische berichten, uit kustplaatsen ontvangen, zeer be langrijk. Over Somerset is Maandag eene zware onweers bui, gepaard met hagel, heengedreven. Te Dublin is de vorige week een spoorweg wegens schuld gerechtelijk verkocht. De weg loopt van Wexford naar Bagnalstown, heeft eene lengte van 21 mijlen en verkeert in volmaakten staat van exploitatie. De schuld vorderingen bedroegen 67,000 p. st. en de weg werd ver kocht voor de som van 25,000 p. st. De vermaarde klok in het raadhuis te Praag, welke 200 jaren stil heeft gestaan, is thans met zijne wande lende apostelen enz. weder in gang gebracht. De gravin Millefiori, favorite van den koning van Italië, is dezer dagen overleden. Zij was de dochter van een tamboer-majoor bij het leger, en toen hare schoonheid de aandacht des koniDgs tot zich getrokken had, werd haar vader tot officier bij de garde bevorderd, terwijl zij zelve den titel van gravin ontving. Voor eenige jaren sloot Victor Emmanuel met haar een morganatisch huwelijk, waaruit twee kinderen werden geboren, een zoon en eene dochter, die mede titels ontvangen hebben. De invloed der gravin op den koning was zeer groot. Men hield haar algemeen voor zeer liefdadig, en meent dat zij den vorst meermalen beteren raad gegeven heeft dan zijne ministers. Dat hij zeer aan haar gehecht waï, kan daaruit blijken dat hij te midden der ministerieele crisis Florence verliet om haar te bezoeken. Voortaan moeten de jongelingen, die gebruik ma ken van de lessen aan de teeken-academie te 's Graven- hage, zoowel bij het kooien als heengaan, steeds voorzien zijn van dehun toebehoorendeportefeuilles, waarin hunne respectieve namen vermeld staan, zoodat bij 't onver hoopt op straat plegen van wanordelijkheden, de bevoegde macht, door het afnemen der portefeuille, onmiddellijk bekend zal zijn met den dader, wieri alsdan de verdero toegang tot de teeken academie zal worden ontzegd. In bet jongste nommer van het Journal deConstan- tinople leest men liet volgende: Te Amaut-Kenï, nabij de hoofdstad, werd dezer dagen eene bruiloft gevierd. Op hetoogenblik dat het jonge paarden trouwring wis selde, deed zich plotseling een vreeselijk gekraak hooren en stortte bet huis in al de aanwezigen, vijftig in getal, werden onder de pninhoopen bedolven. Naast een der tigtal meerendeels zwaar gekwetsten werden zeventien lijken gevonden bij het wegruimen van het puin. Onder de lijken bevonden zich de jonggehuwden, elkander nog

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1