öuitenlanö. 1866 en 1854. de gravin Sommerthelm, en nam toen eene betrekking aan in een instituut tot opvoeding van jonge meisjes te Stockholm. Zij begaf zich echter spoedig uit deze be trekking, om zich ongestoord aan het schrijven te wijden, daar hare eerste romans„De dochter van den president" en „de Buren" zeer veel opgang hadden gemaakt. Zij maakte toen groote reizen door Duitschland, welk# literatuur, zoo als zij steeds erkend heeft, strekte om hare opvoeding naar den geest te voltooienverder reisde zij door Frankrijk, Engeland, Nooid-Amerika, Italië en ten slotte ook door het Oosten. Hare werken zijn in alle nieuwere talen overgezet en in Duitschland een tijd lang buitengemeen gevierd geworden. Gemengde berichten. Een geneesheer te 's Hertogenbosch heeft gewei gerd bij het overlijden van een patiënt de bij de nieuwe wet gevorderde verklaring af te leggen, omtrent den aard der ziekte, waaraan deze vermoedelijk overleden was, en wel op grond, dat bij bij het ontvangen van zijn doctoraal diploma den eed heeft afgelegd, om aan nie mand dan aan den competenten rechter de kwalen der door hem behandelde lijders, bekend te maken. Naar aanleiding der proefnemingen te Woolwich, tot onderzoek der quaestie in hoever do steenkolen bij de stoommachines te vervangen zouden zijn door petro leum, wijzen eenige bladen op de noodzakelijkheid om aan de daarmede verkregen resultaten gevolg te geven. Uit de proefnemingen toch is gebleken dat bij het ge bruik van petroleum het vermogen der machineriën 40 50 pet. sterker was. Gemiddeld werden er 3000 ponden water verdampt met eene snelheid vau 25 pond per minuut, zijnde tot de verdamping van 13 pond water, een pond petroleum benoodigd. Wanneer deze resultaten zich bevestigen, zouden de stoomketels en stookplaatsen der machines in omvang, gewicht en constructie eene aanmerkelijke wijziging kunnen ondergaan, terwijl de stoomschepen veel langer op zee zouden kunnen blijven, zonder oponthoud tot het laden van nieuwe brandstof. Vrijdag werd in het gebouw der maatschappij „tot nut van 't algemeen" te Leiden, eene vergadering van inschrijvers tot oprichting van eene broodfabriek gebon den. Nadat een. der outwerpers, de heer D. Hartevelt,- verslag van het tot hiertoe verrichte en van den stand der zaak gedaan had, werden de statuten eener naain- looze vennootschap, onder den titel van „Leidsche brood fabriek", en het huishoudelijk reglement van commis sarissen vastgesteld. Er zal in Engeland eene nieuwe decoratie in bet leven worden geroepen, die in naam der koningin zal worden uitgereikt aan hen die zich verdienstelijk maken door het redden van schipbreukelingen en die tot nu toe beloond werden door particuliere instellingen. De decoratie zal de „Albert-medaille" worden genoemd. Het gerucht dat men getracht zou hebben den onderkoning vau Ierland te vermoorden is naar men beweert geheel uit de lucht gegrepen. Er is volstrekt geen schot gelost op den trein waarin lord Wodehouse zich bevond. Een ingesteld onderzoek heeft geleid tot de ontdekking, dat een isolator van een der telegraaf palen door den voorbij rijdenden trein is afgerukt en dat de machinist daardoor bijna is getroffen geworden. De boekdrukker II. C. A. Thieme te Nijmegen, heeft het voornemen om het lichte werk zijner diukkeiij voor een deel aan vrouwen op te dragen. In een afzon derlijk locaal, van alle vereisehten tot den arbeid voorzien, zullen aanvankelijk 10 4 15 vrouwen de gelegenheid vinden om door een nieuwen tak van werkzaamheid in hare behoeften te voorzien. De leden van het orchest der opera te Parijs hebben een nieuw middel verzonnen om verhooging vau tracte- ment te verwerven. In plaats van een grève te orgaui- seeren, spelen zij thans alle passages die de ontwikkeling van groote kracht vereiscben, piano-pianissiino. De laatste voorstellingen van de Africaine hebben daaron der zeer geleden; het is onmogelijk zich een denkbeeld te vormen vau het daardoor te weeg gebrachte belache lijk effect. De muziekanten verklaren dat zij ooit zwak spelen wegens uitputting van krachten, en in eene ver hooging van tracteinent het middel hoopen te verwerven om zich weder forto-foitissime te kunnen doen booren! Men verzekert dat Ricbard Wagner zich te Parijs bevindt. Zonder zich te laten afschrikken door het lot dat aan zijn Xannhauser ten deel viel, zou hij thans op eene der lyrische schouwburgen zijn Loheugriu doen uitvoeren. Vrijdag avond te 7 uren Werd te Harlingen een zonderling luchtverschijnsel waargenomen. X'erwijl de lucht geheel bewolkt en donker was, zag men in het westen op ongeveer 60 gr. boven den horizon eene bijna cirkelronde, roodachtige, verlichte plek, nagenoeg tien maal grooter in diameter dan de maan. Gedurende ge- ruimen tijd bleef dit verschijnsel zichtbaar. Maandag heeft de keizerin van Oostenrijk in eene plechtige audiëntie de Hongaarsche commissie ontvan gen, welke haar tot een bezoek aan Pesth kwam uitnoo- digen. De toespraak aan de keizerin geschiedde in de Hongaarsche taal en ook het antwoord werd door de keizerin in het Hongaarsch gegeven, hetgeen zij, gelijk men weet, een paar jaar geleden is beginnen te leeren. In haar antwoord verklaarde zij aan de uitnoodiging te zullen voldoen. De vorige week is tusschen Amos Baggot en Sam Nash eene bokspartij gehouden. De ontmoeting had plaats bij Sutton Caldfield, op eenigen afstand van Bir- mingham. Reeds was de weêrzijdsche aanval dertigmaal vernieuwd, toen een der secondanten van Baggot, tegen allen regel in, den tegenstander Nash op het gelaat een geweldigen vuistslag toebracht, waarop een algemeen gevecht ontstond. Sedert echter kreeg Baggot weer de overhand, en bij de 44ste reprise viel Nash half dood neêr. De strijd had een uur en twee minuten geduurd. De Fransche Moniteur bevat het keizerlijk decreet, waarbij de heer Walewski, president van het wetgevend lichaam, en do hertog de Mouchy tot leden worden be noemd voor de tentoonstellings commissie. Aan liet Weekblad van het recht wordt het vol gende ontleend: „De vroegere ingenomenheid met de rechtbanken van koophandel neemt in Frankrijk met den dag af, en men begint die daar te beschouwen als eene versletene instelling, die uitgediend heeft. Een werk van den heer Rivière, president van de rechtbank van eersten aanleg van Mounac: „Etudes sur les tribu- naux de commerce" zal niet weinig bijdragen om deze zienswijze vrij algemeen te doen doelen. Daarin wordt op zeer afdoende gronden aangetoond, dat alle voor stellen, ora in deze instellingen verbetering te brengen, vruchteloos zullen beproefd wordendat deze óf onvoldoende zullen zijn, óf onmogelijk te verwezenlijken; maar dat het eenig middel, hoe radicaal ook, om gene zing aan te brengen, bestaat in opheffing dezer excep- tioneele rechtsmacht en in de opdracht van de berech ting van handelszaken aan de gewone rechtbanken. De rechtbanken van koophandel zijn, naar het oordeel des schrijvers, niet anders dan.overblijfselen van een staat van zaken, die niet meer bestaat. De heer de Roehefort, keizerlijk procureur te lssoire, vereenigt zich met alle deze denkbeelden in een zeer gunstig verslag van dit werk in het Novembernummer voor 1865 van de Rev. Crit. Men kan niet altijd vau illusiëu en ntopiën leven!" Burgerlijke stand. Middbouukg. Eerste huwelijksafkondiging van den 7 dezer: T. Apptdsjm. 30 j. met M. F. Baden jd. 38 j. (Van 30 December 1865 - 6 Januari 1866.) Vlussingbn. Bevallen: G. M. de Baat Doelman, geb. de Broekert, d. J. F. Putters, geb Bulder, d. P. Zeeveld, geb. van Vlaanderen, d. J. F. Hnser, geb. van der Eyk. d. S. M. van der Knyl, geb. van der Plaat, z. M. W. But geb. Pieters, d. O. Indoip, geb. Schroevers, d. (doodireb.) Overleden: S. P. Jilleha, weduwe van F. Kesseleer, 78 j. W. P. Slabber, z. 5 w. J. M. Step, weduwe van F. J. L. Bailons, 80 j. O. Scinoevtrs, vrouw van A. In- dorp, 34 j. J. II. E. Witte, man van J. van Egem, 58 j. Gof.s. Bevallen: A. IXieiuis, geb. Menlblok, z. M. C. Kónsemaker, geb. van Fraassen, d. W. Kolenbran der, geb. Engelse, d. C. Kriekaard, geb. Taillie, z. W. M. de Kruijfer, geb. de Maree, d. (levenloos). Overleden: M. Mulder, d. 16 j. R. Lambregtse, vrouw van G. Vlaspolder, 47 j. J. Legerstee, d. 6 w. ZiEKiKZKE. Bevallen M. VV. Ezeriuan, geb. Pasman, z. P. van der Hlicht, geb. X'romp, d. L. Vonk, geb. de Jonge, d. M. E. de Looze, geb. in den Bosch, z. Overleden: W. Luijcx, man van A. Lokker, 38 j. A. van de Voorde, weduwe van D. van der Veeke, 77 j. J. Beije, z. lij, Thermometers tand. 9 Jan.'s av. 11 36 gr. 10 's morg.7 u,42 's midd. 1 u. 44 gr. Algemeen overzicht. Uit Spanje blijven de telegrammen zeer gunstig voor de regeering luiden en het vertrouwen uitspreken dat de orde spoedig zal hersteld zijn. Aan het jaar 1866 ging echter een jaar 1854 vooraf, hetwelk genoeg elemen ten oplevert ter beoordeeling vau die telegrammen. Men zou zich iutusschenzeer kunnen vergissen als men meende dat het resultaat van den opstand in 1866 hoogstens hetzelfde zou kunnen zijn als dat van den opstand in 1854. Toen behield koningin Is ibella hare kroon, maar sedert is de Spaansche natie twaalf jaren ouder geworden, heeft wellicht „niets vergeten en veel geleerd," zoodat zij misschien niet langer geloof zal slaan aan schoone proclamatie-phrases en klinkend woordenspel. Te Parijs verzekert men, doch waarschijnlijk is dat gerucht niet, dat de Fransche minister van oorlóg vel schillende maatregelen zou hebben genomen om op de Spaansch-Fransche grenzen een leger bijeen te trekken. Zou hieruit wellicht de vrees blijken voor het „conta- gieus karakter" der beweging aan gene zijde der Pyrer neëen, waarvan onze Parijsche correspondent eergisteren gewaagde De thans te Parijs aan de orde zijnde Mexicaansche quaestie doet de aandacht in dubbele mate op alles wat daarop betrekking heeft gevestigd blijven, en geeft aan leiding tot allerlei geruchten, welke weinig te vertrou wen zijn. T'erwijl men aan de eene zijde spreekt van een uitgebreiden opstand in het keizerrijk Mexico, waarbij tevens een talrijk leger van Juarez in het veld zou zijn verschenen, wordt aan den anderen kant gewaagd van onderhandelingen tusschen Parijs en Washington over eene conventie, welke veel overeenkomst zou hebben met de bekende Fransch-Italiaansche September-conven- tie, met dit verschil echter dat hierbij ten opzichte van Mexico niet zou gehandeld worden als met Rome, maar de overeenkomst eigenlijk tusschen keizer Napoleon en keizer Maximiliaan, als contracteereude partijen, zon worden gesloten. Met het oog op de aanstaande opening der zittingen van het Fransche wetgevend lichaam hebben de leden der oppositie reeds eene voorloopige vergadering gehou den bij den heer Marie, waaraan ook de heer Berryer heeft deel genomen, die alzoo weder hersteld schijnt te zijn. Voorts verneemt men dat eerstdaags ten huize van den hoofdredacteur der Siècle, den heer Havin, eene talrijke vergadering van journalisteu zal worden gehou den, insgelijks met het oog op de aanstaande zitting van het wetgevend lichaam. De verkiezingen voor een lid dier vergadering in het departement de 1'Orne hebben nog geene keuze ten ge volge gehad, daar geen der candidaten de absolute meer derheid erlangde. De regeerings-candidaat, de heer de Mackau, erlangde echter meer stemmen dan een der andere candidaten. Hij verkreeg 13,166 stemmen, terwijl de heer d'Audriffet Pasquier 6,656, de beer Mare 4,343 stemmen, de heer Chauvin 2,989 stemmen en de heer Berrier-Fontaine 601 stemmen op ziob vereenigd zag. Dat de tegenwoordige verhouding van Rome en Flo rence verfe van vriendschappelijk is, blijkt uit den tekst der nieuwjaarstoespraak van Pius IX aan den generaal de Montebeilo en de hoofd officieren van bet Franseh bezettingsleger, gelijk ons die door bet ciericaal dagblad I'Union wordt medegedeeld. „Ik weet heeft de paus o. a. gezegd dat ik na uw vertrek met mijn volk zal overgeleverd zijn aan de roofzuchtige wolven; maar ik vrees niets voor mij en geef mij over iti de handen Gods." De wereldlijke vorst Pius IX behoeft echter minder- vrees te koesteren voor die Italiaansche wolven, dan voor zijn eigene onderdanen, bij het verstrijken van den termijn der bekende conventie, welke, gelijk men weet, in September e. k. eindigt. De Augsb. Zeitung bericht en wij vermelden dit alleen als e.en nieuw bewijs hoe Oostenrijk's positie tegenover Frankrijk en Esgeland is veranderd dat de achtjarige Oosteurijksche kroonprins bet grootkruis van het legioen van eer uit Parijs en de orde van den kouse band uit Londen heeft ontvangen. Keizer Fran3 Jozef heeft dezer dagen een amnestie uitgevaardigd voor alle personen die veroordeeld waren wegens ongeoorloofde emigratie uit de Lombardisch- Venetiaansche provinciën. Hunne bezittingen zullen worden teruggegeven en aan ieder, die dit verzoekt, zul len ook weder alle burgerlijke rechten worden verleend. De quaestie der zoogenaamde choicra-conferentie, welke, gelijk men weet, te Constantinopel zai gehouden worden, levert nog steeds moeilijkheden op, welke het gevolg zijn van wantrouwen tegenover Frankrijk. De X'urksche regeering heeft thans verklaard, bij de tot sommige regeeringen gerichte uitnoodiging tot deelne ming, dat die conferentie geen diplomatiek karakter zon bezitten. Van wege de regeering te Parijs is echter te kennen gegeven dat die conferentie al zeer weinig gevolg zou hebben, indien men daaraan zelfs geen diplo matiek karakter toekende. Het schijnt dat men deze quaestie zal doen beslissen door de mogendheden, welke aan bedoelde conferentie zullen deelnemen. In ons vorig nommer verklaarden wij al zeer weinig waarde te hechten aan de telegrammen,, welke in de laatste dagen uit Madrid zijn afgezonden. Wij willen voor onze lezers deze verklaring eenigszins nader moti- veeren. Bij de beoordeeling eener gebeurtenis, ons door de nieuwsboden van den dag aangebracht, baseert men zich,

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2