MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- s. Dinsdag 1866. 9 Januari. Editie van Maandag avond 8 uren. middelburg 8 Januari. Ten gevolge van bet onstuimige weder was de post lieden avond bij het afdrukken van dit nommer nog niet aangekomen. De uitzonderingswet tot voortdurende heffing van accijnsen, door den minister van binnenlandsche zaken ten behoeve dezer gemeente aan de tweede kamer inge diend, laat slechts toe de beffing eener plaatselijke belasting op het gemaal, voor zooveel tarwe betreft, van hoogstens f 2.50 per honderd Ned. pond tot 1 Mei 1871. De jiiarlijksche opbrengst dezer belasting is op f 42,700 geraamd. Het verzoek van den gemeenteraad strekte, volgens besluit van den 1G Angustus jl., om vergunning te beko men a. tot heffing eener plaatselijke belasting van f 6 per vat van het gedistilleerd en de likeuren, zoo bij wijze van opcenten als door eigen middelen, en b. tot behoud «ener plaatselijke belasting op het gemaal van f 2.50 per 100Ned. pond tarwe en 60 cent per 100 Ned. pond rogge. In de Staatscourant van eergisteren is opgenomen de wet van den 22 December 1865, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Zeeland. Volgens deze wet worden alzoo sinds 1 Januari jl. ten behoeve dezer provincie geheven acht opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1866 en acht opcenten op de hoofd som van de belasting op het personeel over de dienst 1866/67. Jl. Zaturdag hield de Werkmans-vereeniging alhier eene bijeenkomst in het Schuttershof, tot welker bijwo ning niet alleen de leden, maar ook alle belangstellenden waren uitgenoodigd. In eene door den voorzitter gedane voorlezing werden de aard en de werkzaamheden dezer vereeniging welke, in navolging van anderen in en buiten Nederland, den 6 December 11. is opgericht medegedeeld. Het doel der vereeniging is, bevordering van broeder lijk verkeer, door den werkman in de uren van rust gele genheid te geven om in een daartoe in te richten gebouw samen te komen en zich nuttig bezig te houden. Eene in het gebouw tot sociëteit te bestemmen zaal waar gepaste spelen, geschikte ververschingen en nieuwsbla den voorhanden zullen wezen, doch kaartspel en het gebruik van sterken drank verboden zijn, terwijl ook in geen geval om geld zal mogen worden gespeeld alsmede eene bibliotheek, zullen tot de middelen van uitspan ning behooren. Verder worden gelden bijeengebracht vooreen kleedingfonds, waaraan men ook een begrafenis fonds denkt te verbinden. In de te houden bijeenkomsten zal alleen datgene mogen worden besproken wat tot onderlinge vorming en ontwikkeling, zelfstandig denken en handelen, leiden kan. Daartoe zullen ook de te honden voordrachten strekken. In de societe.it zal mede eene bus aanwezig zijn waarin schriftelijke vragen kunnen worden gewor pen, die in de gewone vergadering door de leden zullen worden besproken. Alleen zij die tot den werkenden stand behooren of daarmede gelijk staan, onverschillig welke godsdienst zij belijden of waar zij wonen, kunnen lid dezer vereeni ging worden, mits den ouderdom van zestien jaren Bereikt hebbende. Begunstigers zijn zij die de vereeni ging willen ondersteunen met eene jaarlijksche bijdrage, of met hoekwerken als anderszins. Op zoodanige begunstiging werd door den spreker een beroep gedaan met het oog op het goede doel hetwelk de vereeniging beoogt, doch welks bereiking zoo uiterst moeilijk is. Men schrijft ons uit 'sGravenhage: „Men verzekert dat de Belgische regeering bij ons gouvernement bezwaren heeft ingebracht tegen de ge- Projecteerde werken tot afdamming van de Ooster-öchelde. Dien ten gevolge zijn de heeren Blommendal, hydro- graaf bij de marine, en Brunings, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland, in commissie gesteld om de door België geopperde bezwaren te onderzoeken." HH. MM. de koning en koningin hebben Vrijdag avond ten gehoore ontvangen den buitengewonen gezant van Z. M. den koning der Belgen, den heer Hubert Dolez, mitsgaders alle de overige leden der commissie, dien heer toegevoegd, ter overbrenging der officieele kennis geving aan het Nederlandsche gouvernement van het overlijden van wijlen koning Leopold I en van de troons bestijging van koning Leopold II. Insgelijks is Vrij dag avond in audiëntie toegelaten, zijne exc. baron de Wambolt d'Umstadt, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Z. D. H. den groothertog van Hessen-Darmstadt bij het hof, tevens in dezelfde quali- teit geaccrediteerd bij de hoven van Frankrijk en van België. De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat de Nederlanders in het koninkrijk Saksen ontheven zijn van de verplichting om een paspoort te vertoonen, van welke bepaling alleen zijn uitgezondevd de personen die werk of eene dienst zoeken, of voor de uitoefening van hun bedrijf rondreizen, als daar zijn handwerksge zellen, dienstboden, marktkramers, goochelaars, kunsten makers, muzikanten, enz., welke ook in het vervolg van een paspoort moeten voorzien zijn. Veeziekte. De Staatscourant van heden bevat opgaven betref fende den veetyphus in de provincie Zuid Holland over de week beginnende den 24 en eindigende den 30 De cember 1865. In die week zijn aangetast 3,072; aan de ziekte ge storven 444; afgemaakt 379; hersteld 186 runderen; aan het eind der week waren 2,063 nog ziek. Sedert het begin der veeziekte zijn in die provincie in het geheel aangetast 21,437aan de ziekte gestorven 6,121; afgemaakt 5,705 en hersteld 5,835 runderen. In hetzelfde nommer komen opgaven voor betreffende den veetyphus in de provincie Utrecht, over de week beginnende den 23 en eindigende den 30 December 1865- In die week zijn aangetast 349; aan de ziekte gestor ven 165; afgemaakt 2; hersteld 146; in het geheel nog ziek 367 runderen. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 1,104; aan de ziekte gestorven 394; afgemaakt 27; hersteld 316 runderen. De minister van binnenlandsche zaken, gezien art. 2 van Zr. Ms. besluit van den 23 October 1865 (Staatsblad no. 122)gelet op de beschikking van den 3 Januari 1866, brengt ter algemeene kennis dat eene tweede lijn van afsluiting, van regeeringswege bewaakt, loopt: van den oostelijken singel van Schoonhoven, waar de bij beschikking van den 3 Januari ji. nader vastge stelde lijn van afsluiting aansluit, gaande noordwaarts langs de buitenzijde van dien singel tot aan de Lopiker vaart, daar de Schelnwebrng overgaande, den kunstweg langs die vaart volgende tot de scheiding der gemeenten Willige-Langerak en Lopik, langs die scheiding noord waarts tot aan de Benschopsche kade (zomerdijkje) en deze volgende in oostelijke richting tot aan den Pols broeker damweg, verder de oostzijde van dien weg vol gende tot aan den linker oever van den Hollandschen IJsel, langs dien oever iu oostelijke richting tot aan Montfoort, om die stad heen, langs den buitenkant van de stadsbuitengracht, weder tot den linker oever van den Hollandschen IJsel en dien volgende tot aan de brug aan den Hoogenboom aldaar, aansluitende aan de bestaande lijn. Benoemingen en besluiten. waterstaat. Pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 1333 's jaars, aan den gewezen ingenieur van den waterstaat A. Blaatiw J.-Hz. belastingrn enz. Op verzoek eervol ontslag verleend j aan den heer mr. J. C. Bijleveld, uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen en aan den accijns op de suiker te Amsterdam. lrgeh. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1300 'sjaars, aan den majoor C. J. Inde Betou, magazijnmeester der artillerie le klasse te Vlissingen. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot magazijnmeester der artillerie le klasse te Vlissingen de kapitein le klasse C. W. Smith, van het 2e regement vesting-artillerie; bij het 2e regement vesting-artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant H. Broers, van het corps; bij het 3e regement vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant jhr. W. A. Alting von Geusau, van het regement rijdende artillerie. Marine en leger. Met den 11 dezer wordt de officier van gezondheid 3e klasse bij de zeemacht J. C. D. Steendijk, geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en de officier van gezondheid 3e klasse C. H. Schröder, bij het hospitaal der marine aldaar. De ordonnance-officieren van Z. M. zullen, in plaats van de tot dusverre op de muts van ottervel gedragen wordende roode aigrette met onderstuk en karmozijn kleurige vautour-vederen, voortaan dragen eene roode aigrette met vautour-vederen van dezelfde kleur. Gemengde berichten. Eenigen tijd geleden is in Engeland eene staats commissie benoemd om onderzoek te doen omtrent den staat dt r Britsche zeevisscherijde aanleidiag lag vooral in de vrees, dat die bron van voedingsmiddelen thans door verkeerde behandeling uitgeput werd en allengs afnam. De commissie zegt in haar nu uitgebracht rap port, dat zij vooralsnog geen grond voor die vrees ziet; verder raadt zij aan, de zee- en de kustvisscherij van alle voorschriften en verordeningen te ontslaan, en den ver koop van buitenlandsche visch in alle havens des lande vrij te stellen en van alle beperkingen te ontheffen. Door de tolbeambten te Dublin is dezer dagen weder beslag gelegd op eene kist, met de stoomboot van Liverpool aangebracht, waarin men geweren, sabels en eene bijzondere soort van vlag heeft gevonden. De over heden hebben gemeend den naam van den persoon, aan wien de kist was geadresseerd, te moeten geheim honden Men meldt uit Frankfort dat Adelina Patti haar tarief heeft verhoogd; zij zal voortaan niet minder dan 5000 francs eischen voor elk concert, waarop zij zich doet hooren. Zij is thans weder bij de Italiaansche opera geëngageerd. Volgens de Soleil hebben de bedienden, die op de Tuilleriën bij de bals dienst doen, in hunne liverei slechts een zak om den neusdoek in te steken. Alle overige zakken zijn dichtgenaaid. De nieuwe hofmeester Dnpuis is op dezen gelukkigen inval gekomen en sedert verdwijnen bij feestelijke avonden veel minder ge- trnffeerde hoenders, andere lekkernijen en zilveren tafelgereedschap. In de zittingzaal van het huis der afgevaardigden te Berlijn is men sedert eenige dagen bezig met het aan brengen van sommige verbeteringen, welke reeds gedu rende jaren dringend werden gevorderd. Onder de hier bedoelde moet gerangschikt worden het plaatsen vat» tafels in de tribune voor de verslaggevers der dagbladen bestemd, zoodat het in het vervolg mogelijk zal zijn aldaar lampen of kaarsen te stellen. Zoodra de avond begint te vallen kon men op die tribune niet langer den arbeid voortzetten, en er werd van het verdere gedeelte der zitting geen verslag gegeven. Het schijnt dat men al zeer vroeg in Mexico de kunst verstaan heeft om katoen met kleuren te drukken. Toen Cortez dit land veroverde, zond hij zulk gekleurd katoen aan Karei V. In Europa schijnt men dit niet eerder begonnen te hebben dan op het einde der zeven tiende eeuw, toen Angsbnrg zoo beroemd werd om hare gekleurde katoentjes. De eerste kleurendrukkerij werd in Engeland door een Franschman ingevoerd aan den oever van de Theems bij Richmond, en spoedig daarop

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1