1 a-a BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD. Daaronder kwamen er weder twee voor, welke ver- oOrdeeling inhielden wegen3 kei koopen van kleeding- atukken van een militair beneden den rang van officier zonder schriftelijk bewijs van vergunning van den bevel voerenden officier, door iemand die niet aan de mili taire rechtspraak onderworpen is, en zonder oogmerk om desertie te bevorderen. Johannes van Dijk teVlissingen heeft den 1 December II. van een matroos van Zr. Ms. korvet Pallas een jekker voor 4.50 gekocht, voor welk feit hij is veroordeeld tot eene geldboete van 10. Gelijke veroordeeling was hetlot van Corneliade Rijke, te Zandijk. Deze heeft den 6 Aiurustus 11. een kapotjas gekocht van een korporaal der infanterie, waarvoor zij ƒ2 betaalde. De koop had echter eerst plaats nadat de korpo raal (die bij gelegenheid der Middelburgsche kermis om geld verlegen was) haar een door hem zei ven geschreven permissie-billet had ter hand gesteld. De beklaagde had dit billet niet meer, doch naar zij zeide was het ook voor zien van eene handteekening. Dit laatste werd door den (thans tot soldaat gedegradeerden) korporaal ontkend, zoodat de rechtbank heeft aangenomen dat het permissie- billet geen onderteekening heeft gedragen en de be klaagde, die lezen kan, zich dns omtrent de echtheid er van had kunnen en moeten vergewissen. Johannes van Dooren, alhier wonende, is bij verstek schuldig verklaard aan openbare schennis der eerbaar heid en te dier zake veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en ƒ8 boete. Marinus Timmerman, oudl4,enIzaak Timmerman,oud 12jaren, beide alhier wonende, haalden in den avond van 22 November jl. in het koffiehuis van H. F. Geerts twee halve kruikjes bier, op naam van den huisschilder A. N. Dikkenberg, die hiervan niets wist. Na het bier te hebben uitgedronken verkochten zij de kruiken voor zes cent. Eerstgenoemde stond voor dit feit Donderdag voor de rechtbank terecht. Voor zooveel den tweede betreft werd de zaak bij verstek behandeld. De officier van justitie requireerde hunne schuldig verklaring aan oplichting in gemeen overleg, door met gebruik making van eene valscbe qualiteit zich goederen te hebben doen afgeven, en veroordeeling van den eerste tot drie maanden en van den tweede tot eene maand gevangenisstraf. Bij dit requisitoir merkte hij op dat de eisch zwaar moest echijnen, doch dat het feit heeft plaats gehad op 22 No vember door denzelfden jeugdigen beklaagde die in de maand October te voreu insgelijks wegens oplichting tot gevangenisstraf is veroordeeld. De rechtbank heeft aan den eersten beklaagde twee maanden en aan den anderen, bij verstek, veertien dagen gevangenisstraf, alsmede ieder 1 boete opgelegd. Susanna Orraan, te Aardenburg woonachtig, bracht don 8 December jl. des nachts haren man vier of vijf slagen toe en richtte vervolgens eenige scheldwoorden tot hem. Door een en ander hetgeen volgens getuigen schier dagelijks gebeurt werd ook de nachtrust der buren gestoord. Dientengevolge stond zij voor de rechtbank terecht 1. ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen of stooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en 2. wegens het verwekken van nachtelijk burengerucht. Voor deze feiten is zij tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Gemengde berichten. Met 1 Januari is in Italië het nieuw burgerlijk wet boek ingevoerd en de instructies voor de acten van den buigerlijken stand zijn in alle gemeenten afgekon digd. De nu ingevoerde bepalingen omtrent het burger lijk huwelijk zijn voor Italië van groot belang, en de geestelijkheid in de provincie van Turijn heeft besloten niettemin voort te gaan met het bijhouden der registers van doop, huwelijk en geboorte, even als vroeger. De brand in de pakhuizen der Katherine's-dokken te Londen is gedempt; nog slechts weinige spuiten blij ven als voorzorg op de plek van het ongeval gestatio neerd. De oorzaak van den brand, zegt de Globe, blijft onbekend, ofschoon sommigen haar aan opzet willen wijten. De schade is vooralsnog onmogelijk met juistheid op te gevenalleen kan men zeggen, dat de gebouwen zijn beschadigd voor een bedrag van 30,000 p. st., doch aangezien de daarin opgeslagen goederen door hunne verschillende eigenaars zijn geassureerd, kan op dit oogeublik geen vertrouwen verdienende opgaaf dien aangaande worden medegedeeld. Onder de stoomspuiten, die bij den brand zijn gebezigd, bevonden zich vier die voor Amsterdam en de Bermudas waren besteld. Te Londen is op plechtige wijze herdacht het achthonderdjarig bestaan van de Westminster abdij als kerk. Bij de ter aarde bestelling van den beroemden treurspelspeler Anschutz, dezer dagen in den ouderdom van ruim 80 jaren te Weenen overleden, was eene buitengewoon talrijke menigte belangstellenden tegen woordig. Men trof daarbij een groot aantal personen van de voornaamste standen aan. Een der protestantsche predikanten en de heer Lanbe hebben bij het geopende graf het woord gevoerd ter eere van „vader Anschutz, te recht als meester in de kunst geëerd." Bij gelegenheid van het huwelijk van den hertog de Monchy met prinses Anna Murat, te Parijs, heeft het publiek aldaar kunnen zien, welke buitensporige hoogte de weelde en de overdaad in de Fransche hofkringen bereikt hebben. Vooral de liverei d r lakeien grensde aan dolzinnigheid. De mannelijke bedienden droegen kousen, zoo kunstig geborduurd, dat elk stuk meer dan 100 fr. gekost had. De zweep van den koetsier schitterde van goud en was 1000 fr. waard. Men vraagt, of het eigenlijk wel de paarden zijn, die met dien zweep moes ten worden geranseld? De hertog heeft in de zooge naamde corbei/le aan zijne bruid voor een bedrag van 1,500,000 fr. gegeven aan diamanten. Het Pruisische ministerie van koophandel heeft eene zeer uitvoerige statistiek openbaar gemaakt betref fende de onheilen op de spoorwegen gedurende de jaren 18541863. Hieruit blijkt o. a. dat het aantal personen bij de spoorwegen in het gansche land gebezigd, is 144,321. Van deze zijn in die jaren bij de uitoefening van hunne dienst gedood 273 en gekwetst 394. Het mcerendeel der ongelukken heeft plaats gehad bij het afgaan en kort voor het ophouden der treinen. De groote krooningsschilderij, door Adolf Menzel op last van den koning van Pruisen vervaardigd, waaraan de schilder gedurende vier jaren heeft gearbeid, is thans voor het publiek ten toon gesteld. Zij bevat ongeveer 150 figuren, welke als portretten mogen worden beschouwd en wier gelijkenis met de voorgestelde personen zeer groot is; buitendien komt er eene zeer groote menigte andere figuren op voor, welke bloot gebezigd zijn als atoffage. Wat de teekening betreft, wordt de schilderij zeer geroemd, want juist hierin is het dat de heer Menzel uitmunt. In vele andere opzichten, vooral wat kleur en compositie aangaat, laat de schilderij zeer veel te wen- schen over. Te Nadir Sarape bij Tripoli, in Syrië, heeft men bij het graven naar Grieksehe en Romeinsehe oudheden, een Hebreeuwsch huis ontdekt, zoo als die twee eeuwen voor Christus bestonden. Eenige vertrekken zijn nog in goed bewaarden toestand, met al het huisraad, hetwelk veel overeenkomst heeft met het in Egypte gevondene. Men heeft er ook boeken gevonden, welke aanduiden, dat het huis aan een geletterde heeft behoord, onder anderen de boeken van Mozes en de psalmen van David, alsmede een bundel Hebreeuwsche gedichten, aan de geleerdste Ilebraici onbekend. Al die werken zijn ge zonden aan het Aziatisch genootschap te Londen. Te Lonsheim hebben dezer dagen twee leerlingen van bet gymnasium aldaar geduelleerd; de oudste van hen telt 13, de andere 11 jaren. Dewijl zij slechts éen pistool machtig hadden kunnen worden, moesten zij loten wie het eerste schot zou hebben. Eene lichte verwonding van een der knapen was van deze onbezonnenheid het gevolg. Behalve de gouden medaille, welke mevrouw Lin coln namens de Fransche democratie zal worden aange boden en waarvan de teekening eerstdaags zal worden vastgesteld, is te Lyon eveneens door middel eener openbare inschrijving, de noodige som tot aanbieding eener reusachtige Amerikaansche vlag bijeengebracht, die weldra naar de Vereenigde Staten zal worden ver zonden. Het vlaggedoek is ruim 2 el breed en 3£ el lang. In de stof is op beide zijden het volgende opschrift ge weven: „Volksinschrijving. Aan de republiek der Vereenigde Statenter nagedachtenis aan Abraham Lincoln, aangeboden. Lyon 1865." De Fransche werktuigkundige Ruhmkorff heeft eene nieuwe electriseer-machine vervaardigd, welke, ofschoon veel minder omvangrijk dan alle tot nu toe bekende, veel krachtiger resultaten geeft. Na eenige wentelingen van de spil verkrijgt men vonken van 20 duim lengte. Onder zijne „vlugmaren" bericht de Arnhemsche courant aangaande het bezoek van Ristori in Deven ter: Waarlijk, wij mogen het de heeren in Deventer zoo kwalijk niet nemen dat zij na die kleine mystificatie (de schrijver beweert namelijk, dat de Italiaansche schouwspelers zich niet altijd hielden aan den tekst, maar vertrouwende op de onbekendheid der Hollanders met hunne taal, nu en dan eenige dubbelzinnige aardig heden in plaats van de oorspronkelijke woorden stelden), welke zij schijnen vermoed te hebben, ook eene mystifi catie uitdachten. Alleen keuren wij het minder goed dat zij daarvan mevrouw Ristori zelve dupe deden worden. Bij gelegenheid der opwachting, welke zij bij deze maak ten, vereerden zij haar eenDeventer Koek! Men zegt dat de tooneelspeelster eene surprise vermoedde en den koek openbrak, maar toen haar vermoeden ongegrond bleek, vrij wrevelig het gebak in een hoek heeft geworpen. Medea een Deventer koek aan te bieden! Het is bijna ongeloofelijk, en toch onze zegsman is een wat de Staatsconrant noemt „betrouwbaar" pe soon. Het dagblad van Moscou bevat eeu schrijven van prins OrlofF, waarin deze gezant van Rusland te Brussel verslag geeft van eene meeting, door hem te Londen den 13 November jl. bijgewoond, waarop eene allerbe langrijkste zaak is behandeld, namelijk de vereeniging der Oostersche met de Eugelsche kerk. Aanzienlijke Engelsche en Russische godsdienstleeraars waren daar bij tegenwoordig. Prins Orloff, gesteund door het gezag van den aartsbisschop Philaretes, te Moscou, stelde voor om in Engeland boeken te vervaardigen, waaruit blijken zou dat de geschiedenis der Engelsche kerk duidelijk aantoont, hoe zij de Oostersche kerk nadert. Zulks is aan de Russen niet algemeen bekend; maar de uitgave zou hen beter inlichten. Voorts stelde de prins voor om naar Petersburg en Moscou Engelsche geestelijken te zenden, die bedoelde vereeniging der beide kerken toe gedaan waren, en in alle opzichten met overleg en niet met overhaasting te werk moeten gaan. - De bij de redactie van de Tijd voor Z. H. den pat» ingekomen vrij willige giften bedragen thans ƒ60,787.721; die bij do redactc van het Vlissingsch weekblad ontvan gen ƒ389.93. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'a rijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. December 1865. Wind. 0> O EO c* a £l 3?, Aanmerkingen. C/2 24, Zuid. 25 Z. ZW. 26 Zw.tZ. 27 Zw.t Z. 28 Z. ZW. 29 Z. ZW. 30 W.t.Z z,zw««t 774 6 774 8 770.7 772 0 765.0 754 4 757.2 1.8 0.77 3.2 0.93 4.8 0.73 3 4 0.99 50 088 7.0 0 80 7.10.72 4 62 6 18 5 24 6 76 6 40 6.60 5.95 t,lt 6,71 00 00 00 02 0.1 00 4.0 0,16 betr m. heiig held- bew. heiig, bew. heiig held reg. mist. nattig, bewolkt, heiig, bewolkt regen, licht bewolkt. Oe grootste wils kracht is geweest «p 29 Dec. 's aronSa te 11 uren.Z. ZW. ge middelde drak 40 p op de vierkante «1, ««raarste druk 60 f op de vierkante el. De onderste rejrel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand December, des middags te 2 aren. Thermometerstand. 5 Jan. 's av. 11 u. 44 gr. 6 Jan. 's morg.7 u. 42 's midd. 1 n. 44 gr. Het jaar 1865 is voorbij gegaan zonder voor onze stad veel belangrijks te hebben opgeleverd. Alleen is nu toch een begin gemaakt met de uitvoering van het groote werk, waarvan, volgens velen, onze toekomst afhangt, namelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst. Ik kan u melden dat thans regelmatig negen honderd man schappen daaraan werkzaam zijn, dat eeno betonfabriek nabij Velsen druk aan den gang is, en dat bet, volgens bet oordeel van bevoegde bezoekers, de moeite en kosten dubbel loont om al die bedrijvigheid eu de reeds ver kregen resultaten in oogenscbouw te nemen. Ik denk dat dan ook binnen kort te doen en er u een verslag van te zenden. Hoogst waarschijnlijk zal het ingetreden jaar belang rijker zijn dan zijn voorganger. Vooreerst is het niet van gewicht ontbloot dat onze burgemeester Messchert van Vollenhoven zal worden vervanger.. Ik hoop van harte dat wij een fïksch man van karakter en talent zul len verkijgen, die een heldere blik voor onze groote en wezenlijke belangen heeft, zonder dat die helder heid door eenig anti-Thorbeekianisme worde beneveld 1 Ik schrijf dat zonder dat ik met des ministers plannen omtrent Amsterdam thans zoo tevreden ben. Ik vrees integendeel dat de hoofdstad, in plaats van veel gebaat te worden door het groote spoorwegverkeer, in haar scheepvaartbeweging zal worden gestremd eu bena deeld. Voornamelijk heb ik de plaatsing van bet

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2