MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 3. Zaturdag 1866. 6 Januari. hoogere burgerschool <3intxcnlanD. ^Editie van Vrijdag avond 8 uren. directeurs woning, SCIIMLBEI10EETEN, MEUBELEN ENZ. Veeriekte. Burgemeester en wethouders van Gocszullen op •Zaturdag den 2Q, Januari 1866, des namiddags te éen ulir, op het raadhuis te Goes, trachten aan te besteden, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad: Het bouwen der bcnoodigde localen VOOR DE MET ALDAAR, uov waarvan aanwijzing zal geschieden op Donderdag en Vrijdag deii 18 en 19 Januari 1866, des voormiddags te 10 nren, terwijl inmiddels informatiën kunnen verkre gen worden bij den heer J. H. HANN1NK, opzichter te Goes. Het hestek met de daartoe behoorende plannen, zullen tenraadhuize ter inzage liggen van af den 8 Jannari 1866 tot den dag vóór de besteding, zullende het bestek aldaar voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 1.— Onmiddellijk na deze besteding zal worden overgegaan tot liet aanbesteden der en wel in drie peTceelen, waarvan het bestek en de daartoe belioorende teekeningen ten raadhuize ter inzage zullen liggen van af den 8 Januari 1866 tot daags vóór de aanbesteding. Middelburg 5 Januari. Wij'vernemen dat de heer W. J. C. ridder Huijssen van Kattendijke, minister van marine, zeer ernstig ongesteld is. In druk is verschenen het verslag over het jaar 1864 omtrent de uitvoering, gegeven aan de wet houdende opheffing der slavernij in de kolonie Suriname. „Dat verslag resumeerende, zegt de gouverneur dat, wanneer men den geheelen toestand in 1864 nagaat, zonder de donkere punten voorbij te zien, er reden be staat om voldaan te zijn. Dat de productie den eersten tijd na de opheffing der slavernij verminderen zou, dat de vrijgemaakten na hunne emancipatie niet reeds dade lijk arbeidzame, zedelijke menschen zonden zijn, moest worden verwacht. Het was te voorzien, dat een aanvan kelijke achteruitgang het gevolg zou zijn vau de groote, zoo diep ingrijpende maatschappelijke hervorming, welke de kolonie ondergaan heeft. Niettemin is de pro ductie, met het oog op de omstandigheden, bevredigend geweest en naar het zich laat voorzien, zal zij in 1866 weder toenemende worden. En wat de zedelijkheid betreft, zoo geeft het grooter getal huwelijken, de meer en meer onder de vrijgemaakten zich ontwikkelende zucht tot het familie- en maatschappelijk leven, in ver band tot den goeden geest en de goede gezindheid die hun bezielen, aanvankelijk leden van tevredenheid. Men vergete niet dat het tijdstip waarop eene langdurige slavernij heeft opgehouden te bestaan, nog te nabij is om nu ïeeds groote resultaten van de vrijverklaring te verwachten. Leiding behoeven de vrijgemaakten, maar steeds onder den heilzamen dwang van het staatstoe zicht, want lijp om van allen band losgelaten te worden, zijn zij niet. „Hetgeen in het vorig verslag omtrent de noodzake lijkheid van dat staatstoezicht eu van krachtiger immi gratie van arbeiders werd gezegd, wordt ook thans met den meesten nadruk herhaald. „Daar echter de regeering niet alleen stellig verklaard heelt, dat de staat zich niet belasten wil met den aanvoer van immigranten, maar tevens den aanvoer door parti culieren zooveel mogelijk heeft vergemakkelijkt en in de hand gewerkt, zullen belanghebbenden zeiven voor immigratie moeten zorgen. Twee omstandigheden staan daartegen echter in den weg: gebrek aan kapitaal bij de eigenaren van kleine plantages en de hoop van goedkooper inlandsche werklieden te erlangen of gedu rende ettelijke jaren te behouden." De heer P. ltcgout, op een na de hoogst aangeslagene in de provincie Limburg gelijk hij schrijft, heeft zich tot zijne majesteit gewend met een adres, houdende verzoek dat de koning het wetsontwerp op de grond belasting in Limburg niet zal goedkeuren. De Staatscourant van Woensdag bevat de wet van den 22 December 1865, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Limburg. In het bijvoegsel der Staatscourant van Woensdag is opgenomen een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in Nederlandsch Indië, welke gedurende het 3e en 4e kwartaal van 1864 onder het beheer der weeskamer te Batavia zijn gesteld, en die, voor zooveel de saldo's meer dan f 250 bedragen, bij die weeskamer, en daar beneden bij het departement van koloniën in Nederland, door de rechthebbenden behooren te worden ingevorderd, met overlegging van de noodige bewijzen van erfrecht. Te Goes ligt een adres van landbouwers en veehouders van het eiland Zuid-Beveland aan gedeputeerde staten van Zeeland ter teekening, waarin eerbiedig, doch zeer dringend verzocht wordt dat de beperkende maatregelen, bij besluit vau den 5 November jl. genomen waarbij een gedeelte van het eiland Zuid-Beveland is verklaard besmet en bet overige gedeelte verdaent van de runderpest, terwijl bij besluit van den 1 December 11. alleen eenige wijziging is gebracht in het besmet ver klaarde gedeelte van dat eiland, doch overigens besten digd zijn de bepalingen omtrent den uitvoer zoo spoedig mogelijk buiten werking mogen worden gesteld en de uitvoer van vee naar buiten dat eiland niet langer worde belemmerd. Dit verzoek steunt hoofdzakelijk op de overweging, dat, sedert het zich voordoen van hetéenige ziektegeval, dat met den naam van runderpest is bestempeld (zijnde geweest 4 November 11.), niet éen enkel geval zich meer heeft voorgedaan, hetgeen aan het bestaan der gevreesde ziekte zelfs deed twijfelen; dat sedert dat oogenblik reeds twee maanden zijn verloopen; aan den landbou wenden veehouder een onberekenbaar nadeel is berok kend en bij de sehaarschte vau veevoeder, bij langer verbod van uitvoer, eene nog veel grootere schade te duchten is. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer P. II. B. Molké, hoofdinspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen bij het departe ment van financiën, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekonen vau officier der orde van het Legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der Fran- schen geschonken. tiUKGEMEESTERs. Benoemd tot burgemeester der ge meenten Veere en Vrouwepolder mr. J. Snijder. ministerieels departementen. Benoemd, met in gang van 1 dezer, tot commies bij het departement van koloniën, buiten bezwaar van den lande, mr. C. J. E. graaf van Bylandt. leger. Definitief overgeplaatst de le luitenant W. Q. E. Vetter, van het leger hier te lande, bij het wapen der infanterie van het leger in Oost Indië, waarbij hij tijdelijk was gedetacheerd. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, in te gaan met 6 dezer, aan den kapitein E. K. J. Verkouteren van het 6e regement infanterie. Benoemd hij het wapen der infanterie bij het 3e rege ment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant E. D. II. Mae-Leod, van het corps; en bij het 6e regement, tot kapitein 3o klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant F. baron van Aerssen Betjeren van Voshol, van het 7e regement. KOLONiëN. Als burgerlijke ambtenaren ter beschik king van den gouverneur van Nederlandsch Indië gesteld, om te worden benoemd tot geneesheeren bij de op Java op te richten gestichten voor krankzinnigen, de heeren dr. F. H.Bauer, thans geneesheer aan het krankzinnigen gesticht Meerenberg (Noord-Holland), en W. M. Smit, op verzoek eervol ontslagen dirigeerend officier van ge zondheid 2e klasse bij de koninklijke Nederlandscbe marine, later burgerlijk geneesheer te Batavia, thans hier te lande aanwtzig. Kerknieuws. De heer J. G. Ormel, predikant bij de hervormde gemeente te Westkapelle, heeft voor het beroep naar Neuzen bedankt. Beroepen tot predikant te Scheveningen ds. C. de Wilde Cz., thans te 'sHeer Abts- en Sinoutskerke. Dr. W. II. Krijt, pred. te Groningen, heeft voor het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Utrecht bedankt. Onderwijs. De heer J. Sturm, hulponderwijzer alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Kats. Marine en leger. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau, thans liggende in het Nieuwediep, zou, naar men schrijft, dén 11 dezer een proeftocht doen op de reede van Texel en na den 15 dezer zee kiezerf. De bestemming van genoemd fregat is Konstantinopèl, via Malta en Smyrna, tot het bekomen van een loods en den voor de passage van de Dardanellen gevorderden firman. Op de terugreis zullen Athene, Napels, Genna en wellicht nog andere plaatsen bezocht worden. De gelieele reis moet echter binnen zes maanden zijn afgeloopen. Zoo als bekend is, zijn de machines van genoemd fregat op nieuw gesteld. Gedurende het jaar 1865 zijn bij het instructie- bataillon te Kampen aangenomen 368 jongelingen, ter wijl 350 jongelingen bij dat bataillon tot korporaal titulair zijn bevorderd en 7 wegens wangedrag of slecht voorbeeld verwijderd en als soldaat naar de regementen infanterie of naar het koloniaal werfdepót zijn gezondeu. Koloniën. Van de buiten bezittingen aldus lezen we in het algemeen overzicht van het Bataviaasch handels blad, met de jongste mail aangekomen valt te ver melden dat de Ceramsche expeditie in zoover nitnemeud gelukt is dat, even als in Assahan, nergens een vijand ter bestrijding aanwezig gevonden werd; en dat daaren tegen ter Westkust van Borneo de opstand niet is be dwongen. De sterkte te Kabiboe is door de onzen verla ten het blijkt niet tengevolge van een nieuw aange nomen beginsel, of wegens het onhoudbare dier positie,» door haar ongezondheid, waarvan velen der onzen sdacl\t- offers zijn geworden,en de gezindheid der bevolk'/ng ten onzen opzichte toont geen verbetering. WeGicht zullen de nieuwe resident en militaire kommandaut gelukkiger dan hun voorgangers zijn. Volgens de Javasche couranten van 17 -28 Nov-11 had de gouverneur-generaal weder verschillend'abescAiik- kingen genomen. Onder anderen is tot notari i teM&kmH (residentie Pasoeroean) benoemd de candi daat-u0(!ltl*' A. J. Snouck Hnrgronje. Gemengde kericMem Het gala-bal, dat Dinsdag avond ten 1' ,ove heelt plaats gehad, was buitengewoon schitterend. jiet werd door HH. KIC. HH. den prins van Oranje, pr;ns Frederik en prinses Maria, benevens het corps dip' .omatique, de minis ters en in het geheel door ongeve er goO genoodigden bijgewoond. Het duurde tot uiidder- flaeht. De gravin de Civry, natuiu Jijhe dochter van den hertog van Bronswijk, wordt wegt -ns-oplichting vervolgd, hetgeen weder tot een schande! .ijk rechtsgeding aanlei ding zal geven. Het Quartier Latin te Pa ;ys ;s 1Veder rustig. Dage lijks melden zich nieuwe jon; ^lieden tot terugbekomin J hunner inschrijvingskaarten aau. Deze plotselinge wen ding moet voornamelijk a? in ge aio eroeen onder do

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1