tDcl&aMöfjeiö. UIT DE FEANSCHE HOOFDSTAD. nale regeering zal waarschijnlijk binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop zijn afgedaan en het beginsel van de afschaffing der slavernij behaalt eene roemrijke zegepraal. Een nieuwe storm van afkeuring over de onmenschelijke wreedheid van Johnson ging later nog eens in Europa op bij de kennisneming van zijne amnestie-proclaraatie.Van deze amnestie toch werden verschillende rubrieken per sonen uitgesloten. Daaronder telde men de officieren uit het zuidelijk leger boven den rang van kolonel, de hoo- gere burgerlijke ambtenaren en al diegenen, welke meer dan voor eene waarde van 20,000 dollars aan vaste goede ren bezaten. De verdere loop der gebeurtenissen heeft in- tusschen doen zien dat deze maatregel zeer goed werkt en dat de regeering te Washington door gratie te ver wenen aan al die personen, die zich verklaren te onder werpen aan de Unie-beginselen, alzoo een waarborg bezit voor de trouw van dien stand in de zuidelijke sta ten dit woord behoort daar nog te huis welke de schuld draagt van den opstand. Allerongelukkigst voor de Engelsche dagbladen, welke den president we gens zijne amnestie proclamatie zoo hevig aanvielen, is later overigens bekend geworden dat die proclamatie reeds door Abraham Lincoln zelf in der tijd was ont worpen. Algemeen ©verzicht. Volgens de Fransche dagbladen heeft keizer Napoleon op den nieuwjaarsdag, in antwoord op de gelukwenschin- gen van het corps diplomatique, geuit bij monde van mgr. Chigi, het volgende gezegd: „Telkenjare wordt op dit tijdstip een terugblik geworpen op het verleden en het oog gericht op de toekomst. Gelukkig als wij elkan der, gelijk heden, kunnen geluk wenschen dat wij ont komen zijn aan gevaren, dat wij bezorgdheid hebben doen ophouden en dat wij de banden, welke vorsten en volken vereenigen, nauwer hebben toegehaald. Vooral achten wij ons gelukkig, nu wij met het oog op den bestaan- den toestand aan de wereld vele dagen van vrede en voorspoed kunnen voorspellen." Ten slotte volgde eene dankbetuiging aan de leden van het corps diplomatique. Bij de receptie van den keizer op 1 Januari was prins Napoleon tegenwoordig en had zijne gewone plaats naast den troon ingenomen. Uit Florence worden thans de namen der ministers gemeld, welke nog aan de combinatie van den heer La Marmora ontbraken. De heer Defalco wordt aan het hoofd van het departement van justitie geplaatst, terwijl de portefeuilles van oorlog, marine en onderwijs aan de heeren Pettininzo, Agioletti en Berti zullen worden toe vertrouwd. Officieel is dit thans bekend gemaakt. Het officieus dagblad La patrie speculeert dezer dagen opdelichtgeloovigheid zijner lezers in de Mexicaansche quaestie door de geruchten van aanstaande verwikke lingen tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk tegen te spreken op grond dat ondanks de manifestatiën in het congres de regeering te Washington toch vrienschappe- ^tjk jegens het keizerlijk gouvernement gezind blijft. De regeering van het officieus orgaan is echter geheel gebaseerd op den treurigen toestand in Frankrijk; daar beteekenen manifestatien in het wetgevend ligchaam al zeer weinig en is slechts de vraag wat is het bon plaisir van keizer Napoleon. In de Vereenigde staten daaren tegen is het persoonlijk gevoelen van een Johnson of een Seward van zeer weinig waarde, indien de vertegenwoor diging der natie eenig votum uitbrengt. The Commercial Advertiser deelt intusschen eene depêche uit Washington mede, waarin wordt verzekerd dat de regeering teParijszich heeft verbonden om Mexico binnen drie maanden te ontruimen. Uit Washington wordt gemeld dat, na de onzen lezers bekende weigering van den generaal Logatt om do Ver eenigde Staten bij de Mexicaansche republiek te vertegen woordigen, in zijne plaats is benoemd de heer Campbell. De Belgische dagbladen melden dat er tusschen Jua- rez en de keizerlijke regeering te Mexico eene uitwisse ling van krijgsgevangenen heeft plaats gehad, waarbij de Belgische soldaten, bij Tacamburo in handen der republikeinsche troepen gevallen, de vrijheid hebben erlangd. Na het berucht decreet van Maxmiliaan, waar bij alle aanhangers van Juarez tot roovers worden ver klaard is deze handelwijze, waarin toch eenigszins de erkenning van een geregeld bestuur ligt, vrij zonderling. Intusschen heeft deze tijding natuurlijk bij een aantal Belgische famiiiën groote vreugde verwekt. Het Engelsche dagblad The Globe verzekert dat de koningin het voornemen heeft om koning Leopold II van België tot ridder der orde van den kousenband te benoemen. Volgens dat dagblad zou lord Sydney wel dra naar Brussel vertrekken om de insigniën daarvan aan den koning over te brengen. Parijs 1 Januari. Ouf! ziedaar mij dan weder naar mijn vuur op mijn kamer teruggekeerd, aan het einde van den eersten dag des jaars met al zijn étrennesmet al zijn verkwisting, Met al zijn verveling! Gelukkig eerst over 364 dagen ee.?e tweede voorstelling van dat alles! Ik wil u, mijnheer de redacteur, mijn Ulysses-tocht door de stad, met al zijne zonderlinge ontdekkingen, curieuse inciden- en en grievende teleurstellingen, moreel en financieel, esparen. Ik bepaal mij tot de voorzeker n belangrijker mededeeling dat hetgeen onze keizer heden aan nieuw- daai_svvoorden ten beste heeft gegeven niet veel indruk ^eeft gemaakt. Bij de ontvangst van het corps diploma- lque heeft Napoleon, naar ik verneem met eiken ambas sadeur gesproken en de audiëntie duurde alzoo vrij lang. Alles ademde vrede en vriendschap. Wees intusschen overtuigd dat het grootste deel onzer bevolking op dezen nieuwjaarsdag weinig belang heeft gesteld in de keizerlijke toespraak, omdat de ge ruchten zoo bepaald waren omtrent het onbeteekenende van hetgeen men te verwachten had, vooral daar het merkwaardige voor de openingsrede in de wetgevende vergadering aan het eind dezer maand moet bewaard blijven. Bovendien waren dezer dagen veel belangrijker quaestiën aan de orde van den dag dan diegene, welke op pollitiek terrein te huis behooren. Het was de vraag waar men zijne vereischte bonbons zou koopen. Of die van Siraudin of Boissier de beste warenOf de librairie centrale sierlijker boeken voor étrennes opleverde dan Lacroix. Dat alles was veel belangrijker, ne vous deplaise, dan de Oostenrijksche begrooting, welke een deficit van veertig millioen florijnen belooft en waarbij men zich slechts troosten kan met de gedachte dat het deficit van 'tafgeloopen jaar tachtig millioenen florijnen bedroeg. Voor het oogenbllk is men overigens te Weenen, dank zij onze regeering weer van geld voorziende Oosten- tenrijksche regeering heeft alzoo een zorg minder en de borst van onzen prins eene decoratie meer. Al die inte ressante étrenne-\raagstukken deden zelfs den ministe- rieelen crisis in Italië vergeten en men weigerde belang stelling aan des heeren La Marmora's gelukkige vond van een Atlas, die de zware portefeuille van financiën wil torschen. Moge hij in het nieuw ingetreden jaar daaronder niet bezwijken! —Parijs amuseerde zich inde twee laatste dagen met voor ongeloofelijke sommen aan jolis riens to besteden; daar zijn dan ook enkele indus- trieelen die thaus hun levensonderhoud voor het geheele jaar verdienen! Er zijn aan den anderen kant lieden die nu reeds hun gisteren ontvangen maandgeld tot op den laatsten centime hebben uitgegeven en alzoo wat al te letterlijk niet voor den dag van morgen hebben gezorgd, maar daarvoor dan ook het gerinkel van alle mogelijke bellen der dwaasheid hebben gehoord. Detweede Januari zal hen in geene opgewekte stemming vinden. Terwijl mijne pen zoo over het geduldig papier zorge loos heenloopt, vraag ik mij zei ven af wat het jaar 1866 ons brengen zal? Zal deapathie waarin „la pauvreFrance" zich gedurende 1865 bevonden heeft, voortduren? Of zullen de vonken van opnieuw ontwakende levenskracht, gedurende het afgeloopen jaar hier en ginder het Napo leonisme in het aangezicht spattende, in 1866 aangeblazen worden tot een vlam, die ons tegenwoordig, nog lang niet gekroond, staatsgebouw zal vernietigen wij zonden het zoo gaarne voorspellen. Doch in stede van ons met eene mogelijke toekomstige gebeurtenis bezig te houden, een enkelen blik geworpen op den thans als onnut wegge worpen almanak van '65. Causons! La Presse geeft ons een lijst van martelaars voor de vrijheid van drukpers en die lijst is langzij bevat waarschuwingen, schor singen en opheffingen in menigte, alles wegens ver metel rukken aan de ijzeren ketting, waaraan de koningin der wereld ten onzent ligt gekluisterd. Ook tegen vreemde dagbladen wordt gewoed en vrij natuurlijk. Waar het napoleontisch bestuur de waarheid niet wil laten lezen in Fransche dagbladen, daar had het reeds lang der waarheid het overschrijden der grenzen in den vorm van Indépendance beige of hoe die vreemde organen anders heeten mogen, moeten beletten. Men is thans ein delijk tot dezen maatregel overgegaan. Alleen de waar heid in een taal die niemand hier verstaat, in hetTurksch of in het Hollandsch, mag vrij worden ingevoerd. Ik vind het soms zeer amusant om de artikelen van een uwer dagbladen, welke hier circuleeren, aan mijne vrienden in het Fransch te vertalen en hun alzoo eens te doen zien hoe men in den vreemde zoo al over ons en onze toestanden denkt. Het jaar dat ons al deze drukpers-waarschuwingen en opheffingen opleverde, was overigens niet rijk aan be langrijke wijzigingen in den bestaanden toestand. Onze wetgevende vergaderingen bogen als naar gewoonte voor den wil des keizers; Parijs bleef ten prooi aan de Hausmanniaansc-he furie; de brouilleries tusschen den keizer en een deel der geestelijkheid, tusschen prins Napoleon en zijn oom werden veelbeteekenende gebeurte nissen; Algerië ontving een bezoek van den keizer doch zijne koloniale tbeoriën schijnen nog niet rijp om den weg der praktijk te bewandelen; eenige steunpilaren van het keizerlijk bestuur daalden ten grave; deFransche jongelingschap bleef lijdende aan gebrek aan energie en gezonde denkbeelden; het rijk van den demimonde breidde zijn demoraliseerenden invloed uit; kortom, de balansder nationale ontwikkeling leverde geen schitterend resul taat. Alleen op de meer individneele ontwikkeling, als ik ze zoo noemen mag, alleen op die vonken van straks rnst de hoop van de partij der liberale verstandige leden in mijn tegenwoordig vaderland. De minister Duruy leverde ons nog een curieus staaltje van den toestand der beschaving in de provinciën, waaruit bleek dat van de honderd mannen die in het huwelijk traden gemid deld dertig hun naam niet konden zetten, hetgeen met bijna de helft van de honderd vrouwen het geval was! En men verwondert zich over den invloed der geestelijk heid in onze provinciën! Wij, bewoners van Frankrijk, kunnen ons echter bij dit vrij somber tableauonder den invloed van den Parijschen nieuwjaarsdag geschreven, eenigszins troosten met het oog op de meeste andere groote mogendheden, ofschoon dergelijke troost altijd vrij schraal is. In Prui sen is de hand van den heer von Bismarck vrij onzacht op den rug van de godin der vrijheid neergedaald. Spanje's regeering handhaaft zich door bajonetten en strenge drukperswetten. Oostenrijk ziet zich op zekeren dag zijne eonstitutie geschorst in 't belang der Hongaren en Rusland's keizer gebruikt als ambtenaren nog steeds personen welke bij Mnrawieff ter schole zijn gegaan. Met dezen troost gaan wij 1866 in. Moge ik gedurende dit jaar in de gelegen heid zijn, mijnheer de redacteur, om u nu en dan wat van hier mede te deelen, waardig om in het boek der vrijheid op te teekenen. En hiermede wentelen wij den lijksteen op het ter aarde bestelde jaar 1865 en geven het over aan de historie. Haar zij het eindoordeel! Graanmarkten enz. Amsterdam 3 Januari. Kaapolie op zes weken 57$. Lijnolie op zes weken/40J. Middelburg 2 Januari. Raapolie /60£. Patentolie 624- Lijnolie ƒ44, per vat op 6 weken, contant /I lager. Harde lijn-koeken ƒ12, zachte dito ƒ15 per 104 stuks. Axel. 30 December. Tarwe (oude) ƒ8.85 4 ƒ9.35; nieuwe dito 7.85 4 ƒ8.40; rogge ƒ5.95 4 ƒ6.20; wintergerst ƒ5.30 4/5.70; zomer dito ƒ4.95 a 5.25; haver 2.80 4/3.55; paardenboonen 6.75 4 7.20; duivenboonen f 7.— a 7.45bruineboonen ƒ10.25 4/11.20; groene erwten ƒ7.45 4 ƒ8.40; geele dito 7.a ƒ7.45; grauwe dito 8.40 4/9.35; boekweit ƒ5.60 4/5.90. f rijzen van effecten. Amsterdam 3 Januari 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 61TV dito dito dito 3 7 Ij dito dito dito 4 95jj Aand. Handelmaatschappij 44 België. Certificaten bij Rothschild 2j Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 98j Certific. Hope co4 64 Oblig. dito 18556e serie 5 81J dito dito Leening 1860 44 874 Certificaten 6 Aand. spoorweg1924 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 564 dito 1847/1852 24 28A dito rente Amsterdam5 774 dito nationale5 59 j Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 „36 dito3 thans 24 364 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 45ï dito 1856—1862 3 451 Griekenl. dito (blauwe)5 14J Turkije. dito (binnenl.)5 39| Vereen.Stat. dito (1882) 6 684 Illinois. dito7 Mexico. dito 3 22 f* Grenada. dito afgestempeld4ij 14 Venezuela dito 3 154 Middelburg, 1 Januari 1866. DIAKENEN der Nederd. hervormde gemeente alhier berichten met hartelijke dankzegging de ontvangst der volgende giften, als: uit de collecte der voormiddag godsdienstoefening in de Oostkerk f 1, in een omslag van Q, en f 1 in een dito „uit dankbaarheid"; uit de collecte der Koorkerk f 1.25 in een dito van C, en uit die der Nieuwe Kerk avondgodsdienstoefening f 5 in 2 stuk» 4 f 2.50, in een omslag, en 25 cent in een dito met het binnenschrift „van N. uit eene slechte beurs", alles Zon dag 31 December. Diakenen VOOrnoemd, DIRK JERAS, voorzitter. P. A. VERHULST, loco Secret. Veere, den 29 December 1865. Wederom werd de Kerkeraad der Herv. gemeente alhier aangenaam verrast door de ontvangst van een bankbillet N 8442 ad f 25, hem doormiddel van den Heer J. M. KUILER geworden. Aan den onbekenden gever of geefster brengt hij daarvoor zijnen hartelijken dank, terwijl hij de armen aan zijne zorg toevertrouwd bij voortduring dringend der Christelijke liefdadigheid aanbeveelt. p j liIENSTKAj v00rz. ABR. DE NOOD Jz., Ouderl. H. C. KUILER. Diaken. Veere, den 29 December 1865. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone behoeften der armen alhier, bericht langs dezen, met dankbaarheid aan de edele onbekende uit Middelburg, de ontvangst van f 50 in een muntbillet no. 380 B. A., haar geschonken. De Commissie voornoemd, J. M. KUILER, Voorzitter. M. J. VAN DEN HEUVEL, Secretaris-Penningmeester. Westkapelle, den 1 Januari 1866. De COMMISSIE tot ondersteuning van beh Westkapelle vermeldt vaeU< tusschenkomst van den/flger Jf Pottenmarkt te MiddeljfuFgf-he^ f 2, met het bijschrift: „NN?)> rheid, dat' zij, door ""VENBE, aan. de igetj de som van irkqfalsmede een bankbillet K 64 groot Stö^-ï^e^d^armen te West-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3