BÜRGS COURAPi T. a mm r i. 1866. Dinsdag 2 Januari. AANBESTEDING. tötnnmlanö. Editie van Maandag avond 8 uren. AANBESTEDING. PROVINCIE ZEELAND. k De burgemeester en wethouders van 's Gravenpolder, Hoedekenskerke, Nisse, Ovezand, Driewegen en Elle woutsdijk, distriet Goes, provincie Zeeland, tnaken bekend, dat zij op Donderdag den 1 Februari 1866, des voorraiddags te 10 uren, in het gemeentehuis te 's'Gra- venpolder, in hetopenbaar zullen trachten aan te besteden: Het verbeteren, besrinden, en tot 1 Mei 1867 onderhouden van 1. Den Zandweg van 's Gravenpolder naar Hoedekens kerke, lang 4100 ellen 2. Den Schuitweg van 's Gravenpolder naar's Heer Abtskerke, lang 400 ellen 3. Den Zandweg van Nisse naar den Palmboom, lang 1200 ellen 4. Den Zandweg van 's Gravenpolder naar Ellewouts dijk, gedeelte 's Gravenpolder, lang 1770 ellen; 5. Den Zandweg van's Gravenpolder naar Ellewouts- dijk, gedeelte Nisse, lang 3300 ellen 6. Den Zandweg van 's Gravenpolder naar Ellewouts- dijk, gedeelte Ovezand, lang 1380 ellen 7. Den Zandweg van 's Gravenpolder naar Ellewonts- dijk, gedeelte Driewegen, lang 2780 ellen 8. Den Zandweg van 's Gravenpolder naar Ellewouts- dijk, gedeelte Ellewoutsdijk, lang 1970 ellen. Deze aanbestedingen zullen geschieden in differente perceelen, bij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan het locaal van het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage; aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg; in het logement in de Abdij en de sociëteit op de Groote markt aldaar; in de logementen de Koorn- benrs en Oude Zoutkeet te Goes; bij Steenkamp te Neuzen; in het Canon d'or te Breskens; in de sociëteiten te Sliedrecht, Giessendatn, Hardinxveld en Werkendam; en in de gemeentehuizen te 's Gravenpolder, Hoedekens kerke, Nisse, Ovezand, Driewegen en Ellewoutsdijk. Terwijl dezelve op franco aanvrage, tegen betaling van 1, zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar zijn bij de boekhandelaars F. KLEEUWEN3 ZOON tc Goes. De aanwijzing in loco zal geschieden op Dinsdag en Woensdag den 30 en 31 Januari 1866, dés voormiddags te 9 uren, aan te vangen te 's Gravenpolder, en voorts inlichtingen te bekomeu zijn bij de betrokken burge meesters, ieder voor zoo veel zijne gemeente betreft, en bij den heer F. FERD1NANDUSSE Wz., te Goes voor het geheele werk. ZEUT HET voort. Arroiulhsement ftoe.s. Burgemeester en wethouders van ITeinkenszand, 's Heer Arendskerke en 's Heer Abtskerke, zullen op Zaturdag den 3 Februari 1.866, des vóormiddags te 12 uren, in het Gemeentehniste Mclnkenszasid, onder nadere goedkeuring, bij inschrijving en opbod, in het openbaar trachten aan te besteden: HET VER.BETESIESJ K.\ ilEGR.I3i.HEN met den onderhoud gedurende fees tnauncie'3 I. Van den Zandweg van af het dorp Heinkenszand, tot aan de grens der gemeente 's Heerenhoek, over eene lengte van 2350 Ellen. II. Van den Zandweg van de Haven van 's Heer Arends kerke Jan den Zuid-Kraaicrt-polder haar het Nieuw- dorp, van daar door den Kasteelweg over den dijk tnsschen de West- en Nieuwe-Kraaiert-polders, aan sluitende aan den Rijksweg over eene lengte van 4050 Ellen. III. Van den Poclweg leidende van het dorp 'slleer Abtskerke naar de grens van 's Gravenpolder, over eene lengte van 1495 Ellen. De bestekken liggen ter lezing te Middelburg in het Logement in de Abdij en de Sociëteit op de Groote Markt aldaar, te Vlissingen in het Ilótel de Commerce, te Goes in de Logementen de Korenbeurs en het Hötel Zoutkeet, te Neuzen bij Steenkamp, te Breskens in het Canon d'Or, in de Sociëteiten te Sliedrecht, Giessendam, Hardinxveld en Werkendam en in de Gemeentehuizen te Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtskerke en 's Gravenpolder. Dezelve zijn op franco aanvrage tegen betaling van ƒ0.50 voor ieder perceel, zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar bij de Boekhandelaars F. KLEEUWENS ZÓÓN te Goes. De aanwijzing in loco zal geschieden voor I op Zatur dag 3 Februari, aan te vangen bij liet dorpvoor II op Vrijdag 2 Februari, aan te vangen aan de Ilaven bij den Znid-Kraaiert-polder, en voor III op Woensdag 31 Ja nuari, aan te vangen bij de grens van 's Gravenpolder, telkens des voormiddags te 9 uren. Voorts zijn inlichtingen te bekomen bij de betrokken Burgemeesters en bij den Heer J. H. HANNINK,teGoes. Aldus vastgesteld den 28 December 1800 vijfenzestig. Burgemeester en wethouders van Heinkenszand en 's Heer Arendskerke, C. VAN CUTTERS. B. VERMANDE, Secretaris. Burgemeester en wethouders van 's Heer Abtskerke, B. VERMANDE. Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE Jr., Secretaris. Middelburg 1 Januari. OVEKZ1CHT VAN HET JAAR 1865. Een revue van het rustige jaar 1865 kan niet belang rijk zijn. Waar wjj dus, om niet te zeer van de in de laatste jaren aangeuomen gewoonte af te wijken, het jongste verleden onzen lezers kortelijk voor den geest wenschen te roe pen, mogen wij wel eenigerinnte op hunne toegevend heid rekenen. Het jaar 1865, zeggen wij, leverde niet veel huiten- gewoons op, maar het was er niet minder gelukkig om. Voor oorlog, hongersnood of pestilentie bleef het mensch dom verschoond, ai trol ook, tot groot nadeel van velen, de laatstgenoemde dezer rampen den Nederlanschen veestapel. Vrede, voorspoed, ontwikkeling van ons maatschappelijk huishonden oven enkomstig den geest des tijds, waren daarentegen de kenmerken van het nu gesloten tijdperk. Voor zoo ver onze wetgeving daaraan deel heeft, wij zen wij in de eerste plaats op een maatregel van het uiterste gewicht. De afschaffing der plaatselijke accijnsen was een zaak, waarbij men met vele moeilijkheden te kampen had, en de minister onder wiens bestuur dit werk volbracht werd en die aan de uitvoering er van een zoo belangrijk deel heeft genomen, verdient onze dank baarheid, ook al is net later gebleken dat hij, wat groot heid van ziel betreft,in sommige opzichten minder hoog boven het algemeen niveau verheven was, dan men van een man met zulk een helderen, geest begaafd, met zulk een goeden wil bezield, wel zou hebben gewenseht. De afschaffing van accijnsen was sedert jaren door velen begeerd, maar ook door velon met alle kracht tegen gehouden. 't Was een overblijfsel uit den tijd toen de geregeerden geacht wi-rden ten genoege en ten voordeele der regee renden in de wereld te zijn, waarmede men hier te doen bad. Die de macht in handen hadden, gaven zich ook het recht om voor te schrijven wat zij, die de macht misten er zich tegen te verzetten, zonden opbrengen. Maar dat stelsel is thans zoo ingeworteld in de. begrippen ook van hen die óf voor het bestaande eerbied hebben alleen omdat het bestaat, óf aan het napraten van anderen boven zelfstandig denken de voorkeur geven, dat het ook noR andere voorstanders vindt dan onder hen die er nog steeds op uit, zijn, om van de mindere kennis van bel volk ten eigen bate misbruik te maken. Waar nu de kans geopend werd voor de verwezenlij king van een beteren toestand, voor het volbrengen van een zoo gewensehte maatschappelijke omwenteling, tot een meer billijke verdeeling der lasten, hebben wij nooit angstvallig de vraag gesteld of in plaats van de den 14 Octobcr 1864 ingediende en den 7 Juli 1865 vastge stelde wet welker werking heden een aanvang neemt nog niet een betere zou te maken zijn, of de eene ge meente niet te veel, de andere niet tc weinig zou gebaat worden. Gedachtig aan de spreuk „dat het hetere de vijand van het goede is,:' hebben wij toegejuicht het geen werd voorgesteld. Wij waren overtuigd dat het, door de aanneming van het regeringsvoorstel, met eene zeer zeldzame uitzondering, mogelijk zou zijn zich alom van elke belasting op voorwerpen van ver bruik te ontdoen. Waar men van de gelegenheid geen gebruik heeft gemaakt het is zoo de loop der dingen zal men de gevolgen van dat verzuim moeten dragen. Op het gebied der wetgeving hebben wij nog eene belangrijke verbetering te vermelden. Wij bedoelen het tot stand komen de geneeskundige staatsregeling. Ook van de werking dezer wetten mogen wij veel goeds ver wachten. Zij althans die overtuigd zijn hoe soms epide mische ziekten door achteloosheid van de bevolking in sommige gemeenten alshet ware worden aangekweekt, hoe de eerste en eenvoudigste regelen der hygiëne met schier onbegrensde minachting worden bejegend, hoe onvoldoende woningen, onreinheid, stinkende grach ten en gebrekkige rioleering veelal brandpunten voor hardnekkige koortsen en typbus zijn; hoe verwaar loosde vaccinatie en revaccinatio do kinderziekte in sommige gemeenten bijna van huis tot huis slachtoffers doet eischen; hoe het misbruik maken van jengdige krachten voor gewelddadigen fabriek»rbeid dikwijlsniet veel beter is dan kindermoord in het groot; zij die van dat alles en veel meer want we noemden slechts enkele voorbeelden bewust zijn, zullen ook reden hebben zich te verheugen dat de nieuwe wetge ving een nauwlettender en geregelder toezicht eischt op alles wat aan de volksgezondheid kan schadelijk of bevorderlijk zijn, dan de oude toestand daartoe de ver plichting oplegde. Als een ander verblijdend verschijnsel mogen wij hier niet onvermeld laten, de zorg voor een beter school onderwijs, welke, alom veld winnende, telkens nieuwe scholen in het leven roept en de bestaande tracht te ver beteren. De onloochenbare leuze „kennis jjgkracht" is ook bij ons geen nieuwe. Sedert tal van jarai is zij, van gene zijde van den grooten Oceaan tot ons gekomen, in veler mond, maar tot het, hart en vooral tot de beurs schijnt zij slechts in den laatsten tijd den rechten weg te hebben gevonden. Met de verplichting tot het verleenen van onbekrompen snbsidiên uit de schatkist en gemeente fondsen is het slechts in de laatste jaren ware ernst geworden. Ten gevolge van de wetten op het lager en 'middelbaar onderwijs, die haar ontstaan aan een meer ontwaakte volksconscieotie, aan welker uiting het tegen woordig ministerie een voldoenden vorm heeft weten te geven, te danken hebben, verrijzen scholen bij scholen en wordt langzamerhand wat nog te lang een dood werk tuig was in een levend organisme herschapen. Waar men aldns in drieërlei richting met kracht werk zaam is, waar drie zulke belangrijke aangelegenheden onderwerpen zijn van de ijverige bemoeiingen van natie en regeering, waar tot een billijker verdeeling (Ier op te brengen gelden, voor een beteren gezondheidstoestand, voor verlichting ook van de lagere klassen der maat schappij zoo krachtig gearbeid wordt, daar kan men do toekomst mot blijde hoop tegemoet gaan. Maar wij zwegen nog van onze spoorwegen. En dat op een oogenblik waarop men in onze provjncie, en niet liet minst in onze gemeente, zoo geheel onder den indruk verkeert van de beslissing der wetgevende macht, waar- door ook de meer direct matcriuele ontwikkeling van Zeeland verzekerd wórdt? Zoo vraagt men ons wellicht, j Ge hebt gelijk, lezer, ook daarover in een volgend nom- mer nog een enkel woord. De onlangs hier opgerichte „Werkmans- vereeniging' j bracht Zaterdagavond, naar aanleiding van doaauntming der onteigeningswet voor de spoorweg- en kanaalwerken in deze provincie, serenades bij fakkellicht aan don com missaris des konings, aan den burgemeester dezer ge meente ea aan den heer mr. G. A. Fokker, lid van do tweede kamer der staten-generaal. Eene commissie uit, genoemde verceniging bood den commissaris des kouings bij die gelegenheid een adres aan, waarin hem, behoudens den eerbied en de achting der vereeniging voor Z. M. den koning, dankbare hulde i werd gebracht voor de wijze waarop hij de belangen van Zeeland beeft voorgestaan, mot verzoek tevens om dit adres aan den minister vau binnenlandsche zaken te willen doen toekomen, waardoor ook dien minister open bare hulde namens den werkenden stand gebracht wordt. Don beer mr. G. A. Fokker werd mede een adres van dezelfde strekking aangeboden, wegens de behartiging van Zeeland's belangen in de tweede kamer der staten- I generaal. In de zitting der eerste kamer van Zaturdag zijn aau- genomen het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn, met 17 tegen 3stemmen, alsmede hot wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent denaccijns op de suiker, met 14legenGstemmen. De kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Den 29 December jl. is door zijne majesteit op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1