middel che%|Jf c o 'ft a n t. N°' 208. Zaturdag r n 1865. 30 December. Bi] deze courant, behoort een bijvoegsel, bevattende Verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van Middelburg zitting van 27 dezer. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 2!) December. De zitting van den Middelburgschen gemeenteraad van eergisteren heeft blijde uitkomsten opgeleverd. Niet alleen hebben wij de zekerheid dat nu omtrent de wijzi ging van het belastingstelsel becijferingen zullen mede gedeeld worden, die tot nu voor het publiek verborgen waren, en dit is op het tegenwoordig oogenblik van grootbelang.maar we hebben nu ook kennis gekregen van een plotseling veranderde zienswijze van den ge meenteraad omtrent openbaarheid in het algemeen. De meeste leden toch hebben hun verlangen te kennen ge geven dat het publiek steeds met kennis van zaken hunne handelingen mocht kunnen beoordeelen. Als eerste vrucht dezer gewijzigde meening zullen wij nu eerlang inzage kunnen nemen van eenige stukken betrekkelijk het raadsbesluit van 1G Augustus. Die publiciteit komt nu wel zeer laat. Men zon terecht kunnen wenschen dat de gemeenteraad begonnen ware omtrent ons belastingstelsel licht te verspreiden toen de quaestie een aanvang nam, in plaats van thans nu ze mogelijk bijna geëindigd is. Maar dat is nu eenmaal zoo niet. Laat ons dus maar dankbaar zijn voor de weldaad die men ons bewijzen wil. Een tweede gevolg van de bij den raad ontstane nei ging voor openhaarheid zal ongetwijfeld deze wezen, dat voortaan niet alleen de begrooting voor het publiek zal verkrijgbaar gesteld worden maar ook de memorie van toelichting. Dit is geheel overeenkomstig met de be doeling der gemeentewet. Men zal nu voortaan er is althans allen grond om dit te, verwachten een afschrift der begrooting kunnen bekomen, waardoor men de ont vangsten en uitgaven eenigszins in bijzonderheden zal kunnen nagaan. Als dit zoo voortgaat zal wellicht Middelburg's bevolking met der tijd wel op de hoogte komen van den toestand barer gcldelijkeaangelegenheden. Men heeft dus in zooverre alle reden om zich over de 11. Woensdag in den raad gevoerde beraadslaging te verheugen. Of moet men hier slechts denken aan de opwekking van een ijdele hoop onder den indruk van het oogenblik Dat geloove.n wij niet. Maar toch is het jammer dat er in die zelfde zitting weder iets gebeurde hetwelk de vreugde aanmerkelijk temperde. Met het zoo pas om helsde stelsel van openbaarheid vormt toch een zonder ling contrast hetgeen met betrekking tot den hoofdelijken omslag voorviel. Men ziet er uit dat nieuw aangenomen beginselen nog niet oraraiddellijk door het dagelijksch bestuur worden toegepast. Ieder die het verslag der zitting leest moet zich immers ten hoogste verwonderen dat daarin den leden van den raad een verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag ter dadelijke behandeling wordt voorgelegd,terwijl zij van het ontwerp ter nauwer- nond inzage hebben kunnen nemen. En als men nu in aan merking neemt dat die verordening van dc thans bestaande in belangrijke punten afwijkt, neen, dat ze als het ware op geheel andere beginselen berust dan de thans bestaande dan gebruiken wij het zachtste woord indien wij onze verwondering uitdrukken dat die verordening, welke een gevolg is van het raadsbesluit van 16 September 11., niet reeds sedert lang is ingediend. En wat vernemen wij nu omtrent die verordening? Onder meer dit, dat daarvoor een geheel gewijzigde schaal en eigen aangifte zullen worden ingevoerd, en tevens dat men het bedrag van periodieke uitkeeringen van het belastbaar inkomen zal kunnen aftrekken. Wij znllen over deze punten thans niet spreken, maar eerst het resultaat der heden te houden raadszitting afwachten. Echter meenden wij op het gebeurde reeds nu de aandacht onzer lezers te moeten vestigen. w Do eerste kamer der staten-generaal heeft Woensdag hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1866 (departe ment van binnenlandsche zaken) aangenomen met 29 tegen 6 stemmen. Het verslag dier zitting vinden onze lezers op de volgende bladzijde. In de zitting van gisteren zijn de hoofdstukken VI (marine) met 24 tegen 11 stemmen: VIIa (nationale schuld), met 34 legen 1; VIIb (financiën) met 33 tegen 2; VIII (oorlog) met 33 tegen 7 stemmen aangenomen. Des avonds zijn eenige wetten van ondergeschikt belang behandeld. Tegen heden is de begrooting voor koloniën aan de orde gesteld. In de heden gehouden zitting heeft de gemeenteraad alhier in de eerste plaats besloten, om ook de aau de Btaten-generaal te zenden missieve met betrekking tot het door eenige ingezetenen ingediend adres betreffende het belastingstelsel te doen drukken en op te nemen bij die stukken, welke voor de ingezetenen tegen geringen prijs zullen verkrijgbaar worden gesteld. In deze missieve zullen tevens worden opgenomen de bijzonderheden uit het heden voorgelezen notul der zitting van eergisteren, voor zooveel de beraadslagingen over het voorstel van den heer Lantsheer betreft. Voorts zijn vastgesteld a. het besluit tot beschik king over 4/5 van de opbrengst der rijks belasting op het personeelb. de verordening houdende vaststelling van het bedrag der opcenten op de personeele belasting en de verordening op de invordering daarvan; c. de alge- meene verordening op de invordering van plaatselijke belastingen; d. het besluit tot heffing, alsmede do ver ordening op de iuvordcring der plaatselijke belasting op het gemaal; e. het besluit tot heffing en de verordening op de invordering eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd; de verordening tot heffing eener plaat selijke belasting op de inkomsten (ter vervanging der bestaande verordening regelende het bedrag en de grondslagen van een hoofdelijken omslag), alsmede de verordening op de invordering daarvan. Bij deze veror dening is de volgende berekening van klassen aange- nomen le k Jasse van f 900 f 1000 f 9.50 2e 1,001 1,200 15.40 3e 1,201 1,400 23.40 4e 1,401 1,700 34.10 5e 1,701 2,000 48.10 6e 2,001 2,500 58.50 7e 2,501 3,000 71.50 8e 3,001 4,000 91.— 9e 4,001 5,000 117.— 10e 5,001 n 7,000 156.— 11e 7,001 9,000 208.— 12e 9,001 12,000 273.— 13e 12,001 16,000 364.— 14e 16,001 20,000 468.— 15e 20,001 25,000 585.— 16e 25,001 30,000 715. 17e 30,001 40,000 910. 18e 40,001 50,000 1,170. Bij deze verordening is aangenomen dat de aanslag zal geschieden volgens eigen aangifte der ingezetenen, door invulling cn onderteekening van een hun door den gemeente-ontvanger toe te zenden beschrijviugsbillet; zoo deze eigen aangifte (welke niet verplichtend is ge steld) niet plaats heeft, zal de aanslag ambtshalve ge schieden. Mede is besloten met 1 Maart a. op verzoek eervol ont slag tc verleenen aau mejnfvrouw A. VisSc'hcr, als hulp onderwijzeres op de school van mejufvrouw Gertlr van Wijck. Er zalalsuu cenc oproeping plaats hebben van sol licitanten voor die betrekking, waaraan eene bezoldiging van 450 verbonden is. Van de genoemde en verder behandelde punten geven wij in een volgend nommer, zoo mogelijk morgen, verslag. Gisteren heeft de opening plaats gehad van de inschrrj- vings biljetten voor het derde gedeelte (ƒ30,000) der provinciale gcldleening van ƒ525,000. Er waren inge- jeverd 4 biljetten t.w. van den heer N. G. Bos ƒ10,000. te betalen met 95 pet. of ƒ950 per aandeel; denzelfden ƒ2000. a 92 pet. of 920.de heeren vandenBroecke, Luteyn en Schouten ƒ10,000.te betalen met ƒ955.15 per aandeelden heer J. A. Tak voor ƒ30,000 te betalen met 90T35 pet. ot 901.87per aandeel van 1000.— Hiervan zijn alléén aangenomen: öe ingeschreven tien aandeelen door de heeren van den Broecke, Luteyn en Schouten met ƒ955.15 per aandeel, en de ingeschreven tien aandeelen door den hecrN. G. Bos ad ƒ950.— per aandeel. Voor de ontbrekende tien aandeelen zal eene nieuwe leening worden opengesteld tusschen 11—18Januari 1866. Gisteren is onder liet wapperen der Nederlandsche vlag in dc schutsluis te Hansweert de laatste ijzeren deur gehangen. Renoeniingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aandr. J. P.Heije te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der onder scheidingsteekenen van ridder 2e klasse van de Ernes- tinische huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken, en aan den heer A- E. Maas te Scheveningen, tot het aannemen en dragen der onderscheid!ngsteekenen van ridder der orde van St. Olaf, hem door Z. M. deu koning van Zweden en Noorwegen geschonken. IjEger. Vergund aan den officier van gezondheid 2e klasse K. W. Gratama, leeraar bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, om tijdelijk in Japansche militaire dienst te treden, en zulks voor den tijd van driejaren. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer rar. F. A. van Hall, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Druten. Onderwijs. Tot hoofdonderwijzer te Schoondijke is benoemd de heer P. Barentsen, te Aardenburg, en wel bij eene tweede vrije stemming, waarbij vier stemmen op den benoemde en éene op de heereu Petillon en Kellenbach werden uitgebracht. Bij de eerste vrije stemming waren den benoemde drie en elk der overige heeren Petillon, Kellenbach en van der Wolke éene stem ten deel gevallen. Marine en leger. Voor bevoegden tot de uitoefening der genees- en heelkunst bestaat gelegenheid, om te dingen naar de vacante betrekking van officier van gezondheid 2e klasse voor de dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea. Zij die wenschen voor de gemelde betrek king in aanmerking te komen, kunnen zicb, bij behoorlijk gezegeld request, met opgave van hunne tegenwoordige standplaats, tot den laatsten Januari e. k. tot het depar tement van koloniën wenden. Ilcchtszaken. De advokaat-generaal bij den hoogen raad der Neder landen heeft in de zitting van Woensdag geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie, ingesteld door J. N. van der Halen, A. Paulussen en H. L. Warnautegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij zij zijn schuldig verklaardde eerst aan 27 valschheden in onderhandscbe geschriften en het des bewust gebruik maken van 11 der- zelven, en de beide anderen aan 12 bedriegelijke oplich tingen, in gemeen overleg gepleegd enz. De uitspraak is bepaald op den 16 Januari e. k. tRciiicngclc berichten. Uit Sneek meldt men dat de kinderpokken in onder scheidene gemeenten der provincie Friesland vrij erg heerschen. Vaccinatie en revaccinatie hebben dien ten gevolge druk plaats; alleen in de gemeente Ooststelling werf zijn in den laatsten tijd een lOCOtal personen van verschillenden leeftijd aan die kunstbewerking onderwor pen. De orthodoxen beginnen ook vrede met het nuttige behoedmiddel te krijgen. De Parijsche vischmarkt was dezer dagen van eene ongewone vischsoort voorzien er was namelijk een jonge

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1