Tlicrmomctcrstaml. 25 Dec. 's av. 11 u. 32 gr. 26 's morg.7 u. 32 gr.'s midd. 1 u. 39 gr.'s a v. 11 u. 37 gr. 27 's morg.7 n. 38 'sraidd. 1 h.38:gr. föuttmlanb. /Ugcmeen overzicht. Mag men geloof hechten aan verschillende tnededee- lingen, welke gedurende 'de laatste dagen uit Spanje worden aangebracht, dan zou eene zeer ernstige gisting in verschillende noordelijke provinciën des rijks weder binnenlandsche onlusten voorspellen, lleeds waren te Madrid geruchten verspreid omtrent ongeregeldheden, welke te Burgos en te Malaga zouden hebben plaats gebad. Deze geruchten worden echter door de regeerings- organen tegengesproken. Intusschen begint de positie van het kabinet O'Donnell langzamerhand vrij gevaarlijk te worden. De progressistische partij neemt dagelijks eene meer dreigende houding aan5 de gematigde partij heeft den strijd aangevangen tegen bet bestaand minis terie en de intriges aan het hof en in den biechtstoel worden weder meer dan ooit uitgespannen. De priester Claret, door koningin Isabella naar Home gezonden om van den heiligen vader vergiffenis af te sinecken voor de snoodc misdaad der erkenning van Italië, is te Madrid teruggekomen. Mén beweert dat hij in zijne pogingen is geslaagd, ofschoon in andere berichten wordt betwijfeld of de paus, hoe vergevingsgezind ook voor de gruwelijk ste misdrijven, een politiek vergrijp tegen de kerk im mer vei geven zal. Het lot der Spaanscbe koningin is dan ook in velerlei opzicht verre van gelukkig en indien zij nu ook den panselijken zegen zich zag weigeren, dan zou geen prijs te hoog zijn om dien weder te ontvangen. De zittingen der Cortes zullen weldra aanvangen en met eenige belangstelling worden de beraadslagingen door alle partijen te gemoet gezien, hoewel men weet dat het ministerie eene verpletterende meerderheid bezit. Bij een van zijne gewone wisselingen en verande ringen heeft het Engelscli dagblad the Times, dezer dagen de inlijving van België bij Frankrijk gepredikt, onder de opmerking dat de Belgen toch in zeden, ge woonten en denkbeelden telken dage al meer en meer Fransch worden. L'Enrope, welke dit artikel van the Times bespreekt, meent in dit vroeger zeker ongelooflijk geacht betoog het blijk te zien van zekere vrees van Engeland voor eene nabijzijnde toekomst. „Het is buiten twijfel - zoo gaat de Europe voort dat het manifest van den president der Vereenigde Staten, hoe gematigd ook in vorm, niet volkomen geschikt is om de ongerust heid weg te nemen, waaraan Groot-Brittannië ten prooi moet zijn geweest sedert de zegepraal van het Noorden op den' opstand ten gunste der slavernij, voor welke, gelijk iederen dag nader blijkt, niet alleen de Engelsche regeering, maar ook de meest invloedrijke mannen der drie koninkrijken zooveel opofferingen en goede wen- 8chcn hebben veil gehad. Terwijl thans overal verzekerd wordt dat de ontruiming van Mexico door de Fransche troepen binnen zekeren termijn zal plaats hebben, waar door alle aanleiding tot geschillen tusschen Washington en Parijs zal verdwijnen, is het de vraag ot men te Londen niet denkt aan de aanbieding van België aan Frankrijk, onder voorwaarde dat deze mogendheid zal medewerken bij een oorlog van Engeland en de groote Amerikaansche republiek, welke men, als onvermijdelijk, vroeg of laat mag verwachten." De uitspraak van den conseil supérieur van het onder wijs te Parijs in de quaestie der studenten, die op het Luiksch congres het woord hebben gevoerd, is ons nog niet bekend. Volgens in omloop zijnde geruchten zou men \erzachtende omstandigheden willen aannemen en in plaats van verwijdering voor altijd, slechts eene tijde lijke verwijdering uitspreken tegen de studenten, die de vermetelheid hebben gehad om op vreemd grondgebied hunne gevoelens te uiten. Men verneemt overigens dat de beweging onder de studenten zich ook heeft uitge strekt tot de leerlingen van de école normale, de école des beaux arts en de école polytechnique. De Moniteur bericht dat de heer Tardieu decaan der medische faculteit aan de Parijsche academie zijn ontslag heeft genomen. Een brief van den minister Duruy, naar aanleiding der plaats gehad hebbende ongeregeldheden, schijnt den heer Tardieu hiertoe te hebben doen over gaan. De lieer Faurie is voorloopig met de functiën van den heer Tardieu belast. Uit Londen wordt gemeld dat in de zitting van het Engelsch parlement op 6 Februari de troonrede zal worden uitgesproken. OEM E E.\ TE BE LA X G E Zoolang ik mij herinneren kan, zijn de aangelegenheden der gezamenlijke ingezetenen van Middelburg nooit zoo druk besproken als thans, zelfs niet in 1851 toen wij voor het eerst directe verkiezingen hadden. Waar ik ook kom, in koffiehuis, sociëteit, in particulier gezelschap, ik hoor bijna niet anders spreken danoveron3 belasting stelsel. De becijferingen die ik daaromtrent hoor, ver velen mij verschrikkelijk, want ik ben in de verte geen financier. Wat mij echter interesseert en ieder naar 't mij voorkomt interesseeren moet, is dat sommigen zoo boos zijn dat een aantal ingezetenen zich tot de tweede kamer hebben gewend. Die boosheid schijnt zich ook eeniger- mate van den voorzitter van onzen gemeenteraad te •I hebben meester gemaakt, althans hij toonde er zich vrij 'geraakt over, dat de ingezetenen zich durven verklaren i tegen een besluit van den gemeenteraad en daarvan in hoogor beroep willen komen. Maar is er toch wel reden om zich daarover te verwonderen? Is het dan nooit gebleken dat velen met de inzichten van het gemeente- 1 bestuur in zake ons belastingstelsel niet zoo geheel instemmen. Die vraag heb ik al eens aan dezen en genen i gedaan en dan kreeg ik soms ten antwoord dat er wel eens meer stemmen tegen de handelwijze van den ge meenteraad zijn opgegaan, maar dat die blijkbaar met een i soort van minachting bejegend zijn. Toen in Augustus I eenige ingezetenen een adres totden raad richtten, heeft men er blijkbaar te veel aan gehecht dat het maar door vijf en twintig ingezetenen geteekend was, en te weinig de denkbeelden in aanmerking genomen die er in door straalden. Men schijnt niet begrepen te hebben dat het voor vele ingezetenen zeer moeilijk is zich rechtstreeks tot den raad te wenden, in het onzekere toch of de goede bedoelingen wel altijd zoo gewaardeerd worden.Wanneer men toch weinige dagen na het inkomen van zulk een adres in een der Hollaudsche couianten leest dat het meerendecls „maar bakkers zijn", dan moeten zulke niet J van minachting vrij te pleiten opmerkingen wel eens j den lust benemen om zich totclen raad te wenden. Nu weet ik wel niet of zulke berichten op het stadhuis dezen of genen worden in het oor geblazen, maar soms heeft j het er wel den schijn van. Maar dat laat ik in 't midden even als de andere redenen die bij velen kunnen bestaan om te schromen dat bet gemeentebestuur hen zou kunnen aanzien als opposanten. Ik wil alleen maar doen opmerken dat wanneer men geregeld voor elk teeken van een zich openbarenden geest van afkeuring willens de oogen sluit, het natuurlijk is dat men te eenigertijd plotseling door een meer krachtigen schok wordt uit den droom gewekt. Ik voor mij geloof nu dat het zoo geen kwaad kan dat eens wat meer leven komt in de brouwerij en ik kan begrijpen dat men algemeen zeer verlangt naar het licht, dat door de aanneming van het voorsrel van den heer Lantsheer zal doorbreken. Men is bij voorbeeld zeer verlangend te weten hoe ZEd. komt aan de bewering dat bij de heffing van een j geheel directe belasting iemand die van 300 tot 400 inkomen heeft 13.60 zal moeten betalen, iemand die van 400 tot 500 verdient 16.20 enz. Ik geloof nu wel niet dat, zooals ik heb hooren zeggen, dit maar een bangmaker is. Maar ik begrijp toch maar volstrekt niet hoe men reeds nu tot zulk een berekening komen kan. Het eenige wat men met zekerheid weten kan is, dunkt mij, hoeveel gezamenlijk zal moeten worden opgebracht, maar hoe die benoodigde som zal verdeeld worden is immers iels wat geheel zal afhangen van later vast te stellen regelen. Is dit niet zoo? Ik weet het niet, maar daarom verlang ik met vele anderen naar „meer licht!" Y. ifctijömgnt. Den 25 dezer is te Newport aangekomen, van Brou wershaven, het barkschip Burgemeester van Middelburg gezagv. P. Iloek. Alles wel. anti flslicricl) ten. Graanmarkten enz. Amsterdam 27 December. Haapolie op zes weken 62J. Lijnolie op zes weken ƒ41. ÏDflbaöiijIjfiir. DIAKENEN der Nederd. hervormde gemeente alhier, berichten met hartelijke dankzegging de ontvangst eener gift van ƒ25, in een Bankbillct letter W 9387, gewikkeld in een omslag en gevonden in de collecte der voormiddag godsdienstoefening in de Nieuwe kerk, Zondag den 24 dezer. Middelburg, 27 December 1865. Diakenen voornoemd, DIRK JEHAS, voorzitter. JAC. DE KANTER, secretaris. DIAKENEN der Evang. Luthersche gemeente berich ten met dankbaarheid dat zij aan nagekomen giften hunner jaarlijksche algemeene collecte nog ontvangen hebben eene som van 23.70. Middelburg, den 27 December 1865. J. N. HEERÓLDT, Praès. FR. CREDÉ, Secr. Meliskerke, den 26 December 1865. Het Burgerlijk Armbestuur van Meliskerke, maakt dankbare melding van eene op den 22 dezer, door tus- schenkomst van den heer Burgemeester dier gemeente, door den ondergeteekendu aanzienlijke ontvangen gift van ƒ25. Namens het Burgerlijk Armbestuur voornoemd, JAN VADER, Lid van voormeld Armbestuur. KERKVOOGDEN der Nederd. hervormde gemeente alhier, maken dankbare melding, dat in de collecte voor de Eeredienst, Nieuwe kerk, is ontvangen een Pakje bevattende, met 1 cent, 4 Coupons der Kerkelijke Lee ning ad 1.25, vers. 1 Januari 1866,zijnde nos.242—245. SUmrrtentim. Bevallen van eene Dochter JOHANNA VAN BO VEN—VERHULST. Middelburg, 26 December 1865. Algemeene kennisgeving. Op den 26 December overleed te Veere, in den ouder dom van ruim 74jaren,mijn geliefde Broeder, de Heer JOB CORNEL1S BUTH, in leven Lid van den Gemeen teraad. W. BUTH. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door dat het den Heer behaagde, mijn Man, iu den ouderdom van 26 jaren, door den dood van mijne zijde weg te nemen, mij nalatende een Kind van nog geen twee jaren. Wat ik mitsgaders zijne Ouders (die op den 4 dezer hunne oudste Dochter zagen ten grave brengen) verlies, kunnen zij beseffen die eeuigzins met onze omstandig heden bekend zijn. Vlissingen, Wed. J. DE PL AA, 26 December 1865 Adams. De betrekking als Commissionair zal door zijne twee Broeders, ook in het belang der Weduwe, worden voort gezet, onder toezicht van hunnen Vader. Prijzen van effecten. Amsterdam 27 December. Nederland. Ccrtific. Werkelijke schuld 24 pet. 60j dito dito dito 3 71 dito dito dito 4 95 Aand. Handelmaatschappij 4| België. Certificaten bij Rothschild 2J Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 98 Certific. Hope co4 64| Oblig. dito 1855,6e serie 5 Sljj dito dito Leening 1860 4J 86 f Certificaten 6 42£ Aand. spoorweg192 1 Polen. Schatkistobligatiën4 64 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 ööffr dito 1847/1852 2i 28| dito rente Amsterdam5 78& dito nationale5 59 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 I Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 36J dito3 thans 2^- r 36 J Amortisable schuld I Portugal. Obligatiën 1853 3 45 J dito 1856—1862 3 45 Griekenl. dito (blauwe)5 I Turkije. dito (binnenl.)5 38J I Vereen.Stnt.dito (1882) 6 68| Illinois. dito7 n 7l| j Mexico. dito 3 23 j Grenada. diro afgestempeld4f I Venezuela dito 3 Kiezers van Vlissingen! Zonder opvijzeling durven wij m het belang der Ge meente, gerust aan te beveelen, bij de herkiezing als Leden van den Gemeenteraad, op Vrijdag 29 dezer: J. B. BJE CiKOOF en W M. «KAmSIBlX. EENIGE KIEZERS. Bij de herstemming van 2 Leden voor den Gemeente, raad te Vlissingen, zijn eenige Kiezers voornemens hunne Stem uit te brengen op de Heeren J. OCHFRë en J S)K GROOF. S T KAKKTO W ID E K IJ. Rechthebbenden op een stuk Mast, eene Bezaansroe, eene Pomp, twee beschadigde Booten met Riemen, twee Watervaten, een Vaatje met 5 Kan Patentolie,eeneKlok, eene Verrekijker, eeuig ledig Vaatwerk en Wrakhout, aangespoeld op liet Strand te Ëoutelamlc, vervoege zich tot reclame bij den Burgemeester dier gemeente. TOLIEIiE VEIi!lOOPttfrf^;IJï..<Je (Ritthem) op Zaturdag 30 December lStö^^worgens 10 uren, van Kaphout, Tronken Ven,^ngp^eer 70.;.Qlinen, Essen- en Linden B<DOME$', Werkhonf,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 5