O G B A N T. N°- 204. Zatui'dag Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: 1. Behandeling van het wetsontwerp tot onteigening van peiceelen ten behoeve van den spoorweg van Goes langs Middelburg naar Vlissingen enz. (2e gedeelte). 2. Verslag van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad alhier van eergisteren. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Si JE N N I S €i E V IIV Ci. SLUITING DER JACHT OP KLEIN WILD. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, Gezien het besluit van heeren gedeputeerde staten van den 15 December 18G5, no. 77. Gelet op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87.) Maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, ook met schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Zatnrdag den 30 December aanstaande, met zons onder- gang; en dat bet tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken iti plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 18 December 1865. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. AAXB E^TTEDIXCi GBUX2!) WE». Burgemeester en Wethouders der gemeente Bors sele, zullen op Donderdag den 18 Januari 1866. des morgens te 10 uren, in het gemeentehuis aldaar, onder nadere goedkeuring, bij iusekrijviug en opbod, trachten aan te besteden Het verbeteren en begrinden van den weg van af hot dorp Borssele tot de scheiding bij 's Heerenhoek, over eene lengte van 5041 ellen, met den onderhoud daarvan gedurende zes maanden. De gedrukte bestekken zullen tijdig verkrijgbaar ge steld worden bij de firma F. KLEEUWENS Sb ZOON, Turf- kaai te Goe-; en verder ter lezing liggen te Middelburg in de Abdj; te Vlissingen in het Hotel de Commerce; te Zie- rikzee bij Augustijn; te Scherpenisse bij L. Steketee; te Tholeu bij de wed. van Maurikte Neuzen bij de wed. J. Scheele; te Sliedrecht bij C. Bot: te Werkendam in het gemeentehuis; te Goes bij P. J. Breker en M. de Jonge Melly; te Heinkenszand bij J. Karreraan; te 's Heerenhoek en Borssele in het gemeentehuis. De aanwijzing zal geschieden des daags vóór de beste ding, beginnende 's morgens te 10 uren, bij het dorp Borssele. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den opzichter A. Bol i er. Vastgesteld door Burgemeester en Wethouders den 16 December 1865. I. ROTTIER Jz., Burgemeester. H. A. HAGEN, Secretaris. Ctimcnlanö. Middelburg 22 December. In het eerste concert van het Muziekgezelschap Uit kunstliefde alhier traden gisteren als solisten opmejufvr. J. W. Gips (zang) en de heer C. Coenen (viool). Het programma was goed gekozen, doch de verdeelinger van kwam ons minder gelukkig voor. De eerste afdeeling bevat van de vier daarin voorkomende nommers drie uitgebreide werken van Mendelssohn, waarvan eenige doelmatiger in de tweede afdeeling, ter meerdere afwis seling, op hunne plaats zouden zijn geweest en daardoor executanten en hoorders minder vermoeienis en inspan ning zou gekost hebben, en het schoone dat in die com- positiën ligt nog beter zou hebben doen uitkomen. Met genoegen hebben wij kenuis gemaakt met het talent van mejufvr.Gips. Zij bezit eeu aangenaam sopraan geluid krachtig en rond, zonder die scherpte in het hooge register, zoo vaak eene eigenschap bij sopraan-stemmen. Hare voordracht is eenvoudig, bescheiden en bare into- natiën zijn, ook bij de moeilijkste intervallen, rein, dat vooral in;„IlöreIsrael" uitkwam. Mozart's Aria uit Figaro's Hochzeit, en in Schubert's lied, waarin de componist in zijne opvatting, wat helderheid van uitwerking derdenk- beelden betreft, gelukkiger geslaagd is dan de dichter, was hare opvatting van tekst enmuziek geheel met elkan der in harmonie. „Du bist wie eine Blume" van Heine, door Schumann zoo meesterlijk weergegeven, is eene korte maar niet minder reine compositie, waarin de toon dichter zoo recht plastisch de hoofdgedachte van den dichter heeft opgenomeDjdit klein juweeltje, wat de vorm betreft, werd schoon, gevoelvol, met gepasten eenvoud voorgedragen en begrepen. Gaarne hadden wij het nog eens van haar gehoord. De uitdrukking in den laatsten regel waarin zulke eene diepe, schoone gedachte door den dichter is gelegd, maakte op ons eeu weldadigen indruk en niet minder het als toegift gezongen lied „lek muss noch einmal singen"; de daarin voorkomende echo's maakten een schoon effect. De heerC. Coenen, een oude bekende, is, sedert wij hem hoorden, aanmerkelijk vooruit gegaan; de uitvoering van Mendelssohn's moeilijk vioolconcert was zeer verdienste lijk, vooral in het prachtige Adagio, dat hij met veel uitdrukking wedergaf. Ook in het Morceau de Salon van Vieuxtemps gelukten hem bijzonder de variaties met staccato's die hij mees terlijk uitvoerde. In de Othello fautaisie van Ernst, waarin groote moeilijkheden,meer op effect dan op kunst waarde aanspraak maken, gaf hij het bewijs dat hij ook in dat genre geen vreemdeling is. De uitvoering der orcheststnkken, waaronder de 3e 8infouie van Mendelssohn, was, bij de middelen waarover men hier beschikken kan, eene stoute onderneming. Bijna maat voor maat staat, er in de partituur verschil lende nuances aangeteekend, die, wanneer ze nauwgezet geobserveerd worden, de waarde en de schoonheid van het werk verhoogen. De gedurige afwisseling der mouve menten vereischt veel oplettendheid en maakt vele en strenge repetitiën noodzakelijk, en de uoodige eenheid kan alleen door algemeene samenwerking verkregen worden. Wat echter de uitvoering der éinfonie aangaat, is ze bijzonder gelukkig geslaagd en was het adagio zelf zeer verdienstelijk. De ouverture van Cberubini, Les deux Jotyneés, en Gruss aus der Ferne, van Ver hulst, vormden met de overige nos. van het programma een goed geheel. De hoofdcommissie voor de in 1866 te houden alge meene tentoonstelling van Nederlaudsche nijverheid en kunst heeft tot leden der provinciale commissie voor Zeeland benoemd: de heeren B.A. Fokker te Middelburg, S. G. Nauta van der Grijp te Zierikzee, A. Kakebeeke te Goes, A. Ruysch te Vlissingen, en N. C. Lambrechtsen van Ritthem te Middelburg. Het lidmaatschap van het hoofdbestuur voor deze provincie is opgedragen aan den heer G. J. Sprcnger. De heden gehouden algemeene collecte voor de buiten gewone uitdeeling aan de armen op Nieuwjaarsdag heeft opgebracht 514.42 D IIH KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie zijn eergisteren uit het buitenland in de resi dentie teruggekeerd. De eerste kamer heeft gisteren met algemeene stem men de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen. Daaronder behooren ook de atkoopbaarstelling der tienden van het kroondomein en de provinciale belas tingen. Naar men verneemt zijn Dinsdag de rapporteurs over de cultuurwet, zijnde de heeren Blussé, van Bosse, van Heukelom, Mijer en Roclmssen, vergaderd geweest tot vaststelling der bouwstoffen en punten voor het voor- loopig verslag nopens het sectie-onderzoek, dat, al de dagen dat het geduurd heeft, door een zeer groot aantal leden is bijgewoond. Reeds vroeger is gemeld en nader kau bevestigd worden, dat in de meeste afdeelingen de meerderheid, in andere een groot getal leden zich met 1865. 23 December. de hoofdbeginselen dezer gewichtige voordracht heeft kunnen vereenigen, behoudens aanmerkingen en be denkingen op sommige onderdeden en og de wijze van toepassing van sommige beginselen. Men schrijft ons uit 'sGravenhage, 20 December: „Sedert een paar avonden heeft het straatrumoer zich herhaald, dat ten vorigen jare eene quasi-militairedemon stratie uitlokte en eerst, toen een einde nam. In het algemeen is onze policie wel eens zwak tegen nachtelijk straatrumoer; vooral des Zaturdags en Zondags nachts hoort men menigmaal tot op een Iaat uur zingen of brallen, zonder dat de policie de nachtrust der slapende burgerij doet eerbiedigen en alsof er geene strafbepalin gen in het wetboek tegen nachtelijk rumoer waren ge schreven. „Onze straatjeugd leert daardoor dat men mag schreeu wen, tieren en zingen. Zij neemt aanleiding uit het feit, dat eenige honderde jongens van allerlei stand des avonds de teeken-akademie verlaten. Ik geloof minder dat die jongens gezamenlijk sedert eenige avonden met schreeuwende benden, somtijds een koperen ketel langs de steenen slepende, do stad doorkruisen, dan dat een klein woelig tal door al wat gamin is, versterkt wordt. Bepaalde men zich nu tot zingen, hetzij zoo. Maar er gebeuren baldadigheden. „Als die hoop de soms nauwe hoofdstraten passeert, komt er gedrang. De policie komt aanloopen en wil ruimte maken en de glazen breken hier en daar door den aandrang van elleboogen, parapluien, enz. „Maar bij den heer Thorbecke, aan het einde der Koninginnegracht, is toch nog al ruimte en ook daar zijn eenige glazen ingeslagen of gebroken. „De policie liet ten vorigen jare deze rumoermakerij wat lang begaan. Nu is zij spoedig roet meer klem op getreden. Eergisteren avond ontstond dan ook eene werkelijke vechtpartij in enkele straten, zoodat hier en daar vroegtijdig de winkels werden gesloten. Maar dit baat niet, zoo grooteren er zich in mengen. En dit heeft nu plaats gehad, want eenige jongens waren nauwelijks door de agenten aangevat, of een aandrang van grooteren deed de belharaertjes ontsnappen. De policie moet met klem, maar tevens met bedaardheid handelen. Links en rechts stokslagen uit te deelen, zonder te letten op wien en waar zij nederkomen, moet tot verbittering aanleiding geven. En dit gebeurt. „Heden maant het Dagblad aan tot het nemen van krachtige maatregelen. Zoo het niet dagelijks straattaal schreef, waarvan de opgewondenheid en heftigheid de deloyauteit evenaart, dan zou het beter doen. Thans heerscht sedert een paar jaren een geest onder sommige elementen van de residentie, die, op den duur gevoed, bittere vruchten zal moeten dragen." De werkzaamheden aande spoorweglij n van Eindhoven naar de Belgische grenzen hebben, voor zoover het Nederlandsch grondgebied betreft, onlangs eene kleine vertraging ondergaan, vermits die niet werden uitge voerd naar de aanvankelijk door den waterstaat gegeven bevelen. Wij vernemen dat die geschillen thans uit den weg zijn geruimd en dat aan die lijn met zoodanige kracht wordt gewerkt, dat dit traject tegelijk met het gedeelte staatsspoorweg van Boxtel naar Eindhoven, in het begin van het volgende jaar voor het publiek ver keer kan en zal worden opengesteld. In het bij de Staatscourant van jl. Woensdag behoo- rende bijvoegsel is opgenomen een staat van nalaten schappen, afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschappen,behoord hebbende tot de landmacht in Nederlandsch-Indië, welke gedurende het 3e en 4e kwartaal 1864 onder het beheer der weeskamer te Batavia zijn gesteld, en die, voor zooveel de saldo's meer dan ƒ250 bedragen bij die weeskamer en daar beneden bij het departement van koloniën in Nederland, door de rechthebbenden behooren te worden ingevorderd, met overlegging van de noodige bewijzen van erfrecht.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1