OUR ANT. N°" 202. Dinsdag öiimmlanü. 4865. 19 December. Editie van Maa,.da» avond 8 uren. AVMfKSI'KIIIVt. Op Vrijdag den 29 December 1865, des voorraiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings iu de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal vin het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het leggen van eénen inlaagdijk met nieuwe sluis en verdere werken in de watering Scherpenisae, provincie Zeeland. Deze aanbesteding zal geschieden bij: inschrijving! éh opbod. Eetbestek ligi ter lezing aan het gebouw van het minis terie van binnenlawdsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestüur van Zeöland, te Middelburg, en is voorts Pp franco aanvrage', tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49; te '8 Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende van den 8sten tot den 4en dag vóór de beste ding, met uitzondering van den Zondag, de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlich tingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat Brunings te Middelburg, en bij den ingenieur van den waterstaat van Deventer te Zierikzee. 's GraveUhage, den 1 DéCember 1865. Van wege deti minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. AAA B E ST E ttlft 6. Gedeputeerde Statéii van Zeeland, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op Zaturdag den 30 December 1865, des vóortniddags te iu uren, door een hunuer leden, daartoe door he'ii gecom mitteerd, in bijzijn van den hoofd-irigeriieur in het 11de district van dén waterstaat, in een der localen van het provinciaal bestuur te Middelburg, oüdé'r nadere goed keuring, zal worden aanbesteed Het onderhoud en het herstei of de vernieu wing der provinciale waterstaatswerken en wegen in Zeeland gedurende I860, 1807 en 1808, in 17 percèelen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der vereischte leveriug van materialen, en verder zoo als in het bestek en de voorwaarden is bepaald. Het bestek en de voorwaarden liggen ter tezing aan het locaal van het provinciaal bestuur van Zeeland; aan hét bureau van den hoofd-ingenieur van den waterstaat O. Brunings te Middelhnrer; alsmede bij de ingenieurs van den waterstaat te Middelburg, Zierikzee, Goes, Bres- keiis en Neuzen, en wijders op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den zevendén en derden dag vóór de beste ding de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl aan het bureau van den hoofd ingenieur te Middelburg voor de werken iu het algemeen en bij de ingenieurs in dé arrondissementen, voor de werken onder elks ressort behoorende, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg, den 8 December 1865. Gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. IIITLOme Tan OBUCiTIËK. De Burgemeester van Colijnsplaat brengt ter ken nis, dat van de geldleening van 150U0 voor de begrin- ding van den Nieuwen- en Noordlangenweg, ter aflossing na 1 Januari 1866, zijn uitgeloot de nommers 6, 22 en 106. Colijnsplaat, 16 December 1865. J. H. BYBAU. itëiddclburg 18 Deceïribfcr. Daar het meerendeel onzer lezers zeker zeer verlan gend zal zijn de in de tweede kamer gevoerde beraad slaging over het wetsontwerp tot onteigening van perccelen voor den spoorweg van Goes naaf Vlissingcu ensi. itfeef in bijzonderheden te leeren kennen dan ons beknopt verslag del' zitting- van 11. Donderdag daartoe gelegenheid geeft, zullen wij de redevoeringen over dat onderwerp1 in haar geheel opnemen zoodra ze in het Bijblad verschenen zijn. MochteD die van den minister van binnenlandsche zaken zich te lang doen wachten, dan zullen wij inmiddels met het mededeelen van de andere aanvangen. De tweede kamer der staten-generaal heeft Zaturdag het ontwerp van wet betreffende de grondbelasting in Limburg aangenomen met 54 tegen 18 stemmen. De gemeenteraad alhier zal Woensdag a., des namid dags te éen uiïr, eene openbare zitting houden, waarin dé volgende onderwerpen zullen behandeld worden missieves van gedeputeerde staten, goedkeuring van ver schillende raadsbesluiten; adres spoorboot-maatschappij, Vrijstelling van loodsgelden; commissie van bestuur graanmarkt, aanbeveling vervulling vacature; commissie van bestuur leenbank, begrooting voor 1866 en verdere finaücieele voordrachtenstaat maximum van onderstand gedurende 1866; periodieke aftreding gemeente-admini- s'tratiën. Uit Utreöhtl meldt men ons van 14 dezer: „Tot nog toe werd eiken winter in de zaal van het Leesmuseum alhier voor de leden een aantal spreekbeur ten vervuld door mannen die, om hunne wetenschap pelijke of literarische verdiensten bekend, daartoe door het bestuur waren uitgenoodigd. Menige voordracht werd daar gehouden, waarvan het, om inhoud en vorm, zeer te bejammeren was dat zij alleen door heeren kon wordeu geboord, en bij vele leden was dan ook de weusch levendiggeworden, dat deze lezingen voortaau mede voor dames toegankelijk mochten zijn. Aan dat verlangen is thans, door eene verandering in het reglement van het Leesmuseum, voldaan. Er is bepaald dat de voordraehceu voortaan in een der zalen van het gebouw voor kunsten en wetenschappen zouden plaats hebben en dat elk gewoon lid teDzij de spreker mócht verlangen alleen voor heeren op te treden het recht zou hebben om twee dames te introduceeren, met verlof om tegen beta ling ook aan meerdere den toegang te verschaffen. Meden avond was het voor het eerst, dat altlus eene spreekbeurt voor hoorders en hoorderessen werd vervuld. De heer mr. G. Mees Az. van Rotterdam, dezelfde die onlangs het letterkundig congres in genoemde Stad heeft gepresideerd, trad als redenaar op. Hij sprak over Olivier Cromwell, den man die van 1653 tot 1658 als lord-protéctor in Engeland heeft geheerscht, en die thans op de meest uiteenloopende wijze \Vordt beoordeeld. Aan den eenen kant ten hemel verheven, wordt hij door anderen als een monster verfoeid. Maar beide oordeelvellingen zijn Onrechtvaardig. Om dit aan te toonen, beschouwde de spreker Cromwell, na een blik op zijn afkomst en eer sten levenstijd te hebben geslagen, achtereenvolgens als krijgsman, als staatsman, en als echtgenoot en vader. Met leveudige kleuien werd geschetst, welke grodte talenten hij op het slagveld heeft ten toon gespreid, toen hij in drie slagen de legers van Karei I en van diens zoOn overwon, maar ook boe hard hij jegens de overwon nenen v?as, daar hij geen kwartier verleende en in Ier land, na het veroveren eener stad, de geheele bezetting over de kling joeg. Als staatsman heeft hij met groote kracht de omwenteling doorgedreven en Engeland bestuurd, maar toch op eene wijze die hem algemeen gehaat maakte. Hij bewerkte den dood van lvarel I, omdat hij, na strijd met zicU zeiven, tot de overtuiging was gekomen dat God het aldus wilde. Zijne wreedheid jegens zijne tegenpartij was evenzoó het gevolg eener vaste overtuiging, dat zulke middelen noodig waren voor de goede zaak. Een huichelaar was Cromwell, de dweepzieke puritein, niet. Maar de groote grieve, met recht tegen hem gekoesterd, is deze, dat hij, die het hoofd van Karei op hot schavot had doen vallen, daarna in plaats van den scepter het zwaard deed heerschen dat hij, dié met zoovelen den ondergang van hetkonink- schap had bewerkt, ook omdat de koning zonder parle ment regeerde, daarna zelf gedurig het parlement uiteendreef enigee.o ander gezag erkendedan zijn eigeq.— Aantrekkelijker, dan als krijgsman en staatsman, werd1 Cromwell ons voorgesteld als huisvader. Uit zijne brieven en Diet minder uit zijne smart bij het sterven zijner geliefde dochter Elizabeth eene vurige royaliste,, maar door haar vader toch met de innigste liefde bemind werd overtuigend aangetoond, dat Cromwell een gevoelig hart bezat, en dat zijne ziel voor edele gewaar wordingen vatbaar was.Het resultaat,door den spreker uit zijne beschouwing getrokken, was, dat Cromwell een groot man is geweest, maar die niets blijvends heeft gesticht, een man dien men niet zonder onrechtvaar digheid enkel bewonderen, maar nog veel minder als een monster veroordeelen. kan. „De geheele voordracht van den heer Mees was zeer boeiend en kon niet anders dan met groote belangstel ling worden aangehoord." Bij koninklijk besluit van 30 November 1865 no. 53 (opgenomen in de Staatscourant van- Zaturdag) zijn op het verzoek van de heeren G. A. de Bruijn. en: elf anderen te Rotterdam, goedgekeurd de statuten der voor minder dan dertig jaren aangegane vereoniging: Het kinder ziekenhuis te Rotterdam, en die vereeniging mitsdien erkend als rechtspersoon. Zij heeft ten doel de opname en verpleging in daartoe geschikte localen van zieke kinderen, die door de huiselijke omstandigheden hunner ouders of betrekkingen, of door den aard der ziekte, waaraan zij, lijden, te huis niet naar behooren kunnen verzorgd worden. De werkkring zal zich alzoo in den regel bepalen rot de kostelooze verpleging en behande ling van zieke kinderen uit de behoeftige of min gegoede volksklasse. De voorwaarden van opname wor den bij huishoudelijk reglement bepaald. Door den heer H. J. Doorman is aan den gemeenteraad vau 's Gravenhage eene raissieve gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „Ik veroorloof mij u te kennen te geven, dat mij meer malen is opgevallen in de handelingen van den Haarlem- schen gemeenteraad, dat de voorzitter aan de vergade ring mededeeling doet, er uit de stedelijke kas eenige duizende guldens op prolongatie zijn uitgezet. Nog in de laatste dagen van November was dit bet geval met ƒ10,000, tegen eene rente van pet. „Deze kennisgeving gaf mij aanleiding de rekening over 1864 en de begrooting voor 1866 te onderzoeken, en het is mij niet gebleken dat onze gemeente eenig voordeel trekt van de duizenden, die steeds onvruchtbaar in de kas aanwezig zijn; wèl lees ik telkens in de handelingen van uwe vergadering, dat de kas van den ontvanger is nagezien en daarin bevonden voorhanden te wezen een niet onaanzienlijk bedrag, maar wenschte ik daarbij zoo gaarne gemeld te zien, dat een gedeelte van die som vruchtgevend was gemaakt. „De Haarlemsche gemeente geniet jaarlijks niet ver werpelijke voordeelen van de bij de Nederlandsche bank uitgezette tijdelijk niet benoodigde sommen, en verdient deze handeling loffelijke vermelding, maar vooral navolging. „Door dezen maatregel zou voor onze gemeente eene altijd wederkeerende inkomst geboren worden, en met bescheidenheid vraag ik daartoe uwe medewerking; het voor éen of meer maanden in prolongatie geven van groote en kleine geldsommen gaat immers met geene bezwaren gepaard," Veestiektc, Blijkens de opgaven in de Staatscourant van heden betreffende den veCtypus in de provincie Zuid-Holland over de week van 3 tot 9 December jl.zijn in die weck aangetast 1429, aan de ziekte gestorven 142, afgemaakt 270, hersteld 81 runderenaan het eind dier week waren 946 nog ziek. Sedert het begin der veeziekte zijn In het geheel aan getast 12,787, aan de ziekte gestorven 3,598, afgemaakt 3,622 en hersteld 3,627 runderen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1