MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0 201. Zondag 1865. 17 December. Editie van Zaturdag avond 8 uren. middelburg 16 December. Het in de concertzaal alhier ter teekening nederge- legde adres aan de tweede kamer der staten generaal, 'waarvan wij gisteren melding maakten was heden avond reeds voorzien van 122 handteekeningen. G-isteren heeft te Ylissingen de verkiezing plaats gehad voor twee leden van den gemeenteraad, ter ver vulling der vacatures, ontstaan door het overlijden van de heeren A. E. Thierens en M. Wels. Van de ingeleverde 167 billetten waren uitgebracht op de heeren J. B. de G-roof 65; A. Schraver 38; J. C. Oc- kers 38; W. H. Gravenstein 38 J. Oud ijk van Putten 30; K. Blonk 21; C. Mortier 20; G. T. A. Vogel 10; F. R. Ste wart Schultz 9 steramen; de overige waren over twee en twintig personen verdeeld. Er moet alzoo eene over stemming tu8scheu de vier eerstgenoemde heeren plaats hebben. Uit Dordrecht schrijft men ons „De alhier gevestigde binnenlandsche schroefstoom- boot-reederij zal met 1 Januari 1866 een groote uitbrei ding ondergaan. Tot dusver waren er twee bootjes in de vaart van Dordrecht op Amsterdam en vice versa. In den aanvang van dit jaar werd er besloten door de deelhebbers om een derde boot in de vaart te brengen, die dan ook terstond is aanbesteed en bijna gereed is. Van een te Antwerpen gevestigde en ontbonden reederij kocht de onze dezer dagen drie booten, zoodat hare vloot op 1 Januari zal bestaan uit zes booten. Het plan is nu die te laten varen van den Moerdijk op Amsterdam en terug ter vervoering van goederen vooral. Deze onderneming belooft te zullen slagen. De nit België aangebrachte en voor Amsterdam of omgekeerd uit Amsterdam en andere plaatsen voor België bestemde goederen knnnen dus veel goedkooper en zonder te worden overgepakt getransporteerd worden." De Staatscourant van gisteren bevat bet koninklijk besluit van den 4 dezer, houdende goedkeuring van een reglement voor de dienst van den rijkstelegraaf en in trekking van het koninklijk besluit van 24 Septem ber 1863 (Staatsblad no. 123.) Woensdag had te Amsterdam de eerste vergadering plaats van de hoofd-commissie voor de in 1866 te houden nationale nijverheids tentoonstelling. Bij die gelegenheid is de provinciale commissie benoemd en het programma vastgesteld. De minister van justitie, ad interim belast met het beheer van het departement van financiën, heeft ter kennis van het algemeen gebracht, dat volgens mededee- ling van het muntcollegie, voortdurend vele valsche halve guldens en enkele valsche guldens in de circulatie wor den aangehouden, en waarschuwt uit dien hoofde een ieder, met verwijzing naar art. 21 der wet van 26 Novem ber 1847 (Staatsblad no. 69), om zich niet door aanne ming van zoodanige stukken schade te berokkenen. Dcaoeminscn en besluiten. ministnutf.ële departementen. Benoemd de heer J. A. T. Cohen Stuart, refendaris bij het departement van financiën, tot administrateur van fiuancïën in de kolonie Suriname. KonoNiëN. Benoemd de heer H. F. G. Wagner, gezaghebber van het eiland Bonaire, tot gezaghebber van het eiland St. Martin (Ncderlandsch gedeelte). marine. Op verzoek met den laatsfen dezer maand eervol uit de zeedienst, ontslagen de officier van admini stratie 3e klasse C. van Berkel. leger. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den 2en luitenant jhr. L. J. Tindal, van het 3e regement dragonders. Benoemd bij het personeel vau de geneeskundige dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang) de officier van gezondheid 3e klasse G. Bonthuis, van het le regement dragonders. Kerknieuws. Te Neuzen is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen de heer J. G. Orme/, thans predikant te West- kapelle. Jffariwe en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. B. F. Escher, is 1 gisteren van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvolging zijner besteraming naar Oost-Indië. De etat-major bestaat nit: kapitein-luitenant ter zee W. B. F. Escher,komm.; luit.ter zeelekl.G.F. Servatius, le offic.; luit. ter zee 2e kl. L. J. Hajenius, C. ten Bosch en J. Lootsadelborsten le kl. J. C. Sprengerj hr. F. W. C. ridder Huyssen van Kattendijke, Z. J. Cambier en H. II. R. J. J. Thorbecke; offic. van gez. 2e kl. J.C. Broers offic. van administr. 2e kl.C.C.M.Bervoets; scheepsklerk J. A. Son n en berg. (Gemengde berichten. Blijkens de in de Staatscourant van gisteren opge nomen statuten der Vereeniging tot bescherming van dieren, opgericht te Rotterdam, is het doel om door alle geoorloofde onder haar bereik staande middelen dieren tegen mishandeling te beschermen. Deze middelen zijn onder anderen: 1. de verspreiding van beknopte ge schriften, gelijk tractaatjes en gedichtjes, ingericht zoowel voor volwassenen als voor kinderen2. het rich ten van uitnoodigingen aan de leden der vereeniging, aan leeraars, geestelijken, onderwijzers en anderen, om door voorbeeld, invloed en gezag aan het doel der ver eeniging bevorderlijk te zijn; 3. de opsporing van j werktuigen en toestellen, geschikt om het lijden of de I ongemakken van dieren te verzachten of het vervoer van lasten te verlichten4. het toekennen van geldelijke belooningen, medailles, getuigschriften of andere onder- i scheidingen aan de uitvinders of vervaardigers van de I evengeDoerade werktuigen en toestellen, aan eigenaars I of gebruikers van dieren en aan anderen die zich ijverig betoond hebben in het opvolgen of doen opvolgen der bestaande verordeningen tegen mishandeling van dieren, en in de goede behandeling van deze; 5. de opwekking van den publieken geest en in het bijzonder van de leden der vereeniging tot het helpen handhaven der algemeene en bijzondere verordeningen tegen mishandeling van die ren, en het toezicht houden op de behandeling van slachtvee en van trekdieren. Volgens bericht van het eiland Guernsey, lijdt Victor Hugo thans aan eene ernstige oogziekte, die hem het lezen en schrijven belet. Nadat de mijnwerkers in de omstreken van Crara- ligton dezer dagen den arbeid hadden gestaakt, om den eigenaars een hooger loon af te dwingen, hebben deze laatsten een aantal arbeiders nit andere plaatsen aan geworven, om de werkzaamheden te doen voortzetten. De nieuw aangekomenen waren evenwel nauwelijks op het terrein bij elkander, of er vertoonde zich bij velen eene niet geringeontevredenheid, daar het hun toescheen, dat de voorwaarden waarop zij zich verbonden hadden, toch niet zoo voordeelig waren als hun door de eigenaars was voorgespiegeld. Van deze omstandigheid wisten de in verzet gekomen arbeiders gebruik te maken, tot het bijeenroepen eer.er meeting met de nieuwe werklieden, waarin een voorstel werd gedaan, om eene behoorlijke schadevergoeding toe te kennen aan allen, die weer dadelijk het terrein zouden verlaten, om naar hunne vorige woonplaatsen terug te keeren, en alzoo liet werk in den steek te laten. Door 265 van de 430 man werddit aanbod aangenomen, en na het geld te hebben ontvangen I gingen zij gezamenlijk naar het spoorwegstation, alwaar zij een niet gering tumult te weeg brachten, en vervol gens door de te Cramlington aanwezige arbeiders, onder een enormen toeloop van volk, met muziek uitgeleide werden gedaan. Garibaldi heeft den 27 November aan den burge meester van Napels een brief geschreven, waarin hij aanbood om, wanneer dit voor de verontruste bevolking dier stad van eenig nut kon zijn, over te komen om de cholera-zieken te verplegen. Het hoofd van hetgemeente- bestuur heeft echter, den generaal voor zijn edelmoedig aanbod bedankende, geantwoord dat gelukkig de epide mie haar einde bereikt heeft. Naar men verneemt zal de post- en telegraafdienst binnen Parijs aan eene particuliere maatschappij worden overgedragen. Volgens bericht nit Londen zijn eenige honderde mijlen van het iuwendig gedeelte van den nieuwen Atlau- tischen kabel thans volledig afgewerkt. De Great Eastern zal alsnu met den kabel bevracht worden, om in Juni a. weder in zee te gaan, niet alleen om den nieuwen kabel te leggen, maar ook om het gebroken eind van den vorigen tot eene lengte van 1100 mijlen op te halen. Ten gevolge van verschillende proefnemingen is gebleken, dat dit gedeelte nog alleszins bruikbaar moet zijn. De boeien die daaraan bevestigd waren, zijn wel weggeslagen, doch dit zal niet hinderen, doordien de plaats alwaar de kabel is nedergelaten, door middel van observatiën in kaart is gebracht, zoodat de plek toch altoos kan worden terug gevonden. Door den secretaris der vereeniging van Araeri- kaansche scheepsgezagvoerders te New-York is eene statistiek openbaar gemaakt, waaruit blijkt dat de zuide lijken tijdens den oorlog in het geheel twintig kaper schepen in de vaart hebben gehad. De eerste tocht werd j in Juni 1861 aangevangen door de Savannah uit Char- I leston en de laatste tocht onlangs ten einde gebracht door de Shenandoah bij aankomst te Liverpool. In dien tusschentijd zijn door ben 275 koopvaardijschepen der noordelijken, tot een gezaraenlijkcn last van een millioen j tonnen, door de kapers genomen en meestal verbrand of in den grond geboord. Uit Munchen schrijft men 10 December: „De voor- i stelling van het treurspel Maria Staart werd gisteren door een talrijk en aanzienlijk publiek bijgewoond. Toen I de koning in zijn loge verscheen, werd hij met een storm- I achtigen bijval begroet. De koning was zichtbaar geroerd j en scheen tot de overtuiging te komen wèl te hebben I gehandeld toen hij „den onruststoker Wagner" van het I hof verbande, onder toekenning van een jaargeld van I 8000 florijnen. Richard Wagner is heden morgen ver- i trokken. Slechts eenige personen bevonden zich aan het j station om afscheid van hem te nemen. De componist heeft een billet voor Bern genomen, terwijl de meubelen I naar Genèvc zijn geëxpedieerd. Sedert twee dagen ver- j nam men aan zijne woning dat „mijnheer reeds was afgereisd." Deze boodschap steunde op goede gronden doch zij belette een der advocaten niet om eene vorde ring van 2800 florijnen te liquideeren. Toen deze dreigde de meubelen in beslag te zullen nemen, opende Wagner zijne cassette, betaalde en zeide: „zoo iets kan slechts in Munchen gebeuren." De sommen, die Wagner op kosten des konings heeft verspild, moeten aan het fabel achtige grenzen." Het Journal des Débats bevat een door haar zelve geschreven verhaal van de wijze, waarop de schrijfster Louise Colet door de bevolking van Ischia behandeld is bij het uitbreken van de cholera in deu loop van het najaar. Zij bewoonde het anders ledig staande konink lijke slot, de casa reale te Porto Ischia, en bracht haar tijd door met letterkundigen arbeid, toen zij op een avond gedruisch hoorde van een volkshoop, die voor de villa was verzameld. De prefect en de komraandant van de nationale garde vervoegden zich bij haar, om haar te j verzoeken zich van Ischia te verwijderen, daar zij anders i niet voor haar leven instonden. Die uitnoodiging vorderde echter schier het onmogelijke, daar de stoombootgemeen- schap met Napels gestremd was uithoofde van de cholera I en de zee zoo hol enontstuiraig, dat met geen visschers- boot de overtocht was te wagen. En waagde zij het al, dan zou men haar, die men als de medeplichtige aan de i cholera beschouwde, misschien onderweg in zee werpen, j De Fran$aise verklaarde daarom voor zich zelve te wil-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1