C O U R A N T. N° 199. Donderdag; 1865. 14 December. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelbu j; 13 Bïecembcr. Na een tweedaagsche discussie is het voorstel van dén heer van Zuijlen tot het instellen eener enquête, betrek kelijk de verkiezingen in Limburg, gisteren door dé tweede kamer met 53 tegen 18 stemmen verworpen. Het wetsontwerp betrekkelijk de onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Goes Jangs Middelburg naar Vlissingen. en van een kanaal van .Vlis- Bingen naar Middelburg met daarbij behoorende werken zal morgen door de tweede kamer in behandeling worden genomen. Het ontwerp van wet tot vaststelling der middelen tot dekking der uitgaven, begrepen in de staatsbegrooting voor 1866, is heden door de tweede kamer aangenomen. Tegen Vrijdag is het wetsontwerp tot regeling der grondbelasting in Limburg aan de orde gesteld. De kiezers van het kiesdistrict Maastricht hebben den heer P. van dér Maesen de Sombreffop nieuw naar de tweede kamer afgevaardigd. De verhouding der stemmen, die de heden geopende stembus heeft opgeleverd, is ons echter nog niet mede gedeeld. De stoomboot, die heden morgen te zes.uren van Rotter- j dam is afgevaren, is eerst te elf uren te Dordrecht aan- gekomen. Van laatstgenoemde plaats te kwartier over twaalf uren met dikke mist vertrokken, was zij heden ayond te zeven uren hier nog niet aangekomen. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft eene aanbevelingslijst opgemaakt en aan den minister van justitie verzonden voor de betrekking van raads heer in genoemd hof. Op die lijst komen voor de heeren: rnr. J. Spoor, officier van justitie alhier 2. jhr. rar. L. W. A. Schuurbeque Boeije, kantonrechter alhier; 3. jhr. mr. L. F. van Pan buys, rechter in de arrondissements-rechtbank teZierikzee4. rar.C. J. Pické, kantonrechter te Tholen; 5. mr. P. J. Callenfels, kanton rechter te Vlisingen, en 6. mr. A. W. Hartman, substituut griffier bij het hof alhier. De gemeenteraad van Vlissingen heeft heden besloten, met ingang van 1 Mei L866 te heffeneene directe be lasting, bij wijze van hoofdei ij ken omslag, van ƒ5000, benevens 20 opcenten op de personeele beiasting daar entegen zal met hetzelfde tijdstip de plaatselijke belas ting op de eetwaren worden afgeschaft. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 6 December 1865, houdende eenige be palingen nopens de verzendingen van geld door middel van postwissels tusschen Nederland en België. Volgens de Hanooversche Landeszeitung zal de heer van Middelburgh, minister-resident van Nederland bij het Hannoversch hof, met 1 Januari a. s. de functiën aanvaarden van gezant der Nederlanden te Konstan tin o- pel. In zijn plaats zal waarschijnlijk tot minister-reside nt worden benoemd de heer J. A. Mazel, attaché bij het Nederlandsch gezantschap te Londen. Den 15 dezer wordt te Hilversum een rijkstelegraaf kantoor met beperkte dagdienst geopend. Veeziekte. Volgens eene jl. Donderdag opgemaakte officieele lijst zijn in Engeland en Schotland gedurende de met 18 Nov. geëindigde week 2669 runderen door den besmettelijken typhus aangetast; in de week, eindigende met 25 Nov. is dit getal tot 3610 en in die, eindigende met 2 Dec., tot 3828 geklommen. Blijkens diezelfde opgaaf zijn sedert I het begin der besmetting aangetast 39714 runderen, j waarvan 19,936 gestorven, 10,787 afgemaakt, 2909 her- I steld en 6082 nog ziek zijn. Hierbij wordt uitdrukkelijk I aangemerkt, dat in dezen staat alleen die gevallen zijn vermeld, waarvan door de inspecteurs officieele opgaven zijn ingezonden. BSciiocmingen en besluiten. burgbmrrstrrs. Benoemd tot burgemeester der gemeente Aagtekerke de heer J. de Visser. belastingrn bnz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. A. J. Koppelaar, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Tilburg c. a. Necrologie. JL Zaturdag overleed te Bergen op Zoom de heer Henri Ferguson, gepensioneerd vice-admiraal, komman- deur .en ridder van onderscheidene orden. Hlarine en leger. Zr. Ms. korvetten Prins Maurits der Nederlanden en Pallas zijn gisteren" namiddag omstreeks éen uur van de reede van Vlissingen naar zee gezeild. De luitenant ter zee 2e klasse F. K. Engelbrecht, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en onlangs in Nederland terug gekonieu, is, te rekenen met den 3 December jl., op non activiteit gebracht. Gemengde berichten. Dezer dagen is te Kampen aangifte gedaan van het 22e kind van den sigarenmaker J. J. P. Monton en diens echtgenoot F. Kok. De lindeboom te Garbenheim nabij Wetzlar, door Werther'8 Leiden van Göthe zoo bekend, is in zijn ge heel in het bezit aan den bewoner van laatstgeinelde plaats, een groot vereerder van den stichter. Waar vroe ger die historische boom zich verhief, prijkt thans een sierlijk marmeren gedenkteeken. Het hoog gerechtshof te New-York heeft uitspraak gedaan in eene zaak, die ook voor velen in Europa van belang kan worden geacht. Een Britsch onderdaan was namelijk in het bezit van obligatiën, ten laste van een spoorweg in de Vereenigde Staten. Bij de betaling van den interest dezer stukken werd door de directie der spoorweg-maatschappij 5 pet., als income-tax, benevens 3/10 cent per dollar als staatsbelasting daarvan gekort. De Engelschman stelde deswege eene actie in, met den eisch tot rente betaling zonder korting. Naar aanleiding daarvan heeft de rechter beslist, dat de heffing van rech ten op fondsen en dividenten alleen toepasselijk is op de stukken van houders, die burgers der Unie zijn, maar Dief op de bnitenlandsche houders. Het aantal leden van het Turnverein te.Berlijn.is thans tot ongeveer 150,000 geklommen. Er zal te Parijs eerstdaags een nieuw geillustreerd satiriek blaadje verschijnen, onder den titel van: la Charge. Als hoofdredacteur zal optreden de heer Adrien Brouwer, een Nederlander, broeder van wijlen den pianist Brouwer. Van den heer Adrien Brouwer zijn te Parijs vroeger een paar romans verschenen. Uit Berlijn wordt gemeld dat de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland gisteren bet feest aan het hof, gegeven bij gelegenheid van prinses Alexandrine's huwelijk, hebben verlaten omdat men hun plaatsen aan de koninklijke tafel had geweigerd. De hofmaarschalk beroept zich echter ter verdediging dezer handelwijze op verschillende precedenten. De Pruisische dagbladen melden dat het gevaarlijke, van het gebruik van varkensvleesch met trichines bezet, niet wordt weggenomen door dit vleesch te koken. Ver schillende proefnemingen hebben doen zien dat zelfs de hoogste graad van koking de trichines nietdooden kan Thcrnioniefersiaml. 11 Dec. 's av. 11 n. 43 gr. 12 'smorg.7u.42gr.'smidd. lu.42gr. 'sav. llu. 32 gr. 13 's morg.7 u. 30 'smidd. 1 n. 30 gr. Sfafen-^cneraal. tweb1)r kamrk. Zitting van Maandag 11 December. Voorstel tot het houden eener enquête; toelating van een lid. In de zitting der kamer van heden is beraadslaagd over de prise en consideration van het voorstel van den graaf van Znylen, tot het instellen van eene enquête betrekkelijk de verkiezingen in Limburg. Een overtalrijk publiek bezette al de tribunes, de zaal was eivol. Geen der ministers was tegenwoordig. De discussie werd geopend door den baron van Znylen. Hij constateerde, dat er weinig zucht tot spreken scheen te bestaan, wellicht daardoor bij de ministerieele partij verklaarbaar, omdat dit viaagstnk van publieke moraliteit, dat ten doel beeft licht, over de gebeurtenissen te ver spreiden, de goedkeuring der publieke opinie tot zich heeft getrokken. Hij weerlegde daarna de bezwaren tegeu het voorstel aangevoerd, zich hoofdzakelijk gron dende op de argumenten tegen de enquête wegens de Indische duitenplaatjes in 1855 in het midden gebracht. Ook thans kan oven als in dat jaar door inmenging in de verkiezing schade aan bet land zijn toegebracht. Immers het geldt hier geen particuliere brief van den heer Betz aan den heer van der Maesen. Bovendien behalve dien brief, was er nog een zoodanige in omloop en wel aan den heer Cornelis, waarbij de minister van financiën eveneens zijne inzichten met betrekking tot de grond belasting ontwikkelt. De enquête was voorts niet overbodig, omdat er geen ander middel was om licht te bekomen; evenmin was ze een oorlogsverklaring tegen het kabinet, omdat hier van geen partijzaak de rede kan zijn. Bovendien de publieke zaak gaat boven het welzijn der regeerders. De aantij ging van insidieus voorstel moest met een stilzwijgen van verachting worden voorbijgegaan. De heer Jonckbloet antwoordde, dat het gedane voor stel stellig niet geschikt is om de politieke 'hartstochten tot bedaren te brengen, hoewel hij niet beweerde dat het voorstel oorzaak der bestaande spanning is. Te betreuren is het echter dat, hetzij door aanneming, hetzij bij verwerping, toch de eer eens ministers zal zijn aan gerand. Hij stemt tegen het voorstel, niet omdat hij het publiek belang minder acht dan partijbelang, maar omdat zijn vertrouwen in den heer Thorbecke niet is geschokt, omdat hij stellig overtuigd is van de waarheid der verklaringen, door den minister van binnenlandsche zaken afgelegd, en omdat er geen twijfel kan bestaan over diens handelingen bij de verkiezingen in 1864. Tegenover de pertinente ontlcentenis van den heer Thorbecke waren bloote beweeringen niet voldoende om dit voorstel te wettigen. En aangenomen, er bestaat een brief van den heer Thorbecke, dan is het stelJigdat deze niet was bestemd om op de verkiezingen te werken. Uit al het gebeurde consteert alleen, dat hier sprake kan zjjn van een vertrouwelijken brief, hoegenaamd niet voor publiciteit besterad. Andere leden hielden bovendien vol, dat het doel met dit voorstel niet zou worden bereikt, want, dat dé enquête geen effect zou sorteeren. De verkiezing had plaats gehad en men kon daarop, niet terug komen, en moest men dan liever de wet op de ministerieele verantwoorde lijkheid toepassen. De heer Cornelis verklaarde, dat hij verscheidene brieven van den beer Betz ontvangen heeft, maar van geen ander minister, doch alleen met betrekking tot het wetsontwerp op de bieren, ten gevolge van welke brief wisseling het wetsontwerp dan ook is gewijzigd. Nimmer heeft hij belofte of toezeggingen gehad over het wets ontwerp op de grondbelasting. Die beloften hebben hem niet teruggebracht in de kamer, wel de werking der liberale beginselen in Liraburg. Wat de enquête betreft, wenscht hij een afgetreden minister, die zich niet verde digen kan, niet te vervolgen, terwijl van een brief van den lieer Thorbecke geen schaduw van bewijs aanwezig is. De enquête zou dus geen doel treffen. De heer de Laat de Kanter betoogde, dat bet voor stel onuitvoerbaar, doelloos en onkiescb was. De waar digheid der regecriug en de eer der kamer eischten het niet. De handhaving barer waardigheid is aan de regeering zelve gelaten, en de eer der kamer is in de zaak niet betrokken. Het tegendeel is waar: die waar digheid verbiedt juist zoodanige enquête. Het besluit toch der kamer tot het houden eener enquête zou zijn de sterkste motie van wantrouwen tegen het gouvernement, en reeds daardoor alleen het kabinet tot aftreding nood zaken. De heer van Bosse toonde aan dat er een groot ver schil bestaat tusscben het voorstel van enquête over de duitenplaatjes in 1855 en het onderhavige. Toen was er een aanklacht en bepaalde feiten thans heeft, men slechts met losse geruchten en praatjes te doen, die niet in staat zijn een blaam te werpen op de eer eens minis ters. Bovendien was het nu te laat; bij bet onderzoek der geloofsbrieven had men de bezwaren moeten inbrengen, terwijl de naam des voorstellers voldoende bet doel van de enquête aantoont. Hoewel niet onvoorwaardelijk be hoorende tot de voorstanders van het kabinet, zal hij echter iedere poging bestrijden, die alleen beoogt om dit gouvernement voor een ander te doen plaats maken. Van de andere zijde werd het voorstel krachtig ver dedigd. Men wees op het ontslag van dé heeren Betz en van der Maesen onder de bekende omstandigheden, en de verklaringen die de ontkentenis van den heer Thor becke had uitgelokt. Het gold een gewichtig feit, de vrijheid der verkiezingen. De kamer moet met het oog op de grondwet, iederen inbreuk op die vrijheid afkeu ren en liet oog honden op het gewicht der belangen die het hier geldt. De feiten moeten vast staan: er moet vast staan wat er is gebeurd. Dat kan alleen door een enquête geschieden. Het voorstel moet echter beschouwd worden met het oog op de zaak zelve, niet op politieke berekeningen. De enquête was een heilzaam wapen om verkeerde praktijken tegen te gaan en verdiende de voorkeur boven het provoceeren van eene motie, die slechts op onvoldoende inlichtingen zou moeten rusten. De heer van Nierop vereenigde zich niet met al de be namingen aan het voorstel bij het verslag gegeven alleen hield hij bet verwerpelijk, al was bet alleen daarom om dat het nog onzeker is of een politieke enquête wel toe gelaten is. De afgetreden minister was niet. in staat zich te verdedigen, en dit was toch wel voor eene vcroor- deeling noodzakelijk. Eene enquête tegen den beer Betz was ook onnoodig, de feiten zijn bewezen. En wal den heer Thorbecke betreft, waar was liet verboden, dat men aan een oud vriend en ambtgenoot zijne plannen mededeelde. Hij kwam tot de conclusie, dat er i geene termen voor een enquête bestonden.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1