nemen, naar aanleiding van den thans in België bestaan- den toestand. Volgens dit orgaan zou Antwerpen met een gedeelte gronds, waarschijnlijk als Gibraltar, aan Engeland worden afgestaan: Belgisch Luxemburg en Limburg zouden bij Nederland worden ingelijfd en het overig gedeelte van België zou men met Frankrijk ver eenigen, alles volgens een tractaat tusschen de groote mogendheden gesloten, waarbij waarschijnlijk Pruisen verlof zou gekregen hebben om de hertogdommen te annexeeren en aan Oostenrijk verboden zou zijn om op deze curieuse combinatie aanmerking te makeu.-- Dat aan die bericht niet de allerminste waarde te hechten is zal wel geen betoog behoeven; wij vermelden het slechts om te doen zien hoe men zich met de Belgische aangelegen heden bezig houdt. Daargelaten degenen die slechts eene vergrooting van Frankrijk wenschen, zijn er steeds velen die aan een lang leven van het kon i 11 krij k België twijfelen, omdat zij in de samenkoppeling der zoo van elkander verschillende Vlaamsche en Waalseke provin ciën geene elementen vinden, waaruit eene eenheid zou kunnen geboren worden. Al de herhaalde verzekeringen der Belgische liberale dagbladen en niet het minst van L'indépendance: dat zij genist de toekomst tegengaau, leveren dan ook aan niet weinigen juist het bewijs dat men verre van gerust is omtrent dc toekomst, niet omdat het overlijden van den vonst als zoodanig van zoo be langrijken invloed zal wezen, maar omdat juist in België Leopold I de verschillende partijen en provinciën bij elkander hield. Men vergete echter niet, zoo als een Belgisch dag blad zeer juist en niet minder scherp doet opmerken, dat men voornamelijk de onheilspellende beschouwingen over België aantreft in Fransche dagbladen: deze, welke zeer goed gevoelen hoe bij een overlyden van Napoleon eene babylonische verwarring te Parijs zou ontstaan, vergelijken van hun standpunt ten onrechte het vrije België bij het servile Frankrijk. De Parijsche dagbladen houden zich nog altjjd bezig met het bezoek van den generaal Schofield uit Washing ton, hetwelk volgens sommigen zoo belangrijk in gevol gen kan zijn en volgens anderen eenvoudig moet toege schreven worden aan de begeerte om een bezoek aan Europa te brengen na al de vermoeinissen van den krijg, waaraan hij een zoo werkzaam deel nam. Hij verge zelde o. a. den generaal Sherman opzijn bekenden bewon- derenswaardigen tocht dwars door het vijandelijk land, waarbij de laatste slag werd toegebracht aan het reeds waggelend gevaarte van de zuidelijke confederatie. Terwijl de meesten, die aan eeue politieke zending van den heer Schofield denken, eenig verband willen zoeken tusschen de komst van den Araerikaauschen generaal en de voorspelde ontruiming van Mexico, heeft La patrie daaromtrent eene anden; lezing. Volgens dit dagblad zouden de nog steeds tusschen Washington en Londen bestaande verwikkelingen oorzaak zijn van zijn bezoek aan Europa en zou de generaal weldra naar de Engelsche hoofdstad vertrekken. Bij de aanstaande opening van de zitting der Spaan- sehe cortes zal geene troonrede worden uitgesproken hoewel dit, vooral bij de geheele vernieuwing van het parlement na de laatste verkiezingen, algemeen verwacht werd. In de diplomatieke kringeu te Madrid wordt be weerd dat deze zonderüuge houding der kroon aan een nog zonderlinger oorzaak moet worden toegeschreven. Koningin Isabella zou namelijk geweigerd hebben om te spreken over de erkenning van Italië, waartoe zij, zeer ïu strijd met hare persoonlijke gevoelens, slechts noode haie toestemming hee.ft gegeven om de voorwaarde te ver vuilen waarop alleen een ministerieO'Dunnel wilde optre- den.lndiendit bericht juistis—en in Spanje is alles van dien aa.dmogelijkdan blijkt daaruit weder eenmaal te meer hoe zwak de positie is der kroon, welke door een enkele politieke windvlaag kan worden ter neder ge worpen. De regeering te Rome gaat steeds voort met krachtige maatregelen te nemen tegen de rooverbenden. De dele gatus van Frosinone heeft thans bovendien belangrijke belooningen uitgeloofd voor hen die eenige meest ge duchte rooverhoofdlieden in handeu der autoriteiten zou den leveren en strenge stralïen bedreigd tegen alle roovers die met de wapenen in de hand ruoeuten worden gevat. Men schrijft deze veranderde houding toe aan de aftre ding van mgr. de Merode. Uit Griekenland worden weder de allertreurigste berichten aangebracht en het is of in het vertrek van graaf Sponneck de laatste hinderpaal voor volledige anarchie is weggenomen. In deze berichten wordt thans zelfs gewag gemaakt van revolutionaire manifestatiën togen den persoon van koning George en van een door dezen aan de Engelsche regeering gericht verzoek om ondersteuning. Dit laatste wordt echter onder alle reserve medegedeeld en vereischt alzoo eerst bevestiging. Men brengt intusscheu met dit gerucht in verband den per telegraaf aan den Engelschen gouverneur van Malta gezonden last om naar Londen te komen. Dit bevel was zoo dringend dat sir Henry Storks weinige uren na de ontvangst van dit telegram Malta verliet. Sedert eenige dagen bevindt zich een Italiaansch esuader in de Adriatische zee, hetgeen aan de regeering t« Weenen, naar het schijnt, eenige ongerustheid heeft ingeboezemd omdat het behalve met de revolutionaire bewegingen in Griekenland coïncideert met eenige ongeregeldheden in Albanië, en omdat ook Dalmatië, Bosnië, Montenegro en de Herzegowina niet volkomen rustig zijn. Men meldt dat de Oostenrijksche regeering dan ook zoo spoedig mogelijk een escader onder den schout bij nacht Tegethof naar de Adriatische zee zal zenden. BRIEVEN UIT BELGIË. Brussel9 December {elf uur 'savonds). De koning is stervende. Derhalve kunnen nog slechts weinige oogenblikken verloopen, voordat de treurmare dat de koning bezweken is, zich van mond tot mond voort- plant. Brussel is kalm. Niet het geringste teeken van onrust 1 valt op te merkeu en in de provinciën, zoo 't mogelijk ware, nog minder. Die gemoedstoestand vormt een sprekend contrast met angstverwekkende voorspellingen welke de Enropeesche dagbladpers ons als om strijd van 1 den Rijn, de Seine en de Tames toezendt, 'tls waarlijk j een zonderling compliment hetwelk de Morning Post tot koning Leopold richt, door te beweereu dat met hem de Belgische onafhankelijkheid, welke hij heeft helpen grondvesten, in den koninklijken grafkelder zal neder dalen! De vorst die door zij u beleid den titel van den Nestor der Enropeesche vorsten verworven heeft, zou dus bij slot van rekening slechts een dynastie van éeu menschenleven gevestigd hebben. Maar ik loop gevaar om die annexionistische uitspattingen meer woorden te wijden dan zij waard zijn. Hier laai niemand er zich schrik door aanjagen. Ilc herhaal dus nogmaals wat ik zoo straks zeide, 't is hier uiterst kaïns. Een geest van geheimzinnigheid waart echter rond om het paleis te Laekon. Daar binnen troont de smart. E11 wel is het een somber drama, het sterfbed van een koning! Nog altijd tracht de vorst het deukbeeld aan den dood zoo ver mogelijk te verwijderen. Tot gisteren was er nog geen zijner kin deren, die zich in een aangrenzenden kamer ophouden, bij hem toegelaten. Zij ontvangen daar van de docters mededeeliug omtrent den zieke, zoodra deze hun patient bezocht hebben. De taak van deze is verre van gemakkelijk en vordert algeheelezelfverloochening. Zij hebben menig hard woord van den vorstel ij ken lijder te verduren en dezer dagen nog betitelde hij een zijner Duitsche docters met den liefelij keu naam van „Bsels&opf" De ministers worden evenmin toegelaten. De eenige die in de koninklijke gunst schijnt te deeleu, de baron Chazal, is zelf nog zeer ernstig ziek, tengevolge van den beet van zijn aap, welke hem bijna het leven heeft gekost. De ministerraad is gisteren avond vergaderd en eerst zeer laat in den nacht uiteen gegaan. Heden avond te 10 uren ontving ik nog het bericht uit Laeken dat op het kasteel alles in rep en roer was. In de door waterzucht gezwollen beenen was het koud vuur gekomen en de maag weigerde elk voedsel. Te Brussel heeft reeds heel den dag bet gerucht geloo- pen dat de koning overleden was. De kamer van vertegenwoordigers heeft 7.00 even hare zitting op Maandag bepaald, zeker in de vaste overtui ging dat dan de beslissende slag zal gevallen zijn, want anders komt de kamer nooit op Maandag bijeen. Des Zondags en Maandags neemt zij het er eens van. Arme wetgevers! ge hebt ook zulk eeu harde taak! Het budget voor justitie is nu aangenomen, en bij de aanstaande verandering in de regeering is het meer dan waarschijnlijk dat de zitting van zeer korten duur wezen zal. Ik geloof vast dat de wet op de kerkgenootschappen niet in behandeling zal komen, en wordt er in dien geest besloten, dan zal niemand het ministerie er lastig om vallen. Men moet aan den toekomstigen vorst de gelegen heid geven oiu zich te orienteeren. De hertog van Brabant laat wat zijn gezondheidstoe stand betreft, nog al wat te wenschen over. Ily lijdt veel door gevatte koude in den onderbuik; bovendien heeft het naderend einde van zijn vader, gevoegd bij nog andere omstandigheden, hem zeer aangegrepen. De goede verstandhouding toch tusschen den kouing en zijne kinderen, die reeds sedert lang verstoord is geweest, is door het naderen van den dood niet hersteld. Veeleer schijnt het tegendeel te hebben plaatsgegrepen. Hetgeen daaromtrent zoo al verhaald wordt is zeker zeer over dreven, maar de loopeude geruchten oefenen toch hun verderfelijk en invloed uit. Men begint meer en meer koning Leopold te beschou wen zoo als hij werkelijk was en het fantaisie-beeld, dat men steeds van hem gemaakt heeft, begint zich langza merhand uit te wisschen. De handel verkeert reeds nu in een gedrukte stem ming en zal aanmerkelijk kwijnen in de eerste maanden die op het overlijden des konings volgen zullen. De aristocratie en de haule bourgeoisie zulleji.den rouw aan nemen, alle openbare feestelijkheden worden geschorst, en partijen zullen er in de eerste dagen evenmin gegeven worden. Dat alles zal te weeg brengen dat er eeu groot aantal werklieden zuilen leegloopen. De theaters zullen tot na de begrafenis gesloten worden. Gij ziet alzoo dat liet naderend einde van den koning hier thans alles beheerscht. Al het overige heeft voor heden zijne belangrijkheid verloren. Van het oogenblik dat het overlijden officieel zal zijn bekend gemaakt tot op dat waarop het lijk aan de zijde van koningin Louise, in den koninklijken grafkelder, waarboven zich thans een fraaie gothische kerk verheft, zal zijn nedergelegd, zullen elk uur kanonschoten gelost worden. De gemeenteraden van Brussel en Laeken hebben zich sedert heden morgen permauent verklaard. De garde civique is gewaarschuwd om zich gereed te houden, daar zij waarschijnlijk met het legerde droevige eer zal deelen bij het koninklijk lijk te waken. Zoo ik spreek alsof de dood reeds zijn offer geeischt had, het verwondere u niet, want ik weet dat alle hoop gevloden is. De koning zal een kolosaal fortuin nalaten, 'tls een der aanzienlijkste in Europa, dat niet, zoo als de kwaad willigheid fluistert, uit besparingen op de civiele lijst zijn oorsprong ontleent, maar grootendeels is te danken aan gelukkig geslaagde speculatiën in 1848, die 's ko nings fortuin vijfmaal vergroot hebben. Wijlen den heer Rutstenberg, de vertegenwoordiger van het huis Roth schild, was daarbij steeds de raadsman en makelaar. Men is niet zonder vrees dat de kamers de civiele lijst van den toekomstigen koning met een millioen franken zullen verhoogen. En waarom zouden zij niet? Heeft zij ook niet op het budget de post voorliet tractement der geestelijkheid met 10,000 franken verhoogd, op voorstel van den heer Bara, dien woedenden vijand van het catholicisme, dien leBien public bijna met den naam van antichrist bestempelde, 't Is waar dat daardoor voor het oogenblik de catholieke pers eenigszins ontwapend is, maar uwe lezers zullen daarom toch nog wel eenige belangstelling voorde volgende gelijkenis over hebben: „Een bejaarde en ziekelijke koning had om aan de partij-bemoeiingen en kuiperijen te ontvlieden alles verlaten om zich op de jacht te begeven, liij dacht daar echter niet veel bij. Hij had schier geen oog voor de vrije natuur, want hij werd door groote zorgen gekweld. „Ik zou wel een minister willen hebben, dacht hij, een braven en verstandigen minister, die, terwijl hij de ande ren legeerde, zichzelven zou weten te vergeten. Ik zou wenschen dat hij jong was, dat is te zeggen ondernemend; blakende van gezondheid, dat is te zeggen moedig en werkzaamdeugdzaam, dat is te zeggen verstandig en kloekmoedig. Maar waar zal ik er zulken kunnen vinden?" „Terwijl hij zoo tot zichzelven sprak had hij eigenlijk, zonder het te weten, hardop gesproken, zooals dat soms gebeureu kan als men zóo in zijn onderwerp verdiept is. Op tien passen van hem verwijderd hoorde hij de verdorde bladeren ruischen, en vernam daar een stem die hem antwoordde Vorst daar ben ik! „Toeu lichtte hij het hoofd op, en hij zag een wolf met vurige oogeu, overeindstaande haren, met bebloede muil waaruit eenige gierenvederen te voorschijn kwamen. Gij riep de vorst verwonderd. Ik, antwoordde doodeenvoudig de wolf. „'t Was een wolf in de kracht zijns levens, hij had een krachtigen kop, vol uitdrukking, een trotsche'u blik en stevige gewrichten. Hij droeg de kenteekenen dat hij in het gevecht was geweest en toch was er niets wat afmat ting of toorn verraadde. Ik heb een minister van justitie noodig, zeide de vorst, en gij hebt ei*n bebloede muil. Dat is waar, hernam de wolf zonder eenige verle genheid. Ik heb de gieren overvallen, die elkander het erfgoed der armen stiideuten uwer staten betwistten en om ze te doen loslaten heb ik niet geaarzeld om er eens de tanden in te zetten. Ik heb gerechtigheid gedaan en gerechtigheid zal ik doen. Gij zijfc, sprak de kooing, de minister dien ik noodig heb. Gij zult het goed van anderen en de wetten van het rijk weten te doen eerbiedigen. Gij zult de Icuiperijen ontmaskeren en de trouweloozen kastijden. Dat zweer ik, vorst, antwoordde de wolf. „Toen de gieren en raven die, op hun loer naar de een of andere prooi, in de toppen van de hoogc boomen zaten, dezen eed hoorden, lieten ze een afschuwelijk gekrijsch hooren en namen de vlucht, de lucht door hunne zwarte gelederen verduisterende. Een er van viel stervende voor de voeten van den vorst. Zou dat eeu dreigend voorteeken zijn? vroeg hij. Sire, antwoordde de wolf, ik ben sterk en vrees geene bedreigingen; dat is mijne lens en de raven zullen er mij niet van afbrengen." Ten slotte nog een enkel woord over iets anders. In Henegouwen is wedereen „grèoe" uitgebroken. Het oogen blik is slecht gekozen, maar de schuld is geheel te wijten aan de groote maatschappijen, die, niettegenstaande zij belangrijke voordeelen trekken en ruime dividenden aan de aandeelhouders uitkeeren, zich niettemin volkomen onwillig blijven betoonen, om het ellendige lot der mijn werkers te verbeteren. Thans zullen zij echter wel ge noodzaakt zijn de verhooging van een franc per dag, die zij vorderen, in te willigen, want er zijn zooveel bestellin gen, dat een langdurige staking aanmerkelijke verliezen voor de eigenaars zou opleveren. Leopold I. Waar wij een blik willen slaan op het leven van koning Leopold van België, hebben wij hier te vermelden noch te beoordeelen wat er zoo ai tusschen 25 Augustus 1830 en 4 Juni 1831 in België gebeurde. Sedert Masa- niello en Pietro hun bekend duo in de schouwburgzaal te Brussel zougen, bad, gelijk uien weet, de lang voor spelde uitbarsting der gistende gemoederen plaats gehad en weerklonken door geheel Belgic de woorden uit la Muette de Portici Pour ira esclave est-il qnelqnc danger? Mieux vaut mourir que rester miserable! Tombe le joug qui nous accable Et sous 1103 coups périsse l'etranger J Amour sacré de la patrie Rends nous l'audace et la lierté, A mon pays je dois la vie II me devra sa liborté. Deze wensch naar „libertó"' van het vaderland werd intusscben door onze naburen geformuleerd in het ver-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2