MIDDELBURGSCHE O It A IV T. IV0- 198. Dinsdag 12 December 1865. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 11 December. De commissaris des konings van Zuid-Holland heeft de door den gemeenteraad van Dordrecht gearresteerde gemeentebegrooting teruggezonden, begeleid door ecne nota, waarin hij zijne bezwaren ontwikkelde. Zijn hoofd bedenking bestond hierin dat er uitgetrokken was slechts 8 maanden of 2/3 van het 4/5 van het personeel, door het rijk aan de gemeenten afgestaan, en volgens het gevoelen van gedeputeerde staten het volle bedrag voor het gan- sche jaar moet uitgetrokken worden. In de zitting van den gemeenteraad van 5 dezer, is de begrooting in dien geest gewijzigd door de geldleening die aangegaan moest worden, te verminderen met f 20,000 en de resterende f 2500 (het verschil bedroeg f 22,500) bij de post van onvoorziene uitgaven te voegen. Aan enkele andere bedenkingen van minder gewicht is ook voldaan en de gewijzigde begrooting gearresteerd en ter goedkeuring opgezonden. Op 27 November jl. heeft de minister van binnenland- sche zaken aan de Nederlandsche Rijn-spoorweg-maat schappij concessie verleend voor het aanleggen van een spoorweg van Harmeien naar Breukelen. Deze concessie zal echter niet kunnen worden uitgevoerd, alvorens door de genoemde maatschappij een begin zal zijn gemaakt met de uitvoering der verbinding van den Nederland sche Rijnspoorweg met den Hollandschen ijzeren spoorweg te Rotterdam. Men schrijft ons uit Groningen: „Het draineeren van landerijen neemt in deze provincie zeer toe, maar vindt in Friesland betrekkelijk weinig navolging. De hoofdoorzaak daarvan is te zoeken iu het grondbezit, daar de landerijen in Friesland slechts door de gebruikers als huurders, hoogstens voor zeven jaren, en in Groningen door beklemde meiers worden bezeten. De huurder in Friesland is niet zeker, dat hij zijne aan drainage bestede onkosten zal terug krijgen, onbekend als het hem is, of hij, als de drainage gunstig begint te werken, nog huurder zal zijn. Genoemde wijze van drooglegging is in Drenthe zoo goed als onbekend en toch zon zij op de lage groenlanden hoogst nuttig zijn. Jammer dat de Drenthsche boerenzoons niet eens in andere provinciën het landbouwbedrijf nagaan. Er zijn er genoeg, die de daarvoor vereischte kosten ruim kun nen betalen, en wat zij voor dat z ieu uitgaven, kregen zij door na te doen, dubbel weer. Van daar, dat, als een Groninger boer in Drenthe een erf koopt of huurt, al de oplettende boeren van het dorp van hem leeren en zulks al spoedig in de wijze van bonwen, zaaien, enz. zichtbaar wordt. Arnhcour.) Ve ezlcktc. Blijkens de opgave in de Slaats-courant van heden betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland waren iu de week van 26 November tot 2 December aan getast 1399, zijn aan de ziekte gestorven 102, afgemaakt 331, hersteld 102 runderen. Aan het einde dier week waren 864 nog ziek. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aan getast 11,348; aan do ziekte gestorven 3,343; afgemaakt 3,174 en hersteld 3,205 runderen. De Staatscourant vanZatnrdag bevat het verslag der commissie van veeartsen wegens den veetyphus, uitge bracht aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken door den voorzitter dier commissie, den heer G. J. Hengeveid. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jhr. H. Steengracht d'Oosterland, grootmeester van 's konings buis, tot. het aannemen en dragen der versierselen van bet grootkruis der Frederiksorde van Wurtemberg en -van het grootkruis der Adolfsorde van Nassau, hem door Z. M. den koning van Wurtemberg en door Z. H. den hertog vau Nassau geschonken. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant bij het bataillon no. 3 der rustende schutterij in de provincie Zeeland J. Soutendam. Kerknieuws. De heer J. V. Hogerzeil, predikant te Sluis, maakte gisteren morgen aan zijn gemeente bekend dat hij de betrekking als director der Nederlandsche zendingver- eeniging aangenomen had. Ook de groote kerkeraad der Nederlandsch Portu- geesch-Isruëlietische gemeente te Amsterdam heeft met 13 tegen 6 stemmen besloten, niet toe te treden tot het door de constitueerende vergadering gewijzigd algemeen reglement voor het centraal bestuur der Israëlietische kerk in Nederland. Gemengde berichten. De Arnbenische courant van Vrijdag bevatte een bericht, dat te Arnhem zich verscheidene gevallen van mania religiosa voordoen welke als een gevolg worden beschouwd van do prediking der paters redemptoristen (van welke laatsten ook melding werd gemaakt door onzen correspondent aldaar in zijn in ons vorig nommer opgenomen brief). Thans doelt de Arnhemsche courant het volgende bericht mede: „Volgens de Tijd hebben de goede paters redemptoristen geen schuld aan de gevallen van krankzinnigheid die zich hier hebben voorgedaan. De Tijd hebbe de goedheid, zoo zij ons niet gelooven wil, zich bij anderen er van te vergewissen. Op dit oogenblik bevindt zich o. a. in het gasthuis eene vrouw die bijna razend is uit vrees voor de hel, welke een der goede paters redemptoristen op zeer plastische wijze heeft geschetst. Hij begon met zijn vinger in het licht te houden althans hij nam er den schijn van aan en slaakte toen een kreet. De gemeente schrikte. „Gij schrikt te recht, zeide hij, want het doet pijn, maar zoo branden wij nu in de hel, en veel erger, want dat is een groot vuur, waarin wij moedernaakt dag aan dag liggen te bianden." Wij geven maar een staaltje van de welsprekendheid der heeren redemptoristen, maar dat zulke schilderingen op een onnoo/ el gemoed een diepen indruk moeten maken, en tot mania religiosa aanleiding kunnen geven, behoeft wel niet gezegd te worden. Ristori is Zatnrdag morgen te Utrecht ingehaald door eene eerewacht van acht en twintig studenten te paard. Voor de kunstenares nas een met zes paarden bespannen rijtuig bestemd. Na afloop der voorstelling van Medea hebben de studenten haar eene serenade met fakkellicht gebracht; vooraf was haar een geschenk in zilver aangeboden. De Fransche Gazette des tribunaux deelt mede dat de Fransche regeering het uitleveringstractaat van 1843 met Engeland heeftopgezegd, omdat dit wel door Frank rijk maar niet door Engeland werd ten uitvoer gelegd. Het lijk van koning Leopold zal een dagteLaeken en twee dagen te Brussel op een praalbed worden tentoon gesteld, en vervolgens worden bijgezet in de kerk, ter eere van de nagedachtenis der koningin opgericht. Elizabeth Cleghorn Gaskell, eene Engelsche roman schrijfster van even veel, ja meer talent dan populariteit, is op 12 November 11. te Alston, in de nabijheid van Manchester overleden. Zij heette voor haar huwelijk met den eerwaarde William Gaskell, Stevenson en was in 1822 geboren. In 1848 trad zij als schrijfster op met de roman „Mary Barton," welke reeds dadelijk een welver dienden opgang maakte. Daarin zijn bet leven en lijden der werkende standen te Manchester en elders, de arbeid- stakingen en hare gevolgen met levendige kleuren ge schilderd en tevens wordt de tongval van Lancashire daarin gebezigd die er eene zekere bekendheid door erlangd heeft, ongeveer als bet betuwsch dialect door de novellen van Cretuer. Behalve in dezen haren eersteling behandelde zij soortgelijke onderwerpen in „Nord and South." Het „Cornhill Magazine" maar vooral „the Hou sehold words" rekenden haar onder de vaste medewerkers. In laatstgemeld tijdschrift schreef zij onder den titel „Cranford," schetsen uit het dorpsleven, (men zegt haar eigen levensloop). „Ruth," „Moorland Cottage" (een kerstsprookje) „Lizzy Leigh and other tales," „Round the sofa," Right at last," My lady Ludlow," Sylvia's lovers" en „Cousin Phillis' maken den verderen letter kundigen arbeid uit van eene vrouw, waarvan ïnou in haar vaderland getuigde dat, zoo ze al niet de meest algemeen gevierde, dan toch zeker de krachtigste en veifijndste romanschrijfster was in een tijdvak, zoo rijk aan vrouwelijke talenten. In 1857 gaf zij een „Life of Charlotte Brontë," de beroemde schrijfster van „Jaue Eyre," uit. De eritiek beweert, dat de taak, trouwens eene zeer moeilijke, te zwaar voor mevrouw Gas&ell geweest is. De cholera is thans te Parijs vervangen door de pokken, die vele slachtoffers eischeu. Volgens de Hamburger bladen is oen gedeelte van Helgoland door de golven verzwolgen, bij welke:amp een zevende deel der bewoners in het geheel 500 in getal moet omgekomen zijn. In eene der vergaderingen van den Neder-Oosten rijksellen landdag heeft de heer Schindler zich den vol genden uitval tegen de regeering veroorloofd. „Ik hoor gewagen zeide hij van c-ene internationale tentoon stelling van industrie-voortbrengselen, te houden te Weenen in 1870. Ik ben niet ongeneigd om mijne stem te geven aan een subsidie daarvoor. Men vergete dan echter niet om de lange serie van constitutiën ten toon te stellen, welke men ons voor enkele oogeublikken schonk, ooi ze weldra weder terug te nemen. Deze bij zondere industrie onzer staatslieden zal zeer goed uit komen naast de productie van andere landen en de oor zaak doen zien waarom wij in alle andere takken van nijverheid bij andere volken ten achter staan." Men leest het volgende in de Kladderradatsch „Eenige bladen'.berichten dat eerstdaags met het bouwen van het nieuwe huis der afgevaardigden zal worden be gonnen. Wij raeenen te kunnen verzekeren dat dit bericht onjuist is. Het is echter zeker dat men binnen kort zal beginnen met het oude huis van afgevaardigden omver te halen." Naar men uit Constantinopel bericht, is aldaar aangekomen een architect, door den onder-koning van Egypte derwaarts gezonden, om het gedeelte der stad,in Augustus jl. afgebrand, ten behoeve van de vroegere bevolking te herbouwen. Dekosten aandezeonderneming verbonden, worden door den onder-koning gedragen. In October jl. heeft men in Frankenhausen eene poging gedaan, om de beide kinderen van den prins vou Schwarzburg Rndolstadt. te ontvoeren. Dit plan was be raamd met bet doel, om de beide nog zeer jeugdige kinderen tegen een boog losgeld aan den vader terug te zenden. De zaak werd ruchtbaar en de beramers van den toeleg werden gevangen genomen. De bekende Pruisische hoogleeraar Virchon heeft aan den gemeenteraad van Berlijn voorgesteld om, tot voorkoming van de thans zich aldaar voordoende ziekten ten gevolge van varkenvleesch, waarin zich trichines bevonden, te besluiten om bij policie-verordening het microscopisch onderzoek van alle varkeu vleesch te bevelen, alvorens dit mag worden verkocht. De door graaf zu Eulenburg te Bonn behaalde lauweren hebben een jong onderofficier van hetzelfde regement husaien zeker belet te slapen. Althans deze heeft met zijn sabel ernstige verwondingen toegebracht aan een koetsier met welken hij in twist was geraakt. Hoewel gedurende verscheidene dagen in doodsgevaar is deze koetsier er beter afgekomen dan Ott. Waar der gelijke tooneelen zich mochten herhalen wordt het on billijk dat het aan de burgers verboden is om wapenen te dragen, terwijl zij bloot staan om bij den minsten woordenstrijd met sabel-argumenten te worden aan gevallen. ThcrnionteterstaiHl 9 Dec. 's av. II u. 36 gr. 10 'smorg.7ti.35gr.\smidd. 1 u.37 gr.'sav. 11 u. 39gr 11 'smorg.7 n.39 'sraidd. 1 n. 46gr. öuitrnlanir. Algemeen overxiclit. Gisteren morgen ten kwartier voor twaalf uren is koning Leopold overleden. Ziju sterfbed was omringd door den hertog en de hertogin van Brabant met hunne kinderen en den graaf van Vlaanderen. Voorts bevon den zich bij zijne sponde de president van den senaat, de president der kamer van afgevaardigden, de ministers en de heer Jules van Praet, de oudste vriend des konings. Koning Leopold is kalm en zonder veel smart ontslapen. Sedert gisteren morgen wordt bij het. Champs des manoeuvres iedere vijf minuten een kanonschot gelost, hetgeen van des morgens tot des avonds zal voortduren tot na de ter aarde bestelling van koning Leopold's stoffelijk overschot. De Moniteur bevat eene proclamatie van de ministers, waarbij o. a. bet volgende wordt gezegd: Vol eerbied voor den talentvollen en loyaleu monarch, wiens verlies de Belgische natie beweent, zal deze, vertrouwende op zich zeiven, deu dag afwachten, waarop de vertegenwoor digers der natie den eed van den erfgenaam der kroon zullen ontvangen. Om de vrijheid, voorspoed euonaf han- kelijkheid van België te verzekeren zal Leopold II, die zich reeds het hart der bevolking heeft verworven, het grootsch voorbeeld volgen van zijn doorluchtigen vader en hij zal geheel de natie vereenigd bereid vinden om hem in de vervulling van zijne edele en vaderlands- I lievende taak te ondersteunen. De Moniteur herinnert overigens dat, krachtens art.79 der constitutie, thans het constitutioneel bestuur tot i aan de eedsaflegging van den troonopvolger wordt uit- j geoefend door den ministerraad en op zijne verantwoor- delijkheid. De senaat heeft dezen middag te twee uren eene buitengewone zitting gehouden. Alle dagbladen zijn heden met rouwranden verschenen. Alle magazijnen te Brussel zijn gesloten en de zwarte vlag wappert van vele J particuliere gebouwen. Het dagblad Le Siècle vermeidt zich intusschen met de kaart van Europa als een legprent uit elkander te

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1