Brussel aan le Temps ten opzichte van de treurige omstandigheden, waarin de koninklijke familie thans verkeert, zij woordelijk medegedeeld wat de Bien Public van Gend bevat. „Verstoken van den godsdienstigen troost, welken het protestantisme niet bij machte is om te geven, sterft de koning zonder zelfs omringd te zijn van de leden zijner familie. Zijne kinderen bevinden zich ver van zijne sponde en hij ontvangt geene andere hulp dan die van een geneesheer en van een kamerdienaar..... Wij gevoelen mede de droefheid, welke zulk een toe stand in den boezem van het koninklijk gezin moet te weeg brengen." The Mail bericht dat de Engelsche regeering bevel heeft gegeven oin den inspecteur-generaal over de gevan genissen in Ierland te hooren omtrent de vlucht van het lid det Fenian-vereeniging James Stephens. Men be weert dat de regeering in het bezit is van belangrijke dokiimenten, waaruit zou blijken dat tusscben verschil lende personen verstandhouding bestond om de vlucht van Stephens te begunstigen. De Times deed dezer dagen een opsomming van de verbazende geldsommen die van alle streken der wereld worden aangevraagd, terwijl de aanvraag om kapitaal voor spoorwegen in Engeland, niettegenstaande zij in 1863- 64 103,000,000 p. st. bedroeg, voor 1866 op nieuw tot die hoogte klimt. De Vereenigde Staten van Ame rika vroegen voor een spoorweg die over de geheele lengte van het rijk loopen moet, 12,000,000 p. st. Oos tenrijk heeft onlangs 10,000,000 p. st. gevraagd, Zwe den vraagt 1,350,000 p. st. om zijn spoorwegen te voltooien. Eindelijk heeftde verhevenedoch berooide Porte 6,000,000 geleend a 6 pet., tegen 60 pet. De Times verwacht ook nog Rusland te zien verschijnen als her nieuwde geldleener en verder Frankrijk als voogd over Mexico. De koetsiers der Compagnie impériale des petites voitures te Parijs schijnen andermaal voornemens te zijn hunnen arbeid te staken. Zij hebben namelijk vernomen dat de directeur der maatschappij het voornemen heeft nieuwe wijzigingen in het dienst reglement te brengen. Vooraf hebben zij zich echter tot den keizer gewend met een verzoekschrift, ten gevolge waarvan Napoleon III vertoogen bij de Compagnie heeft doen indienen. In die petitie is natuurlijk geene sprake van hun voornemen, dat overigens eerst tot uitvoering zal komen, indien de bemiddeling van den souverein vruchteloos mocht blijven. In dat geval echter zullen zij op nieuwjaarsdag weige ren langer te arbeiden, waardoor aan de maatschappij onberekenbare verliezen zouden worden berokkend. Blijkens de Times of India heerscht de veeziekte in het Indische presidentschap Madras, terwijl Knrrachee veel te lijden had door talrijke zwermen sprinkhanen, die op onderscheidene plaatsen groote verwoestingen hadden aangericht. Ten gevolge der aanhoudende droogte was in Bengalen, Behar en Orissa de oogst zoo danig mislukt, dat er groot gevaar voor hongersnood bestond, tc meer omdat op verschillende plaatsen zelfs voor veel geld geene levensmiddelen te krijgen waren. Men hoopt dat dit aanleiding zal geven, tot bespoediging der zoo zeer gewenschte irrïgatiën. Hoe veelzijdig de toepassing reeds is, welke men van bet eleetromagnctisme weet te maken, zoo verneemt men nog telkens dat het tot oogmerken wordt aangewend die men niet zou verwacht hebben. In Parijs wordt hel thans, om slechts iets te noemen, dienstbaar gemaakt tot het verdelgen van ratten, die in sommige wijken bij groote troepen de in afbraak zijnde huizen ontvluchten en vooral gedurende den nacht zich in de naburige woningen komen nestelen. Over dag vinden zij gewoonlijk in de goten hun toevlucht, en daar wacht hen een bijna zekeren dood. Over een lengte van ongeveer 100 ellen heeft men daar op vier duim boven den bodem van het riool een koperdraad gespannen en van el tot el zijn daaraan stukjes gebraden vleesch bevestigd. Een der uiteinden van den draad is aan een sterk geladen galva nische kolom bevestigd, en bij elke ontlading worden op die wijze omstreeks 2 a 300ratten vernield eii de bewoners in den omtrek van een grooten last bevrijd. HefParijsche dagblad l'Evenement. deelt de sommen mede die eenige romanschrijvers als honorarium voor hunne werken hebben ontvangen. De Constitutionnel betaalde aan Eugène Sue 100,000 franken voor de tien deelen van den Juif errant, en dezelfde schrijver ontving van het Journal des débats 160,000 franken voor de Mystères de Paris. Waar men per regel of per letter rekende, ontvingen b. v. Alexandre Dumas en Eugène Sue 1,25 fr. per regel, de schrijver van San Félice van de Presse 2 centimes per letter. De Memoires du diable brachten aan Frederik Soulié 50,000 franken op. Daaren tegen werd de eerste roman van George Sand, die zij met medewerking van Jules Sandeau in het licht gaf, slechts met 400 franken betaald. Thans bedingt echter Mevrouw Sand van de Revue des deux mondes 500 fran ken per vel, en de opbrengst harer pen wordt nu, het eene jaar door het andere gerekend, op 40,000 franken begroot. Victor Hugo verkoopt zijne verzen tegen 7 fran ken per regel en Jules Janin ontvangt voor elk feuilleton 250 franken. In verscheidene steden van Hongarije hebben rust verstoringen plaats gehad hij gelegenheid van de verkie zingen. Te St. André heeft men de hulp der militaire macht moeten inroepeD, ten gevolge waarvan drie perso nen zijn gedood oneen twintigtal moer of minder gekwetst. Het plan bestaat om de dorpen nabij Kopenhagen gelegen in die hoofdstad op te nemen, tengevolge waar van het zielental tot ruim 200,000 zal klimmen. Een Boheerasch rechtsgeleerde, te Praag woonach tig, heeft zich aangeboden voor de militaire dienst in de Nederlandsche koloniën. Bij zijn schriftelijk in verstaan baar Hollandse!) gesteld aanbod geeft hij, bij eene opsom ming zijner kundigheden, te kennen, dat hij de volgende talen spreekt: Hoogduitse!), Nederduitsch, Engelsch, Zweedsch, Fransch, Italiaanse!^ Spaansch, Portugeesch, Romanisch, Russisch, Poolscb, Servisch, Hongaarsch, Nieuw-Grieksch, Tarksch, Arabisch, Perzisch, Hindos- tan8cb, Maleisch en Tahitisch, en dat hij zich ook in de Chinesche en Japansche talen tamelijk verstaanbaar kan maken. Hij verklaart zich bereid dit alles te bewijzen. Tficrntontelcrsfand. 8 Dec. 's av. 11 n. 44 gr. 9 's morg.7 u. 42 'sraidd. 1 u. 37 gr. föuitrnlanïr. /llgcnieen overzicht. Een telegram van onzen Brusselschen correspondent, i heden middag te 4 uren 34 minuten te Brussel aange- 1 boden, meldt on3 dat koning Leopold op het uiterste ligt en zijn overlijden binnen weinige uren wordt verwacht. Het bulletin, gisteren in den Belgischen Moniteur opgenomen en gedagteekend van eergisteren, luidde: 1 „De koning bevindt zich in denzelfden toestand als 1 gisteren." Dezer dagen is de begrooting van justitie in de Bel- gische kamer van afgevaardigden aangenomen. De verhouding der ministerieele en antiministerieele par tijen is uit deze stemming vrij goed op te maken. Vijf 1 en vijftig leden der kamer stemden voor, en twee en veertig tegen. Uit Frankfort wordt onder dagteekening van gisteren gemeld dat de aldaar vertoevende koning en koningin van Portugal hun plan om koning Leopold te bezoeken hebben opgegeven, wegens de ontvangen berichten omtrent zijn toestand, en rechtstreeks naar Parijs zullen I vertrekken. In de landdagen van de Oostenrijksche staten worden j de beraadslagingen over de adressen aan den keizer nog j voortgezet, eu in Bohemen en Moravië hebben de pogin- i gen der Duitsche party, om protesten in het leven te j roepen tegen het manifest, waarbij het Februari-patent wordt ingetrokken, ten eenenmale schipbreuk geleden. Daarentegen heeft de regeering er niet in kunnen slagen in de zuiver Duitsche provinciën van Oostenrijk Carinthië cu Stiermarken, deu aandrang tot het protes- I teeren tegen te gaan, en de adressen, waarbij het herstel i der Februariconstitutie verlangd wordt, zijn daar met j groote meerderheden aangenomen. Die adressen ademen alle denzelfden geest als dat van Opper-Oostenrijk. Het levendigst heeft zich de strijd geopenbaard in Zevenbergen, waarvan de bevolking uit Duitschers, Hon- I garen en liouraanen bestaat. De meerderheid heeft zich i daar verklaard voor de herstelling van het oude veree- nigings-verdrag met Hongarije, waarvan de goedkeuring j door den Hongaarschen landdag zou moeten plaats heb- ben zij verlangt dientengevolge dat de vertegenwoor digers van Zevenbergen te Pesth worden bijeengeroepen. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft de heeren Crispi, Depretis en de Luca tot vice-presidenten benoemd, terwijl voor de vierde vice president nog moet j gestemd worden tusscben de heeren Pisatelli en Restelli. Hetgeen betrekkelijk de verkiezing in Spanje is bekend geworden bevestigt aanvankelijk de meening die wij gisteren uitspraken, dat het ministerie op ten zeer groote j meerderheid zal kunnen rekenen. De gematigde oppo sitie zal slechts een dertigtal leden tellen. De neo-catho- lieke partij zal op ongeveer twintig stemmen kunnen rekenen en eindelijk heeft de progressistische partij slechts vier harer aanhangers in het parlement kunnen brengen. Het is thans zeker dat de koningin van Engeland het i parlement in persoon zal openen, of liever bij de opening zal tegenwoordig zijn, daar het ceremonieel een belang- I rijke wijziging zal ondergaan. In plaats van in de oude officieele „carrosse" zal hare majesteit zich in de gewone galakoets naar het gebouw begeven en de troonrede zal door den lord kanselier worden voorgelezen. Gisteren beeft de kamer van vertegenwoordiging der Zweedsche geestelijkheid insgelijks het wetsontwerp tot wijziging der constitutie aangenomen. Te Stokholm worden uitgebreide toebereidselen gemaakt om de aan nemingder veelbesproken regeeringsontwerpen feestelijk te vieren. Naar aanleiding van de dezer dagen verspreide, onzen lezers bekende geruchten omtrent onderhandelingen over eene teruggave van noordelijk Sleeswijk aan Dene marken, bevat het Deensch dagblad de BerlingskeTidende een officieus artikel over deze quaestie. Daarin wordt uitdrukkelijk verklaard dat de regeering te Koppenhagen bet vredestractaat van Weenen eerlijk wil naleven en dat zij volstrekt geene onderhandelingen heeft aangevangen om eene regeling te doen plaats hebben, welke met dat tractaat zou strijden. „Het ware te wenschen aldus eindigt de Berlingske Tidende dat de dagbladpers zich onthield van het verlevendigen van wenschen bij de bevolking, waaraan Denemarken in de tegenwoordige omstandigheden toch niet kan voldoen". Om aan de publieke opinie voldoening te schenken heelt thans de Engelsche regeering gelast, dat er een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van den opstand op Jamaica en de maatregelen welke genomen zijn om hem te onderdrukken. Luxemburg. Wij lezen in het laatste nommer van La rive gauche het volgende: UITZETTING VAN ROGEARD. Koninklijk groothertogelijk besluit. Wij, Willem 111, bij de gratie Gods, koning der Neder landen, prins van Oranje-Nassau, groothertog van Luxem burg, enz. enz. enz. Gezien de nummers 37 tot 40 van La rive gauche, journal international de la jetine republique, verschij nende te Brussel; Overwegende dat de redacteur daarvan in no. 37 ver klaart dat hij zich voorstelt zoowel het godsdienstig als het monarchaal beginsel te bestrijden; dat de nummers 38 tot 40 verschillende aanvallen van dien aard inhou den dat zij buitendien beleedigingen bevatten voor den souverein van een naburig laud en dat no. 38 eindelijk het beroep op bet oproer goedkeurt; Overwegende dat de redactie van genoemd blad is opgedragen aan den persoon van Rogeard, letterkun dige, Franschuiau van geboorte en thans in Luxemburg woonachtig; Overwegende dat de hierboven genoemde feiten in breuk maken op de wet omtrent de drukpers, op de artikelen 16 en 17 van het bondsbesluit van 6 Juli 1854, op art. 10 van onze ordonnantie van 8 Juni 1857 en dat met het oog op het gewichtige Uier feiten de toepassing vereischt wordt van onze ordonnantie van 31 December 1841; Op het rapport van onzen directeur-generaal van justi tie en overeenkomstig de deliberatie van het gouverne ment in rade, Hebben besloten en besluiten: Art. 1. De persoon van Rogeard, letterkundige, wonende te Luxemburg, zal van het Groothertogelijk grondgebied wojden verwijderd. Art. 2. Onze directeur-generaal van justitie is belast met de uitvoering van het tegenwoordig besluit. Luxemburg, 24 November 1865. Voor den koning-groothertog enz. (Volgen de onderteekeniug van prÏDS Hendrik en van de heeren G. D'Olimart, Vannerus en Jurion.) ENKELE OPMERKINGEN". Wij hebben bovenstaand besluit textnecl opgenomen zonder komma of punt te vergeten, omdat wij niet vree- zen om ons te sieren met veroordeelingen, waarmede de regeeringeu ons trachten te intimideeren of te schand vlekken. Het zijn onze titels van adeldom. De overwegingen van het besluit zijn de aandacht waarlijk wel waard. Daaruit blijkt toch dat Rogeard uit Luxemburg is gezet, omdat hij een blad redigeert, het welk te Brussel gedrukt wordt, omdat hij zich voorstelt om het godsdienstig beginsel zoowel als het monarchaal beginsel te bestrijden, omdat no. 38 van dat blad een beroep op het oproer goedkeurt. Wij zouden hieromtrent zeer veel hebben te zeggen, als wij ons vernederden om onze rechten te verdedigen en als wij onnoozel of dwaas genoeg waren om in discus sie te treden met een vorst die zich als in den goeden ouden tijd betitelt met den naam van koning bij de gratie Gods: een argument zonder repliek maar chimerisch: een gordiaansche knoop, welke men doorhakt maar niet ontbindt. Bepalen wij ons alzoo tot de opmerking dat dit besluit van uitzetting nutteloos is, omdat daardoor la Rive gauche niet zal vernietigd worden, die thans niet kan sterven, en bovendien omdat het onzen vriend niet be letten zal om, even als vjaegei medewerkende, ons zijne stukken toe te zenjtëff; da^qfeqp deze nultelooze uil- -

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3